فیلم «نگهبانان کهکشان ۳» در کدام بخش خط زمانی دنیای مارول اتفاق می‌افتد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
خط زمانی نگهبانان کهکشان 3

درست مثل کمیک‌های مارول، دنیای سینمایی مارول هم جدول زمانی خودش را دارد که همگام با گسترده شدن دنیای مارول در فیلم‌های سینمایی و سریال‌ها، پیچیده‌تر می‌شود و رشد می‌کند. بیشتر مارولی‌ها بر حسب عادت فیلم‌ها را به ترتیب زمان انتشار تماشا می‌کنند، حتی اگر بخواهند کل فرنچایز را از نو نگاه کنند. اما فیلم‌های مارول در زمان جلو و عقب می‌روند، حتی میان دنیاهای مختلف و ابعاد مخفی جابه‌جا می‌شوند و ما را هم همراه خودشان می‌کشانند. وقتی تعداد فیلم‌ها و سریال‌ها چنین زیاد می‌شوند، طبیعی است که از جایی به بعد گیج شویم و با انتشار «نگهبانان کهکشان ۳» (Guardians of the Galaxy Vol 3)، از خودمان بپرسیم این فیلم کجای خط زمانی مارول است؟ سردرگمی در هزارتویی که مارول برای‌مان ساخته طبیعی است.

این‌طور که از شواهد پیداست «نگهبانان کهکشان ۳» در انتهای خط زمانی مارول قرار می‌گیرد و به عبارتی تازه‌ترین ماجراجویی در دنیای شگفت‌انگیز ابرقهرمانان و بیگانه‌ها است، حداقل تا این لحظه (این مقاله پیش از انتشار سریال «تهاجم پنهان (secret invasion) نوشته شده است). از کجا معلوم؟ از آنجا که ما می‌دانیم «نگهبانان کهکشان ۳» مدتی بعد از وقایع «نگهبانان کهکشان: قسمت ویژه تعطیلات» (The Guardians of the Galaxy Holiday Special) به وقوع می‌پیوندد و حتی اگر ذره‌ای شک داشتیم که شاید از نظر زمانی قبل از قسمت ویژه باشد، اشاره‌ی مانتیس (با بازی پوم کلمنتیف) به والد مشترکش با پیتر کوییل (با بازی کریس پرت) مهر تأییدی است که ما نیاز داریم. در قسمت ویژه مشخص شد که مانتیس و استارلرد خواهر و برادر ناتنی‌ و از یک پدر هستند، بنابراین و با آگاهی به این اطلاعات «نگهبانان کهکشان ۳» در صورتی که از نظر زمانی قبل از قسمت ویژه قرار بگیرد، غیرممکن است. یک نکته دیگر که این ترتیب زمانی را تأیید می‌کند، تیتر روزنامه‌ای است که خبر از قائله کوین بیکن با مهاجمان بیگانه می‌دهد.

در ادامه فاز ۵ جدول زمانی دنیای سینمایی مارول حتی پیچیده‌تر می‌شود

نگهبانان کهکشان 3

کتاب Marvel Guardians of the Galaxy The Ultimate Guide to the Cosmic Outlaws اثر Nick Jones انتشارات دیکی

«نگهبانان کهکشان ۳» جدیدترین (و احتمالاً آخرین؟) ماجراجویی این گروه استثناییِ کهکشان است، و پاسخ دقیق این سؤال که آیا وقایع این فیلم در معادل سال  ۲۰۲۳ (زمان حال) دنیای سینمایی مارول رخ می‌دهد یا نه، چالشی است برای هواداران واقعی مارول که با بررسی پروژه‌های آینده، جوابش را پیدا کنند.

در حالی که جایگاه «نگهبانان کهکشان ۳» در جدول زمانی مارول الآن ساده به نظر می‌رسد (جدیدترین ماجراجویی که در زمان حال رخ می‌دهد)، همه‌چیز ممکن است در پروژه‌های آینده «حماسه چندجهانی» (The Multiverse Saga) (فازهای ۴ تا ۶ تحت عنوان «حماسه چندجهانی» نام‌گذاری شده‌اند) و تأثیرپذیری «نگهبانان کهکشان ۳» به وسیله این پروژه‌ها، تغییر کند. اگر اهل خواندن کمیک یا متخصص فیلم‌ها و سریال‌هایی که با دنیاهای موازی و سفر در زمان سر و کار دارند باشید، می‌فهمید که دنیای موازی یعنی پیچیده‌تر شدن مبحث زمان و جدول زمانی! و بهتر درک می‌کنید که این سؤال، که جایگاه «نگهبانان کهکشان ۳» در جدول زمانی دنیای سینمایی مارول کجا قرار دارد، چه اهمیتی دارد. برای مثال،‌ ممکن است در آینده طی یکی از فیلم‌های بعدی بفهمیم ماجرای «نگهبانان کهکشان ۳» در یک دنیای دیگر رخ داده، دنیایی شبیه به دنیای اصلی. چنین سناریوهایی با اینکه ممکن است عجیب به نظر برسند، اما در تصویر بزرگ‌تری که خالقان دنیای سینمایی مارول برای «حماسه چندجهانی» در ذهن دارند و نقشی که استارلرد و احتمالاً باقی نگهبانان کهکشان در آن ایفا می‌کنند، منطقی به نظر می‌رسد. مثلاً در صورتی که کنگ مثل کمیک‌ها زمین را تصرف کند و انتقام‌جویان را شکست بدهد، چه کسانی جز نگهبانان کهکشان ممکن است برای نجات زمین و انتقام‌جویان از اعماق کهکشان بیایند؟

به هر حال، جواب هرچه هم که باشد، به محض اینکه سرنخ جدیدی پیدا شود، یکی از هواداران مارول به جانش می‌افتد و تا یک جواب معقول ازش بیرون نیاورد، بی‌خیالش نمی‌شود. شاید هم به چند جواب برسد، از کجا معلوم.

منبع: LOOPERبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما