تخم‌مرغ قهوه‌ای در برابر تخم‌مرغ سفید؛ آیا واقعا تفاوت دارند؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
تخم‌مرغ قهوه‌ای یا سفید

آیا تخم‌مرغ قهوه‌ای از تخم‌مرغ سفید مغذی‌تر و خوشمزه‌تر است؟

بسیاری از مردم هنگام خرید تخم‌مرغ به رنگ آن اهمیت می‌دهند. بعضی از مردم باور دارند تخم‌مرغ‌های قهوه‌ای سالم‌تر و طبیعی‌تر هستند در حالی که بعضی دیگر احساس می‌کنند تخم‌مرغ‌های سفید تمیزتر هستند یا طعم بهتری دارند.

آیا تخم‌مرغ‌های سفید و قهوه‌ای فقط در رنگ پوسته با هم تفاوت دارند یا تفاوت بین آن‌ها بیشتر از یک اختلاف رنگ ساده است؟

در این مقاله به این پرسش پاسخ می‌دهیم و بررسی می‌کنیم که کدام یک از تخم‌مرغ‌های سفید یا قهوه‌ای سالم‌تر هستند و طعم بهتری دارند.

تخم‌مرغ‌ها رنگ‌های مختلفی دارند

تخم مرغ آبی

تخم‌مرغ‌ها می‌توانند رنگ‌های متفاوتی داشته باشند و در بسیاری از فروشگاه‌ها تخم‌مرغ‌های سفید در کنار تخم‌مرغ‌های قهوه‌ای عرضه می‌شوند. بعضی از افراد فکر می‌کنند تخم‌مرغ‌هایی که پوست قهوه‌ای دارند، محلی هستند و ارزش غذایی بیشتری دارند. گاهی اوقات این تخم‌مرغ‌ها با قیمت بیشتری هم عرضه می‌شوند.

بیشتر مردم نمی‌دانند چه چیزی باعث تفاوت در رنگ تخم‌مرغ‌ها می‌شود. پاسخ به این پرسش بسیار ساده است؛ رنگ تخم‌مرغ به نژاد مرغ بستگی دارد. برای نمونه، مرغ‌های لگرن تخم‌هایی با پوسته‌ی سفید می‌گذارند در حالی که مرغ‌های پلیموت راک یا مرغ‌های رود آیلند قرمز، تخم‌هایی با پوسته‌ی قهوه‌ای می‌گذارند. حتی بعضی از نژادهای مرغ مانند آراکانا، آمرکانا (مرغ آمریکایی)، دونگ ژیانگ و لوشی تخم‌هایی با پوسته‌ی آبی و سبزآبی می‌گذارند.

رنگدانه‌ها و رنگ پوست تخم‌مرغ

در واقع، رنگدانه‌هایی که مرغ‌ها تولید می‌کنند باعث تفاوت در رنگ پوسته‌ی تخم‌مرغ می‌شود. رنگدانه‌ی اصلی در پوسته‌ی تخم‌مرغ‌های قهوه‌ای پروتوپرفیرین IX نام دارد که از هِم (heme) تشکیل شده است. هِم یک کوفاکتور است و کوفاکتورها اجزای غیرپروتئینی موجود در بعضی از آنزیم‌ها هستند. رنگ قرمز خون به دلیل وجود هِم در آن است.

رنگدانه‌ی اصلی در پوسته‌ی تخم‌مرغ‌های آبی بیلیوردین نام دارد که این ترکیب شیمیایی هم حاصل تجزیه‌ی مولکول‌های هِم است. بیلیوردین همان رنگدانه‌ای است که باعث ایجاد رنگ سبزآبی در کبودی‌ها می‌شود.

البته در میان مرغ‌هایی با نژاد مشترک هم رنگ پوسته‌ی تخم‌مرغ‌ها می‌تواند متفاوت باشد و دلیل این تفاوت پدیده‌ای ژنتیکی به نام چیرگی (Dominance) است. همین پدیده است که باعث می‌شود مرغ‌هایی که از یک نژاد هستند تخم‌هایی بگذارند که رنگ پوسته‌ی آن‌ها با یکدیگر کمی تفاوت داشته باشد.

اگر چه ژنتیک عامل اصلی در تعیین رنگ پوسته‌ی تخم‌مرغ است اما عوامل دیگری هم می‌توانند در این زمینه مؤثر باشند. برای نمونه، مرغ‌هایی که تخم‌هایی با پوسته‌ی قهوه‌ای می‌گذارند وقتی پیر می‌شوند معمولا تخم‌هایی بزرگ‌تر می‌گذارند که رنگ روشن‌تری دارند. محیط زندگی، تغذیه و میزان استرس مرغ‌ها هم می‌تواند تا اندازه‌ای روی رنگ پوسته‌ی تخم‌مرغ تأثیر داشته باشد. البته این عوامل در روشن‌تر یا تیره‌تر بودن رنگ پوسته‌ تأثیر دارند و نمی‌توانند رنگ آن را به کلی تغییر دهند. درباره‌ی رنگ پوسته‌ی تخم‌مرغ، نژاد عامل اصلی و تعیین‌کننده است.

آیا تخم‌مرغ قهوه‌ای سالم‌تر از تخم‌مرغ سفید است؟

تخم مرغ قهوه‌ای

معمولا افرادی که تخم‌مرغ‌های قهوه‌ای را ترجیح می‌دهند به این دلیل که باور دارند این تخم‌مرغ‌ها سالم‌تر و طبیعی‌تر از تخم‌مرغ‌های سفید هستند آن‌ها را انتخاب می‌کنند.

دیدگاه درست این است که تخم‌مرغ‌ها ارزش غذایی یکسانی دارند و اندازه، رنگ و کیفیت تخم‌مرغ تفاوتی در ارزش غذایی آن ایجاد نمی‌کند. تخم‌مرغ‌های سفید و قهوه‌ای مواد غذایی سالم و مفیدی هستند. تخم‌مرغ حاوی مقدار زیادی ویتامین، مواد معدنی و پروتئین باکیفیت است. با مصرف یک عدد تخم‌مرغ در حالی همه‌ی این مواد مغذی را دریافت می‌کنید که کمتر از ۸۰ کالری دریافت کرده‌‌اید.

البته دانشمندان برای تعیین تفاوت‌های احتمالی، تخم‌مرغ با پوسته‌ی قهوه‌ای را با تخم‌مرغ با پوسته‌ی سفید مقایسه کرده‌اند. پژوهش‌های مختلف نشان دادند رنگ پوسته‌ی تخم‌مرغ تأثیر چندانی در کیفیت یا ارزش غذایی آن ندارد. به عبارت دیگر، رنگ پوسته‌ی تخم‌مرغ ارتباط قابل توجهی با سلامت آن ندارد و تنها تفاوت واقعی بین آن‌ها مربوط به رنگدانه‌ای است که در پوسته‌ها وجود دارد.

چه عواملی روی ارزش غذایی تخم‌مرغ تأثیر دارند؟

البته عوامل دیگری هستند که می‌توانند روی ارزش غذایی تخم‌مرغ تأثیر داشته باشند. برای نمونه، محیط زندگی مرغ می‌تواند تأثیر زیادی داشته باشد. پرسه زدن مرغ زیر نور آفتاب باعث می‌شود ویتامین D موجود در تخم‌مرغ ۳ تا ۴ برابر بیشتر شود. بنابراین، مرغ‌هایی که می‌توانند ساعات زیادی از روز را زیر نور آفتاب زندگی کنند نسبت به مرغ‌های پرورش‌یافته‌ در فضاهای بسته، تخم‌های مغذی‌تری می‌گذارند.

عامل دیگری که می‌تواند روی ارزش غذایی تخم‌مرغ تأثیر داشته باشد، تغذیه‌ی مرغ است. مرغ‌هایی که رژیم غذایی آن‌ها سرشار از اسیدهای چرب امگا۳ است، تخم‌هایی می‌گذارند که در مقایسه با تخم‌مرغ‌های معمولی حاوی سطوح بسیار بالاتری از اسیدهای چرب امگا۳ هستند. وقتی مرغ‌ها خوراک غنی‌شده با ویتامین D مصرف می‌کنند همین تأثیر درباره‌ی ویتامین D موجود در تخم‌مرغ‌ها دیده می‌شود.

آیا تخم‌مرغ سفید در مقایسه با تخم‌مرغ قهوه‌ای طعم بهتری دارد؟

تخم مرغ

بعضی از مردم طعم تخم‌مرغ‌های سفید را ترجیح می‌دهند در حالی که بعضی دیگر با اطمینان زیاد می‌گویند تخم‌مرغ قهوه‌ای طعم بهتری دارد. اما همان‌طور که این تخم‌مرغ‌ها در ارزش غذایی با هم تفاوتی نداشتند، هیچ تفاوت محسوسی بین طعم تخم‌مرغ‌های سفید و قهوه‌ای وجود ندارد.

البته متفاوت نبودن طعم‌ها به این معنی نیست که همه‌ی تخم‌مرغ‌ها طعم یکسانی دارند. در حالی که رنگ پوسته تفاوتی در طعم تخم‌مرغ ایجاد نمی‌کند، عوامل دیگری مانند نژاد مرغ، تغذیه‌ی مرغ، تازگی و روش پخت می‌توانند روی طعم آن تأثیر داشته باشند.

معمولا مرغ‌های خانگی و مرغ‌های پرورشی رژیم غذایی متفاوتی دارند که می‌تواند روی طعم تخمی که می‌گذارند تأثیر داشته باشد. علاوه بر این، هر چه تخم‌مرغ برای مدت طولانی‌تری نگهداری شود، احتمال اینکه طعم نامطبوعی پیدا کند بیشتر می‌شود.

نگهداری تخم‌مرغ در دمایی پایین و بدون نوسان مانند دمای داخل پخچال باعث می‌شود طعم مطبوع تخم‌مرغ برای مدت بیشتری حفظ شود. شاید همین دلایل باعث می‌شوند که بعضی از مردم باور دارند تخم‌مرغ‌ خانگی در مقایسه با تخم‌مرغ پرورشی طعم بهتری دارد. از آنجایی که تخم‌مرغ‌های خانگی بسته‌بندی و توزیع نمی‌شوند، ممکن است در مقایسه با تخم‌مرغ‌های موجود در فروشگاه‌ها تازه‌تر باشند و به همین دلیل طعم بهتری داشته باشند.

روش پخت تخم‌مرغ هم می‌تواند روی طعم آن تأثیر داشته باشد. برای نمونه، تخم‌مرغ هم‌زده در مقایسه با تخم‌مرغ آب‌پز طعم بهتری دارد. بنابراین، در حالی که عوامل زیادی می‌توانند روی طعم تخم‌مرغ تأثیر داشته باشند، رنگ پوسته نمی‌تواند مؤثر باشد.

چرا تخم‌مرغ قهوه‌ای گران‌تر است؟

تخم‌مرغ قهوه‌ای

با اینکه تخم‌مرغ قهوه‌ای و سفید به غیر از رنگ متفاوت در سایر ویژگی‌ها یکسان هستند، در فروشگاه‌ها تخم‌مرغ‌های قهوه‌ای گران‌تر عرضه می‌شوند. این قیمت بالاتر باعث شده است بسیاری از مردم باور کنند تخم‌مرغ‌های قهوه‌ای سالم‌تر از تخم‌مرغ‌های سفید هستند و کیفیت بالاتری دارند.

در گذشته، تولید تخم‌مرغ‌های قهوه‌ای هزینه‌ی بیشتری داشت. مرغ‌هایی که تخم‌های قهوه‌ای می‌گذاشتند مرغ‌های بزرگ‌تری بودند و در مقایسه با مرغ‌هایی که تخم‌های سفید می‌گذاشتند، تعداد کمتری تخم می‌گذاشتند. بنابراین، برای جبران هزینه‌های بیشتر باید تخم‌مرغ‌های قهوه‌ای با قیمت بیشتری به فروش می‌رسید. اما امروزه با اینکه هزینه‌ی تولید تخم‌مرغ‌های سفید و قهوه‌ای تقریبا یکسان است، هنوز تخم‌مرغ‌های قهوه‌ای با قیمت بالاتری به فروش می‌رسند. شاید یکی از دلایل این گرانی این باشد که معمولا تخم‌مرغ‌های محلی قهوه‌ای هستند و فروشندگان از این موضوع به نفع خودشان استفاده می‌کنند.

تخم‌مرغ محلی

شاید وقتی به سفر می‌روید بتوانید مستقیما از کشاورزان یا دامدارانی که تعدادی مرغ نگهداری می‌کنند تخم‌مرغ محلی خریداری کنید. شاید این تخم‌مرغ‌ها تازه‌ترین تخم‌مرغ‌هایی باشند که می‌توانید بخرید. معمولا کشاورزان و دامدارانی که در روستاها یا شهرهای کوچک تعداد کمی مرغ دارند، مرغ‌ها را در محیط‌های طبیعی‌تر نگهداری می‌کنند. این مرغ‌ها در طول روز ساعات زیادی را زیر نور آفتاب پرسه می‌زنند.

علاوه بر این، این مرغ‌ها رژیم غذایی متفاوتی دارند که می‌تواند روی ارزش غذایی و طعم تخم‌‌مرغ تأثیر داشته باشد. به ویژه اگر مرغ‌ها به گیاهان دانه‌دار دسترسی داشته باشند این تأثیر بیشتر می‌شود. پژوهشی در سال ۲۰۱۰ نشان داد مرغ‌هایی که همراه با خوراک‌های رایج از دانه‌های گیاهان تغذیه می‌کنند تخم‌هایی می‌گذارند که حاوی مقادیر بیشتری ویتامین E و اسیدهای چرب امگا۳ هستند.

البته ممکن است درباره‌ی مرغ‌های محلی مراقبت‌های بهداشتی مرغ‌های پرورشی انجام نشود. بنابراین سعی کنید تخم‌مرغ‌های محلی را از منابعی خریداری کنید که مطمئن هستید مراقبت‌های بهداشتی لازم را انجام می‌دهند.

جمع‌بندی مطالب

تخم‌مرغ‌ها رنگ‌های مختلفی دارند و رنگ پوسته‌ی تخم‌مرغ به نژاد مرغ بستگی دارد. تخم‌مرغ‌های قهوه‌ای و سفید ارزش غذایی یکسانی دارند و تنها تفاوت واقعی بین آن‌ها همان رنگ پوسته است. البته معمولا قیمت آن‌ها هم متفاوت است.

برخلاف رنگ پوسته که هیچ تأثیری ندارد، عواملی مانند رژیم غذایی و شرایط نگهداری مرغ روی طعم و ارزش غذایی تخم‌مرغ تأثیر می‌گذارند. بنابراین، دفعه‌ی بعدی که برای خرید تخم‌مرغ به فروشگاه رفتید، این عوامل دیگر را در نظر بگیرید؛ رنگ پوسته گویای همه‌ی ویژگی‌ها نیست.

این مطلب فقط جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منبع: Healthline

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۴ دیدگاه
 1. بی نام

  تخم مرغی که از مرغ محلی باش صد درصد طعم خیلی بهتری داره متاسفانه تمام تخم مرغ های داخل فروشگاه رنگ شده هستن یا همون پرورشی ان که فقط رنگشون فرق داره

  1. سلام دوست عزیز
   مرسی که همراه ما هستی و نظر می‌دی 🙂
   بله حق با شماست

 2. Amin

  تخم مرغ قهوه ای یا محلی هم پوسته اش خیلی سفت تره هم زرده اش . وقتی تخم مرغ سفید رو بشکنین ، همون لحظه زرده اش میترکه و قاطی سفیده میشه . ولی محلی زرده اش سفت تره و به راحتی نمیترکه . اگه مرغ محلی تو یه محیط باز باشه و علف و هر چیزی که می بینه رو بخوره ، مزه ی تخم مرغ خیلی بهتر میشه. همچنین برعکس تخم مرغ سفید که خیلی زود هضم میشه ، تخم مرغ محلی تا حدودی یه غذای سنگین به حساب میاد .
  #تجربه ی شخصی

  1. سلام دوست عزیز
   ممنون که تجربه‌اتون رو در اختیار ما گذاشتین. 🙂

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما