چرا روی کیک تولد شمع‌ می‌گذاریم و آن‌ها را فوت می‌کنیم؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
چرا شمع‌‌های روی کیک تولد را فوت می‌کنیم؟

از وقتی به یاد داریم روی کیک تولد شمع گذاشته می‌شده است. حالا یا شمع‌های کوچک به تعداد سن فرد متولد شده یا شمع‌های عددی که سن کسی که تولدش بود را نشان می‌داد. همیشه هم گفته می‌شود که قبل از فوت کردن شمع در دل یک آرزو کنید و بعد شمع‌ها را فوت کنید تا برآورده شود.

البته این برآورده شدن آرزو در روز تولد هم شرایط خاصی دارد که کمی جلوتر درباره‌ی آن صحبت می‌کنیم. اما تا به حال به این فکر کرده‌اید که چرا روی کیک تولد شمع می‌چینیم و آن‌ها را فوت می‌کنیم تا سال‌روز به دنیا آمدنمان را جشن بگیریم؟

وقتی در افسانه‌ی خدایان باستان به دنبال ردپایی از این رسم بگردیم به مراسمی آئینی در یونان باستان می‌رسیم که شمع‌ها را به عنوان پیشکش به درگاه خدایان تقدیم کرده و آن‌ها را می‌سوزاندند. اما گذاشتن شمع روی کیک در آن زمان مخصوص پرستش الهه‌ی آرتمیس، الهه‌ی ماه یونان، بود. آن‌ها یک کیک گرد به عنوان نماد ماه می‌پختند و روی آن شمع‌هایی قرار داده و روشن می‌کردند تا نماد نور منعکس شده از ماه باشد.

این رسم در آلمان هم به چشم می‌خورد. آلمانی‌ها به دلایل مذهبی یک شمع بزرگ‌تر در مرکز کیک تولد قرار می‌دادند و شمع‌های دیگر را در اطراف آن می‌گذاشتند. شمع بزرگ وسط کیک از نظر آن‌ها نماد نور زندگی بود.

اعتقادات دیگری هم در این مورد وجود دارد، مثلا دود ناشی از سوختن شمع‌ها می‌تواند آرزوها و دعاها را به سوی خدایان ساکن آسمان هدایت کند. همچنین بعضی از افراد بر این اعتقاد بودند که این دود به دفع ارواح شیطانی کمک می‌کند.

ریشه‌ی اعتقادی این کار هرچه باشد می‌بینیم که رسم قرار دادن شمع روی کیک تولد و فوت کردن آن تا امروز هم ادامه پیدا کرده و همه‌ی ما آن را انجام می‌دهیم. تقریبا تمام مردم هم معتقدند باید قبل از فوت کردن شمع تولد یک آرزو کنید تا برآورده شود.

البته برآورده شدن آرزو در این شب دو شرط دارد. اول اینکه نباید آرزویتان را به کسی بگویید. دوم هم اینکه اگر با یک بار فوت کردن بتوانید تمام شمع‌ها را خاموش کنید آرزویتان برآورده می‌شود. پس اگر با یک بار فوت کردن شمع‌ها خاموش نشد یا بعد از آن به کسی، حتی نزدیک‌ترین دوستتان، از آرزویتان بگویید این آرزو محقق نمی‌شود و در طول سال جدید هم موفق نخواهید بود.

کار آنجایی سخت می‌شود که روی کیک تولد شما شمع جادویی چیده شده باشد و هرچه آن‌ها را فوت کنید خاموش نشود. پس بهتر است قبل از آرزو کردن در شب تولدتان اول بررسی کنید که چه مدل شمعی روی کیک چیده شده و بعد از آن برای آرزوهای سال آینده نقشه بکشید.برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما