آیا جوکر شخصیت شرور فیلم «بتمن ۲» خواهد بود؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
آیا جوکر شخصیت شرور «بتمن 2» خواهد بود؟

فیلم جدید «بتمن» (The Batman) که این بار با بازی رابرت پتینسون به روی پرده نقره‌ای رفت، در سال ۲۰۲۲ با استقبال منتقدان و تماشاگران روبه‌رو شد. مخاطبان خوانش پتینسون از شوالیه شنل‌پوش و همین‌طور نسخه ماهرانه مت ریوز از گاتهام را دوست داشتند. با توجه به اینکه در این بتمن جنگ شوالیه شنل‌پوش با جرم و جنایت در سال دوم و سوم خود قرار دارد، اقدامات خودسرانه بتمن در شهر هنوز در مراحل ابتدایی است. در این جهان بتمن از زمانی که بروس وین وظیفه خود دانست که واقعیت پشت جنایات سازمان‌یافنه در گاتهام و قتل شریکش را فاش کند، اتفاقات زیادی در حال وقوع است.

داستان‌های زیادی در گاتهامی که مت ریوز ساخته است، هستند که باید پی گرفته شوند و انتظار می‌رود که این اتفاق در قسمت دوم بتمن و همچنین سریال «پنگوئن» (Penguin) اچ‌بی‌او مکس که قرار است سال ۲۰۲۴ پخش شود، بیفتد. با این حال، داستانی که در ذهن همه است، داستان دشمن سرسخت بتمن، جوکر است. جوکر در پایان فیلم «بتمن» با بازی بری کیوگان در این نقش مورد تمسخر قرار گرفت. صحنه‌ای از فیلم حذف شد که این شخصیت را نشان می‌داد، بنابراین آیا این بدان معناست که جوکر در قسمت دوم بتمن حضور خواهد داشت؟

پایان‌بندی «بتمن»

بتمن

در پایان فیلم، ادوارد نشتون، با نام مستعار ریدلر، دستگیر و به تیمارستان آرکهام فرستاده می‌شود. وقتی در سلولش است، خبر شکست نقشه‌اش برای ترور شهردار تازه انتخاب‌شده را می‌شنود و از ناراحتی فریاد می‌کشد. اما، او در حرف‌های یک زندانی ناشناس که درست هم‌جوار او در سلول مجاور نشسته است، کمی آرامش پیدا می‌کند. اگرچه چهره این ناشناس نشان داده نمی‌شود، خنده‌های عصبی و تصویر کوتاهی که از زخم روی گونه‌هایش نشان داده می‌شود، کافی است تا به ما بگوید که او کیست.

بری کیوگان اولین بازی خود در نقش جوکر را با حضور کوتاهش در این فیلم رقم می‌زند. برادران وارنر با گذاشتن نام «افسر استنلی مرکل» روی شخصیت او همه را دچار جنگ روانی کرد، اما شایعاتی هم درباره نقش مخفیانه او پخش شد، تا جایی که برادران وارنر نمایش‌های آزمایشی فیلم را بدون او برگزار کرد. حالا که می‌دانیم او در این فیلم حضور دارد، و در دنیای دی سی اسم فیلم «ارث ۲» است، می‌توانیم منتظر چند چرخش در فیلم‌های آینده سه‌گانه برنامه‌ریزی‌شده و اسپین‌آف‌هایی باشیم که با این فیلم ارتباط دارند.

با توجه به اینکه هنوز چیزی قطعی نشده است، مهم است که به یاد بیاوریم مت ریوز گفته است که سکانس جوکر را برای انتقال مستقیم طرح بالقوه دنباله در قسمت اول نیاورده است. او به وضوح اعلام کرده است که علاقه‌ای به اضافه کردن جوکر به بتمن‌هایی که قرار است بسازد ندارد و ممکن است قسمت دنباله اصلاً ضد قهرمان متفاوتی داشته باشد. او حتی یک سکانس کامل را که در آن بتمن با جوکر ملاقات می‌کند تا سر از نقشه‌های ریدلر دربیاورد، شبیه به گفت‌وگوهای میان هانیبال لکتر و کلاریس استارلینگ، از فیلم درآورد.

آیا «ارث ۲» (Earth-2 Batman) اصلاً به جوکر نیاز دارد؟

ارث 2

مقاله‌های مکتوب و ویدیویی بسیاری به این پرداخته‌اند که مشکل وجود جوکر در قسمت‌های بعدی بتمن چه خواهد بود. این شخصیت قدرتمندترین دارایی داستان‌های بتمن است. او دشمن نهایی بروس وین است و هر یک از حضورهایش در داستان بتمن نقش محوری دارد.

جز این دیگر زیادی دارد به این شخصیت پرداخته می‌شود. بین جوکر جک نیکلسون در «بتمن» تیم برتون و هیث لجر در «شوالیه تاریکی» (The Dark Knight) نوزده سال فاصله افتاد. از آن زمان به بعد مخاطبان لجرز، جوکر جرد لتو را در «جوخه انتحار» (Suicide Squad) محصول ۲۰۱۶، خواکین فینیکس در «جوکر» محصول ۲۰۱۹ و البته کیوگان در نقش کوتاهی در «بتمن» جدید با رابرت پتینسون در نقش بتمن دریافت کردند. و مهم‌تر از آن، یک سال قبل از اکران «بتمن ۲» در سینماها، فینیکس را دوباره در نقش جوکر در «جوکر: جنون دو نفر» (Joker: Folie à Deux) خواهیم دید. بماند که جوکر احتمالاً در جهان دی سی دوباره احیاشده جیمز گان ظاهر می‌شود.

تصمیم مت ریوز مبنی بر حذف سکانس جوکر از قسمت اول «بتمن» جدید (که یک سکانس پنج دقیقه‌ای بود) مورد انتقاد خیلی‌ها قرار گرفت اما خیلی‌ها هم از تصمیم او استقبال کردند. در حالی که هیچ‌کس نمی‌تواند عملکرد بری کیوگان در نقش جوکر را زیر سؤال ببرد، این بازیگر در صورت ظاهر شدن در نقش جوکر از یک مسئله نگران‌کننده رنج می‌برد که بیشتر مردم به سادگی متوجهش می‌شوند، و آن مشکل این است که جوکر او تا حد زیادی شبیه خوانش هیث لجر از این شخصیت است. در دوره‌ای که فیلم‌های ابرقهرمانی از کمبود ایده‌های اورجینال رنج می‌برند، وجود جوکر در دنباله بتمن جدید این پتانسیل را دارد که به فیلم ضربه بزند.

آیا داستان میان بتمن و جوکر ارزش آن را دارد که در قسمت دوم به آن پرداخته شود؟

جوکر

ما هیچ ایده‌ای نداریم که جوکر چگونه سر از تیمارستان آرکام درآورد. در «بتمن» جدید، بروس وین در دو سال گذشته نقش پارتیزان و خانه به دوش شهر را ایفا کرده است. او هنوز در حال کشف ریشه‌های جنایت در گاتهام و تلاش برای یافتن هدف خودش است. سیر تبدیل شدن او از یک پارتیزان انتقام‌جو به محافظ شهر همان چیزی است که ریوز در فیلم به آن پرداخت.

این امکان وجود دارد که بروس زمانی در گذشته به دستگیری جوکر کمک کرده باشد. از سکانس حذف‌شده، به راحتی می‌توان فهمید که جوکر مدتی است حواسش جمع بتمن است. وقتی جوکر ریدلر را آرام می‌کند، به نظر می‌رسد که او در حال نقشه کشیدن علیه خفاش است. منصفانه است که بگوییم این شخصیت‌ها سابقه‌ای دارند که به دو سال اول کار بروس وین در شهر بازمی‌گردد. اما آیا واقعاً باید این‌قدر سریع به این سبقه بپردازیم؟

مت ریوز به کند و کاو در ریشه‌ شخصیت‌های شرور بتمن علاقه نشان داده است، کاری که در بتمن خودش با شخصیت ریدلر کرد، و قصد دارد در سریال «پنگوئن» اچ‌بی‌او مکس اورجینال هم این کار را بکند. ریوز قرار است در سریالی که هنوز در مرحله انتخاب بازیگر است، به ماجراهای پشت پرده تیمارستان آرکام را بپردازد. اگر پروژه پیش برود، این بهترین راه برای پرداختن به پس‌زمینه جوکر در این دنیای عجیب و غریب بدون دستکاری بیشتر در دنباله بعدی است، که باید بر یکی از بسیاری از شخصیت‌های شرور ناشناخته در داستان بتمن متمرکز شود.

بتمن در برابر جوکر؛ یک رودررویی‌ که شاید هرگز اتفاق نیفتد

جوکر

هر آنچه ما در این مرحله می‌گوییم حدس و گمان محض است. بری کیوگان در صورتی که از او بخواهند تا یک بار دیگر در نقش جوکر ظاهر شود، حاضر است برگردد. او حتی به انتقاد بعضی از سرسخت‌ترین طرفداران فرنچایز پرداخته و گفته است که خود را آماده می‌کند تا این نقش را با خوانشی کاملاً جدید از شخصیت منفی کلاسیک ارائه کند.

کیوگان بازیگر بسیار قابلی است، بنابراین برای او غیرممکن نیست که رنگی به شخصیت جوکر بزند که تازگی داشته باشد. یک چیز مسلم است؛ جوکر او بدون شک خسته و درمانده خواهد بود، و ما دلیل آن را نمی‌دانیم. اگر بخواهیم بیست سؤالی بازی کنیم، منصفانه است که بپرسیم: آیا بتمن مسئول تغییر شکل جوکر است؟ آیا جوکر به این خاطر‌ کینه‌ای عمیق در دل دارد؟

می‌توان احتمالات زیادی را برای آنچه قرار است در دنباله بتمن اتفاق بیفتد، بررسی کرد. با این حال، منصفانه است که بگوییم دست کشیدن از جوکر به خاطر یک داستان تازه از بتمن، شانس منحصر به‌فردتر کردن قسمت بعدی این فرنچایز را افزایش می‌دهد. ما همین حالا هم داستان از جوکر زیاد داریم و دیده‌ایم. اگر از طرفداران این کاراکتر باشید احتمالاً فکر می‌کنید یک قصه دیگر ضرری نخواهد داشت، اما لازم به یادآوری است که جهان بتمن چندین شخصیت‌ شرور خوب دارد که تا به حال در هیچ فیلمی به آن‌ها پرداخته نشده است.

منبع: moviewebبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما