آیا فصل دوم سریال «خانم مارول» ساخته خواهد شد؟

۵ مهر ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
فصل دوم سریال خانم مارول

«خانم مارول» اگرچه بازخوردهای مثبتی از طرفداران دریافت نکرد اما در نهایت به یکی از سریال‌های موفق فاز چهارم دنیای سینمایی مارول و سرویس دیزنی پلاس تبدیل شد. با استقبال غیرمنتظره‌ی منتقدان و رضایت مارول از شش قسمت ابتدایی، حالا تنها سوال این است که آیا فصل دوم سریال خانم مارول هم ساخته می‌شود؟

خانم مارول قصه‌ی کامالا خان (ایمان ولانی) را روایت می‌کند، دختر ۱۶ ساله‌ی آمریکایی-پاکستانی که از طرفداران پروپاقرص انتقام‌جویان و کاپیتان مارول (بری لارسون) است. او که یک زندگی عادی را تجربه می‌کند و والدین‌ سخت‌گیری دارد، ناگهان به‌واسطه‌ی یک دست‌بند جادویی صاحب قدرت‌های فراطبیعی می‌شود و حالا باید با چالش‌های زندگی به‌عنوان یک ابرقهرمان کنار بیاید. این سریال برای برداشت مناسبی که از فرهنگ هندی-پاکستانی ارائه می‌دهد و نوآوری‌هایی که دارد، مورد توجه قرار گرفت و اگرچه نقدهایی هم به آن وارد است اما حداقل سعی می‌کند تا از کلیشه‌های آثار نوجوانانه تا حدودی دور شود و تمرکز اصلی‌اش بر روی دوران مدرسه، روابط عاشقانه و دیگر مضامین رایج دوران بلوغ نیست.

خانم مارول با یک سکانس هیجان‌انگیز به پایان رسید، جایی که کارول دنورز (کاپیتان مارول) سرزده و بهت‌زده از راه می‌رسد. این سکانس اما در حقیقت ارتباطی با فصل دوم ندارد و با فیلم «مارول‌ها» مرتبط است که به‌زودی اکران می‌شود و در آن شاهد اتحاد کامالا خان، کاپیتان مارول و مونیکا رمبو (تیونا پریس) خواهیم بود. این سه نفر قرار است یک نسخه‌ی زنانه از انتقام‌جویان را تشکیل دهند. اگرچه ملاقات دوباره با کامالا خان در این فیلم اتفاق خوبی است اما این بدین معنا نیست که فصل دوم سریال مستقل او را باید تاییدشده بدانیم. شرکت مارول هنوز فصل جدید را به‌صورت رسمی تایید نکرده اما نسبت به ساخت آن علاقه‌ نشان داده است.

آن‌ها همچنین به این نکته اشاره کرده‌اند که موفقیت فیلم مارول‌ها نقشی کلیدی در آینده‌ی کامالا خان دارد، به عبارت دیگر در صورت شکست تجاری این فیلم پرخرج و پرسروصدا، احتمالا این سه شخصیت به حاشیه خواهند رفت، دیگر فیلمی با محوریت کارول دنورز ساخته نخواهد شد و خبری از فصل دوم سریال خانم مارول نخواهد بود. البته همیشه این احتمال وجود دارد که آن‌ها حضوری کوتاه و افتخاری در آثار دیگر داشته باشند.

ماگ حرارتی کاکتی طرح Ms. Marvel مدل mgh39604

چرا سریال خانم مارول سزاوار فصل دوم است؟

فصل دوم سریال خانم مارول

شاید همه موافق باشند که دنیای سینمایی مارول حال‌وروز خوبی ندارد، فیلم‌های بزرگ آن‌ها به جز «نگهبانان کهکشان ۳» عملکرد خوبی در گیشه نداشته‌اند یا طرفداران را راضی نکرده‌اند، خصوصا «مرد مورچه‌ای و زنبورک: شیدایی کوانتومی» که قرار بود یکی از مهم‌ترین قسمت‌های فاز پنجم باشد. از طرف دیگر، سریال‌ پرخرج اخیر آن‌ها، «تهاجم مخفی» افتضاح از آب درآمد، تا حدی که تصمیم گرفتند در پروژه‌های آتی بازنگری کنند و بودجه‌ی آن‌ها را کاهش دهند. البته بخشی از مشکل ناشی از مارول نیست، این روزها سینمادوستان و طرفداران مجموعه‌های تلویزیونی از آثار ابرقهرمانی خسته شده‌اند و از آن‌ها کمتر استقبال می‌کنند.

اما اگر صادق باشیم، مارول هم آثار خوبی تولید نکرده است و ظاهرا نمی‌داند می‌خواهد به کدام مسیر برود و چگونه به دوران اوجِ پیش از «پایان بازی» بازگردد. البته مارول همچنان طرفداران خاص خود را دارد و مخاطبان هم اگر اثر خوبی از راه برسد، از آن استقبال می‌کنند. برای مثال از همین حالا می‌توانیم حدس بزنیم که فصل دوم سریال «لوکی» موفق خواهد شد یا به فروش تحسین‌برانگیز «مرد عنکبوتی: در میان دنیای عنکبوتی» در گیشه نگاه کنید، فیلمی که با کیفیت بالای خود، استانداردهای تازه‌ای را به دنیای انیمیشن‌سازی اضافه کرد. بر این مبنا، فیلم و سریال‌های خوش‌ساخت و باکیفیت، شانس بسیار بالاتری برای موفقیت دارند.

سریال خانم مارول از دو اثر فوق‌الذکر متفاوت است اما از ویژگی‌هایی بهره می‌برد که آن را از نمونه‌های مشابه متمایز می‌کند. برای مثال، ما با یک ابرقهرمان مسلمان (از نوع پاکستانی) روبه‌رو هستیم و مارول بُعد مذهبی قصه و شخصیت اخلاق‌گرای کامالا خان را با ظرافت ویژه‌ای مدیریت کرده است. سازندگان از شعارهای رایج فمینیستیِ آثاری که قهرمان اصلی زن دارند هم تا حد زیادی دوری می‌کنند و ما با یک دختربچه‌ی فروتن و مهربان روبه‌رو هستیم که نه فقط یک زن بلکه می‌خواهد انسان خوبی باشد.

خانم مارول همچنین ترند ابرقهرمانان نامتعارف را ادامه می‌دهد و از بُعد فرهنگی قابل‌توجه است زیرا این فرصت را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد تا با یک فرهنگ جدید آشنایی پیدا کنند. همان‌طور که «شانگ چی و افسانه ده حلقه» (۲۰۲۱) به فرهنگ کشور چین و مهاجرت چینی‌ها به آمریکا نگاهی جزئی اما محترمانه داشت، خانم مارول هم گوشه‌ای از تاریخچه‌ی کشور هند و پاکستان را در مرکز توجه قرار می‌دهد و آن‌ را به یکی از عناصر کلیدی قصه تبدیل می‌کند. این رویکرد به نویسندگان، هنرمندان و بازیگرانی که ریشه‌ی آسیایی (خصوصا پاکستانی) دارند نیز اجازه داده است تا بلندپروازی کنند، برداشتی قابل‌قبول از کشور خود ارائه دهند و از آثار رایج مارولی فاصله بگیرند.

فصل دوم سریال خانم مارول این شانس را دارد تا فرهنگ و جهان‌بینی این ابرقهرمان را گسترش دهد و به چیزهایی که در فصل اول معرفی شد عمق ببخشد. در شش قسمت نخست سریال، ایده‌هایی به چشم می‌خورد که شبیه آن‌ها را در دیگر آثار مارولی ندیده‌اید. فیلم مارول‌ها می‌تواند جایگاه کامالا خان را به‌عنوان یکی از ابرقهرمانان شاخص دنیای سینمایی مارول مستحکم کند اما با توجه به مدت زمان کوتاه فیلم و حضور دو شخصیت اصلی دیگر (کارول دنورز و مونیکا رمبو)، سازندگان نمی‌توانند ابعاد مذهبی-فرهنگی زندگی و شخصیت کامالا خان را به مارول‌ها بیاورند و این مهم تنها با تولید فصل دوم ممکن می‌شود.

ساختنی مدل Ms Marvel

آینده‌ی خانم مارول نباید تنها در دستان فیلم مارول‌ها باشد

فصل دوم سریال خانم مارول

مارول‌ها شاید اثر پرفروش و موفق بعدی دنیای سینمایی مارول باشد. به هر حال روی کاغذ، هر سه شخصیت اصلی فیلم محبوب هستند، مونیکا رمبو در سریال «وانداویژن» درخشید، فیلم «کاپیتان مارول» (۲۰۱۹) از مرز ۱ میلیارد دلار فروش عبور کرد و درباره‌ی موفقیت‌های کامالا خان هم توضیح دادیم. کراس‌اُورها (آثاری که در آن، شخصیت‌های آثار مختلف روبه‌رو یا کنار یکدیگر قرار می‌گیرند) نیز همواره پرطرفدار بوده‌اند و مخاطبان را به سینماها می‌کشانند. افزون بر این، مارول‌ها یکی از قسمت‌های مهم فاز پنجم است که مسیر را برای فیلم‌های بعدی هموار می‌کند.

با این حال، همان‌طور که بالاتر هم اشاره کردیم، این فیلم نیامده با بازخوردهای منفی روبه‌رو شده است. بری لارسون چهار سال قبل برای برداشت فمینیستی‌اش از کاپیتان مارول مورد انتقاد قرار گرفت و این انتقادات همچنان ادامه دارد. البته دیدگاه‌های منفی تنها به مارول یا کاپیتان مارول مربوط نیست و در حال حاضر همه‌ی فیلم‌هایی که از چنین عناصری بهره می‌برند، با جنجال و حاشیه روبه‌رو می‌شوند. فیلم کاپیتان مارول علی‌رغم این واکنش‌های ضدونقیض، به فروش دیوانه‌واری رسید اما یک تیم ابرقهرمانانه‌ی زنانه شاید کار سخت‌تری در گیشه داشته باشد. فراموش نکنید که کاپیتان مارول در بهترین زمان ممکن به اکران درآمده بود (دقیقا پیش از اکران فیلم انتقام‌جویان: پایان بازی) و همه می‌خواستند با یکی از قدرتمندترین ابرقهرمانان دنیای سینمایی مارول آشنا شوند. فیلم مارول‌ها اما در دوره‌ای از راه رسیده است که نگاه‌ها به آثار شرکت مارول منفی شده است و فیلم‌هایشان نمی‌فروشد.

با این تفاصیل، محتمل است که مارول‌ها از نظر تجاری در حد انتظار ظاهر نشود اما باید امیدوار بود که این مسئله بر شخصیت‌ها تاثیر نگذارد، خصوصا کامالا خان که پتانسیل‌ خوبی دارد و می‌توان انتظار داشت که در صورت بازگشت سریال خانم مارول، از آن استقبال گرمی شود. در حال حاضر اما آینده‌ی این دختربچه‌ی ابرقهرمان روشن به نظر نمی‌رسد و به مارول‌ها وابسته است؛ فیلمی که در صورت شکست آن، پرونده‌ی خانم مارول را هم باید مختومه بدانیم. اما شاید بهتر بود سرنوشت چنین شخصیتی را فیلمی تعیین نکند که به دلایل مختلف حاشیه دارد و قرار است در زمان نامناسبی اکران شود. کامالا خان هنوز هم می‌تواند یکی از شخصیت‌های تاثیرگذار و مهم دنیای سینمایی مارول باشد اما باید دید که به او فرصت دیگری داده می‌شود یا خیر.

منبع: MovieWeb

راهنمای تماشای سریال
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه