اعلام نتایج فراخوان « نگاهی به فردا »

۴ اسفند ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه

از نخستین روز زمستان ۱۳۹۴، فعالیتی گسترده و جدی برای دیجی‌کالا آغاز شد؛ سامان‌دهی، مطالعه و ارزیابی بیش از ۲۰۰۰ ایمیل که در فراخوان «نگاهی به فردا» از سوی شرکت‌کنندگان ارسال شده بود. این فراخوان، چالشی تازه بود که در آن، علاقه‌مندان به دیجی‌کالا و نوآوری تلاش کردند با ترکیبی از تحقیق و نیروی تخیل، دیدگاهشان را درباره‌ی جهان فردا بیان کنند و بگویند در دنیای شش سال بعد، دیجی‌کالا را چگونه می‌بینند.

طی هفته‌های گذشته، فرایند ارزیابی و رتبه‌بندی مطالب به پایان رسید و همان‌گونه که در خبر مربوط به آخرین اطلاعات درباره‌ی فراخوان وعده کرده بودیم، در میانه‌ی اسفند ۱۳۹۴ برگزیدگان این فعالیت جمعی، معرفی می‌شوند.

در خبر قبلی اشاره کردیم که گذشته از تعداد مطالب، حجم و قالب آن‌ها هم بسیار متنوع و تا حدی غافلگیرکننده بود؛ از فایل‌های متنی گرفته تا ویدیو و اینفوگرافی. به همین دلیل، بررسی و ارزیابی صحیح تک‌تک مطالب، به‌گونه‌ای که کمترین میزان خطا و سوگیری در آن رخ دهد، کاری زمان‌گیر و گاه پیچیده بود.

در فرایند ارزیابی، ابتدا همه‌ی مطالب بر اساس مطابقت با معیارهایی که در صفحه‌ی فراخوان اعلام شده بود، دسته‌بندی شدند. درخصوص عزیزانی که چند مطلب یا ایمیل ارسال کرده بودند، آخرین مطلب دریافتی، برای ارزیابی در نظر گرفته شد. سپس مطالبی که با همه‌ی معیارها مطابقت داشتند، بر اساس کیفیت‌شان در هر معیار، امتیازدهی شدند. این رتبه‌بندی در چند مرحله انجام گرفت و چندین بار بازبینی شد تا درنهایت، فهرست برگزیدگان فراخوان مشخص شود:

 • نفر نخست: آقای افشین جعفری
 • نفر دوم: آقای سیدسروش علوی‌پناه
 • نفر سوم: آقای ایمان برازنده

چنان‌که در خبر آغاز فراخوان اعلام شده بود، سه نفر نخست در کنار لوح تقدیر می‌توانند یکی از جوایز پیشنهادی را انتخاب کنند:

در کنار سه برگزیده‌ی نخست، شرکت‌کنندگان دیگری نیز هستند که با صرف وقت و ذوق بسیار، مطالب ارزنده‌ای تدوین و ارسال کرده‌اند. دیجی‌کالا با افتخار از این شرکت‌کنندگان هم قدردانی می‌کند و در کنار لوح تقدیر، یک ساعت هوشمند LG G Watch W100 به یادگار تقدیم‌شان خواهد کرد:

 • آقای محمدمهدی انصاری جعفری
 • آقای مهدی صدقیانی باغچه
 • آقای جعفر دانش‌زند
 • آقای محمدرضا پایدار
 • آقای مهدی ماهری
 • آقای احسان پیرنیا
 • آقای فرزاد شریف‌زاده
 • آقای سیدمصطفی موسوی
 • خانم نرگس فرازان
 • آقای معین موسوی

صمیمانه به این عزیزان تبریک می‌گوییم و به‌خاطر تلاش‌، ذوق و توجه ویژه‌ای که صَرف این فعالیت کردند، از ایشان سپاسگزاری می‌کنیم.

همان‌طور که پیش‌تر هم اعلام شد، صدها هم‌وطن علاقه‌مند و فعال در این فراخوان شرکت کردند؛ این مشارکتِ چشمگیر، گرچه فرایند ارزیابی را کمی طولانی کرد، اما نشان‌دهنده‌ی توجه و دیدگاه مثبت این عزیزان به موضوع نوآوری و آینده‌ی تجارت الکترونیک در ایران است. در این میان، مطالب ده‌ها نفر از شرکت‌کنندگان تا حد مقبولی با معیارهای ارزیابی مطابقت دارد و روشن است که برای تهیه‌ی آن‌ها زمان و تلاش بسیاری صَرف کرده‌اند. دیجی‌کالا موظف و مفتخر است که ضمن معرفی این شرکت‌کنندگانِ منتخب، هدیه‌ای را به یادگار تقدیم‌شان کند. فهرست اسامی این شرکت‌کنندکان به ترتیب الفبا، به شرح زیر است:

Winners_List_Final

طی روزهای آینده برای اعطای جوایز، از طریق ایمیلِ OpenInnovation@Digikala.com با نفرات برگزیده و دیگر شرکت‌کنندگان منتخب تماس خواهیم گرفت و هماهنگی‌های بعدی را انجام خواهیم داد. به‌خاطر تعداد چشمگیر این عزیزان، ممکن است برای اعطای همه‌ی جوایز به زمان بیشتری نیاز داشته باشیم؛ از بردباری همه‌ی این دوستان ممنونیم.

همچنین در گام بعدی، چنان‌که پیش‌تر مطرح شده بود، پس از برقراری ارتباط با برگزیدگان و برخی از دیگر شرکت‌کنندگان منتخب، طی مراحلی «گروه نوآوری بازِ دیجی‌کالا» تشکیل خواهد شد. این گروه، شبکه‌ای از ایده‌پردازان درون‌سازمانی و بیرونی است که به روش‌های مختلف در فعالیت‌های نوآورانه‌ی دیجی‌کالا مشارکت می‌کنند؛ تشکیل گروه‌های متمرکز (Focus Groups)، برگزاری جلسه‌های ایده‌پردازی و نظرسنجی‌ها، بخشی از این دست فعالیت‌ها هستند.

معرفی و تقدیر از برگزیدگان و همچنین تشکیل گروه نوآوریِ باز، پایان کار نیست. نباید فراموش کرد که تک‌تک شرکت‌کنندگان در این فراخوان، کاربرانی هستند که با اعتماد و اشتیاق، دیدگاه‌هایشان را بی‌دریغ با دیجی‌کالا به اشتراک گذاشته‌اند. این جمع حدوداً ۲۰۰۰نفری، دوستان نزدیک دیجی‌کالا هستند و روشن است که در بسیاری از فعالیت‌های آتی با این عزیزان در تعامل خواهیم بود.

حین برگزاری فراخوان و هفته‌های پس از آن، بازخوردهای مختلفی درباره‌ی این رویداد بیان شد، از دیدگاه‌های مثبتی که علاقه‌مندان و فعالان حوزه‌ی نوآوری ارائه کردند تا نقدها و نگرانی‌هایی که از سوی برخی مخاطبان و شرکت‌کنندگان مطرح شد. این حمایت‌ها و انتقادها، نشانه‌ای روشن از توجه و حساسیت علاقه‌مندان به موضوع نوآوری به‌ویژه چالش‌های رویکردِ بــاز در نوآوری است و توجه به این نقدها، می‌تواند گامی مؤثر برای حل آن چالش‌ها باشد.

«نگاهی به فردا» نمونه‌ای از تلاش دیجی‌کالا برای ترویج و به‌کارگیری نوآوریِ باز در فضای کسب‌وکار ایران است؛ فعالیت‌هایی که باید بیش‌ازپیش، با کیفیت و اثرگذاریِ بیشتر، خطای کمتر و با مشارکت دیگر فعالان حوزه‌ی تجارت الکترونیک ایران انجام شود. دیجی‌کالا مانند نسل جوان مخاطبانش، در مسیر رشد و یادگیری است و تلاش خواهد کرد با نگاه دقیق به همه‌ی بازخوردها و آموختن از دستاوردها و تجربه‌های گذشته، بهتر از قبل در مسیر فردا قدم بردارد.

دیدگاه شما

۶۲ دیدگاه
 1. Avatar zak

  ای کاش پاسخ این پیام های آخر و میدادید

 2. Avatar وردپرس

  اگر میشه یکبار دیگه میگم که لطفا بخشی از ایده های سه نفر اول را بذارید تا ما ببینیم که دیجیکالا چه نوع فکری میکند و اینکه با دیجی کالا بیشتر آشنا بشیم

 3. Avatar منتخب

  آیا گروه نوآوری باز از این پس فقط و فقط با این افراد تشکیل خواهد یافت؟ یعنى دیگر برندگان لیست نهایی شانس حضور ندارند؟ لطفا پاسخ دهید. با سپاس

 4. Avatar حسام

  سلام
  ممنون از تمامی تلاش های شما
  یه سوالی داشتم… جزو فهرست سوم نفرات تقدیر شده هستم.برای من ایمیل جایزه ارسال شده.. و ممنونم از هدیه ی شما. توی این ایمیل از گروه نوآوری باز دیجی کالا صحبتی نشده… این یعنی به این گروه دعوت نشدم؟

 5. Avatar سعید قنبری

  سلام.چه خوب میشد که ایده های نفرات برگزیده رو در قالب ۱ ویدئو چند دقیقه ای برای عموم به نمایش میذاشتین!!! (تو همون بخش دیجی کالا تی وی)
  اگرم میخاین برای دیجی کالا این ایده ها محفوظ باشه ؟؟؟ حداقل بخشی از ایده ها رو به نمایش میذاشتین …
  خلاصه من نمدونم … باید ایده ها رو بهم بگین …. 🙂 🙂 🙂
  ولی بنظر، ایمیل من هم چون از dead line که برای فراخوان مشخص کرده بودین، دیرتر فرستاده شد … اصلا مشاهده نشده!!!
  چون من خیلی امیدوار بودم حداقل جزو ۱۰ نفر اول باشم … یا حداقل جزو لیستی که ازشون قدر دانی میشه!!!

  در کل «مسابقه جالبی» شد … تشکر از دیجی کالا برای وجودش
  واقعا برای ایران ۱ افتخاره داشتن فروشگاه آنلاینی که مردمی هستش
  با آرزوی توفیق روز افزون

 6. Avatar mmdkhdm

  امیدوارم به ما ۱۰۰ نفر برتر یک لوح تقدیر بدین

 7. Avatar mohamadreza

  merc merc merc
  na bekhatere jayeze
  balke bekhatere inke be khodam omidvar shodam
  bazam merc

 8. Avatar Shayan Tawabi

  قرار نیست کار نفرات اول رو ارائه بدید؟ اگر نه حداقل بگید به نظرم خوبه!!

 9. Avatar علیرضا رحیمی

  مسابقه خوب و جدیدی بود امیدوارم از خلاقیت این عزیزان بهره کافی رو ببرید .

  خودم نیز شرکت کردم . (متن ارسالی بصورت گزارش یک گزارش گر در سال ۱۴۰۰ از دیجیکالا و مصاحبه با مدیریت مجموعه بود)
  با توجه به در نظر گرفتن مدیریت محوری .شرایط اتی و اقتصادی در کنار پارامتر های مسابقه انتظار داشتم حداقل در جمع ۱۰۰ نفر باشم.

  اگر مقدور می باشد ایمیل من نیز برای تایید ارسال چک شود . در آن زمان از داغون ترین سرویس دهنده اینترنت استفاده می کردم.

 10. Avatar 313

  سلام
  میخواستم بدونم ایمیلم به دست شما رسیده یا نه
  اگه رسیده خب چرا ایده هام خوب نبودند لطفا به ایمیلم نظرتون بفرستید باتشکر

 11. Avatar بهروز عبیدی

  یه هفته زحمت کشیدم یه روز قبل از اتمام مسابقه ایمیل فرستادم اما ایمیل خالی بود بعد یه ایمیل دیگه فرستادم که فایل اصلی اون تو بود ولی شما گفتید که ایمیلی دریافت نشده.
  اما به هر حال ممنون که به ما ها اهمیت میدین و به همه ی سوالاتمون پاسخ میدین

 12. Avatar حامد

  سلام دیجی کالای عزیز
  راستش من مطمئن نیستم که آیا ایمیلم به دست شما رسیده است یا نه؟
  ازتون ممنون می شم من را مطلع کنید چون می خواهم خیالم راحت شود که مطلب ارسالی من به دست شما رسیده است.
  با تشکر

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه