مریخی، میان‌ستاره‌ای نبود

۲۱ دی ۱۳۹۴ | ۱۶:۳۰ ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

«مریخی» (The Martian) ساخته‌ی ریدلی اسکات برنده‌ی جایزه‌ی گولدن گلوب در بخش کمدی شد. چند هفته‌ پیش توفیق شد این فیلم را ببینم. واقعیت این است که کتاب مریخی که به زبان فارسی ترجمه شده را نخوانده بودم. با این حال از آن‌جا که صحبت‌های زیادی پیرامون رعایت دقیق نکات علمی در این فیلم وجود داشت، منتظر بودم هرچه زودتر آن را ببینم. به خصوص اینکه سال گذشته فیلم «میان ستاره‌ای» (Interstellar) واقعا خوب از آب درآمده بود و کسانی که به جنبه‌ی علمی فیلم‌های علمی-تخیلی فضایی اهمیت زیادی می‌دهند را حسابی مشعوف کرد.

هرچند منتظر بودم مریخی هم مثل میان‌ستاره‌ای حسابی من را تحت تاثیر قرار دهد، ولی بیشتر توی ذوقم زد. شاید کسان دیگری که با پسزمینه‌ی فکری شبیه به من فیلم را تماشا کردند هم این احساس را داشتند. هرچه میان‌ستاره‌ای به نسبت دیگر فیلم‌های علمی-تخیلی، عمیق و فلسفه‌ای بود که پیچیدگی‌های مختلفی داشت و در سکانس‌هایی واقعا می‌توانست احساسات را به آدم منتقل کند، مریخی بیشتر به یک فیلم طنز شبیه بود.

البته با خواندن «پلات» فیلم خیلی متوجه این طنز نمی‌شوید. داستان اتفاقا خیلی جدی است و درباره‌ی فضانوردی می‌گوید که به دلیل یک طوفان روی مریخ گیر می‌کند و همکارانش او را تنها می‌گذارند. سپس از آن‌جا که برای رسیدن کمک باید احتمالا چند سال منتظر بماند، آن‌جا دست به کشاورزی و کاشت سیب‌زمینی می‌زند. با این حال سناریوی آن پر از دیالوگ‌های طنز، موسیقی‌ و اتفاقاتی است که باعث تفاوت شدید آن با میان‌ستاره‌ای می‌شود. داستان آن هم مفاهیم خیلی عمیقی را به چالش نمی‌کشد. احتمالا به همین دلیل است که امروز فیلم مریخی جایزه‌ی گولدن گلوب در بخش کمدی را برد.

از جمله افرادی نیستم که زیاد فیلم می‌بینند و نمی‌توانم از جنبه‌ی سینمایی نظر خاصی بدهم. همچنین نمی‌گویم که طنز بودن یک فیلم علمی-تخیلی که می‌خواهد جنبه‌های علمی را خیلی خوب رعایت کند بد است، ولی به هر حال تا حدودی با تصورات قشری که با پیش‌زمینه‌ی فکری میان‌ستاره‌ای به تماشای مریخی می‌روند در منافات است.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳۵ comment
 1. Avatar حسین

  دقیقا فیلم خیلی تو ذق منم زد…
  در حقیقت فکر می کنم از لحاظ پرداخت با فیلم میان ستاره ایدچار یک پارادکس شدید ی بود
  نه به شوری میان ستاره ای
  نه به ترشی مریخی
  اینجاست که آدم ارزش یکسری کارگردان مثل آقای کوبریک و بیشتر درک می کنه

 2. Avatar احسان

  درود،
  بنده هم با شما موافقم. همین باعث شد تا فیلم رو یک بار و بیشتر نگاه نکنم. ولی درون ستارگان رو ۴ بار نگاه کردم.

 3. Avatar hesam

  من که چند بار هر دو تا فیلمو دیدم ولی متوجه منظورتون نشدم
  دقیقا کجای martian طنز بود
  (هر چند که قبول دارم interstellar فوق العاده بود و از martian بهتر بود.)

 4. محمد سماک محمد سماک

  برادر اگه داری داستان رو اسپویل میکنی، لااقل قبلش یه اسپویلر آلرت بزن!

 5. Avatar Pouya

  قطعا هیچ فیلمی شبیه دیگری نیست و باید به هر کدوم در جای خودش نگاه کرد.

 6. Avatar Saeed

  نه مریخی نه میان ستاره‌ای فقط جاذبه Gravity

  1. Avatar امیر اسدی

   Gravity فقط از جنبه سه بعدی بودن ارزش داشت، اون هم روی پرده IMAX ، نه اینکه توی تلویزیون ۴۰ اینچ اون هم با کیفیت ۴۸۰p شبکه استانی نشونش بده!

  2. Avatar مرتضی

   gravity رو خیلی هستم

 7. Avatar مهدی

  نولان در هر ژانری فیلم میسازه توقعات بیننده هارو از فیلم های اون ژانر میبره بالا
  نمونش سه گانه بتمن و درمیان ستارگان

 8. Avatar sadeq

  به این جمله خودتون دقت کنید:
  “از جمله افرادی نیستم که زیاد فیلم می‌بینند و نمی‌توانم از جنبه‌ی سینمایی نظر خاصی بدهم”
  اگه زیاد فیلم میدیدین می دونستین که فیلم از همه لحاظ فرق داره با اینتر استلار ، یعنی هدف کارگردان ها چیز دیگری بوده اند
  ممنون بابت نقد و توضیحات مبتدی !

 9. Avatar پارسا

  سلام.
  من خیلی از فیلم میان ستاره ای خوشم اومد، حتی شاید یکی از بهترین فیلم هایی بود که دیدم، اما فکر میکنم مریخی هم خیلی خوب بود و من از جنبه طنز فیلم لذت بردم.
  به نظر من میان ستاره ای یک شاهکار بود و مریخی فقط یک فیلم خوب!

 10. Avatar افشین

  من با پارسا موافقم. البته اینایی که مینویسیم فقط نظر شخصی ِ
  مثلا دیدم که یکی نوشته نه اینتراستلار نه مریخی فقط جاذبه!!!
  به نظر من :
  اینتراستلار شاهکار بود هم علمی هم احساسی ترین فیلم
  مریخی فقط خوب بود، البته احساسی گند زد، علمی هم بیشتر فراعلمی بود نه علمی!
  ولی جاذبه،،، واقعا بعد دیدنش نزدیک بود بالا بیارم، مزخرف تر از اون نمیشد، تنها فیلمی بود که از اینکه 2ساعت وقتمو پاش گذاشتم پشیمون شده بودم!!!
  نولان کلا کاری میکنه که آدم و دیوونه میکنه، 3گانه بت من که تعریف نمیخواد، اینسپشن هم که دیگه مشخص چه شاهکاری بود، اینتراستلار هم که حداقل باید 2بار ببینیش تا تازه معنی و احساسشو بفهمی.
  مریخی اصلا یه فیلم خوب نبود، کلا بیشتر راجب ناسا بود تا مریخی!!! تو فیلم هیچ جا از خونواده مارک هیچ خبری نبود!! با این تخیلات علمی، بیشتر فیلم هم که به محاسبات ریاضی پرداخته شد و اکثر کارای علمی اونم تو مریخ با کمترین وسایل با مشکل مواجهه نمیشد! بجز اونجا که 1بار آتیش میگیره، همین!
  جاذبه هم که اصلا هیچی نداشت مه بخوام بهش ایراد بگیرم یا تعریف کنم!!! یه زن بود و یه سفینه!!!!!!!!!!!!!!!!!
  ممنون جناب مومن زاده

  1. Avatar مجتبی

   با سلام، به نظر بنده اینکه سه فیلم متفاوت از یکدیگه رو صرفاً به این خاطر که طی 2 سال اخیر نمایش داده شدن و به فضا مربوط میشن بخوایم با هم مقایسه کنیم کار درستی نیست، البته «مریخی» و «جاذبه» از برخی جنبه ها به هم شباهت داشتن مثل موضوع کلی که در هر دوتاشون یه فضانورد از زمین دور افتاده و قصد بازگشت داره. از نظر بنده هر دوی این فیلم ها بدون شک از شاهکارهای تاریخ سینما هستن و ارزش چندین بار دیدن رو دارن بطوری که بنده تا بحال 4 یا 5 بار «جاذبه» رو دیدم و هر بار از دیدنش لذت بردم و اینکه برخی دوستان فرمودند موقع تماشای این فیلم ها حوصله شون سر رفته و یا بعد از اتمام فیلم خواستن بالا بیارن قطعاً اغراق آمیز و بی انصافیه.
   در اینکه فیلم «بین ستاره ای» بسیار خوش ساخت بوده و تا یکی دو روز ذهن بیننده رو به خودش مشغول میکنه و یا اینکه این فیلم هم قطعاً ارزش چندین بار تماشا رو داره شکی نیست ولی باید به این نکته توجه کنیم که قسمت اعظم جذابیت این فیلم به این مسئله مربوط میشه که به مسائل علمی میپردازه که تا بحال کمتر در فیلمهای دیگه شاهدش بودیم مثل «تئوری نسبیت» و یا «فضاهای چند بُعدی» که ذهن ما موجودات سه بعدی به درستی از درک این مسائل عاجزه و همین دلیلی بر جذابیت دو چندان فیلم و درگیری ذهن بیننده شده.
   با همه این تفاسیر من هم عقیده دارم که «بین ستاره ای» فیلمی زیباتر و جذاب تر بوده که خودش جایگاه خوبش رو بدست آورده و هیچ احتیاجی نیست چون از این فیلم بیشتر خوشمون اومده بقیه آثار سینمایی با موضوع مرتبط با فضا رو زیر سؤال ببریم و این طور اونها رو با نظرات بی رحمانه تخریب کنیم.
   یادمون نره افرادی که به عنوان داور در «گلدن گلوب»، «بفتا»، «اسکار» و … در مورد فیلم ها نظر میدن از بزرگان و نوابغ سینما هستن و کافیه به نقدها و جوایز دو فیلم «جاذبه» و «مریخی» بیشتر دقت کنیم و به صرف اینکه از ساخته های یه کارگردان خاص خوشمون میاد (بطور خاص در اینجا کریستوفر نولان: که بنده سه گانه بتمن رو جزئی از فیلم های بزرگ سینما نمیدونم) چشم بسته تمامی آثارش رو برتر و جذاب تر از بقیه ندونیم.
   با تشکر، یا حق!!!

   1. Avatar افشین

    کاملا درست میگید جناب مجتبی
    من اول گفتم که نظر من فقط یه نظر شخصی ِ و من نه داورد گلدن گلوبم نه یه فیلمساز حرفه ای، یه بیننده ساده که 3تا فیلم رو دیده و نظر شخصیشو راجبشون گفته. حالا یا درست یا اشتباه.
    بعدش هم مقایسه کردن چند فیلم معمولا تو دنیای سینما اتفاق میفته. نه فقط بین بیننده های ساده.
    درسته گرویتی تقریبا اولین فیلمی بود از فضا که این سبک از فیلمایی فضایی رو شروع کرد. اما واقعا افتضاح بود، (بازم میگم این نظر شخصی من ِ). بنظر منم سه گانه بت من چندان جالب نبود. چون اصولا به فیلمای صرف سرگرمی چندان علاقه ای ندارم. اما اینسپشن و اینتراستلار نولان واقعا شاهکار بودن، مخصوصا اینتراستلار.
    البته اینم فراموش نکنید IMDb اینتراستلار رتبه 29 رو داره
    مریخی رتبه 189
    و گرویتی اصلا تو 250 فیلم برتر نیست
    و فکر کنم اینم نشون از این داره که داوران اصلی فیلم و مردم فیلم و خوب میشناسن.
    اسکار و گلدن گلوب و اینارو ول کنید. اینا یه جورایی دستان دیگه ای توش هست،
    طوری که اینتراستلار با این شاهکاریش که همه مردم دنیا قبولش دارن فقط 1 اسکار گرفت، ولی گرویتی با این مزخرفیش 7اسکار گرفت!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    موفق باشید

 11. Avatar رها

  واقعا بد بود و به شدت حالم رو خراب کرد و مرتبا توی سالن به ساعتم نگاه می کردم که چه زمانی فیلم تمام می شود.
  حتی تصور اینکه مجددا بخوام ببینمش هم برام عذاب آوره

 12. Avatar محمد امین

  آی گفتی!!!
  دقیقا منم با پس زمینه میان ستاره ای نگاه کردم و واقعا تو ذوقم خورد!!!
  و امروز که خبر برنده شدنش تو بخش طنز رو شنیدم شوکه شدم!! شایدم خنده پنهانی داشته!! ولی من که نخندیدم با دیدنش!

 13. Avatar صمد ربوخه

  واقعیتش وقتی فهمیدم این فیلم رو در بخش فیلمهای کمدی قرار دادند جا خوردم…تنها نکته ی کمدی که از فیلم به یاد دارم اون مهندس مکانیک سیاه پوست بود و بس که کلا…این فیلم جدی هستش خیلی هم خوش ساخت…مطمئنا از interstellar زیباتر نبود …ولی اینکه توی دوتا فیلم به فضا سفر میکنن دلیلی بر مقایسه ی این دو نمیشه…اگر این فیلم رو با gravity مقایسه میکردین قابل درک بود ولی با interstellar …!!!به هر حال این فیلم رو به تمام طرفداران ژانر علمی تخیلی توصیه میکنم…
  مرسی بابت مقالتون…

 14. Avatar امین

  اتفاقا کاملا برعکس بود، توی فیلم بین ستاره ای یک ایده ی فوق العاده وجود داشت، ولی به ساده ترین نکات علمی بی توجهی شده بود و کاملا تمرکز روی فلسفه سیاه چاله و بعد چهارم قرار گرفته بود، پرواز مثل هواپیما، تصمیمات خلق الساعه برای پرواز، موج چند ده متری توی دریای کم عمق، سفینه های فضایی بی قواره و… ولی مریخی با وجود اینکه ایده ساده ای داشت اما فوق العاده خوش ساخت بود و به کوچکترین جزئیات توجه شده بود و کاملا شعور بیننده رو ارضا میکرد، شاید به همین خاطره که جوامع سینمایی خیلی بیشتر از بین ستاره ای ازش استقبال کردن

  1. Avatar علی

   نه عزیزم معنی اینتر استلار رو نفهمیدی
   وگر نه هیچ عیبی نداره
   اون سفینه ها به خاطر این عجیب بود که مثلا اون زمان سال ۲۰۶۰بوده
   موج های چند ده متری به خاطر جاذبه ی سیاهچاله بود
   و تصمیمات خلق اساعه نبود کوپر یه خلبان درجه ۱ بود که تحت هر شرایطی بهترین تصمیم رو میگرفت

 15. Avatar میلاد REAL

  جنبه علمی فیلم منو پای ثابت نمایشگر نگه داشت وگرنه فیلم چیز خاصی برای رو کردن نداشت
  استفاده از علوم اونهم توی فضا تک و تنها همه ما رو باید به فکر فرو ببره که اگه ما جای بازیگر بودیم چه کار هایی میتونستیم انجام بدیم
  من که نهایتا میتونستم جیره بندی کنم غذا مو و اصلا به فکر استفاده از کود انسانی برای تولید سیب زمینی نمیفتادم 😀

 16. Avatar امید

  هشدار – شاید کمی اسپویل کنم کتاب رو ( نه فیلم)
  به نظر من فیلم خوبی بود. البته فکر کنم من جزو معدود افرادی باشم که فکر میکنن کتاب بهتر از فیلمش بود. توی کتاب من واقعا حس و حال اونجا بودن رو داشتم. تک تک جزئیات تو کتاب دقیقا شرح داده شده در حدی که بعضی جا ها حوصله ۀدم از خوندنش سر میرفت، در این جور جاها نویسنده با یک جک کوچیک کلا ما رو به کتاب بر میگردوند. جوری من با کتاب حال کردم که وقتی مریخی ما توسط فضا نوردا نجات داده شد منم حس بسیار خوبی داشتم. این حس چون خیلی توی فیلم قسمت های خسته کننده( مثلا طوفانی که در طول سفر آخر رخ داد، چپ شدن روور، مشکلش وقتی دریچه منفجر شد، و…) و بعضی جا ها رو عوض کردن (خوابیدنش توی محفظه نجات، نچسبیدن دستش به صورتش و خیلی چیزای دیگه) این حس رو ازم داخل فیلم گرفت

 17. Avatar محمد

  به قول یکی از دوستان
  فیلم Martian رو ساختن تا مت دیمون باز مانده در فضای فیلم Interstellar رو به زمین برگردونن

 18. Avatar پویا

  توصیه می کنم فیلم های بیشتری ببینید
  شما که تازه فیلم مریخی رو دیدی پس اصولا فیلم باز نیستی که به این فیلم از این جنبه نگاه می کنی

 19. Avatar دانیال

  آقای مومنی عزیز دقیقا خوندن کتاب آدم رو میخکوب میکنه ولی فیلم چنگی به دل نمیزنه اونجایی که آخرای فیلم مینویسه 7 ماه بعد کلی اتفاق میوفته که نشون نمیده کلا 40 درصد کتاب تو فیلم اومده
  توصیه میکنم حتما کتاب رو بخونید

 20. Avatar معین

  اگر با دید غیر تخیلی بهش نگاه کنیم ، واقعا بی نظیر بود . قرار نیست هر فیلمی که مربوط به فضا باشه مثل star wars باشه که !

 21. Avatar مجید

  من چند ماه قبل از اکران فیلم کتابش رو خوندم و واقعا لذت بردم و به قول شما گفتم حتما فیلم خوبی از کتاب خواهند ساخت. اما متاسفانه فیلم به شدت ضعیف بود و کلا یه دور همی شاد درست کرده بودن با موسیقی‌های بدی که روی فیلم گذاشته بودن.ریدلی اسکات باید دیگه بازنشست کنه خودشو…

 22. Avatar fard

  ولی کتاب مریخی انقدر جذاب بود که من دو روزه تمامش کردم و کلی انتظار کشیدم تا فیلمش منتشر بشه. ولی وقتی فیلم اومد تمام چیزهایی که انتظار داشتم نه تنها به تصویر کشیده نشده بود بلکه امتیاز منفی دادم.
  قطعا اگر کسی خواست از مریخی بدونه سراغ فیلمش نره و کتابش رو بخونه اونم نه از دید طنز !!!. اینم پیشنهاد من

 23. Avatar علی

  خوبه گفتید خیلی فیلم نمیبینید وگرنه ……بنده 10 ساله به صورت حرفه ای فیلم میبینم,به جرات میتونم بگم gravity و interstellar یک شاهکار بودن,martian هم فوق العاده بود,درضمن از یک سری جهات برتری داشت به 2تای قبلی و به همین دلیل رفت جزو 250 فیلم برتر(این رو بدونید که هر فیلمی نمیره جزو 250 فیلم)پس حد اقل اگر شما خوشتون نیومده,ریدلی اسکات وفیلمش رو زیر سوال نبرید!!!!اونم با بازی شاهکار مت دیمن!!!

 24. Avatar امیر کریمی نیا

  فیلم بدی نبود ولی با فیلم میان ستاره‌ایی قابل مقایسه نیست.

  1. Avatar محسن

   ازلحاظ فیلم نامه به پای میان ستاره ای نمیرسه واونم به دلیل تبلیغات ولورفتن داستان ومشخص بودن نجات مت دیمنبود اما ازهمه لحاظ فیلم فوق العاده ای بود وقطعا از گراویتی(جاذبه)خیلی سرتر بود واصلا هم توذوق زن نبود وکاملا مخاطب جذب میکرد وبه جرات بهترین فیلم 2015 است.

 25. Avatar Hamid

  این فیلم فقط توجیه گر زندگی در مریخ و سفر بدون باز گشت است
  در ابتدای فیلم که طوفان شروع شد سفینه مجبور شد به خاطر طوفان مریخ را ترک کند در حالی که هیچ توجه ای به مکان سفینه راه بر موجود در مدار مریخ نشده است و خیلی راحت به آن اتصال پیدا کردند که همچین چیزی غیر ممکن است لذا طوفان مریخ باعث تخریب این سیفینه میشد که سفینه دیگر برای ماموریت آینده که فرد مریخی توانست با آن بگریزد خیلی سالم و آماده بود بدون این که طوفان به آن صدمه بزند و راه خروج بود
  از مشکلات دیگر فیلم صرف نظر میکنیم که فرد چگونه اعتماد به نفس خود را حفظ کرده بود و …
  در انتهای فیلم فرد مریخی نیز در انتهای فیلم با سفینه از مریخ خارج شد که برای ماموریت های آینده مریخ بود و کامل مشخص بود که هنوز تکنولوژی برای فرود و بلند شدن موشک های نداشتند که در فیلم هم به این گونه مشخص شده بود و این فرد برای خروج مجبور شد از این سفینه استفاده کند تا به سفینه راهبر برسد جالب توجه هست این سفینه برای خارج شدن از افق جاذبه مریخ است اما در انتهای فیلم وزن آن زیاد بوده و مجبور شد قسمت هایی از این سفینه باز شود تا بتواند به سفینه راهبر برسد پس اگر توانایی این را نداشت این سفینه برای ماموریت آینده مریخ هم به درد نمیخورد .
  بماند که سفینه راهبر برای برگشت خیلی راحت با گردش دور زمین اینکار را کرد

 26. Avatar علی

  پرومتئوس هم فیلم درخور و شایسته بودکه من جز فیلمای عالی قرارش دادم.اگه کسی فیلمی شبیه میان ستاره ای کریستفر نولان میشناسه معرفی کنه. از دیدن این فیلما لذت میبرم. یه قدم جولوتر از انسان ها وافکار امروزیه.دقیقا همون چیزی بود که حسابی منو ذوق زده کرد. چون صبح تا شب بهش فکر میکردم. و تونستم در این فیلم بینم. حالا بماند که من فکرم بازم یه قدم جولوتر از اون داره پیش میره. آخر خوبی داشت. و نذاشت بیهوده تموم بشه. ولی با اوصاف دوستان این فیلم مریخی چنگی به دل نمیزنه. برای همین وقتمو براش صرف نمیکنم. فیلم تلقین نولان هم خیلی حال کردم. البته باید اهل اینجور فیلما باشی تا باهاش زندگی کنی وگرنه خسته کنندست برات.

 27. Avatar محسن

  به عنوان کسی که فیلم های تو این سبک رو زیاد دیدم ، قبول دارم با همشون فرق داشت (نه داستان حماسی Gravity بود ،نه داستان منفی گرایانه Interstellar و نه داستانی بود که بار منطقی و علمی ضعیفی داشته باشه مثل Sun Shine ).
  ولی اگه بخوایم واقع گرایانه به داستان نیگا کنیم، اگه قرار باشه یک نفر ، تک و تنها ، بدون آب و غذا ویا حتی هوایی برای تنفس، تو یه سیاره ای که هیچ کس (تصحیح می کنم، هیچ چیز ) دیگه ای روش زندگی نمی کنه چند ماه دووم بیاره و از زندگی نا امید نشه ، به نظر من حتما باید یه همچین روحیه طنازی داشته باشه ! (به نظر من آدمایی بیش از حد با جدیت به قضایا نیگا می کنن ، اکثر از احساس تنهایی رنج می برن)

 28. Avatar reza

  Interstellar فقط

 29. Avatar ناشناس

  من خودم شخصا the martian رو ندیدم.
  ولی سبک فیلم interstellar کلا یه مقدار با این سبک فرق می کنه.
  interstellar کاملا متکی به نسبیت عام و مکانیک کوانتوم بود.
  شاید این فیلم ها هم جنبه علمی داشته باشند اما نه به اندازه interstellar
  interstellar از لحاظ علمی واقعا قوی بود