مغلطه‌ی فرافکنی خیالات (Fantasy Projection) | مغلطه به زبان آدمیزاد (۱۱۸)

۹ فروردین ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
مغلطه به زبان آٔمیزاد

تعریف: مغلطه فرافکنی خیالات موقعی اتفاق می‌افتد که شخصی تجربه‌های ذهنی (Subjective) غالباً احساسی خود را با واقعیت عینی (Objective) دنیای بیرون اشتباه بگیرد و از افراد دیگر انتظار داشته باشد تجربه‌ی ذهنی خودش را به‌عنوان واقعیت عینی بپذیرند. 

معادل انگلیسی: Fantasy Projection

الگوی منطقی:

شخص ۱ تجربه‌ی ذهنی X را پشت سر می‌گذارد. 

شخص ۱ به اشتباه فکر می‌کند که تجربه‌ی X نماینده‌ی واقعیت است. 

بنابراین شخص ۱ اصرار می‌ورزد که بقیه هم قبول کنند X نماینده‌ی واقعیت است. 

مثال ۱: 

فردی:‌ من هرجا می‌رم آدما باهام بدخلقی می‌کنن. مشخصه که ما تو دنیایی بی‌رحم زندگی می‌کنیم که پر شده از آدمای سنگدل. اگه تو با حرفم موافق نیستی،‌ یه چیزیت هست! 

توضیح:‌ شاید دلیل بدخلقی مردم با فردی این است که خودش با مردم بدخلقی می‌کند و رفتار آن‌ها واکنشی به رفتار خودش است (پیش‌گویی خود محقق (Self-fulfilling Prophecy) نام چنین پدیده‌ای است). فردی تجربه‌ی منحصربفرد خود را به کلیت دنیا نسبت می‌دهد و اصرار دارد دید بقیه نسبت به انسانیت مثل دید خودش باشد. 

مثال ۲: 

نارگل‌ها ما رو احاطه کردن. نارگل‌ها موجوداتی ماوراءطبیعه هستن که به ما دست یاری دراز می‌کنن. ما می‌دونیم که وجود دارن، چون هروقت اعتماد به نفس کافی برای تصمیم‌گیری درست پیدا می‌کنیم، پای یک نارگل در میونه. 

توضیح: 

در این مثال نمونه‌ای از استدلال دایره‌وار را مشاهده می‌کنیم (از کجا «می‌دانیم» که نارگل‌ها وجود دارند؟). این به کنار، خیالات یک شخص شاید واقعیت خودش باشد، ولی نمی‌توان آن را واقعیت بقیه نیز حساب کرد. 

راهنمایی: اگر روزی تصمیم بد گرفتید، تقصیر کارپلانکرهاست! 

منابع: 

مغلطه‌ای رایج در اینترنت. منبع آکادمیک برای آن یافت نشد.

ترجمه‌ای از:

Logically Fallacious

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه