مقایسه دوربین‌های سامسونگ گلکسی S7 و سونی اکسپریا X

۲۴ مهر ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه

آن روزها را به خاطر دارید که مردم از وعده‌های غذایی‌شان عکس می‌گرفتند، فیلم دوربین را ظاهر می‌کردند و بعد چند نسخه از عکس غذای‌شان را برای دوستان‌شان می‌فرستادند؟ نه؟ معلوم است که به خاطر نمی‌آورید چون هیچ آدم بیکاری در آن روزها حاضر نبود برای عکس گرفتن از یک وعده غذایی ساده چنین زحمتی به خود بدهد. عکس گرفتن از جزییات زندگی روزمره، از نهار و شام، از تمرین‌های ورزشی روزانه، از خیلی چیزهای کوچک روزمره زمانی در این حد معمول شد که گوشی‌های هوشمند دوربین‌های با کیفیتی پیدا کردند و عکس گرفتن کار بسیار ساده و سریعی شد. بعد از این اتفاق بود که افراد شروع کردند به عکس گرفتن از زیست روزمره‌شان، عکس گرفتن و بعد به اشتراک گذاشتن این عکس‌ها در شبکه‌های اجتماعی مختلف.

همه این مقدمه‌چینی‌ها برای این بود که بگوییم دوربین گوشی‌های هوشمند امروزه اهمیت غیرقابل انکاری پیدا کرده‌اند و بخشی از زیست روزمره مردم شده‌اند. تمام مقایسه‌های مختلف بین دوربین‌ها هم به دلیل همین اهمیت ویژه است که انجام می‌شود.

این بار گوشی سونی اکسپریا X ستاره میدان رقابت ما است. این گوشی یک دوربین قدرتمند ۲۳ مگاپیکسلی دارد که امکان فوکوس خودکار بسیار سریع و لنز اکسترا واید بر قابلیت‌های آن برای عکاسی افزوده. آن سوی میدان هم سامسونگ گلکسی S7 ایستاده، با یک دوربین ۱۲ مگاپیکسلی، گوشی پرچم‌دار شرکت سامسونگ که به دوربین فوق‌العاده و کیفیت تصاویرش معروف است.

این مقایسه را انجام داده‌ایم تا پی ببریم کدام یک از این دوربین‌ها کیفیت بالاتری دارند.

در جدول زیر می‌توانید یک نگاه کلی به قابلیت‌های دوربین‌های این دو گوشی بیندازید:

Untitled-1

پیش از هر چیز باید این موضوع را بدانید که گرچه اکسپریا X یک دوربین ۲۳ مگاپیکسلی دارد اما عکس‌های این مقایسه با رزولوشن ۸ مگاپیکسلی و ابعاد ۱۶:۹ گرفته شده‌اند. این رزولوشن و ابعاد، پیش فرض‌هایی هستند که از طرف خود کارخانه بر روی گوشی تنظیم شده‌اند و احتمالا اغلب افرادی که با این گوشی عکاسی می‌کنند از آن استفاده می‌کنند. عکس‌هایی هم که در این متن به کار رفته رزولوشن کامل تصاویر را نشان نمی‌دهند و برای دیدن رزولوشن اصلی باید روی هر عکس کلیک کنید. حال بگذارید برویم سراغ اصل مطلب.

صحنه اول: پیچک

sony-1

Sony Xperia X

sam-1

Samsung Galaxy S7

درباره این تصویر باید به یک موضوع که تا به حال بارها هم به آن اشاره کرده‌ایم توجه کنید. پیکسل بیشتر به معنای دوربین بهتر نیست. اساسا دوربین اکسپریا X شرکت سونی مثال خوبی برای شرح این قضیه است. اگرچه این دوربین از نظر مگاپیکسل بالاتر از گوشی سامسونگ است اما دوربین‌اش موفق نشده جزییات را به خوبی مشخص کند. بویژه اگر به بخش‌هایی از قاب که دور از مرکزند توجه کنیم. البته عکسی که اکسپریا گرفته هم کاملا قابل استفاده است اما جزییات بیشتر را می‌توان در عکسی پیدا کرد که سامسونگ گلکسی S7 گرفته است. درباره دقت رنگ‌ها باید گفت در هر دو تصویر ضعف‌هایی وجود دارد. رنگ‌های گرمی که سامسونگ گلکسی S7 ثبت کرده تا حدی مصنوعی به نظر می‌رسند. اکسپریا X هم عکس را با رنگ‌های سردتر و با نوری بیش از حد ثبت کرده. با این حال در این تصویر امتیاز گلکسی S7 بیشتر است. دوربین این گوشی موفق شده عکسی واضح‌تر و شفاف‌تر بگیرد.

صحنه دوم: گوشه دنج اتاق

sony-2

Sony Xperia X

sam-2

Samsung Galaxy S7

در این مورد اکسپریا X تصویری سردتر که چندان باب طبع چشمان‌مان نیست ثبت کرده. اگر دقت کنید ماشین قرمز آتش‌نشانی کمی صورتی به نظر می‌رسد و کابینت‌های سفید پایین تصویر به آبی می‌زنند. در کل ثبت جزییات عکسی که اکسپریا گرفته هم چندان چنگی به دل نمی‌زند. به نظر می‌رسد که گلکسی S7 در این عکس خیلی راحت پیروز میدان است. عکس گوشی سامسونگ هم جزییات را بهتر ثبت کرده و هم از نظر رنگ دقیق‌تر عمل کرده است.

صحنه سوم: گل‌های صورتی

sony-3

Sony Xperia X

sam-3

Samsung Galaxy S7

در این تصویر مشخص کردن برنده به این سادگی‌ها نیست. هر دو عکس حسابی خوب از کار درآمده‌اند. رنگ‌ها واقعی‌اند و جزییات به خوبی ثبت شده. می‌توانید در هر دو عکس به گلبرگ‌ها و قطرات باران نگاه کنید تا متوجه این دقت شوید. در کل هر دو تصویر امتیاز بالایی می‌گیرند و اگر فقط می‌شد یک چیز را به این مجموعه اضافه کرد بد نبود اگر کمی وضوح به عکس اکسپریا X اضافه می‌کردیم و کمی از وضوح عکسی که گلکسی S7 گرفته کم می‌کردیم. به هر حال در این بخش رقابت بیش از حد نزدیک است و باید نتیجه را مساوی اعلام کنیم.

صحنه چهارم: نیمه شب در خیابان

sony-4

Sony Xperia X

Sam-4

Samsung Galaxy S7

در این بخش می‌خواهیم وارد قلمروی عکاسی در نور کم شویم. یک چالش واقعی برای همه دوربین‌های گوشی‌های هوشمند. در این بخش تقریبا هر دو دوربین عکس به نسبت خوبی گرفته‌اند. همه زیبایی نورهای شبانگاهی در کنار تضادی که با سایه‌ها دارند در این تصاویر به چشم می‌خورند. خلاصه حال و هوای صحنه در هر دو عکس ثبت شده و حس می‌شود. با این حال عکسی که با دوربین گلکسی S7 گرفته شده واضح‌تر است و جزییات بیشتری هم دارد. شاید دلیلش هم این باشد که اکسپریا X عکس را با حساسیت بالاتری (ISO1000) ثبت کرده است؛ این حساسیت بالا برای حفظ سرعت بالای شاتر و جبران نبود لرزشگیر اپتیکال تصویر در دوربین این گوشی است. کسانی که با جزییات تکنیکی موضوع آشنا نیستند باید بدانند سطوح بالاتر حساسیت باعث افزایش نویز می‌شود. گلکسی S7 عکس را با حساسیت کمتر (ISO400) گرفته و به همین دلیل هم عکس بهتری ثبت کرده است. برنده این بخش گلکسی S7 است.

صحنه پنجم: کلیسا

sony-5

Sony Xperia X

sam-5

Samsung Galaxy S7

این بار گلکسی S7 کار خیلی آسانی در پیش دارد چون عملکرد اکسپریا X در ثبت دقیق این صحنه بسیار بد بوده. نورهایی که این صحنه را روشن کرده‌اند گرم و زرد رنگ‌اند. اما در عکسی که اکسپریا X گرفته نورها به رنگ سبز متمایل شده‌اند. جزییات تصویر هم در مقایسه با عکسی که گلکسی S7 گرفته بسیار ضعیف‌تر ثبت شده‌اند. پرچم‌دار گوشی‌های سامسونگ این بار خیلی راحت پیروز میدان است.

صحنه ششم: نور مصنوعی

11----sony-xperia-x.JPG

Sony Xperia X

12---samsung-galaxy-s7

Samsung Galaxy S7

ثبت این تصویر توسط هر دوگوشی بسیار ناامیدکننده از کار در آمده. اکسپریا X با نوری بیش از حد صحنه را ثبت کرده و برخی از جزییات کاملا از دست رفته‌اند. از طرف دیگر دوربین گوشی سامسونگ هم عملکرد مطلوبی نداشته و با وجود استفاده از فلش، عکسی با نور بسیار کم گرفته است. باید گفت هر دو عکس آنقدر بد هستند که نتیجه را در این مورد مساوی اعلام کنیم.

نتیجه نهایی: سامسونگ در رقابت با اکسپریا X به آسانی برنده شد

راستش نتیجه آنقدرها هم غافلگیر کننده نبود. سامسونگ گلکسی S7 یکی از بهترین دوربین‌های حال حاضر در میان گوشی‌های هوشمند را دارد و گرچه نمی‌توان گفت کاملا بی‌عیب است اما رقابت با آن کار دشواری است. دوربین اکسپریا X دوربین بدی نیست ولی توان رقابت با برترین دوربین‌های حال حاضر گوشی‌های هوشمند را ندارد.

البته دوربین گوشی اکسپریا X نسبت به گلکسی S7 یک برتری دارد و آن هم میدان دید وسیع‌تر دوربین این گوشی است که آن را برای ثبت مناظر و عکاسی در فضاهای تنگ و باریک مناسب‌تر می‌کند اما از زوایای دیگر دوربین سامسونگ گلکسی S7 نسبت به دوربین این گوشی برتری دارد. هر دو گوشی سرعت قابل توجهی در ثبت عکس دارند، هر دو قابلیت ردیابی شی هنگام فوکوس کردن را دارند اما وقتی بحث کیفیت کلی عکس مطرح باشد گلکسی S7 یک سر و گردن از رقیبش بالاتر قرار می‌گیرد.

‌‌

‌منبع: PhoneArena

کانال تلگرام دیجی کالا مگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۷۴ دیدگاه
 1. Avatar Sajad

  سلام:
  با عرض خسته نباشی خدمت دوستان عزیز، از نظر من این بررسی اصلا منطقی نیست و کاملا رد اعلام میشه چون تو خود متن و تیتر نوشته تناقص حرف نویسنده پیدا میشه، دوستمون اول کار گفتن عکس ها Xperia x با کیفیت ۸مگاپیکسل گرفته شده یعنی به احتمال زیاد حالت (سوپر اتو)، تازه جالبیش این بعد زیر عکس نوشتن مگاپیکسل بیشتر در کیفیت معنی نداره و اینو تو دوربین سونی میشه دیه که با مگاپیکسل بیشتر ضعیف تر عمل کرده ،،، اگه نظر شما اینه چرا واقعا با تمام قدرت گوشی عکسها رو ثبت نکردین؟ ???? مثل این میمونه که یه پراید رو کنار یه آزرا بزارن ولی موتور آزرا رو قفل کنن سیستمشو محدود بشه بیشتر از ۱۰۰تا نره بعد بگن ظرفیت این بیشتر بوده ولی باخت؛
  با سپاس از زحمات شما امید وارم کمی منطقی تر بررسی کنین یا مقایسه ای میکنین تو شرایط برابر باشه

 2. Avatar علی

  سلام معایب ومزایا سونی دریچه f2.0 در مقابل f1.7 جذب نور بیشتر توسط اس۷ بخاطر دیچه دیافگرام پهن تر
  پیکسل اس۷ ۱.۴ میکرون هست ولی سونی ۱.۱۲ میکرون که نور بیشتری پیکسل ها جذب میکنه
  لرزش گیر اپتیکال که باعث میشه دوربین با نهایت قدرتش در روز عکس ثبت کنه ودر شب نویز کمتر جزییات بهتر
  البته سونی خیلی طبیعی تر عکس میگره مثلا تو عکس اولی رنگ برگ ها درعکس سونی سبز طبیعی هست ولی دوربین سامسونگ رنگ سبز رو بد ثبت کرده کاملا مشخصه
  دوم دوربین سامسونگ رنگ زردکم رنگ رو پررنگ ثبت می کنه سوم خیلی عکس ها رو نقاشی میکنه
  چهارم باید از یک دوربین مرجع استفاده می شود وبا اون مقایسه می شود این طوری خیلی بهتر بود
  سونی دوربین پر قدرتی داره اما کاستی های داره مثلا نرم افزاردوربین اندازه پیکسل ها کمی کوچک هستن ولرزشگیر اپتیکال نداره اگه این مورد رو داشته باشه سامسونگ هم شکست می ده سونی دیگه راهش رو پیدا کرده و مثل قدیم دوربین هاش کم تراز حد انتظار نیست و خیلی بهترن فقط تغییرات جزیی می خواد وبعداز اون مطمنم از سامسونگ هم بهتر ظاهر می شود

 3. Avatar amirh8466

  داداش گلم لطفا تو قسمت focus and stabilzation درست بنویسید x که optical نداره .

  پ.ن: اگه optical داشت تو شب اینطوری عکس نمیگرفت تازه دوربین هم رو رزولوشن پایین هس و دیگه سونی همین طوری نیس که دوربینو باز کنی یه عکس بگیری بزاری اینجا باید قشنگ تنظیم کنی iso رو /…….

 4. Avatar alireza

  اقا خودم s7 دارم با z5 permium مقایسه کردم اصلا اس ۷ محشره طبیعی عکس نمیدازه ولی با کیفیته اینم بدونید سونی فقط دوربین داره تمام

 5. Avatar امیرعباس

  من خودم گوشی Xperia Z5 premium دارم و کاملا هم از دوربینش راضی ام.حتی چند بار با s7 سامسونگ هم مقایسه کردم ولی واقعا کیفیت عکسهای من بالاتر بود.شما عکس های Xperia x رو به رزولوشن ۲۳ مگاپیکسل (۵۵۲۰×۴۱۴۰)توسایتتون نزاشتین بعد میگین s7 بهتره.بیشتره سایت ها این عکسا رو باکیفیت پایین میزارن و خیلی وقتا هم اسمی از سونی نمیارن.من بین دوستام بهترین دوربین رو دارم.گوشی های سونی به طور پیش فرض رو ۸ مگاپیکسل قرار داره که واقعا با ۲۳ متفاوته.لطفا عکس ها رو با کیفیت واقعی بزارین.شمایی که میگین s7 تو این عکسا بهتره به رزولوشن هم دقت کنین.وقتی عکس ها رو تو تب جدید باز می کنی رزولوشنش رو مینویسه که رزولوشن Xperia x رزولوشن اصلی نیست.لطفا دقت کنین.من با این عکسا تعجب کردم که سونی بازنده بشه.اگه می خواین فرق سونی با سامسونگ رو ببینین ومقایسه کنین لطفا تعصبی نباشین.

  1. Avatar Setare

   قبول دارم البته بازم من کیفیت عکس سونی با رزولوشن ۸ را به عکسای سامسونگ ترجیح میدم این مقایسه به نظر من نظر شخصی اون طرف هست نه همه و نه با منطق
   عکس توی شب سونی وضوح فوق العاده ای داره اما ایشون گفتن سامسونگ

 6. Avatar پیمان

  دوربین بالاتر از z5 ندیدم

 7. Avatar رضا بهاری

  یه عده وقتی گوشی خودشون از یه شرکت خاصی هست سعی میکنن معایبشو نبینن فقط خودشون را گول بزنن وبگند گوشی من بهتر عمل میکنه یا شرکتی که من انتخاب کردم بهترینه من خودم تا دلتون بخواد گوشی سامسونگ وسونی وحتی لومیا استفاده کردم در تصاویر بالا ودرتمام تست هایی که قبلا هم دیدم سونی بهترعمل کرده فقط سونی را باید بصورت دستی تنظیم کنید تا بهترین عکس را ثبت کنه من قبلا از زد۱ تا حالا برای دوستان مشاوره خرید گوشی گذاشته بودم وحتی آموزش حالت دستی را در شب و روز برای دوستانی که سونی دارن میدادم اونموقع میدیدن که سونی واقعا چیه،اینجا هم واقعا معلوم بود که تعصب روی سامسونگ بوده وبررسی از روی تعصب انجام شده،موفق باشید

  1. Avatar رامین

   سلام ببخشی من گوشی سونی z5 دارم اما در عکاسی تو شب از گوشی های سامسونگ حتی در میان رده هاش مثل گرند پرایم کم میاره. چیکار باید بکنم تا تو شب خوب عکس بگیره؟ یا واقعا ازش پایین تره!!!

 8. Avatar naser

  سامسونگی های عزیزی که دوربین دوربین میکنید اول برو ببین دوربینت از کجا خریدی بعد بگو دوربین دوربین گوشی اس هفت شما معلومه دیگه مثل بقیه دیگه گوشی های سامسونگ از شرکت سونی میخرید پس نگو دوربین سامسونگ بهتره که خنده داره

 9. Avatar امیرah

  من خودم xدارم و با s7 مقایسه کردم. زمانی که دوربین گوشیم رو۲۳ کردم حتی رنگ بندیه بهتری رو احساس کردم. اس۷ تو نور کم خیلی خوب ظاهر شد اما در باقی شریط بدون تعصب سونی بهتر بود. دوستانی که خیلی میخوان سونی رو خراب کنن خودشون مقایسه کنن

 10. Avatar بهنام

  s7 اولا باید با xz مقایسه بشه !این مقایسه از همین جا به بعد کلا اشتباهه .
  بعدشم در حد اکثر کیفیت هر دو گوشی دوست عزیز .
  چطور برای s7 رو روی حداکثرش عکس میگیرید ؟ اون موقع x رو روی ۱۲ ؟!!!!!!

  برای من خیلی جالبه که علاقه مندان به سامسونگ همیشه خودشون رو با یک پرچمدار قدیمی تر سونی مقایسه میکنن .اون هم در شرایط ۱۰۰ در ۱۰۰ غیر عادلانه ! دوربینی که ۲۳ مگاپیکسله رو بیای ۱۲ مگاپیکسل بگیری ؟؟؟ چرا ۲۳ مگاپیکسل نگیری ؟؟؟

  خیلی تشکر میکنم از نویسنده بابت ترجمه این مطلب . به هر حال کار شما هم نشر مطالب هست . خسته نباشید .

 11. Avatar میثم

  آخه x رو با s7 مقایسه میکنین من خندم گرفت اصلا نمیشه این دو رو با هم مقایسه کرد اون پایین رده هستش s7 بالا رده واقعا من نمیدونم چی بگم در ضمن این سایت اکسپریان که یه مشت آدم متعصب ریختن توش همش سونی سونی میکنن نمیدونم کاربرد چیه همش میگن جا صابونی و نمیدونم کتلتو این حرفا به سونی خودشون که شبیه آجر و آجر بهمنیه توهین نمیکنن اون وقت به s7 یه گوشی فوق العاده زیبا و کاربردی و از همون اول ضد آب بود و بدون در پوش بود رو مسخره میکنن نمیدونم چرا درضمن میگن تو سایتشون فروش سامسونگ ۲.۵ درصده و فروش سونی ۷۹ درصده آخه بی انصافا سامسونگ با فروش j5 کلی سود کرد اونموقع که سامسونگ گوشی میزد سونی به فکر رابط کاربری و درست کردن نرم افزار دوربینش بود آخه من نمیدونم به چیه سونی مینازن در ضمن اومدن note 7 رو با z5p مقایسه کردن آخه مگه داریم من دیگه واسه سونی حرفی ندارم سونی اومده z رو جمع کرده اونوقط طرفداراش میگن عالیه سونی خخخ

  1. Avatar محمد

   دوست عزیز تو که میگی سونی پاره اجره خیلی بهتر از سامسونگ هست که فقط کارش شده تقلید از شرکتای دیگه. تازه تو دوربین سونی عکس هارا طبیعی تر نشون میده نه مثل سامسونگ که وقتی با هاش عکس میگیری انگار رو همه چیز زرد چوبه پاشیدی و یه هاله زرد ته همه یه عکساش داره

  2. Avatar علی

   جی۵ دوربینش اشغاله تو خونه یکی داریم همه چیز راضی کنندس ولی دوربین نه دوربین تمام جی۵ ها افتضاح ومات هستن خواهش میکنم خودتون تست کنید حتی hdrنداره شما تو اینترنت حتی یه بررسی جامع از دوربین جی۵ پیدا نمیکنید چون نمی خوان این گوشی گندش بالا بیدا بعد سامسونگ سه تا سنسور گذاشته روی سری جی ولی یه گوشی پایین رده ۷ تا سنسور داره فقط طراحی سامسونگ بهتره مخصوصا جی۵ و جا افتاده تو مردم وگرنه هیچی نیست از لحاظ قدرت وکیفیت

 12. Avatar sadegh

  از دیجی کالا انتظار نمیرفت که این مقایسه ی غیر منطقی رو توی سایتش قرار بده…

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه