نقد فیلم خروج؛ من عصبانی نیستم

۲۷ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۴:۲۵ ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
نقد فیلم خروج
در نقد فیلم خروج خطر اسپویل وجود دارد.

فیلم «خروج» ابراهیم حاتمی‌کیا یک شروع خوب دارد و یک سکانس پایانی نسبتا قابل قبول و هر آن چه بین این شروع و این پایان داریم یک کارگردان معترض است که ما نمی‌دانیم چرا خودش و کاراکترهایش تا این اندازه ناراحت و پریشان هستند. کاراکترهایی که معلوم نیست اعتراض‌شان به چیست. البته زمین‌شان را آب شور و اشتباه مهندس از بین برده اما ماجرای فرار پسران‌شان جای توجیه ندارد. قتل غیرعمدی رخ داده و قاتل و بقیه کسانی که با قول ریش‌سفید روستا بیرون آمده بودند فرار کرده‌اند. کاراکترهای اصلی تصمیم می‌گیرند با تراکتورهایشان به صورت نمادین از روستایشان به تهران و خیابان پاستور پیش رئیس‌جمهور بروند.

چند دقیقه‌ای اول فیلم با نماهای هلی شات از مزارع پنبه و صدای هلیکوپتری که خانه‌ی فقیرانه‌ی رحمت را به لرزه درمی‌آورد عالی است. مقامات دولتی که حضورشان به جای این که برای رحمت اطمینان خاطر به همراه بیاورد باعث زحمت می‌شود. از همین سکانس ابتدایی معلوم است که حاتمی‌کیا شمشیرش را برای بروکراسی حکومتی از رو بسته است. البته در همان سکانس تاکید زیاد روی ر‌ئیس‌جمهور بودن کاراکتر دولتی و البته شیوه‌ی لباس پوشیدن و حرکت کردنش که به وضوح شبیه آقای روحانی است باعث می‌شود اعتراض مستقیم فیلم به دولت فعلی کمی توی ذوق بزند.

فرامرز قریبیان شروع خیلی خوبی دارد. نگاه خسته و دنیا دیده‌اش انگار حاج‌ کاظم «آژانس شیشه‌ای» است که حالا پا به سن گذاشته و شر و شورش تمام شده و می‌خواهد زندگی‌اش را بکند. برگشته سر مزرعه‌اش با یک تراکتور اما باز هم نمی‌گذارند. دوباره مجبورش می‌کنند عصیان کند اما شیوه‌ی عصیانش این بار اسلحه برداشتن نیست. آرام‌تر است. یک سکانس تاثیرگذار دارد که داخل قبر پسرش می‌رود. آن یک ربع اول به اضافه‌ی این سکانس بهترین بازی‌های قریبیان هستند. کار از جایی خراب می‌شود که کاراکترهای فرعی وارد قصه می‌شوند. حاتمی‌کیا برعکس «آژانس شیشه‌ای» یا حتی از بین این فیلم‌های آخرش «چ» هیچ اهمیتی به کاراکترهای فرعی نمی‌دهد.

بازیگران کاراکترهای فرعی در حد سریال‌های آبکی تلویزیون ظاهر می‌شوند و از آن‌جایی که حاتمی‌کیا خودش آدم شوخ‌طبعی نیست شوخی‌هایشان لوس و بیمزه از کار درمی‌آید در حدی که برخی از سکانس‌های فیلم مثل تک‌چرخ زدن تراکتور وسط چنین فیلم تلخ جدی خنده‌ی تماشاگر را درمی‌آورد.

پانته‌آ پناهی‌ها در نقش زن بلاکشی که این مردها را در طول سفر تر و خشک می‌کند در کنار قریبیان بهترین بازی را دارد اما کاراکترش از یک شیرزن که دست به سفری متهورانه می‌زند و بین او و رحمت رابطه‌ای عجیب برقرار است به شخصیتی که فقط چایی و قرص دست مردان می‌دهد نزول پیدا می‌کند.

همه‌ی این‌ها به کنار مشکل اصل طرح قصه است. ایده‌ای که حاتمی‌کیا از آن وام گرفته در حد یک خبر یا یک مقاله دراماتیک است اما برای به تصویر کشیده شدن مصالح چندانی ندارد. خود تصویر پیرمردان پشت تراکتورها در جاده و بعد در خیابان پاستور تهران تصویر جذابی است. شبیه تصویری که مثلا فرامرز قریبیان با اسب در «رد پای گرگ» داشت اما برای دو ساعت فیلم داستانی تولید نمی‌کند. بین شروع خوب فیلم و تصویر پایانی یک ساعت و خرده‌ای عملا هیچ چیزی وجود ندارد جز بازی‌های بد. پلان‌هایی که در حد فیلم تلویزیونی هستند و از حاتمی‌کیا که استاد گرفتن سکانس‌های تاثیربرانگیز است واقعا بعید بود.

بدترین قسمت فیلم سکانس ورود محمدرضا شریفی‌نیا با موبایل‌های روشن همراهانش به عنوان معاون رئیس‌جمهور است که سکانس کلیدی و نمادین ریاکاری و فریب دادن مردم ساده‌دل محسوب می‌شود. شریفی‌نیا انگار از دل همان تیپ‌های همیشگی‌اش در فیلم‌های نازل در نقش آدم ظاهرالصلاح اما ریاکار آمده است و کلیت سکانس به یک مضحکه شبیه شده.

این یکی از شدیداللحن‌ترین فیلم‌های حاتمی‌کیا کنار «آژانس شیشه‌ای» و «موج مرده» است. یکی از عصبانی‌ترین و انتقادی‌ترین فیلم‌هایش به وضعیت موجود اما به دلیل پلات کم‌مایه، بازی‌های بد بازیگران فرعی، نداشتن پیرنگ‌های درست و حسابی و کارگردانی سردستی میانه‌ی فیلم نه تنها تاثیرگذار نیست که در بسیاری از سکانس‌ها خسته‌کننده و گاهی حتی خنده‌دار می‌شود.

ارزشگذاری فیلم از چهار ستاره: یک ستاره

نقد فیلم خروج بازتاب دیدگاه‌های شخصی نویسنده است و لزوما موضع دیجی‌کالا مگ نیست.
آخرین اخبار و اطلاعات درباره‌ی فیلم‌های مختلف جشنواره را در صفحه‌ی ویژه‌ی جشنواره فیلم فجر ۹۸ بخوانید.

بیشتر بخوانید:
در روزهای جشنواره‌ی فیلم فجر ۹۸ نویسنده‌ی دیجی کالا مگ بشوید

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲۲ دیدگاه
 1. Avatar محمد

  متاسفم برای دیجیکالا مگ برای انتشار این مطلب و این نقد ،ارزشگذاری این نقد از فیلم از چهار ستاره: یک ستاره هم کمتر هست ، نگارنده این نقد کافی است به جای فحاشی به عوامل فیلم کمی دانش سینمایی و کمی اخلاق حرفه ای خودشون بالا تر ببرن و کمی به ارزش اعتبار رسانه منتشر کننده هم بی اندیشن

 2. Avatar طيبه

  من اين فيلم رو ديدم بسيار بهتر از اون چيزيه كه شما نقدش كرديد، بازى بازيگران فرعى بد بود ؟؟؟ اتفاقا از نقاط قوت اين فيلم بازى عاليه بازيگران فرعى در كنار درخشش فرامرز قريبيان عزيز بود
  خروج فيلم خيلى خوبيه و اينو ميشه از استقبال مردم و سانس هاى فوق العاده اى كه گذاشتن متوجه شد
  خيلى غيرمنصفانه يا شايد بشه گفت مغرضانه نقد كرديد

  1. Avatar علی

   پس بیخود نبود آقای آشنابیچاره ناراحت شد
   بازهم دولت فخیمه ایشان را به نقد کشیدند

 3. Avatar نیما

  عزیزم بیشتر رییس جمهورهای تاریخ ما لباس اقای روحانی را تن میکرده اند معیاری که برا ربط دادن این فیلم به دولت فعلی در نقدتان استفاده کرده اید خیلی نا مربوطه
  منم فیلم رو دیدم به نظرم از همه نظر فیلم خوبی بود و به نظرم منتقدی که این نقد رو نوشته احتمالا فیلم رو ندیده یا اصلا سواد سینمایی نداشته یا فقط میخواسته نقد منفی بنویسه

 4. Avatar علی

  در دو سال اخیر که مردم گرفتار مسائل اقتصادی هستند و نیاز دارند کمی دیده شوند، فقط یه مرد برای این نیاز مردم فیلم ساخت نه روشنفکران مدعی.
  دیجی مگ ناراحت است و صرفا این ناراحتی رو ابراز میکنه نه نقد بیطرفانه!

 5. Avatar رازا

  “اعتراض مستقیم فیلم به دولت فعلی کمی توی ذوق بزند”!!!وات!!چرا باید انتقاد از دولت فعلی تو ذوق بزنه؟حاتمی کیا هم باید مثل بقیه سلیبریتی ها فقط ادای با مردم بودن رو دربیاره تا مورد قبول شما واقعه بشه؟؟؟اگه اعتراضشو نشون بده توی ذوقتون میخوره؟؟؟!!!!فازتون چیه واقعا

  1. Avatar علی

   دقیقن همینا میخواستم بگم
   درود به شرفت

 6. Avatar محمد

  نقد کاملا درستی بود و واقعا فیلم ضعیفی ساخته شده. دقیقا بعد از چند دقیقه اول فیلم بقیه اش چیزی برای گفتن نداشت. فیلم داستانی نداره…

 7. Avatar Mahdi

  موافقم از جایی که سفر رو شروع میکنن تا زمانی که ماموران مخفی میان براشون به معنای واقعی فیلم هیچی نداره ، هیچ یه داستانک فرعی هم نداشت ، فقط فیلم رو با تصویر تراکتور ها و موسیقی جلو برد ، پایان فیلم اگر زمانی که قریبیان در خواست سیگار کرد تمام میشد عالی بود ، اما چندتا تصویر از اتفاقات واقعی دیدیم و در اخر تصویری که لوگوی ایرنا به راحتی قابل دیدنه ، انگار داریم فیلم تولید شده به دست چندتا بچه مسجدی رو میبینم ????

 8. Avatar امیر

  اسم حاتمی کیا را از کارگردان بردارید
  بزارید اصغر فرهادی
  از چهار ستاره هشت ستاره میگیره !

 9. Avatar رضا

  موضع گیری در نظرات دوستان نسبت به منتقد بیشتر از این که به واقعیت فیلم نزدیک باشه نشان دهنده واکنش احساسی به شرایط اقتصادی جامعه و دلایلش است و با دیدن این فیلم شاید فکر میکنن حرف دلشون زده شده این مسئله بدترین فیلم حاتمی کیا را قابل دفاع نمیکنه.

 10. Avatar سید محمد مرید

  فی تهلم خروج اثر جدید ابراهیم حاتمی کیا چند روزی است که در وبسایت فیلیمو اکران شده است .
  این فیلم اشاره دارد به شوری آب سد گتوند و مشکلاتی که برای تمامی کشاورزان آن منطقه بوجود آمده است.
  در اینجا سعی دارم به اختصار بعضی از مشکلاتی که برای مردم مظلوم آن منطقه با ایجاد آن سد بوجود آمده را بیان کنم .

  سد گتوند، لکه سیاه بر پیشانی محیط زیست ایران است. سدی که هم اکنون نیز سازندگانش آن را نعمتی برای جلگه خوزستان می‌دانند. تنها دستاورد این سد برای خوزستان، از بین رفتن زمین‌های کشاورزی منطقه و افزایش 25 درصدی شورآب کارون است. نزدیک به دو سال از اعلام نظر تیم تحقیقاتی دانشگاه تهران درخصوص طرح‌های علاج‌بخشی سد گتوند می‌گذرد اما خبری از علاج‌بخشی موزه عبرت محیط زیست ایران نیست و سد گتوند هر روز قربانی بیشتری از محیط‌زیست ایران می‌گیرد. براساس شواهد خسارات کشاورزی ناشی از شوری رودخانه کارون، سالیانه ٦٠‌میلیارد تومان برآورد می‌شود.

  مطالعات علاج بخشی سد گتوند در سال 94 به موسسه آب دانشگاه تهران واگذار شده و این موسسه گزارش خود را به سازمان مدیریت و برنامه ریزی (كارفرمای مطالعات) ارائه داده در این مطالعات سد گتوند به عنوان یك خطای ملی معرفی شده است.

  گتوند، گران‌ترین و بلندترین سد خاورمیانه
  به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از قانون ، ساخت گران‌ترین و بلند‌ترین سد خاکی ایران از همان ابتدا با اعتراض‌های فراوان فعالان و کارشناسان محیط‌زیست ایران همراه بود. سدی که با اعتباری درحدود هفت هزار میلیارد تومان ساخته شد تا عنوان بزرگ‌ترین فاجعه زیست محیطی ایران را از آن خود کند. 

  مهم‌ترین دلیل مخالفان ساخت این سد، وجود تپه نمکی به نام گچساران بود که در امتداد مخزن این سد وجود داشت؛ دلیلی که سازندگان سد، منکر آن شدند اما تنها پس از گذشت چند روز از آبگیری سد، تپه نمکی آب شده و وارد دریاچه سد گتوند شد تا به‌عنوان بزرگ‌ترین موزه عبرت محیط زیست ایران همیشه از آن یاد کنند.

  370 هزار هكتار زمین كشاورزی با 85 هزار بهره بردار كشاورزی در پایین دست سد گتوند قرار دارد كه تحت تاثیر كیفیت آب این سد هستند.

  برخوردهای خشن با بومیان گتوند برای تخلیه
  بربر با اشاره به زندگی سخت بومیان گتوند گفت:«افرادی که اراضی آن‌ها در این پروژه قرار گرفته بود، رقم بسیار پایینی برای تملک اراضی آن‌ها پیشنهاد شد به همین دلیل آن‌ها حاضر نبودند که خانه‌های خود را ترک کنند. بنابراین آب و برق آن روستا ها را قطع کرده تا روستاییان مجبور به تخلیه خانه‌های خود شوند».

 11. Avatar شهریار

  واقعاً حیف این زمانی که برای دیدن این فیلم گذاشتم، حاتمی کیا باید بعد ساخت آژانس شیشه ای تو اوج خدافظی میکرد از سینما

  یه فیلم تماماً آبکی…
  یه سری شخصیت اضافه ریختن تو داستان، که نبودشون هم تاثیری رو ادامه داستان نداره، چه بسا اگه نبودن از آبکی بودن فیلم کمتر میشد
  کارگردان یه سری جاها خواسته به عوام فریب بودن و ریاکاری رییس جمهور اشاره کنه که متاسفانه مستقیم اینو کوبونده تو صورت مخاطب، یعنی راه بهتری جز فیلمبرداری توسط گوشی‌های خدم و حشم رییس جمهور نبود؟
  نمیشد غیر مستقیم اشاره کرد!؟

 12. Avatar ایلان ماسک

  نقد فیلم توسط خانم نصرالهی خوب و منطقی بود ولی از اون جالبتر کامنتهایی هست که در زیر این نقد نوشته شده است

 13. Avatar امیرحسین

  سلام این فیلم به نظر من عالیه شاید شما دوست داشته باشید داخلش یه عالمه صحنه های جذاب و … داشته باشه ولی واقعا چند نفرتون از این قزییه خبر داشتین اینکه یه کشاورز اینکارارو کرده باشه حاتمی کیا خواست به خیلیا نشون بده همین خداوکیلی دوست داشتین توش صحنه های خنده دار باشه یا مثلا چی
  …. اگه یسری ها فیلم رو نفهمیدن برن دوباره نگاه کنن شاید شاید متوجه بشن

  1. Avatar javadghyasvand68@gmail.com

   عزیز مشکل اینجاست که حاتمی کیا نمیخواست این موضوع رو نشون بده و بیشتر قصدش عوام فریبی و شعار زدگی بوده و تا جایی که خودش میگه من فیلم ساز نظام هستم اما فقط سوار بر دموقراضی که دیگه چرخهاش مثل تراکتورای فیلمش یا ترکیده هستن از از وسط نصف شدن

 14. Avatar رضا

  با این ایده تون که شروع و پایان فیلم خیلی خوب بود موافقم …ولی فیلم اولا از رو یه داستان واقعی که در پایان فیلم گفته شد ساخته شده بود … شخصیت اصلی آقای قریبیان کاملا درام داشت بقیه شخصیتا به اندازه نقششون تو فیلم خوب بودن جهانگیر الماسی بد بود؟ … خانم قاسمی که نقش خواهر قریبیان بود بد بود؟ محمد فیلی بنظرم خوب بود …نماد آدمای مختلف تو هر جامعه ای بودن …ولی بهرحال نقطه ضعفی داشت فیلم … بنظرم اعتراض حاتمی کیا اینبار شکل خیلی نجیبانه ای بود و خوب نقطه ای رو نشونه رفته

 15. Avatar علی

  اتفاقا فیلم بسیار خوبی بود واقعی بود و انتقادات به بی تفاوتی مسئولین نسبت به مردم کاملا درسته

 16. Avatar علی

  نقد خوبی نیست نویسنده نامرده از خودشونه….

 17. Avatar علیرضا

  به معنی واقعی کلمه بدترین فیلمی بود که تو عمرم دیدم ، سال هاست ابراهیم حاتمی کیا روح سینمایی خودش رو به منفعت ارباباش فروخته و صرفا فیلم های بدون محتوا برای تبلیغات اصول گراها می سازه و به تتمه اندک اعتباری که سال ها پیش به دست آورده بود با این فیلم چوب حراج زد و عملا به پیکر نیمه جان سینمای حاتمی کیا تیر خلاص زد ، فیلمی که به جز بازی خوب فرامرز قریبیان و جلوه های خوب صوتی و بصری هیچ حرفی برای گفتن نداشت ، کلیشه ای که در فیلم های اخیر حاتمی کیا مثل به وقت شام دوباره تکرار میشه ، کلیشه ای که از در قهرمان سازی برای هم راستا شدن با درد مردم ساخته میشه و سپس ازین اعتماد برای انتقال طرز فکر ارباب های حاتمی کیا استفاده میشه ، به وضوح میشه گفت حاتمی کیا با تمام تلاش داره در جهت عکس برای تغییر افکار مخاطب بر اساس سلیقه ارابابانش عمل می کنه و با هر قدم به جای به جلو رفتن ده ها قدم به عقب بر می گرده و هربار مخاطب از نیت این سبک فیلم ها بیشتر با خبر میشه . جان کلام … این فیلم ها افسوس برای مردمی است که کور سوی امیدشون سال هاست در گرو دروغ گویی امثال حاتمی کیا از بین رفت … ;

 18. Avatar فاطمه

  این داستان به سد گتوند که منجر به از بین رفتن اراضی کشاورزی دارد اشاره میکند. جالب اینجاست که این سد در زمان 8 سال ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد و علی رغم مخالفت سازمان محیط زیست وقت ساخته و بهره برداری شد. و حالا یکهو آقای حاتمی کیا یادش افتاد از روحانی بابت این اتفاق انتقام بگیرد!!! البته جای تعجب نیست چون خفقان موجود در آن سالها هرگز اجازه ساخت چنین اثری را نمیداد.

 19. Avatar حمید

  اگه به خاطر بازی قریبیان نبود همون ده دقیقه كه از فیلم گذشته بود.فیلم را نمیدیدم/