راهنمای خرید لوازم سفره هفت سین

۲۲ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۲:۰۰ ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
وسایل سفره هفت سین

نیازی نیست به تقویم نگاه کنیم تا ببینیم چند روز تا آغاز سال نو باقی مانده است؛ بوی عید نوروز و حال و هوایش از چندی پیش کم‌کم به زندگی ما تزریق شده و حال خوبش را حس کرده‌ایم. بیشتر افراد خانه‌تکانی‌هایشان را انجام داده‌اند و تنها منتظرند تا برگ دیگری از تقویمشان ورق بخورد. برخی هم اصطلاحاً دقیقه نودی هستند و هنوز مشغول کارهای ناتمامشان‌اند. در هر حالی که باشیم یک چیز مشترک داریم و آن هم سفره هفت سین است. یکی دیگر از رسوم کهن ایرانی که چیدن و نشستن دور آن بسیار جذاب است. اگر مثل من هنوز وسایل سفره هفت سین را تهیه نکرده‌اید، بیایید به چیزهایی که لازم داریم نگاهی بیندازیم.

در سفره هفت‌سین وسایل مختلفی می‌گذاریم که هرکدام مفهوم خاصی دارند. اما اگر بخواهیم لیست تهیه کنیم باید به این موارد که در هفت‌سین همه مشترک است اشاره کنیم؛ تنگ ماهی، سبزه، سیب، سماق، سنجد، سمنو، سرکه و سکه که در کنارشان خود سفره و آینه و ساعت و قرآن و شیرینی و شکلات و تخم رنگی هم قرار می‌دهیم.

سفره ترمه

خرید سفره هفت سین

اول از همه باید سفره را بیندازیم. فکر می‌کنم حالا که قرار است یک رسم کهن و ایرانی را انجام بجا بیاورم، بهتر است تمام عناصر سفره ایرانی باشد، حتی سفره. مثل یک سفره ترمه یا قلمکار زیبا و پر نقش و نگار. سفره ترمه  تنوع زیادی در رنگ و طرح دارد و برای این موقعیت خیلی مناسب است. اگر قصد ندارید که زیاد هزینه کنید، سفره‌های چاپی زیادی هستند که می‌شود از میانشان انتخاب کرد.

خرید سفره‌ی ترمه و قلمکار از دیجی‌کالا

قرآن

در سفره هفت‌سین باید یک جلد قرآن باشد که بزرگ‌تر خانواده زمان تحویل سال برای ما چند سوره از آن را بخواند و دعاهای خوب کند. بعد از لابه‌لای صفحات قرآن، عیدی هر شخصی را جدا کند و به او بدهد. مهم نیست مبلغ عیدی چقدر است؛ مهم این است که بزرگ‌ترهایمان هنوز هستند و به بهانه عید دورهم جمع می‌شویم.

خرید قرآن از دیجی‌کالا

ظروف هفت‌سین

خرید ظروف هفت سین

هرکدام از سین‌های هفت‌سین باید داخل ظرفی باشند که معمولا از ظروف مشابه هم استفاده می‌کنیم. ست‌های چند عددی که در برخی آینه و شمعدان هم وجود دارد. داخل این ظروف می‌تواند سین‌های سفره را قرار دهید. در صورتی که ست ظروف ۶ یا ۷ عددی باشند، می‌توانید آینه را هم به‌صورت جداگانه تهیه کنید.

خرید ظروف هفت‌سین از دیجی‌کالا

آینه

معمولا قرار دادن آینه در سفره هفت سین، جلوه‌ی زیبایی به سفره‌ی ما می‌بخشد. احساس بزرگی بیشتری می‌کنیم و بازتاب زیبای سفره‌ی خود را در آینه می‌بینیم. معمولا استفاده از یک آینه‌ی کوچک در سفره‌ی هفت‌سین، بهتر از استفاده از آینه‌های بزرگ و پر زرق و برق است.

خرید آینه از دیجی‌کالا

تنگ ماهی

تنگ ماهی هفت سین

بعد از اینکه ظروف را تهیه کردیم، بد نیست برای ماهی‌هایمان خانه‌ای پیدا کنیم تا بتوانند در سفره کنارمان باشند. من هنوز هم دوست دارم وقتی دور سفره هفت‌سین نشسته‌ام، حرکت ماهی‌ها داخل تنگ را تماشا کنم. برای همین دنبال تنگ‌های شیشه‌ای می‌گردم که تنوع نسبتا خوبی هم دارند.

خرید تنگ ماهی از دیجی‌کالا

وقتی به دنبال تنگ برای ماهی قرمز سفره هفت سین بودم، حوض‌های سرامیکی جذابی دیدم که می‌توانند ماهی ما را خوشحال کنند و به آن بیشتر حس خانه بدهند.

بیشتر بخوانید:
چگونه از ماهی قرمز درست نگهداری کنیم؟

یک حوض سرامیکی کوچک که می‌تواند بین سفره‌ی هفت‌سین بسیار جذاب باشد. با همان رنگ آبی و گاها کاشی کاری‌های داخلی‌اش. برای کسانی که برای عید ماهی قرمز نمی‌خرند هم ظروف سفالی با نقاشی سه‌بعدی ماهی قرمز وجود دارد؛ با وجود این ظرف‌ها سر سفره هفت سین جای ماهی قرمز چندان هم خالی نخواهد بود.

خرید حوض ماهی از دیجی‌کالا

تخم‌مرغ رنگی

تخم مرغ رنگی عید

قسمت بانمک سفره هفت سین تخم‌مرغ‌های رنگی هستند که شکل دیگری به سفره می‌بخشند. تعدادشان خیلی مهم نیست ولی می‌توانید به تعداد اعضای خانواده تخم‌مرغ رنگی داشته باشید و هر شخص تخم‌مرغش را خودش انتخاب کند. اگر خودتان زمان یا حوصله درست کردن تخم‌مرغ رنگی را ندارید، بیایید باهم تخم‌مرغ‌های رنگی آماده را نگاهی بیندازیم و از میانشان انتخاب کنیم.

خرید تخم‌مرغ تزئینی از دیجی‌کالا
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ comment
 1. Avatar حامد

  ممنون
  ولی ترجیح میدم تو سال نو حیوونی رو نکشم

 2. Avatar پویا گذرآبادی

  کاش ی توضیحاتی می دادید بعد از عید بهترین محل رهاسازی ماهی قرمز کجاست

 3. Avatar علی

  ماهی قرمز جزو رسم و رسوم ایرانی و مربوط به عید نوروز نیست و بهتره که این ماهی های کوچیکو تو تنگ های تنگ آزار ندیم