چین بزرگ‌ترین تلسکوپ جهان را با قطر نیم کیلومتر افتتاح کرد

۷ مهر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
بزرگ‌ترین تلسکوپ

بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی جهان در جنوب شرق چین عملیاتی شد. پکن می‌خواهد با این پروژه به بشریت کمک کند تا به دنبال حیات بیگانه بگردد.

این تلسکوپ رادیویی کروی شکل با قطر ۵۰۰ متر (به اختصار به آن FAST می‌گویند) بین تپه‌های منطقه کوهستانی «گویژو» قرار گرفته است. «شینهوا»، خبرگزاری رسمی چین گزارش داد که این تلسکوپ از روز یکشنبه آغاز به کار کرد.

این تلسکوپ با هزینه ۱.۲ میلیارد یوان معادل ۱۳۸ میلیون دلار ساخته شده و بزرگترین تلسکوپ رادیویی تک دیشی جهان است. پیش از این رصدخانه «آرسیبو» (Arecibo) در پورتوریکو لقب بزرگ‌ترین تلسکوپ جهان را داشت. حساسیت تلسکوپ چین دو برابر آرسیبو بوده و سطح بازتاب‌کننده آن به اندازه ۳۰ زمین فوتبال است.

تلسکوپ FAST با استفاده از دیش عظیمش که از ۴۴۵۰ پنل تشکیل شده به دنبال نشانه‌هایی از حیات هوشمند می‌گردد و همچنین تپ‌اخترهای دوردست را مشاهده می‌کند. تپ‌اخترها ستاره‌های نوترونی کوچکی هستند که با سرعت می‌چرخند. دانشمندان معتقدند آنها محصولات انفجارهای ابرنواختری هستند.

این پروژه فضایی بلندپروازانه و چند میلیون دلاری برای چین نماد پیشرفت این کشور را دارد. این کشور می‌خواهد تا سال ۲۰۲۰ یک ایستگاه فضایی دائمی بسازد و در نهایت می‌خواهد یک ماموریت سرنشین‌دار به ماه داشته باشد.

این تلسکوپ برای قابلیت‌های نجومی چین یک جهش به جلو است و یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های جهانی تلسکوپ در دهه‌ی آینده به حساب می‌آید.

ساخت تلسکوپ FAST در سال ۲۰۱۱ آغاز شد و مقامان محلی حدودا ۱۰ هزار نفر را که در ۵ کیلومتری آن منطقه زندگی می‌کردند جا به جا کردند تا محیط آرام‌تری فراهم کنند. چین در گذشته هم صدها هزار نفر را جا به جا کرده تا برای پروژه‌های زیرساختی بزرگی مثل سد و کانال فضا ایجاد کند.

چین در پروژه‌های بلندپروازانه علم و تکنولوژی سرمایه‌گذاری‌های زیادی انجام داده چرا که می‌خواهد در زمینه تکنولوژی پیشرفته یکی از پیشگامان جهان باشد، اما علیرغم بعضی از دستاوردها، خروجی علمی این کشور همچنان عقب مانده است.

3500

3000

منبع: The Guardian

telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
 1. Avatar علی اکبر

  ما زمینی ها کم از دست این چینی ها میکشیم ، از این به بعد موجودات فضایی هم از دست این چینی ها آسایش ندارن. خدا کنه قابلیت فرستادن جنسای بونجول به فضارو نداشته باشن. وگرنه آبروی ما زمینیها پیش موجودات فضایی میره.

  1. Avatar bijan

   همون (از دید شما) بنجل سازا دارن جهان رو فتح میکنن، اما جوانان ما به مسخره بازی مشغولن.

  2. Avatar Hamid

   عزیزم در چین جنس بنجول وجود نداره این تاجرهای ایرانی هم وطن خودمون هستن که جنس بنجول در چین سفارش میدن

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه