۱۳ شمشیربازی برتر در فیلم‌ها و سریال‌ها

۲۰ دی ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۷ دقیقه
شمشیر

هیچ چیز مانند رجزخوانی بین یک شرور و قهرمان افسانه‌ای آدرلین خون آدم را بالا نمی‌برد. تمام فیلم‌های مهیج یا ماجراجویانه در حال نمایش رویارویی یک کاراکتر سرنوشت‌ساز و یک ضد قهرمان شرور هستند که اتفاقاتی حول آن‌ها صورت می‌گیرد. سکانس‌های به یادماندنی مبارزه به گونه‌ای با طراحی‌های دقیق و مهارتی مثال‌زدنی شکل می‌گیرند که بیننده تمام آسیب‌ها و درد و رنجی که طی این مبارزه می‌بیند را باور کرده و گاهی به خوبی حس می‌کند. در این مطلب ۱۳ مبارزه‌ی برتر در فیلم‌ها و سریال‌ها نام بردیم که با شمشیر انجام شدند.

بهترین سکانس‌های نبرد و رویارویی مانند مشت زدن‌های «ایندیانا جونز» یا تیراندازی‌های ماهرانه‌ی «جیمز باند» نیستند، مخاطبان بیشتر به دنبال نبردهای پر خطر و خونین تیغ و شمشیر هستند. این نوع مبارزه و این سکانس‌ها در ذهن بیننده ماندگارترند زیرا مبارزان جنگجویان ماهری هستند که قادرند در لحظه هم دفاع و هم حمله کنند. در نهایت، پیروزی زمانی صورت می‌گیرد که بازنده یک اشتباه انجام دهد یا یک گام اشتباه بردارد و دریچه‌ای برای برنده باز کند تا سرنوشت خود و او را تعیین کند.

در حالی که اکثر نتایج مبارزات شمشیربازی و برنده شدن فرد ماهرتر و قهرمان داستان قابل پیش‌بینی است، اجرای یک مبارزه باید آنچنان جذاب و نفسگیر باشد که تماشاگران را بر روی صندلی‌هایشان میخکوب کند و منتظر یک اتفاق غیرقابل تصور باشند. تعداد بی‌شماری فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی به همین شکل با قلب‌های ما بازی می‌کنند، در حالی که سرنوشت یک قهرمان در طول یک دوئل حماسی تا لحظه‌ی مرگش نامشخص و مبهم باقی می‌ماند.

۱. نئو و نگهبانان مرویجین در ماتریکس بارگذاری مجدد (The Matrix Reloaded)

نئو

 • کارگردان: واچوفسکی‌ها
 • بازیگران: کیانو ریوز، لارنس فیشربن، کری ان ماس
 • محصول: ۲۰۰۳
 • امتیاز متاکریتیک: ۶۲ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۲ از ۱۰

فیلم‌های «ماتریکس» مملو از نبردهای ستارگان و تصاویری هستند که بینندگان را خیره و حیرت‌زده می‌کند. فرض اصلی فیلم این است که ذهن خود شخص تنها چیزی است که محدودیت‌های ممکن و غیر ممکن را در دنیای مجازی ماتریکس تعیین می‌کند. قهرمان افسانه‌ای و منتخب، نئو (با بازی کیانو ریوز)، به سرعت در هنر مبارزه مهارت پیدا می‌کند. در یک نقطه، در «ماتریکس بارگذاری مجدد»، نئو باید با مرویجین روبرو شود؛ برنامه‌ای کامپیوتری که خود را به شکل یک مرد فرانسوی در می‌آورد، که از طریق توانایی‌اش در به دست آوردن و تجارت اطلاعات ارزشمند قدرتمند شده است.

مرویجین نئو را به دلیل اصرارش برای گرفتن کلید‌ساز، برنامه‌ای که وسیله‌ای برای رسیدن به منبع ماتریکس است، به عنوان یک تهدید می‌بیند. مرد فرانسوی تعدادی از عجیب‌ترین جنگنده‌های خود را به دنبال نئو می‌فرستد تا درگیری شدیدی شامل گلوله باران، تبرهای جنگی، یک جفت سلاح سای، و شمشیر شکل دهد. در یک نقطه، نئو در حالی که روی یک راه پله است، به شمشیر می‌رسد. او موفق می‌شود در یک باله‌ی مرگ با طراحی درخشان و به کمک شمشیر، از حملات دو مهاجم فرار کند. البته، نئو به طور قابل پیش‌بینی در مبارزه و در کل فیلم برتر است، اما این باعث نمی‌شود که از هیجان این سکانس مبارزه کاسته شود.

۲. ماکسیموس و کومودوس در گلادیاتور (Gladiator)

ماکسیموس

 • کارگردان: ریدلی اسکات
 • بازیگران: راسل کرو، واکین فینیکس، کانی نیلسن
 • محصول: ۲۰۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۶۷ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۸.۵ از ۱۰

فیلم حماسی «گلادیاتور» ریدلی اسکات برنده‌ی نامزدی و تمجیدهای بیشماری شد و دلیل خوبی هم داشت. این فیلم دوران بازی‌های گلادیاتوری امپراتوری روم را نشان می‌دهد، جایی که برده‌ها برای سرگرمی عموم تا سر حد مرگ با یکدیگر می‌جنگیدند. کومودوس ظالم (با بازی واکین فینیکس)، گلادیاتوری را که فکر می‌کرد مرده است، مسخره می‌کند. آن گلادیاتور، ماکسیموس (با بازی راسل کرو)، ثابت کرد که یک مبارز ماهر است و جمعیت او را می‌پرستند. برای جلب توجه مردمش، کومودوس هرگز ماکسیموس را آشکارا نمی‌کشد، بلکه او را در برابر موقعیت‌های به ظاهر مشکل قرار می‌دهد. این تنها محبوبیت گلادیاتور را تقویت می‌کند زیرا او بر موانع غلبه می‌کند.

در آخرین حرکت برای پاک کردن ماکسیموس از صحنه، کومودوس با بازگویی خاطرات مرگ همسر و فرزند مصلوبش، به احساسات او حمله می‌کند. سپس مخفیانه به پهلوی ماکسیموس خنجر می‌زند تا او را قبل از اجرای یک چالش رزمی ضعیف کند. احساسات پنهان شده در کاراکتر راسل کرو به پیروزی نهایی او بر امپراتور عمق بیشتری می‌بخشد. در حالی که کومودوس واقعی هرگز به دست یکی از گلادیاتورهایی که او به بردگی و استثمارش برده بود کشته نشد، این لحظه‌ی تاریخی که امپراتور ستمکار آنقدر عادلانه استحقاقش را دریافت می‌کند، شکوه و جلال ناب سینمایی است.

۳. گرالت و افراد رنفری در سریال ویچر (The Witcher)

گرالت

 • سازنده: لورن اشمیت هیسریچ
 • بازیگران: هنری کویل، آنیا چالوترا، فریا آلن
 • محصول: ۲۰۱۹
 • امتیاز متاکریتیک: –
 • امتیاز IMDb به سریال: ۸.۲ از ۱۰

گرالت از ریویا مبارزی است که می‌توان روی آن حساب کرد، به خصوص که هنری کویل جان تازه‌ای به قاتل هیولا برای اقتباس لایو اکشن نتفلیکس از «ویچر» می‌بخشد. در همان قسمت اول سریال، گرالت بر سر یک دوراهی اخلاقی قرار می‌گیرد. یک جادوگر مخفی به نام استرگوبور در تلاش است تا دختری به نام رنفری را فقط به دلیل شرایط تولدش بکشد؛ او معتقد است که این دختر تجسم شیطان است. استرگوبور تلاش می‌کند گرالت را بخرد تا دختر را از بین ببرد، زیرا می بیند که او طرفداران وفاداری پیدا کرده است که از او محافظت می‌کنند. به همین ترتیب، رنفری سعی می‌کند گرالت را وسوسه کند تا استرگوبور را برای پایان دادن به این دشمنی بکشد. او استدلال می‌کند که فقط درگیری و خونریزی از آن حاصل می‌شود و اینکه مرگ استرگوبور کم ارزش‌تر از مرگ دو شیطان است.

پس از اینکه گرالت درخواست او را رد کرد، رنفری گرالت را تهدید می‌کند و یک دست او را به گروگان می‌گیرد. علاوه بر این، افراد او به گرالت حمله می‌کنند و او مجبور می‌شود شمشیر خود را با خون مردان کثیف کند. سکانس نبرد آن‌ها خیلی نشانی از مبارزه ندارد بلکه یک سلاخی به تمام معنا است. مهارت گرالت در حالی که ضربات مهلکی را یکی پس از دیگری پشت سر هم فرود می‌آورد، نمایان می‌شود. این لحظه در نهایت لقب «قصاب بلاویکان» را برای او به ارمغان می‌آورد و شاهدان را وادار می‌کند تا قبل از حمله به ویچر خوب فکر کنند!

۴. کوای‌گان جین و اوبی وان در برابر دارث ماول در جنگ ستارگان؛ تهدید شبح (Star Wars: The Phantom Menace)

ک.ای

 • کارگردان: جورج لوکاس
 • بازیگران: لیام نیسون، ایوان مک‌گرگور، ناتالی گورتمن
 • محصول: ۱۹۹۹
 • امتیاز متاکریتیک: ۵۱ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۵ از ۱۰

چه شمشیر از فولاد ساخته شده باشد و چه از نور سرخ، تاثیر آن در دنیای «جنگ ستارگان» یکسان است. شمشیرهای نوری ممکن است به محض وقوع زخم، آن را بسوزانند، اما با این وجود خطر بسیار واقعی است و فرد باید مهارت فوق العاده‌ای برای استفاده از چنین سلاحی داشته باشد. «جنگ ستارگان» هنر دوئل شمشیر نوری را در اولین فیلم نمایشی «یک امید جدید» معرفی می‌کند، جایی که اوبی‌وان با دارث ویدر روبرو می‌شود. از نقطه نظر جلوه‌های بصری، این لحظه هنوز تازگی دارد و حتی برخی تصمیم دارند که صحنه‌ی مبارزه را برای یک دوئل خصمانه‌تر و دراماتیک‌تر «بازسازی» کنند.

با این حال، زمانی که جورج لوکاس سال‌ها بعد فرصت دیگری برای تجسم مجدد اصول دوئل شمشیر نوری پیدا کرد، ناامید نشد. در حالی که «تهدید شبح» در طول سال‌ها در میان طرفداران «جنگ ستارگان» بحث‌برانگیز باقی مانده است، شکی وجود ندارد که لوکاس جاه‌طلب بود. در پرده‌ی سوم فیلم، اوبی‌وان جوان و استاد جدای‌اش کوی‌گون جین در مقابل اولین لرد سیث که در هزار سال گذشته در کهکشان دیده شده است، قرار می‌گیرند، یعنی دارث ماول. سکانس مبارزه سریع و دیوانه کننده است و لوکاس از محاصره‌های محیطی برای جدا کردن اوبی وان از اکشن استفاده می‌کند. با پس‌زمینه موسیقی معروف جان ویلیامز، «دوئل سرنوشت»، هیچ شکی وجود ندارد که این سکانس یک اکشن فراموش نشدنی است.

۵. ادموند دانتس و فرناند موندگو در کنت مونت کریستو (The Count of Monte Cristo)

کنت

 • کارگردان: کوین رینولدز
 • بازیگران: جیمز کاویزل، گای پیرس، ریچارد هریس
 • محصول: ۲۰۰۲
 • امتیاز متاکریتیک: ۶۱ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۷ از ۱۰

«کنت مونت کریستو» رمانی از الکساندر دوما است که در طول سال‌ها اقتباس‌های متعددی را به خود دیده است. ادموند دانتس (با بازی جیم کاویزل) مردی است که تنها به دنبال انجام کار درست بوده است، اما به خاطر آن توسط دوست جاه‌طلب و حسود خود، فرناند موندگو (با بازی گای پیرس) مجازات می‌شود. پس از اینکه فرناند ادموند را به جرم خیانت زندانی کرد، پس از شش سال موفق به رهایی شد. او سرانجام با خدمه‌ی دزدان دریایی متحد می‌شود و ثروت جدیدی را در جزیره‌ی مونت کریستو کشف می‌کند. ادموند خود را به عنوان کنت مونت کریستو معرفی می‌کند و تمام تلاشش را برای پیدا کردن کسانی که برای ربودن زندگی او توطئه کرده‌ بودند می‌کند.

در آخرین سکانس، فرناند ناامید با ادموند وارد یک دوئل نابخردانه تا پای مرگ می‌شود. آن دو که در یک زمین چمنزار به میدان می‌روند، در ابتدا شمشیرهای خود را در علف‌های هرز گم می‌کنند. بنابراین آن‌ها درگیری خود را با گلاویز شدن آغاز می‌کنند. سرانجام، فرناند شمشیر خود را پیدا می‌کند که باعث می‌شود ادموند به سرعت به دنبال شمشیر خود بگردد. پس از پیدا کردن، این دو در یک دوئل شدید شرکت می‌کنند که باعث خلع سلاح شدن ادموند می‌شود.

در حالی که فرناند اکنون دو شمشیر در دست دارد، ادموند به جلو شیرجه می‌زند تا حواس او را پرت کند و در همین حین شمشیر در دست فرناند به بدن خودش فرو می‌رود. با نفس‌های آخر در حال مرگش از ادموند می‌پرسد که چه بر سر بخشش و بزرگواری‌اش آمده است. ادموند به سادگی پاسخ می‌دهد: «من یک کنت هستم، نه یک قدیس.»

۶. آشیل و هکتور در تروآ (Troy)

آشیل

 • کارگردان: ولفگانگ پترسون
 • بازیگران: برد پیت، اریک بانا، اورلاندو بلوم
 • محصول: ۲۰۰۴
 • امتیاز متاکریتیک: ۵۶ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۳ از ۱۰

«تروی» تحقق سینمایی حماسه‌ی بزرگ «ایلیاد» هومر است. در این فیلم برد پیت در نقش جنگجوی افسانه‌ای آشیل حضور دارد. پس از اینکه پادشاه منلائوس اسپارت (با بازی برندان گلیسون) وقتی پاریس (با بازی اورلاندو بلوم) با همسرش هلن (با بازی دایان کروگر) فرار می‌کند، احساس بی‌احترامی می‌کند، برادرش آگاممنون (با بازی برایان کاکس) فرصت را غنیمت شمرده و از این بهانه برای فتح تروا استفاده می‌کند.

هکتور برادر بزرگتر پاریس (با بازی اریک بانا) تمام تلاشش را می‌کند تا از جنگ با بقیه یونان جلوگیری کند. با این حال، روشن می‌شود که آگاممنون فقط به دنبال قدرت است و بازگرداندن هلن به منلائوس منجر به مرگ او و ادامه‌ی تجاوز علیه تروا می‌شود.

آگاممنون آشیل را استخدام می‌کند تا برای او بجنگد، اما به دلیل غرور و نفرت شخصی از پادشاه حیله‌گر، برای فرماندهی آشیل مشکل دارد. به طور سرنوشت ساز، پسر عموی جوان آشیل وارد نبرد شده و توسط هکتور کشته می‌شود، که جنگجوی جوان را با خود آشیل اشتباه می‌گیرد. آشیل خشمگین هکتور را به دوئل بیرون از درهای تروا دعوت می‌کند. هکتور می‌پذیرد و هر دو وارد جنگ می‌شوند.

این دوئل طاقت‌فرسا و خشونت‌آمیز است زیرا هکتور اغلب در مانورهای دفاعی در برابر هجوم پر از خشم آشیل شرکت می‌کند و دو نفر از دلسوزترین شخصیت‌های فیلم درگیر نبردی مرگبار هستند. سازندگان فیلم حتی ترجیح می‌دهند در طول این مبارزه، موسیقی را کنار بگذارند، و این باعث تشدید اضطراب نفسگیر مبارزه می‌شود.

۷. اوترد و اوبا در سریال آخرین پادشاهی (The last kingdom)

ائترد

 • سازنده: برنارد کورنول
 • بازیگران: الکساندر دریمون، دیوید داوسون، توبیاس رانتلمان
 • محصول: ۲۰۱۵
 • امتیاز متاکریتیک: –
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۸.۴ از ۱۰

درام تاریخی نتفلیکس با نام «آخرین پادشاهی» سکانس‌های شمشیربازی زیادی برای علاقه مندان به این نوع مبارزات دارد. پیش‌فرض روایت، تهاجم دانمارکی‌ها به سرزمین‌های آنگلوساکسون انگلستان است. اوترد (با بازی الکساندر دریمون)، متولد بریتانیا، در کودکی توسط یک خانواده‌ی وایکینگ پذیرفته می‌شود و با روش‌های آن‌ها آشنا می‌شود. پس از کشته شدن پدر خوانده‌اش، اوترد به تنهایی تلاش می‌کند تا حد وسط منصفانه‌ای بین دو دنیای خود بیابد، یعنی ساکسون‌ها و دانمارکی‌ها. اوترد در نهایت با پادشاه ساکسون، آلفرد کبیر، متحد می‌شود.

در تلاش برای اثبات وفاداری خود، او با جنگ سالار وایکینگ، اوبا به عنوان عاملی برای حواس‌پرتی بقیه‌ی مردان پادشاه در کنار دانمارکی‌ها و بیرون راندن آن‌ها از قلمرو خود قرار می‌گیرد. دوئل شدید و بی‌رحمانه است؛ اوبا ممکن است یک وایکینگ تهاجمی باشد، اما او ثابت می‌کند که در مقابل استراتژی که اوترد برای شکست دادن او به کار می‌برد بیش از حد تشنه به خون است. پس از ضربه زدن و افتادن روی زمین، اوترد هر دو قوزک اوبا را می‌برد و وایکینگ را مجبور می‌کند تا به زانو درآید، پس از آن اوترد ضربه‌ای مهلک به سینه‌اش وارد می‌کند. اوبا اولین جنگجوی وایکینگی است که اوترد در نهایت با او مقابله می‌کند و لقب «دانمارکی‌کُش» را برای او به ارمغان می‌آورد.

۸. اینیگو مونتویا و رابرتز راهزن در عروس شاهزاده (The Princess Bride)

اینیگ.

 • کارگردان: راب رینر
 • بازیگران: کری الویس، رابین رایت، مندی پتینکین
 • محصول: ۱۹۸۷
 • امتیاز متاکریتیک: ۷۷ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۸.۱ از ۱۰

متولدین دهه‌ی ۸۰ و ۹۰ با این داستان فانتزی عجیب بسیار آشنا هستند. «عروس شاهزاده» میلیون‌ها نفر را با تک دیالوگ‌های قابل نقل، شخصیت‌های دوست‌داشتنی، و مبارزات طنزآمیز مجذوب خود کرده است. داستان یک مزرعه‌دار سابق به نام وستلی (با بازی کری الوز) را دنبال می‌کند که در سفری برای بازگشت به عشق زندگی‌اش، پرنسس باترکاپ (با بازی رابین رایت) است.

در زمانی بسیار دور، او عنوان و نگرش افسانه‌ای رابرت راهزن را به خود اختصاص داد. در تعقیب دستگیرشدگان پرنسس باترکاپ، وستلی با یک شمشیرباز زیرک، به نام اینیگو مونتویا (با بازی مندی پتینکین) روبرو می‌شود. اگرچه ممکن است اینیگو نقش یک کلاهبردار را داشته باشد، او یکی از جذاب‌ترین شخصیت‌های فیلم است. اینیگو که همیشه خندان و سرشار از انگیزه است، در جستجوی مادام‌العمر برای یافتن مرد شش انگشتی است که پدرش را به قتل رساند.

او با رابرتز راهزن در یک دوئل رسمی با شمشیر مبارزه می‌کند، اما مبارزه فراتر از یک برخورد ساده‌ی شمشیرها و مملو از شوخی دوستانه بین دو حریف است در حالی که آن‌ها مهارت خود را به عنوان مبارز تبلیغ می‌کنند. شمشیربازی به طرز درخشانی طراحی شده است و هرگز کهنه نمی‌شود. وستلی در نقش رابرتز راهزن و اینیگو مونتویا موفق می‌شوند مضمون سبک فیلم را به چیزی ذاتا خشونت‌آمیز مانند دوئل در برابر مرگ منتقل کنند. در نهایت، وستلی بر اینیگو غالب می‌شود، اما خوشبختانه او را نمی‌کشد.

۹. برین تارث و سندور کلگین در سریال بازی تاج و تخت (Game of Thrones)

برین

 • سازنده: دیوید بنیاف
 • بازیگران: شان بین، مارک ادی، پیتر دینکلینچ
 • محصول: ۲۰۱۱
 • امتیاز متاکریتیک: –
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۹.۲ از ۱۰

«بازی تاج و تخت» به خاطر خشونت عریان و بسیارش که در دنیایی فانتزی اتفاق می‌افتد شناخته می‌شود. اگر نبرد شمشیر بین اینیگو مونتویا و وستلی یک داستان نه چندان جدی باشد، درگیری بین دو غول ماهری مانند برین از تارت (با بازی گوندولین کریستی) و سندور «هند» کلگان (با بازی روری مک کان) دقیقا برعکس است.

برین آریا استارک (با بازی میزی ویلیامز) را در حال سفر با سگ شکاری می‌یابد و متوجه می‌شود که فرصتی برای محافظت از آریا دارد و به قول خود به لیدی استارک عمل می‌کند. آریا به شدت از لنیسترها متنفر است و حاضر نیست به برین بپیوندد. با تلاش برین برای انجام وظیفه درک شده خود، او و سندور درگیر نبردی خونین می‌شوند.

برین و سندور هر دو افراد بزرگی هستند و مهارت‌های آن‌ها در نبرد با ماهیت حیرت‌انگیز آن‌ها مطابقت دارد. این دو مبارز ناامید نمی‌شوند، و نمایشی خونین را ارائه می‌کنند که فقط برای زنده ماندن به تاکتیک‌های مبارزه‌ی کثیف از هر دو طرف تبدیل می‌شود. هنگامی که برین سندور را در زیر شمشیر خود نگه می‌دارد و ادعا می‌کند که نمی‌خواهد او را بکشد، او غر می‌زند و به او می‌گوید که او یک شوالیه نیست و از سنت‌های رزمی شرافتمندانه‌ی آن‌ها پیروی نمی‌کند. او روی برین می‌پرد و چند مشت نثارش می‌کند. برین این ناجوانمردی را با سنگی به سر سگ شکاری جبران می‌کند. همان طور که طرفداران سریال انتظار داشتند، این سکانس احساسی، اما مهیج است.

۱۰. یو شی لین و جن یو در ببر خیزان اژدهای پنهان (Crouching Tiger, Hidden Dragon)

یو

 • کارگردان: انگ لی
 • بازیگران: چو یون فات، میشل یئو، جانگ زئی
 • محصول: ۲۰۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۹۴ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۸ از ۱۰

فیلم حماسی مملو از هنرهای رزمی آنگ لی با نام «ببر خیزان، اژدهای پنهان» به عنوان یکی از بهترین‌ها شناخته می‌شود که هم در طراحی مبارزات و هم در فیلمبرداری عالی است. این فیلم داستان عشق ممنوعه بین شمشیربازی به نام لی مو بای (با بازی چو یون-فت) و یو شو لین (با بازی میشل یئو) است که او نیز یک مبارز ماهر مسئول یک شرکت امنیتی خصوصی است. شو لین زمانی با دوست فقید مو بای، منگ سیژائو نامزد کرده بود. این دو به احترام مردگان، فاصله خود را حفظ می‌کنند.

مو بای صاحب شمشیر افسانه‌ای به نام سرنوشت سبز است. تیغه‌اش قرن‌ها قدمت دارد و او تصمیم می‌گیرد که یادگاری را به فردی در پکن منتقل کند، زیرا مو بای به دنبال بازنشستگی از حرفه‌ی خود به عنوان شمشیرباز است. با این حال، یادگار افسانه‌ای توسط دزدی به نام جن (با بازی زیی ژانگ) به سرقت می‌رود که معلوم می‌شود دختر یک فرماندار قدرتمند است.

در یک نقطه از فیلم، شو لین با جن روبرو می‌شود و آن‌ها در یک نمایش شمشیربازی می‌جنگند. جن از تیغه‌ی سرنوشت سبز استفاده می‌کند که می‌تواند تقریبا تمام سلاح‌هایی را که شو لین وارد مبارزه می‌کند، از بین ببرد. علیرغم اینکه جن با «سرنوشت سبز» در دست پیروز است، شو لین یک مبارز بسیار ماهرتر است که در نهایت او را با شمشیر شکسته شکست می‌دهد.

۱۱. جک اسپارو و کاپیتان باربوسا در دزدان دریایی کاراییب (Pirates of the Caribbean)

جک

 • کارگردان: گور وربینسکی
 • بازیگران: جانی دپ، جفری راش، لورلاندو بلوم
 • محصول: ۲۰۱۱
 • امتیاز متاکریتیک: ۶۳ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۸ از ۱۰

«دزدان دریایی کارائیب: نفرین مروارید سیاه» محصول دیزنی، زمانی که فیلم در تابستان ۲۰۰۳ در سینماها اکران شد، فورا به یک کلاسیک تبدیل شد، با کاپیتان جک اسپارو با بازی جانی دپ که در همه جا به قلب هواداران راه پیدا کرد. این فیلم با بازیگران خوبی از جمله اورلاندو بلوم (با بازی ویل ترنر) و کایرا نایتلی (با بازی الیزابت سوان) موفقیت بزرگی برای دیزنی بود و در نهایت چندین دنباله دیگر به همراه داشت. با این حال، فیلم اول به طور گسترده‌ای بهترین فیلم در کل مجموعه محسوب می‌شود و داستان‌های قدیمی دزدان دریایی را با یک نفرین رمزآلود مخلوط می‌کند.

جفری راش کاپیتان باربوسا شرور مروارید سیاه را به تصویر می‌کشد، کشتی‌ای که زمانی توسط جک اسپارو فرماندهی می‌شد تا اینکه خدمه شورش کردند و او را در جزیره‌ای دورافتاده رها کردند. پس از تغییر در رهبری، خدمه‌ی مروارید سیاه گنج نفرین شده‌ای را غارت کردند و آن‌ها فقط زیر نور ماه ماهیت واقعی زامبی شده‌‌شان مشخص می‌شد.

در لحظه‌ای مهم که جک اسپارو و الیزابت سوان تلاش می‌کنند تا ویل ترنر را از تبدیل شدن به بره‌ی قربانی مروارید سیاه نجات دهند، در حالی که خدمه به دنبال راه چاره هستند، جک و باربوسا درگیر یک مبارزه با شمشیر می‌شوند. در بهت و حیرت باربوسا، جک مخفیانه یک سکه از گنج نفرین شده می‌دزدد تا او نیز جاودانه شود. این دو از ته دل به هم شمشیر میزنند و مبارزه میکنند. صرف نظر از این، مبارزه مهیج است، و با یک موسیقی حماسی و شوخی‌های فراوان بین دو حریف تکمیل می‌شود.

۱۲. جان ویک در برابر زیرو در فیلم جان ویک ۳: پارابلوم (John Wick: Chapter 3 – Parabellum)

جان

 • کارگردان: چد استاهلسکی
 • بازیگران: کیانو ریوز، هلی بری، لارنس فیشربن
 • محصول: ۲۰۱۹
 • امتیاز متاکریتیک: ۷۳ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۴ از ۱۰

سریال «جان ویک» به خاطر تعداد بالای افراد شهرت دارد. زندگی جان (با بازی کیانو ریوز) شبیه یک بازی ویدیویی است که در آن او «افراد بد» را از میان برمی‌دارد، انگار که هدفش کسب امتیاز بالا است. با این حال، سازندگان فیلم علیرغم ظاهر آن فقط به دنبال ایجاد یک مسابقه‌ی خونین کشتار نبودند. فیلم‌های «جان ویک» دنیایی درخشان را خلق می‌کنند که مملو از اتفاقات، قوانین و افسانه‌های در حال گسترش خود است. در درون آن، همه‌ی قاتل‌ها و آدم‌کش‌ها توسط یک سازمان بزرگتر شبیه به ایلومیناتی اداره می‌شوند. همه چیز برای آن‌ها منطق خاصی دارد تا زمانی که جان ویک نظم برقرار شده را به هم می‌زند.

در «جان ویک ۳؛ پارابلوم»، یک آشپز به ظاهر معمولی به نام زیرو (با بازی مارک داکاسکوس) را می‌بینیم که در واقع یک قاتل بی‌رحم مخفی است که گروهی از افراد خلافکار آموزش دیده را رهبری می‌کند که وظیفه دارند جان ویک را شکار کنند. زیروکاملا توانایی جان را زیر نظر می‌گیرد، این دو در نهایت درگیر مبارزه با شمشیر می‌شوند. همانطور که سریال با تمام سکانس‌های اکشن قبل از آن وعده می‌دهد، صفحه‌ی نمایش مملو از مانورهای دیدنی و لحظات جذاب است زیرا جان و زیرو هر دو مانند «نینجا» رو در روی هم قرار می‌گیرند، ناپدید می‌شوند و برای یک چالش ناگهانی دیگر ظاهر می‌شوند.

۱۳. لئونیداس در برابر ایرانی‌ها در ۳۰۰ (۳۰۰)

لئو

 • کارگردان: زک اسنایدر
 • بازیگران: جرارد باتلر، لینا هیدی، دیوید دنهام
 • محصول: ۲۰۰۶
 • امتیاز متاکریتیک: ۵۲ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۶ از ۱۰

فیلم ۳۰۰، به کارگردانی زک اسنایدر با وجود دروغین و توهین‌آمیز بودن موضوع آن و تحریف تاریخ توسط فرانک میلر در رمان «۳۰۰» که این فیلم از آن اقتباس شده، تنها به خاطر صحنه‌های نبرد و شمشیربازی در این مطلب قرار گرفته است.

منبع: looper

راهنمای تماشای سریال
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۲ دیدگاه
 1. Avatar Ardalan

  هرجای دنیا بخوای همچین لیستی درست کنی تو ۳ تای اول اسم سریال اسپارتاکوس و بهترین و ماهرانه ترین فیلم شمشیر زنی تاریخ ینی شمشیر زن دوره گرد رو میبینی واقعا فک کنم هیچی از فیلم و سریال نمیدونید

 2. Avatar حمید

  جومونگ و مختار چی خیلی صحنه شمشیر خوبی داشت

 3. Avatar علی

  واقعا لیست مسخره ایه اخه دیگه تابلوتر از زورو مگه داریم تو شمشیر بازی

 4. Avatar ونداد

  آخه فیلم ۳۰۰ چه صحنه ای داشت اونکه همه صحنه هاش یه طرفه بود و هیچ قهرمانی از ایران داخلش نبود چطور از خودت شرم نکردی و آوردیش جزو لیستت …

 5. Avatar احسان

  اخه مگه میشه مبارزه ند استارک وسر ارتور دین در سیزن ششم بزی تاج وتخت رو فراموش کرد وقتی ارتور دین با شمشیر صبح تک تنه ۵ نفر رو زخمیکرد وکشت من فقط صحنه قصاب بلاویکن ویچرتون و مبارزه فیلم تروی رو قبول دارم باقیهم خوبن اما نه در حد این سه مبارزه

 6. Avatar امین

  من چند وقته متوجه شده بودم که این مباحثی که دیجی کالا از فیلم میزاره همه برگردانه نقد و بررسی فیلم از سایت‌های خارجی و مطمئنم نگارنده یا مترجمهای این سایت اصلا فیلم نگاه نمیکنن

 7. Avatar حسین

  اولا که متاسفم از آوردن اسم فیلم ۳۰۰، دوما شمشیر زن دوره گرد رو چرا نیاوردین؟

 8. Avatar متین

  میتونستید به جای فیلم ۳۰۰ که توهین‌آمیزترین فیلم دنیاست،سکانس duel of fates توی جنگ ستارگان ۳ رو بزارید

 9. Avatar علی

  ۳۰۰ فیلمی بسیار زیبا و قشنگ است ، باید فیلم باز باشی و به فیلم توجه کنی

 10. Avatar حمید

  واقعا متاسم از اوردن نام فیلم ۳۰۰.اگر یه مقدار ایران برات مهم بود نباید به هیچ عنوان فیلم ۳۰۰ را به شمار میاوردی
  متاسم

 11. Avatar احمد

  چرا فیل۷م (بیل را بکش) را نیاوردید توی لیست

 12. Avatar پارسی

  خجالت از آوردن اسم فیلم ۳۰۰ نکشیدی ایا جناب نویسنده، این فیلمی ک مارو این همه حقیر و احمق نشون داد واین همه ایرانیا واسش نامه نوشتن و ناراحت شدن
  واقعا متاسفم

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه