۶ تکنولوژی جنگ ستارگان که امروزه وجود دارند

زهرا غلامی ۴ دی ۱۳۹۴ | ۱۱:۰۰ 24 دسامبر 2015

شکی در این موضوع نیست که «جنگ ستارگان»، بزرگ‌ترین فیلم امسال است. فیلم Star Wars: The Force Awakens هفته‌ی گذشته اکران شد و توانست رکوردهای سینمایی متعددی را به اسم خودش ثبت کند. مجموعه‌ی جنگ ستارگان و به خصوص دنیایی که در پس از آن ساخته شده، به قدری بزرگ است که برخی از بخش‌های فرهنگی و زندگی امروز توسط آن شکل گرفته‌اند.

مجموعه فیلم‌های جنگ ستارگان به بسیاری از مخترعان و دانشمندان ایده داده است. از شمشیرهای نوری گرفته تا هاوربایک‌ها، مخترعان متعددی تا به امروز سعی در آوردن جنگ ستارگان به دنیای واقعی داشته‌اند.

بسیاری از وسایلی که امروزه می‌بینیم، در جنگ ستارگان وجود داشته‌اند. شاید شمشیرهای نوری که ساخته می‌شوند به کار کسی نیاید، اما پروتزهای دست الکترونیکی مطمئنا بلا استفاده نیستند.

می‌توانید در ادامه، شش فناوری که در جنگ ستارگان وجود داشتند و امروزه هم نسخه‌ی واقعی‌شان ساخته شده است را ببینید.

۱. هاوربایک

در قسمت ششم جنگ ستارگان (بازگشت جدای)، هاوربایک‌ها (Hoverbike) را دیدیم که به یک راننده اجازه می‌دادند با سرعت بالایی در ارتفاع چند متری زمین حرکت کند. این وسایل امروزه ساخته شده‌اند. هاوربایک‌های شرکت Aerofex شاید سرعت نسخه‌ی جنگ ستارگان را نداشته باشند، اما حداقل در ظاهر شبیه آن‌ها هستند.

1-aerofex-hover-bike-1

‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌

۲. شمشیر نوری

طرفداران جنگ ستارگان تا دل‌تان بخواهد شمشیر نوری مختلف ساخته‌اند. اما نکته‌ی مهم این جا است که تا همین چند وقت پیش، هیچ ‌کدام‌شان به درد نابود کردن موجودات فضایی یا حتی بریدن چند تکه کاغذ هم نمی‌خوردند. اخیرا یک شمشیر نوری (Lightsaber) ساخته شده است که شاید نتواند موجودات فضایی را نابود کند، اما حداقل می‌تواند کاغذ آتش بزند.

2-homemade-laser-lightsaber-1

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

۳. هایپر درایو

ایده‌ی پرواز با سرعتی بالاتر از سرعت نور، در تئوری شاید قابل محاسبه و بررسی باشد، اما انجام واقعی آن فعلا دور از ذهن به نظر می‌رسد؛ چون حرکت سریع‌تر از نور، زمان را درهم می‌شکند. ناسا فعلا در آزمایشگاه Eagleworks خود به دنبال راهی است تا فضای اطراف یک سفینه را خم و در نتیجه سریع‌تر از نور حرکت کند. این اتفاق هنوز نیافتاده است، اما حداقل به این موضوع هم با دیدگاهی تخیلی نگاه نمی‌کنیم.

3-nasa-warp-drive-1

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

۴. دست مکانیکی

حتی اگر هم فیلم‌های جنگ ستارگان را ندیده باشید، می‌دانید که «لوک اسکای‌واکر» در مبارزه با «ویدر» دست‌اش قطع می‌شود. سپس برای او دستی مکانیکی می‌سازند که اصولا تفاوتی با دست قبلی‌اش ندارد. امروزه توانسته‌ایم در تکنولوژی پروتزهای مکانیکی و هوشمند به نقطه‌ای برسیم که دست‌های مصنوعی واقعا به کار افراد معلول بیایند. شرکت BeBionic هم یکی از فعال‌ترین‌ها در این زمینه است. می‌توانید اسم‌اش را گوگل کنید.

4-masons-bionic-ring-finger-lead-1

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

۵. هولوگرام

یکی از معروف‌ترین صحنه‌های جنگ ستارگان زمانی رقم می‌خورد که از R2-D2 پیغام کمک «پرنسس لیا» را می‌شنویم؛ آن هم به کمک یک پروژکتور هولوگرام. هولوگرام‌ها امروزه هم وجود دارند. اخیرا هم دو چینی که از نابودی مجمسه‌های بودا در افغانستان ناراضی بودند، به صورت یک هولوگرام این مجمسه را دوباره سر جای‌اش برگرداندند.

5-hologram-buddha-statues-1

۶. ربات‌های هوشمند

شاید در نگاه اول ربات Pepper ژاپنی‌ها به هوشمندی و کارآمدی C-3PO نباشد، اما حداقل با نمک است و می‌تواند تا حدودی خلا رباتی‌ای که احساس می‌کنیم را پر کند. این ربات را برای تعامل و بازی با کودکان ساخته‌اند، اما ظاهرا همان طرفداران فیلم‌های عملی-تخیلی مخاطبان اصلی‌اش بوده‌اند، چون در کمتر از چند دقیقه، تمام ۱۰۰۰ ربات Pepper که ساخته شده بودند، به فروش رفتند.

6-pepper-robot-with-feelings-2-1

 ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

منبع: Engadget

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
 1. بامداد بامداد

  سلام خانم غلامی
  درپاراگراف سوم( هایپر درایو) ،هدف به چالش کشیدن رسیدن به سرعت نور میباشد ولی متسفانه با بی دقتی در نگارش سرعت صوت درج شده.لطفا اصلاح بفرمائید.
  با تشکر فراوان

  1. فرهنگ حشمتی فرهنگ حشمتی

   ممنون از توجه‌تون. متن اصلاح شد.