۱۰ فیلم برتر درباره غرق‌شدن کشتی تایتانیک

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
فیلم درباره تایتانیک

۱۱۰ سال قبل، تایتانیک که بزرگترین کشتی آن دوران بود، با ۲۲۲۸ مسافر و خدمه از بندر ساوت‌همپتون به‌سوی نیویورک حرکت کرد اما در میانه‌ی راه، به‌دلیل برخورد با یک کوه یخ غول‌پیکر غرق شد تا بیش از ۱۵۰۰ نفر جان خود را از دست بدهند و یکی از تلخ‌ترین تراژدی‌های قرن بیستم رقم بخورد. اگرچه نام این کشتی، ما را به یاد فیلم مشهور جیمز کامرون می‌اندازد اما تاکنون ده‌ها فیلم و سریال درباره کشتی تایتانیک ساخته شده‌ است که هرکدام به نوبه‌ی خود تلاش می‌کنند برداشت تازه‌ای از این حادثه ارائه دهند.

۱۰- تایتانیک: افسانه ادامه دارد (Titanic: The Legend Goes On)

انیمیشن افسانه ادامه دارد

 • سال انتشار: ۲۰۰۰
 • کارگردان: کامیلو تتی
 • صداپیشگان: فرانچسکا گوادانو، فرانچسکو پتسولی، بابی سولو، میکی ناکس، ادموند پاردوم، والریا پریلی
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: ۱.۵ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۷ از ۱۰۰

این انیمیشن موزیکال منفور، قصه‌ی عاشقانه‌ی ویلیام، یک مسافر ثروتمند انگلیسی و آنجلیکا، یک زن جوان خدمتکار را روایت می‌کند که هر دو امیدوارند تا آمریکا بتواند زندگی آن‌ها را بهبود ببخشد و به مسیر متفاوتی ببرد. فیلم به دلایل نامشخص، چند شخصیت حیوان سخن‌گو دارد و از تایتانیکِ جیمز کامرون هم الهام می‌گیرد اما در مجموع افتضاح است و شاید تنها دلیل تماشای آن این باشد که بخواهید انیمیشنی درباره تایتانیک تماشا کنید.

منتقدان فیلم را نادیده گرفتند و مخاطبان آن را یک فاجعه‌ی بزرگ در حدواندازه‌ی حادثه‌ی اصلی توصیف کردند. منتقد ایندی‌وایر در نقد «تایتانیک: افسانه ادامه دارد» نوشته‌ است که این فیلم به خانواده‌های بازماندگان تایتانیک توهین می‌کند و پربیراه نمی‌گوید. ساخته‌ی کامیلو تتی را در فهرست بدترین انیمیشن‌های تاریخ نیز پیدا می‌کنید.

۹- تایتانیک ۲ (Titanic II)

فیلم درباره تایتانیک

 • سال انتشار: ۲۰۱۰
 • کارگردان: شین ون دایک
 • بازیگران: بروس دیویسن، بروک برنز، شین ون دایک، ماری وست‌بروک، میشل گلیون، جاش رومن، دین ووکس
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: ۱.۶ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۱۵ از ۱۰۰

«تایتانیک ۲» یک شوخی بزرگ است که در ظاهر می‌خواهد دنباله‌ای بر فیلم مشهور جیمز کامرون باشد. این فیلم فاجعه‌ای قصه‌ی یک کشتی جدید به نام تایتانیک ۲ را روایت می‌کند که صد سال پس از کشتی اصلی ساخته شده است اما آن‌هم به سرنوشت مشابهی دچار می‌شود (سونامی، کوه یخ بزرگی را در مسیر آن قرار می‌دهد). شین ون دایک، نوه‌ی دیک ون دایک افسانه‌ای، با این فیلم نشان داد که در زمینه‌ی کارگردانی و بازیگری، استعدادهای پدربزرگش را ندارد، خوشبختانه او یک سال پس از نمایش این فیلم بازنشسته شد.

همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، فیلم نقدهای منفی متعددی دریافت کرد و منتقدان از کیفیت پایین فیلم‌برداری و خط داستانی سوال‌برانگیز آن گله‌مند بودند. با این حال، تیم بازیگری در مجموع عملکرد قابل‌قبولی دارد. منتقد دِرِد سنترال در نکوهش فیلم نوشته که تصور کنید در حال تماشای تایتانیکِ جیمز کامرون هستید، با این تفاوت که جلوه‌های ویژه‌ی آن در حدو‌اندازه‌ی گرافیک کنسول‌های قدیمی نینتندو است.

کتاب فرجام آمریکا در تایتانیک اثر کریم اسمعیلی انتشارات کهکشان علم

۸- نهایت عشق (No Greater Love)

کلی رادفورد در نهایت عشق

 • سال انتشار: ۱۹۹۶
 • کارگردان: ریچارد تی. هفران
 • بازیگران: کلی رادرفورد، کریس ساراندون، نیکلاس کمبل، دانیال هوگو کلی،، مایکل لندز، جینا فیلیپس
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: ۵.۹ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۲۵ از ۱۰۰

اقتباسی از رمانی به همین نام نوشته‌ی دنیل استیل، این فیلم درام-عاشقانه‌ی تلویزیونی با بازی کلی رادرفورد و کریس ساراندون، سرگذشت زن جوانی را روایت می‌کند که نامزدش را در جریان غرق شدن کشتی تایتانیک از دست داده است. او حالا باید خواهر و برادرانش را به تنهایی بزرگ و همزمان کسب‌وکار موفق همسر فقیدش را مدیریت کند. در حالی که شرایط به‌خوبی پیش نمی‌رود و او برای مرگ نامزدش سوگواری می‌کند، مرد جوانی از راه می‌رسد که امید را به دخترک هدیه می‌دهد و به او می‌گوید که از این روزهای سیاه عبور خواهد کرد.

«نهایت عشق» نه تنها غرق شدن کشتی مشهور را به تصویر می‌کشد بلکه عواقب این تراژدی را هم نشان می‌دهد، اینکه بازماندگان به تروما دچار شدند و کنار آمدن با مرگ عزیزان برایشان آسان نبود. ساخته‌ی ریچارد تی هفران بیش از حد احساسی است اما ابعادی از حادثه‌ی تایتانیک را در کانون توجه قرار می‌دهد که اغلب به آن کم‌توجهی شده است: بررسی وضعیت روحی-روانی و حتی اقتصادی افرادی که از نابودی تایتانیک جان سالم به در بردند.

۷- نجات‌یافته از تایتانیک (Saved from the Titanic)

فیلم درباره تایتانیک

 • سال انتشار: ۱۹۱۲
 • کارگردان: اتین آرنو
 • بازیگران: دورتی گیبسون، الک بی. فرانسیس، جان جی. آدولفی، گای الیور، ویلیام آر دان، جولیا استورات
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: ۷.۱ از ۱۰

«نجات‌یافته از تایتانیک» اولین فیلم تاریخ درباره تایتانیک است. این فیلم کوتاه صامت، تنها ۳۱ روز پس از وقوع این حادثه در سال ۱۹۱۲ به نمایش در آمد و یکی از بازماندگان واقعی، دورتی گیبسون نقش اصلی را برعهده دارد. ما با گیبسون همراه می‌شویم که تجربیات شخصی‌اش از این رویداد را با ما در میان می‌گذارد و هم‌زمان تصاویر واقعی کاپیتان ادوارد اسمیت، کوه یخ و… به نمایش گذاشته می‌شود. گیبسون که به نگارش فیلم‌نامه هم کمک کرد، بعدها در مصاحبه‌ای گفت که هدفش از حضور در فیلم، ادای دین به کسانی بود که در آن شب کابوس‌وار جان خود را از دست دادند.

دورتی گیبسون همچنین همان لباسی را پوشیده است که در شب حادثه بر تن داشت و به گفته‌ی خبرنگارها، این حادثه تاثیر شدیدی بر روان او گذاشت و حضور در این فیلم، ترومای وی را تشدید کرد. نجات‌یافته از تایتانیک به یکی از پرمخاطب‌ترین فیلم‌های سال تبدیل شد و مورد تحسین قرار گرفت. با وجود این، برخی از منتقدان اعتقاد دارند که فیلم از واقعه‌ی تایتانیک سوءاستفاده کرده است و کیفیت بالایی ندارد.

کتاب من زنده ماندم کشتی تایتانیک 1912 اثر لارن تارشیس انتشارات پرتقال

۶- اس‌اواس تایتانیک (S.O.S. Titanic)

فیلم درباره تایتانیک

 • سال انتشار: ۱۹۷۹
 • کارگردان: ویلیام هالی
 • بازیگران: دیوید جانسن، کلوریس لیچمن، سوزان سن جیمز، دیوید وارنر، ایان هولم، هلن میرن، هری اندروز
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: ۶.۲ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۳۱ از ۱۰۰

این فیلم تلویزیونی، قصه‌ی مسافران درجه یک، دو و سه کشتی تایتانیک را روایت می‌کند، اینکه به چه دلیل سوار کشتی شدند، چه کارهایی کردند و پس از برخورد کشتی با کوه یخ، چه اتفاقی برای آن‌ها رخ داد. «اس‌اواس تایتانیک» اولین فیلم رنگی پیرامون تایتانیک بود و یکی از نخستین نقش‌آفرینی‌های هلن میرن را در آن مشاهده می‌کنید (او نقش نجات‌یافته‌ی واقعی، مری اسلون را برعهده دارد).

اس‌اواس تایتانیک نه تنها به زندگی تعدادی از مسافران می‌پردازد بلکه سعی می‌کند تا دلایل اصلی غرق شدن این کشتی بزرگ را هم بررسی کند، به‌ویژه کاپیتان ادوارد اسمیت که اشتباهات واضحی داشت و تاجری به نام ژوزف بروس ایزمی که طبق ادعای شاهدان، در شب حادثه از کاپیتان اسمیت درخواست کرده بود تا سرعت کشتی را افزایش دهد (او در جریان غرق شدن کشتی، با یکی از قایق‌های مخصوص زنان و کودکان فرار کرد و زنده ماند).

۵- تایتانیک (Titanic)

فیلم درباره تایتانیک

 • سال انتشار: ۱۹۹۶
 • کارگردان: رابرت لیبرمن
 • بازیگران: پیتر گلگر، جرج سی. اسکات، کاترین زتا جونز، اوا ماری، سنت تیم کوری، هارلی جین کوزک، مریلو هنر
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: ۵.۸ از ۱۰

این فیلم تلویزیونی در قالب یکی مینی‌سریال دو قسمتی از شبکه‌ی سی‌بی‌اس پخش شد و تیم بازیگری قابل‌توجهی دارد. قصه پیرامون رابطه‌ی پیچیده‌ی ایزابلا (کاترین زتا جونز) و وین (پیتر گلگر) اتفاق می‌افتد که پس از مدت‌ها بار دیگر در کشتی تایتانیک ملاقات می‌کنند و عشق قدیمی آن‌ها شعله‌ور می‌شود، آن‌هم در دورانی که ایزابلا ازدواج کرده است و همسرش نیز در کشتی حضور دارد. فیلم یک‌ سال زودتر از تایتانیکِ کامرون روی آنتن رفت و در حقیقت آماده‌ی پخش نبود اما سازندگان عجله کردند تا بتوانند از حواشی پیرامون فیلم کامرون به نفع خود استفاده کنند.

مطابق انتظار، تایتانیک به یکی از پرتماشاگرترین آثار شبکه‌ی سی‌بی‌اس تبدیل شد و اولین اثری است که نصف شدن تایتانیک پس از برخورد با کوه یخ را به تصویر می‌کشد. اگرچه تیم بازیگری تحسین شد اما منتقدان از جلوه‌های ویژه، بی‌دقتی‌های تاریخی و اشتباهات سوال‌برانگیز فیلم انتقاد کردند. با این حال، رابرت لیبرمن با بودجه‌ی محدودی که در اختیار داشت، فیلم راضی‌کننده‌ای ساخته است.

تابلو شاسی بکلیت طرح کشتی تایتانیک مدل SH-S3878

۴- خدمتکار تایتانیک (The Chambermaid on the Titanic)

فیلم درباره تایتانیک

 • سال انتشار: ۱۹۹۷
 • کارگردان: بیگاس لونا
 • بازیگران: الیویه مارتینز، آیتانا سانچز-خیخون، رومن بورنژه، آلدو ماچونه، دیدیه بزاس، ایو وروون، استفانیا اورسولا گارلو
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: ۶.۶ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۸۱ از ۱۰۰

اقتباسی از رمانی فرانسوی به همین نام نوشته‌ی دیدی دکواین، «خدمتکار تایتانیک» قصه‌ی یک کارگر کارخانه به نام هورتی (الیویه مارتینز) را روایت می‌کند که در یک مسابقه برنده می‌شود و فرصت تماشای لحظه‌ی حرکت کردن کشتی تایتانیک از بندر ساوت‌همپتون را پیدا می‌کند. او آنجا با یک زن جوان زیبا به نام ماری (رومن بورنژه) آشنا می‌شود که یکی از خدمتکاران این کشتی است. پس از اینکه خبر غرق شدن تایتانیک منتشر می‌شود، هورتی که فکر می‌کند ماری کشته شده است، به رابطه‌اش با دخترک شاخ‌وبرگ می‌دهد و همه‌جا به دروغ از این رابطه‌ی عاشقانه حرف می‌زند تا به شهرت برسد.

خدمتکار تایتانیک به اثر موفقی تبدیل شد، دو نامزدی جایزه‌ی گویا (معتبرترین جایزه سینمایی اسپانیا) به‌دست آورد و منتقدان فیلم‌نامه‌ی غنی و پرکشش آن را تحسین کردند. این فیلم اسپانیایی-فرانسوی، یک سال قبل از تایتانیکِ کامرون در گیشه‌ی جهانی روی پرده رفت اما در ایالات متحده با تاخیر و با نام «خدمتکار» اکران شد زیرا سازندگان نمی‌خواستند این تصور ایجاد شود که فیلم می‌خواهد از موفقیت تجاری حیرت‌انگیز تایتانیک بهره‌وری کند.

۳- تایتانیک (Titanic)

فیلم درباره تایتانیک

 • سال انتشار: ۱۹۵۳
 • کارگردان: ژان نگولسکو
 • بازیگران: کلیفتون وب، باربارا استانویک، رابرت واگنر، تلما ریتر، برایان اهرن، همیلتون کمپ، می مارش، مایکل رنی
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: ۷ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۹۲ از ۱۰۰

این فیلم کلاسیک خوش‌ساخت، قصه‌ی یک زن ثروتمند آمریکایی به نام جولیا (باربارا استانویک) را روایت می‌کند که از ازدواجش ناراضی است، بنابراین همراه با دو فرزندش سوار کشتی تایتانیک می‌شود تا به کشورش بازگردد. هنگامی که شوهرش از این نقشه آگاه می‌شود، او نیز به این کشتی قدم می‌گذارد تا جولیا را راضی به بازگشت کند. همه‌ی امید و انگیزه‌ی آن‌ها برای یک آینده‌ی بهتر زمانی از بین می‌رود که تایتانیک با یک کوه یخ برخورد می‌کند و حالا آن‌ها برای حفظ جان خود و فرزندانشان باید تلاش کنند.

تایتانیک موفق به کسب جایزه‌ی اسکار بهترین فیلمنامه شد و با فیلم‌برداری هیجان‌انگیز و یک داستان جذاب، سینمادوستان را شگفت‌زده کرد. مجله‌‌ی اسپکتیتور در نقد فیلم نوشته است: «این روایت سینمایی از اولین و آخرین سفر کشتی تایتانیک در اقیانوس اطلس، فیلم فوق‌العاده‌ای است که تعادل مناسبی میان حقیقت و افسانه برقرار می‌کند، و با شخصیت‌های باورپذیر، به‌تدریج به یک نقطه‌ی اوج تکان‌دهنده ختم می‌شود».

کتاب آیا دلتان می خواهد مسافر کشتی تایتانیک بودید اثر دیوید استوارت

۲- شب به‌یادماندنی (A Night to Remember)

کنت مور در شب به‌یادماندنی

 • سال انتشار: ۱۹۵۸
 • کارگردان: روی وارد بیکر
 • بازیگران: کنت مور، مایکل گودلیف، لورنس نیسمیت، کنت گریفیت، ریچارد لیچ، آنتونی بوشل، آلک مک‌کاون
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: ۷.۱ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۸۰ از ۱۰۰

به اعتقاد مورخان و بازماندگان، «شب به‌یادماندنی» دقیق‌ترین برداشت ممکن از تراژدی تایتانیک را ارائه می‌دهد. این مستند داستانی که بر اساس کتابی به همین نام نوشته‌ی والتر لرد ساخته شده است، تلاش می‌کند تا حوادثی که به غرق شدن تایتانیک انجامید را با ساختار مستندگونه و با اتکا به اطلاعات موجود عرضه کند. فیلم تحسین شد و برخی از بازماندگان پس از تماشای فیلم اعلام کردند که سازندگان رویدادها را دراماتیزه نکرده‌اند و همه‌چیز مبتنی بر واقعیت است.

شب به‌یادماندنی در گیشه شکست خورد اما بازخوردهای مثبتی از سوی منتقدان دریافت کرد و حتی جایزه‌ی گلدن گلوب را به خانه برد. فیلم همچنین به منبع آثار حادثه‌ای متعددی همچون «جهنم زیر و رو» (۱۹۷۲) تبدیل شد. مورخ سرشناس، پل هیر در مدح شب به‌یادماندنی گفته است که «بهترین برداشت سینمایی از این رویداد» را ارائه می‌دهد و یکی از «آثار برتر ژانر فاجعه‌ای» است.

۱- تایتانیک (Titanic)

فیلم درباره تایتانیک

 • سال انتشار: ۱۹۹۷
 • کارگردان: جیمز کامرون
 • بازیگران: لئوناردو دی‌کاپریو، کیت وینسلت، بیلی زین، کتی بیتس، فرانسیس فیشر، برنارد هیل، جاناتان هاید، بیل پکستون
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: ۷.۹ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۸۸ از ۱۰۰

فیلم جریان‌ساز و رکوردشکن جیمز کامرون با بازی دی‌کاپریو و وینسلت که همه‌ی سینمادوستان با آن آشنایی دارند؛ تایتانیک در دوره‌ی اکران به یک پدیده‌ی جهانی تبدیل شد و تا مدت‌ها پرفروش‌ترین فیلم تاریخ بود. کامرون که علاقه‌ی زیادی به کشتی‌های غرق‌شده دارد، ۱۲ بار به محل غرق شدن تایتانیک رفت تا بتواند این حادثه‌ی تاریخی را با جزئیات دقیق و به بهترین شکل ممکن به تصویر بکشد.

تایتانیک نه تنها نخستین فیلم تاریخ بود که از مرز یک میلیارد دلار عبور می‌کند بلکه ۱۱ جایزه‌ی اسکار به خانه برد تا در کنار «بن هور» (۱۹۵۹) رکورددار شود. قصه درباره‌ی دخترک ۱۷ ساله‌ای به نام رُز (کیت وینسلت) است که خانواده‌ی ثروتمندش او را مجبور کرده‌اند تا مرد مورد نظر آن‌ها ازدواج کند. رز که همراه با تایتانیک راهی سفر شده است، آنجا با هنرمندی به نام جک (لئوناردو دی‌کاپریو) آشنایی پیدا می‌کند و آن‌ها عاشق یکدیگر می‌شوند. اگرچه دیدگاه‌ها نسبت به این فیلم در گذر زمان منفی‌تر شده است اما نمی‌توان از کنار این حقیقت عبور کرد که تایتانیک یک موفقیت بزرگ سینمایی بود و جایگاه ویژه‌ای در تاریخ سینما دارد.

تابلو شاسی بکلیت طرح سینمای هالیوود فیلم تایتانیک مدل SH-S4231

منبع: MovieWebبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما