هرآنچه باید پیش از خرید یک کلاه دوچرخه سواری باکیفیت و ایمن بدانید

۲۰ فروردین ۱۴۰۱ | ۲۰:۰۰ ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲۴ دقیقه
بهترین راهنمای خرید کلاه دوچرخه سواری

چه قصد دوچرخه سواری به صورت حرفه‌ای و طولانی مدت را داشته باشید و چه فقط به دنبال سواری در اطراف شهر باشید، ضروری است که از کلاه دوچرخه سواری مناسب سَر خود استفاده کنید. با توجه به اهمیت استفاده از کلاه ایمنی در هنگام ورزش دوچرخه سواری، این محصول نباید گران باشد، تا همه‌ی اقشار جامعه بتوانند از آن استفاده کنند. در بازار هم به این مسأله توجه شده است و برای خرید کلاه دوچرخه سواری باکیفیت، همواره نیازی به صرف هزینه‌ی بسیار زیاد نیست.

از طرفی اگر فکر می‌کنید که کلاه ایمنی قدیمی که در گاراژ یا انبار گذاشته‌اید، تا آخر عمر دوام خواهد آورد، باید به اطلاع برسانیم که سخت در اشتباه هستید. درواقع پوشش محافظ فوم کلاه می‌تواند تنها در عرض چند سال خراب شود؛ به این معنی که ممکن است در هنگام ضربه محافظت کافی را اعمال نکند. بنابراین متخصصین امر توصیه می‌کنند که کلاه دوچرخه سواری پس از ۵ سال جایگزین کنید. حال برای انتخاب و خرید بهتر در این قسمت از سری راهنماهای خرید دیجی‌کالا مگ به سراغ ارائه‌ی نکات مهم در خرید این محصول می‌رویم و در کنار آن بهترین مدل‌های موجود در بازار را به شما معرفی می‌کنیم.

اهمیت استفاده از کلاه دوچرخه سواری

اهمیت استفاده از کلاه دوچرخه سواری

به گفته‌ی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های کشور آمریکا، متاسفانه مراجعه‌ی افرادی با احتمال ضربه‌ی مغزی (TBIs) بیش از هر فعالیت ورزشی یا تفریحی‌ای، شامل دوچرخه‌سواران می‌شود. در کنار این مسأله، طی مطالعات صورت گرفته در سال ۲۰۲۱، بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸ تقریباً ۶۰۰۰۰۰ مراجعه به بخش اورژانس بیمارستان‌های آمریکا برای صدمات مرتبط با دوچرخه صورت گرفته است. این در حالی است که محققان خاطر نشان کردند که این ارقام احتمالاً تعداد واقعی افراد مشمول صدمات دوچرخه سواری را شامل نمی‌شود، چراکه بسیاری از مردم به جای رفتن به بیمارستان به پزشک مراجعه می‌کنند یا پس از تصادف به دنبال درمان و مراقبت از خود نمی‌روند.

استفاده از کلاه ایمنی برای همه‌ی افراد به‌ویژه کودکان توصیه می‌شود. زیرا کلاه ایمنی دوچرخه نیروی ضربه‌ی‌ وارده به سر را جذب می‌کند و در صورت بروز هر گونه تصادفی، کلاه دوچرخه سواری می‌تواند از شما در برابر TBI و حتی مرگ محافظت کند. جالب است بدانید که استفاده از کلاه دوچرخه سواری احتمال آسیب به سر را تا ۵۰ درصد و احتمال آسیب به سر، صورت یا گردن را تا ۳۳ درصد کاهش می‌دهد.

بازگشت به فهرست

نحوه‌ی انتخاب کلاه دوچرخه سواری

به طور کلی لازم است که یک کلاه دوچرخه سواری تمامی استانداردهای ایمنی تعیین شده توسط کمیسیون امنیت محصولات مصرفی (CPSC) را رعایت و این اطلاعات را در قالب برچسب محصول به مشتری ارائه کند. شما می‌توانید این برچسب را معمولاً بر روی آستر داخلی کلاه‌های اصل، روی سطح بیرونی یا روی بند چانه‌ی محصول پیدا کنید.

نحوه‌ی انتخاب کلاه ایمنی دوچرخه سواری

در زمان اقدام برای خرید کلاه چه برای بزرگسالان و کودکان و چه از نوع حرفه‌ای باید این کالا را از نظر تهویه، تنظیمات متناسب با شکل سَر، سهولت استفاده و سایر ویژگی‌ها ارزیابی کنید. همچنین باید بدانید که میزان ضربه‌گیری محصول در زمان برخورد با جسم سخت و تصادفات به چه شکل است. این مسأله با کندوکاو بیشتر و توجه به ماده‌ی سازنده‌ی کلاه (جنس آن) بیشتر مشخص می‌شود.

به یاد داشته باشید که کلاه دوچرخه سواری هر ۵ سال یک‌بار باید عوض شود. همچنین اگر تصادفی را از سر گذرانده‌اید، حتما کلاه خود را تعویض کنید، حتی اگر هیچ‌گونه آسیب ظاهری‌ای بر روی آن مشخص نباشد. درواقع بخش داخلی کلاه دوچرخه سواری از ماده‌ای به نام فوم پلی استایرن (Polystyrene foam) ساخته شده است که در زمان ضربه منبسط می‌شود تا تکانه‌ی وارد به سَر را دفع کند. بنابراین شاید پس از حادثه و در نگاه اول کلاه ایمنی هنوز سالم و دست نخورده به نظر برسد، اما این محصول به گونه‌ای طراحی شده است که این انبساط تنها یک بار انجام می‌شود و پس از آن قابلیت ضربه‌گیری موثری ندارد.

کلاه دوچرخه سواری هر ۵ سال یک‌بار باید عوض شود، همچنین در صورت بروز ضربه به سَر باید کلاه جدیدی تهیه کنید و به هیچ وجه دوباره از آن استفاده نکنید.

بازگشت به فهرست

۶ نکته‌ی کلیدی پیش از خرید کلاه دوچرخه سواری

6 نکته‌ی کلیدی پیش از خرید کلاه دوچرخه سواری

در این بخش طی یک نگاه خلاصه‌وار و سریع عوامل کلیدی در انتخاب و خرید کلاه دوچرخه سواری را مرور می‌کنیم تا قبل از خرید، چه به صورت آنلاین و چه حضوری کلیاتی از محصولی که قصد انتخاب آن را دارید، به دست آورید.

۱. انتخاب کلاه دوچرخه سواری متناسب با سَر

مهمترین فاکتوری که در هنگام انتخاب کلاه دوچرخه سواری باید به خاطر داشته باشید این است که، مطمئن شوید کلاه انتخابی با اندازه‌ی سَر شما تناسب دارد. درواقع انتخاب و خرید گزینه‌های نامناسب می‌تواند محافظت (و تمایل به استفاده از کلاه ایمنی) را کم کند. بنابراین کالایی با اندازه‌ی مناسب و قابلیت تنظیم راحت را انتخاب کنید.

۲. سبک شما تعیین کننده‌ی نوع کلاه شما

به دنبال کلاهی متناسب با سبک سواری خود باشید. چراکه با در نظر گرفتن چنین فاکتوری، فرآیند انتخاب ساده‌تر می‌شود و شما دقیقا به سمت دسته‌ی محصولات مناسب خود می‌روید. کلاه مخصوص دوچرخه سواری در سه نوع اصلی در بازار وجود دارند:

 • کلاه دوچرخه سواری تفریحی (Recreational bike helmets): این نوع از کالاها یک انتخاب مقرون‌به‌صرفه به حساب می‌آیند. چراکه محافظت اولیه در برابر ضربه در کاربری‌های عمومی را فراهم می‌کند.
 • کلاه مناسب برای دوچرخه سواری در جاده (Road bike helmets): این نوع از محصولات سبک وزن و همراه با تهویه مناسب و طراحی آیرودینامیک هستند و گزینه‌ای کاملا ایدئال برای سواری در جاده به حساب می‌آیند.
 • کلاه مناسب برای دوچرخه سواری در کوهستان (Mountain bike helmets): کلاه‌های مخصوص سواری در کوهستان، مجهز به تهویه هستند. همچنین بیشتر مدل‌های آن پشت سر را بیشتر از سایر مدل‌ها پوشش می‌دهند، زیرا طبق داده‌ها دوچرخه‌سواران کوهستانی بیشتر از دوچرخه‌سواران جاده‌ای با حادثه‌ی سقوط از عقب مواجه می‌شوند.

۳. به دنبال چه ویژگی‌هایی در کلاه ایمنی هستید؟

در نظر بگیرید که چه ویژگی‌های تخصصی‌ای مدنظر شماست. به این معنی که آیا فناوری‌های جدید حفاظتی و طراحی‌های پیشرفته (مدل‌های سبک‌تر، خنک‌تر و با طراحی زیباتر و آیرودینامیک) برای شما از ارجحیت بالایی برخوردار است، یا به ویژگی‌های خاصی همچون آینه‌ و سیستم نوری نیاز دارید؟ البته به خاطر داشته باشید که همه این موارد باعث افزایش قیمت کلاه دوچرخه سواری می‌شود.

۴. به تناسب کلاه با عینک طبی یا آفتابی خود توجه کنید!

به تناسب کلاه با عینک طبی یا آفتابی خود توجه کنید!

اگر عینکی هستید یا اهل دوچرخه سواری با عینک آفتابی هستید، بهتر است از تناسب کلاه خود با عینک اطمینان حاصل کنید. در همین راستا، تنها راه برای بررسی این موضوع این است که هنگام استفاده از کلاه ایمنی عینک خود را ببرید و مطمئن شوید که پوشش بیرونی کلاه با فریم یا بازوهای عینک شما برخورد نمی‌کند.

۵. توجه به استانداردهای ایمنی کلاه

استاندارد CPSC یک الزام قانونی برای هر کلاه ایمنی تولید شده در بازار ایالات متحده است که برای فروش در ایالات متحده پس از سال ۱۹۹۹ اجباری شد. درواقع این استاندارد به منظور کاهش خطر و مرگ ناشی از صدمات وارده بر سَر است. بنابراین در هنگام خرید کالای اصل حتما به وجود این برچسب استاندارد توجه کنید.

۶. سبکی و راحتی در تنظیم

مسلما محصولی سبک که بدون هیچ‌گونه پیچیدگی خاصی بر روی سر قرار می‌گیرد می‌تواند گزینه‌ای با ارزش خرید بالا باشد. این مساله به‌ویژه برای خانم‌ها با اهمیت است. چراکه استایل‌های مختلف بستن موها با تنظیم مجدد کلاه دوچرخه‌سواری همراه است.

بازگشت به فهرست

آشنایی با تکنولوژی کلاه‌های دوچرخه سواری

آشنایی با تکنولوژی کلاه‌های دوچرخه سواری

کلاه دوچرخه سواری محصولی است که برای محافظت در برابر آسیب‌های شدید سَر همچون شکستگی جمجمه طراحی و آزمایش شده است. با توجه به همین قابلیت هم اصولا فناوری‌های مختلفی در آن به کار گرفته شده است تا نیروی چرخشی وارد بر جمجمه، که تصور می‌شود عاملی برای حرکت مغز و ضربه‌ی مغزی است، را به بهترین شکل کاهش دهد. دو مورد از رایج‌ترین سیستم‌های حفاظت از جمجه در کلاه‌های دوچرخه سواری را در ادامه می‌گوییم.

سیستم ضربه‌گیری از چند جهت (MIPS)

قابلیت ضربه‌گیری چند جهته می‌تواند در هنگام حادثه نیروی چرخشی را تا ۴۳ درصد در مقایسه با مدل‌های بدون این سیستم کاهش دهد.

سیستم ضربه‌گیری از چند جهت یا MIPS یک آستری نازک و کم اصطکاک در داخل کلاه است. عملکرد این پوشش نازک به این شکل است که به پوشش خارجی کلاه اجازه می‌دهد که در اثر ضربه به سَر چند میلی‌متری بر روی جمجمه بلغزد و نیروی چرخشی و مقدار تکانه انتقالی به سَر را کاهش دهد. این سیستم حفاظتی در سال ۲۰۱۰ بر روی کلاه‌های دوچرخه سواری اعمال شد و جالب است بدانید که اکنون می‌توان آن را بر روی صدها کلاه ایمنی مختلف که توسط شرکت‌های مطرحی از جمله ترک (Trek)، بل (Bell)، اسکات (Scott)، کنندال (Cannondale) و جیرو (Giro) ساخته شده‌اند، مشاهده کرد.

سیستم ضربه‌گیری از چند جهت

نمایش سیستم ضربه‌گیری از چند جهت (MIPS) در کلاه‌های دوچرخه سواری در مقایسه با مدل‌های بدون MIPS

طی آزمایش صورت گرفته توسط تیم متخصصِ «Consumer Reports» بر روی دو جفت کلاه ایمنی از یک برند ولی یکی مجهز به قابلیت ضربه‌گیری چند جهته و دیگری بدون آن مشخص شد که کلاه‌های مجهز به این سیستم می‌توانند نیروی چرخشی را تا ۴۳ درصد در مقایسه با کلاه‌های بدون این سیستم کاهش دهند.

سیستم ویوسل (WaveCel)

سیستم ویوسل (WaveCel) توسط دکتر استیو مادی جراح ارتوپدی و دکتر مایکل بوتلانگ مهندس بیومکانیک طراحی شده است. درواقع کلاه‌های دوچرخه سواری با قابلیت ویو‌سل دارای یک لایه‌ی داخلی ساخته شده از یک پلاستیک انعطاف‌پذیر هستند که نوعی مِش‌بندی سه بعدی را تشکیل می‌دهد. چنین سیستمی با انعطاف، خم شدن و حرکت آرام به طرفین در لحظه ضربه، به موثرترین شکل ممکن تکانه‌ی ناشی از نیروی چرخشی را کاهش می‌دهند. قابلیت ویوسل می‌تواند مانند یک سیستم تعلیقی برای کاهش نیروی چرخشی ناشی از ضربه عمل کند.

سیستم ویوسل

لایه‌ی ویوسل در کلاه ایمنی به گونه‌ای طراحی شده است که با خم، مچاله شدن و حرکت آرام، ضربه‌ی ناشی از تکانه‌ی چرخشی را بهترین شکل جذب کند.

به گفته‌ی محققان ایمنی، هر دو این فناوری‌ها می‌توانند در کاهش خطرات ناشی از آسیب‌های مغزی موثر باشند، اما اثبات این مسأله با توجه به اینکه هیچ آزمایش عینی‌ای همانند سی‌تی‌اسکن یا ام‌آر‌آی پس از استفاده از این نوع کلاه‌ها انجام نشده است، با چالش مواجه است. اما در حالت کلی باید بدانید که حتی اگر موثر بودن چنین سیستم‌هایی قطعی نباشد، کلاه‌های ایمنی با قابلیت‌های MIPS یا ویوسل، ارزش هزینه اضافی را دارند.

بازگشت به فهرست

اهمیت اندازه‌ی مناسبِ کلاه دوچرخه سواری

اندازه‌ی مناسب و متناسبِ کلاه ایمنی فاکتوری بسیار مهم است. زیرا اگر کلاه به درستی روی سر قرار نگیرد، ممکن است در لحظه‌ی برخورد به خوبی از شما محافظت نکند. به یاد داشته باشید که یک کلاه مناسب بندهایی محکم دارد که در هنگام استفاده به راحتی تنظیم می‌شوند. هنگامی که بندها به درستی تنظیم شد، دفعه‌ی بعد که از کلاه استفاده می‌کنید، احتمالاً تنها نیاز به تنظیماتی جزئی دارید.

از طرفی مشخص است که سبک‌ها و اندازه‌های کلاه‌های دوچرخه سواری با توجه به برند تولیدکنندگان متفاوت است، بنابراین بهترین راه برای یافتن کلاه ایمنی مناسب این است که به فروشگاه بروید و برندها، مدل‌ها و اندازه‌های مختلف را امتحان کنید. از آنجایی که اندازه و شکل سَر در افراد مختلف، متفاوت است، ممکن است در هنگام خرید حضوری متوجه شوید که کلاه روی سَر شما به درستی قرار نمی‌گیرد. بنابراین حتما مدل دیگری را امتحان کنید. لازم به تاکید است با این تفکر که کودکان در حال رشد هستند، هرگز کلاه ایمنی بزرگ‌تر از اندازه‌ی سَر کودک را خریداری نکنید.

بازگشت به فهرست

انتخاب کلاه دوچرخه سواری برای کودکان

انتخاب کلاه دوچرخه سواری برای کودکان

کلاه‌های ایمنی کودکان اساساً نسخه‌های کوچک‌تر کلاه ایمنی بزرگسالان هستند؛ اما در انتخاب این نوع از کلاه‌ها باید به چند نکته کلیدی اشاره کنیم.

 • لازم است که برای کودکان کاملا به‌روز خرید کنید و در صورت نیاز آن را ارتقا دهید؛ چراکه فلسفه‌ی قدیمی «کودکان در حال رشد هستند!» در این مورد کاملا اشتباه است.
 • در هنگام کوهنوردی، بازی یا انجام سایر فعالیت‌ها که در آن خطراتی از جمله خفگی وجود دارد، حتما کلاه کودکان را بردارید.
 • کلاه‌های مخصوص کودکان اغلب دارای لبه‌هایی برای محافظت از چشم‌ها در برابر نور خورشید هستند. همچنین دریچه‌های زیادی برای خنک نگه داشتن سر و تنظیمات مناسبی برای فیت کردن کلاه دارند. بنابراین در هنگام خرید به این مشخصه‌ها دقت کنید.
 • بر خلاف سگک‌های سنتی که بر روی مدل‌های مخصوص بزرگسالان تعبیه شده است، بسیاری از کلاه‌های دوچرخه سواری مناسب برای کودکان دارای سگک‌های ایمن یا مغناطیسی هستند که از آسیب به چانه‌ی کودک جلوگیری می‌کند.

بازگشت به فهرست

چقدر هزینه کنیم؟

هزینه‌ی خرید کلاه دوچرخه سواری

نکته مهم در زمان خرید کلاه ایمنی اصل و همراه با برچسب استاندارد این است که اگر چه کلاهی ۶۰۰ الی ۷۰۰ هزارتومانی احتمالاً به اندازه یک کلاه یک میلیونی یا بالاتر ایمن خواهد بود؛ اما مسلما در کیفیت ساخت، وزن، میزان تهویه، شکل آیرودینامیک و راحتی با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند.

معمولاً بخش بیرونی و درونی کلاه‌های ارزان‌قیمت‌تر یک دست و چسبی است، در حالی که در گزینه‌های گران‌تر پوسته‌ی داخلی با استفاده از بخش‌های بیرونی قالب‌گیری می‌شود که به کاهش وزن و پوشش‌دهی کامل‌تر و بهتر می‌انجامد. همچنین کلاه‌های دوچرخه سواری از نوع گران‌تر در صورت استفاده منظم دوام بیشتری خواهند داشت، در حالی که ارزان‌ترین کلاه‌های ایمنی زودتر از رقیبان خود نشانه‌های سایش را نشان می‌دهند.

راحتی در استفاده و بهره‌مندی از چند پد ضخیم در داخل کلاه از دیگر ویژگی‌های مدل‌های گران‌قیمت است. چنین مشخصه‌هایی در مدل‌های گران‌تر امکان فیت و تنظیم کردن بهتر کلاه در زمان استفاده را فراهم می‌کند. لازم به ذکر است که پدهای مدل‌های گران‌تر قابل تعویض هستند و بسیاری از برندها معتبر گزینه‌های یدکی را برای کلاه‌های ممتاز خود ارائه می‌دهند. وجود نگهدارنده‌ی چانه‌ از نوع چرمی و نرم از دیگر ویژگی‌های گزینه‌های گران‌تر است.

لوازم الکترونیکی داخلی در کلاه‌های دوچرخه سواری چندان رایج نیستند، اما تعدادی از برندها، محصولات خود را مجهز به چراغ‌های اختیاری، پوشش‌های هوای سرد و سایر لوازم جانبی خاص (مانند آینه) می‌کنند. حال با این مقدمه شرحی مختصری از آنچه می‌توانید با توجه به بودجه‌ی خود تهیه کنید، را بیان می‌کنیم.

کلاه دوچرخه سواری زیر ۴۰۰ هزارتومان

در این رنج قیمت تنها می‌تواند شاهد مدل‌های مناسب برای کودکان بود که قابلیت‌های ایمنی ساده‌ای را ارائه می‌دهد.

کلاه ایمنی کودکان و مدل‌های دم‌دستی اکثر گزینه‌های موجود در این محدوده قیمتی را تشکیل می‌دهند. اکثر کلاه‌هایی در این رنج قیمتی تهویه محدودی دارند و بنابراین فقط برای رفت و آمد یا فعالیت‌های تفریحی سبک مناسب هستند.

از طرفی از آنجایی که طراحی این مدل‌ها تک سایز است، احتمالا با خرید آن‌ها راحتی و تناسب مدنظر خود را به دست نیاورید. همچنین لازم به ذکر است که هیچ کلاهی برای استفاده به منظور دوچرخه سواری در کوهستان یا استفاده‌های حرفه‌ای در این محدوده قیمتی موجود نیست. در عین حال باید بدانید که این نوع از محصولات برای کودکان گزینه‌هایی مناسب‌تر هستند، چراکه علاوه بر طرح‌ها و رنگ‌های مختلف، قابلیت فیت شدن به صورت محکم و تنظیم راحت بر روی سَر کودک را دارند.

در پایان اگر قصد دارید که در مسیر ورزش دوچرخه سواری جدی‌تر عمل کنید و در کنار آن پوشش سر و تهویه بیشتری داشته باشید، توصیه می‌کنیم که کمی بیشتر هزینه کنید، چراکه یکسری از قابلیت‌ها ارزش هزینه‌ی بیشتر را دارند.

از ۴۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان

در این رنج قیمت بسیاری از گزینه‌های مناسب برای دوچرخه سواری در جاده و کوهستان موجود است، اما در هنگام انتخاب باید به نیازهای خود توجه کنید، تا مدلی کاربردی را انتخاب کنید.

خبر خوب اینکه بسیاری از گزینه‌های مناسب برای دوچرخه سواری در جاده و کوهستان در این محدوده قیمت در دسترس هستند. با این حال، کلاه‌های فوق‌حرفه‌ای کوهستان یا کلاه‌های تمام صورت در این دسته‌بندی قرار ندارند. کلاه‌های مناسب برای استفاده‌ی جاده‌ای در این محدوده از سیستم نگهدارنده‌ی ثانویه استفاده می‌کند که بخش‌های داخلی کلاه را بر روی سر محکم نگه می‌دارد. همچنین شاهد مدل‌هایی با تهویه‌ی مناسب و کافی به همراه راحتی در استفاده هستیم.

البته باید بدانید که در این مدل‌ها هنوز ویژگی‌های آیرودینامیکی به طور کامل مورد توجه قرار نگرفته‌اند، اما این بدان معنا نیست که آن‌ها نسبت به گزینه‌های بسیار حرفه‌ای، مزیت‌های آیرودینامیک را ارائه نمی‌کنند. لازم به تاکید است که مدل‌های دوچرخه سواری در کوهستان در این محدوده، باید پوشش خوبی را به‌ویژه در قسمت پشت سر داشته باشند و در کنار آن حتما از سیستم نگهدارنده‌ی ثانویه برخوردار باشند.

از یک میلیون تا ۳ میلیون تومان

کلاه ایمنی از یک میلیون تا 3 میلیون تومان

تقریباً همه‌ی کلاه‌های ایمنی (به استثنای کلاه‌های مخصوصِ مسابقات سه‌گانه و تمام‌ صورتِ کوهستانی) در این بازه‌ی قیمتی قابل دسترسی است. کلاه‌های ایمنی جاده‌ای در این دسته ممکن است دارای فناوری MIPS یا فناوری‌های مشابه باشند. تهویه‌ی هوا در این مدل‌ها بسیار عالی است و از نظر آیرودینامیکی بهبود یافته هستند. محصولاتی در این رنج قیمت از مواد سبک‌تر و ساختارهای اسکلت مانند درون فوم‌های مخصوص ساخته شده‌اند و وزن آن‌ها هم به طور قابل توجهی کم است. لازم به ذکر است که انتظار می‌رود کلاه‌های سایز متوسط با قیمت‌های حدودا بالای یک میلیون در این دسته در محدوده‌ی وزنی ۲۳۰ گرم باشند.

در کنار این موارد این رنج قیمتی برای دوچرخه‌سواران کوهستان هم مناسب است. چراکه مدل‌های تمام صورت در این رنج محافظت بیشتری را ارائه می‌کنند. حتی کلاه‌های غیر تمام صورت هم همچنان ویژگی‌های استثنایی از جمله پوشش مناسب سر، ویزورهای قابل جابه‌جایی و سیستم‌های نگهدارنده ثانویه دارند.

بالای سه میلیون تومان

این بازه‌ی قیمتی تمام کلاه‌ها از جمله محصولات مخصوص دوچرخه‌سواری کوهستانی و کلاه‌های حرفه‌ای مسابقات سه‌گانه را با توجه به آخرین فناوری‌های روز دنیا پوشش می‌دهد. حسگرهای الکترونیکی تعبیه شده در داخل این محصولات می‌توانند ضربان قلب و موقعیت سر را کنترل کنند؛ چنین فناوری‌ای‌ نیاز به سگک سنتی را کاهش می‌دهند و به سوارکاران اجازه می‌دهند موقعیت سر خود را از نظر آیرودینامیکی بهتر کنترل کنند و در حین سواری راحت‌تر باشند.

درواقع اهمیت صحبت از بهینه شدن کلاه از نظر آیرودینامکی عاملی برای تمرکز و پخش بهتر وزنِ دوچرخه سوار در هنگام فعالیت است. در همین راستا جالب است بدانید که برخی از کلاه‌های فوق حرفه‌ای دارای محافظ‌های چشمی با قابلیت بسته شدن به صورت مغناطیسی هستند.

وجود فناوری‌های MIPS (یا فناوری مشابه)، سیستم‌های نگهدارنده‌ی ثانویه، بندهای راحت و پدهای قابل جابه‌جایی برای انواع محصولات در این محدوده‌ی قیمتی رایج است. علاوه بر این، مدل‌های مخصوص کوهستان دارای ویزورهای قابل تنظیم و هدبند نگهدارنده‌ی دوربین ورزشی هم هستند.

بازگشت به فهرست

روش تنظیم کلاه ایمنی بر روی سَر

روش تنظیم کلاه ایمنی بر روی سَر

هنگامی که با توجه به مطالب مطرح شده در این راهنما، کلاه دوچرخه سواری مناسب خود را پیدا کردید که به بهترین شکل برای سَر شما مناسب است، باید آن را طوری تنظیم کنید که به درستی از شما محافظت کند. به منظور اطمینان از درستی نصب کلاه بر روی سر خود در این بخش یک چک لیست سه مرحله‌ای را ارائه می‌کنیم:

 • کلاه ایمنی باید به خوبی بر روی کاسه‌ی سر شما جا بیفتد، به طوری که سَر شما تا حدی فوم‌های نرم داخل آن را فشرده (حتی قبل از اینکه بندها سفت شوند) کند؛ در عین حال نباید با وجود آن احساس عدم راحتی کنید.
 • همانطور که قبلا هم تاکید کردیم، شما باید کلاهی با اندازه‌ی مناسب انتخاب کنید، بدون اینکه به شدت به سر شما فشار بیاورد. در عین حال شما می‌توانید از پدهای سایزبندی، برای تنظیم دقیق کلاه دوچرخه سواری استفاده کنید.
 • در پایان جلوی آینه بیاستید و مطمئن شوید که بندهای کلاه در زیر و کمی جلوتر از هر لاله‌ی گوش به شکل V هستند.

با توجه به موارد ذکر شده و تصویر شماره‌گذاری شده، نکات زیر به منظور نصب صحیح کلاه بر روی سر می‌تواند بسیار مفید باشد.

روش تنظیم کلاه دوچرخه سواری

تنظیم کلاه دوچرخه سواری

 1. دقت داشته باشید که لبه جلویی کلاه دوچرخه سواری نباید بیش از ۱ اینچ (۲.۵۴ سانتی‌متر) بالاتر از ابروهای شما قرار گیرد. به منظور قرارگیری صحیح کلاه در هنگام بستن بندها، لبه جلوی آن را محکم به سمت بالا فشار دهید. توجه داشته باشید که اگر کلاه به عقب حرکت کند، بندها چندان محکم نخواهند بود.
 2. کلاه دوچرخه سواری را از پهلو به پهلو و از جلو به عقب فشار دهید، به طوری که به میزان کافی محکم شود و پوست شقیقه‌ی شما را چروک کند.
 3. مدل موی شما می‌تواند تنظیمات قرارگیری کلاه بر روی سر شما را تغییر دهد، بنابراین حتماً کلاه ایمنی را با همان مدل مویی که همواره در هنگام دوچرخه سواری استفاده می‌کنید، تطبیق دهید.
 4. به منظور آزمایش محکم بسته شدن بند چانه در هنگام قرار گیری کلاه، دهان خود را تا نیمه باز کنید. در چنین حالتی کلاه باید به بالای سر شما فشار وارد کند.
 5. همانطور که قبلا هم اشاره شد، بندهای جلو و عقب باید به صورت شکل V و درست در زیر و جلوی گوش قرار گیرد.
 6. اتصالات پشتی کلاه دوچرخه سواری را بگیرید و سعی کنید که آن را از بالای سر خود به سمت جلو بکشید. در صورتی که بخش جلویی کلاه شما به سمت پایین آمد، بندهای پشتی را کوتاه کنید.

بازگشت به فهرست

نکاتی برای نگهداری از کلاه ایمنی مناسب برای دوچرخه

نکاتی برای نگهداری از کلاه دوچرخه

اولین نکته‌ای که در خصوص نگهداری از این نوع کلاه‌های ایمنی حائز اهمیت است این است که به هیچ وجه از حلال‌های شیمیایی برای تمیز کردن آن استفاده نکنید. درواقع تولید کنندگان این محصولات تاکید دارند که تنها با استفاده از یک پارچه نرم یا اسفنج به همراه آب و صابون، کلاه خود را تمیز کنید.

همچنین کلاه ایمنی را در اتاق زیر شیروانی، گاراژ، صندوق عقب خودرو یا مکان دیگری که گرم است، قرار ندهید. چراکه گرمای بیش از حد ممکن است باعث ایجاد آسیب‌هایی بر روی قطعات کلاه ایمنی شود. لازم به ذکر است که هرگز از کلاه ایمنی آسیب دیده با گرما استفاده نکنید.

بازگشت به فهرست

پرفروش‌ترین مدل‌های کلاه دوچرخه سواری

پس از آشنایی با تمام جوانب مربوط به خرید یک کلاه دوچرخه‌سواری مناسب چه برای کودکان و چه بزرگسالان، نوبت آن است تا با بهترین مدل‌های موجود در بازار ایران از دیدگاه خریداران، آشنا شوید. مسلما این معرفی در کنار اطلاعات کلیدی‌ای که در این راهنما به شما عرضه شده است، می‌تواند کاربردی باشد.

کلاه ایمنی دوچرخه جاینت مدل HOOT MIPS 801889

کلاه ایمنی دوچرخه جاینت مدل HOOT MIPS 801889

در ابتدای معرفی بهترین کلاه‌های دوچرخه سواری، به سراغ یکی از محبوب‌ترین و امن‌ترین مدل‌ها برای کودکان می‌رویم. کلاه ایمنی دوچرخه جاینت مدل HOOT MIPS 801889، محصولی با ابعاد ۲۱x21x16 سانتی‌متر است که کاملا سبک (۲۸۵ گرم) ساخته شده است. این نوع کلاهِ مخصوصِ دوچرخه سواری دارای پدهای داخلی ضد میکروب و همراه با تعداد منافذ مناسب برای تهویه‌ی مناسب است.

تکنولوژی مورد استفاده به منظور ضربه‌گیری در این کالا از نوع ضربه‌گیری چند جهته و پوسته‌ی خارجی آن از جنس فایبرگلاس ABS است. در کنار این مشخصه‌ها کلاه جاینت مدل HOOT MIPS 801889 کاملا ضد تعریق، ضد میکروب و بو گرفتگی است، بنابراین می‌توان گزینه‌ای مناسب برای کودکان به حساب آید. لازم به ذکر است که تنظیمات بندهای این کلاه از نوع ریلی است، که استفاده از آن را بسیار راحت می‌کند.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

کلاه ایمنی دوچرخه راکی مدل MV23

کلاه ایمنی دوچرخه راکی مدل MV23

اگر به دنبال کالایی نیمه‌حرفه‌ای اما با ارزش خرید بالا هستید، کلاه ایمنی دوچرخه راکی مدل MV23، می‌تواند گزینشی به‌جا باشد. از جمله ویژگی‌های مهم این محصول پدهای آنتی باکتریال، قابل شست‌وشو بودن، وزن کم (۲۰۰ گرم) و در عین حال مقاومت بالای آن است. ابعاد MV23 در حدود ۳۰x20x19 سانتی‌متر است و در ساخت این کلاه از تکنولوژی نانو استفاده شده است که از بو گرفتن این محصول جلوگیری می‌کند. از طرفی پوسته داخلی آن از جنس پلی استرین برای مقاومت و محافظت بیشتر از سر است. قابلیت تغییر ابعاد و تنظیم کلاه به صورت ریلی است و راحتی مناسبی در هنگام تنظیم و استفاده دارد.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

کلاه ایمنی دوچرخه راکی مدل ۵۱۲

کلاه ایمنی دوچرخه راکی مدل 512

یکی دیگر از محصولات خوش‌نام این عرصه، کلاه ایمنی دوچرخه راکی مدل ۵۱۲ است که با ابعاد ۲۵x20x18 سانتی‌متر وارد بازار شده است. این محصول سبک وزن (۲۸۰ گرمی) دارای پوسته‌ی خارجی مقاوم در برابر خش و ضربه و از جنس پلی استرین است که در طراحی آن از حفره‌های هوایی برای تبادل هوا و جلوگیری از تعریق استفاده شده است. این کلاه دارای پیچ تنظیم ریگلاژی جهت فیکس شدن روی سر دوچرخه سوار است و در کنار آن قابلیت تنظیم درجه شیب هم دارد.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

کلاه ایمنی دوچرخه لیمار مدل ۳۶۰ LG

کلاه ایمنی دوچرخه لیمار مدل 360 LG

کلاه ایمنی دوچرخه لیمار مدل ۳۶۰ LG محصولی حرفه‌ای و زیباست که در اندازه و وزن ۲۷x22x20 سانتی‌متر و ۴۸۰ گرم به بازار عرضه شده است. این محصول دارای پدهای داخلی ضد باکتری و قابل شست‌وشو است. جنس بدنه‌ی کلاه لیمار مدل ۳۶۰ LG، از فایبرگلس است و وجود ۱۲ پین (حفره) بر روی آن تهویه و گردش را بهتر می‌کند. در قسمت پشت کلاه برای استقرار بهتر بر روی سر یک پد ارگونومیک طراحی شده است که مجهز به آسترهای نرم و مخصوص برای عدم تعریق است. در حالت کلی اگرچه قیمت این محصول بالا است اما ارزش حرفه‌ای آن این قیمت بالا را کاملا توجیح می‌کند.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

کلاه ایمنی دوچرخه جاینت مدل FULLFACE 801480

کلاه ایمنی دوچرخه جاینت مدل FULLFACE 801480

کلاه دوچرخه سواری جاینت مدل FULLFACE 801480 محصولی حرفه‌ای و قابل اطمینان از جنس پوسته‌ی داخلی EPS یا همان یونولیت فشرده است. جنس بخش خارجی این مدل کلاه ایمنی از فایبرگلاس باکیفیت ساخته شده و دارای پدهای ضد باکتری است. از دیگر مشخصه‌های این کالا تهویه مطلوب در کنار وجود بند زیر چانه با قابلیت تنظیم اندازه است. در کنار این موارد باید اذعان نمود که ابعاد کلاه جاینت فول فیس استاتوس ۳۷x24x27 سانتی‌متر و وزن آن ۱۰۷۵ گرم است، که چندان سبک به حساب نمی‌آید. این نوع کلاه مخصوص دوچرخه سواران دانهیل، اندرو و المانتین است، بنابراین طبیعی است که از قیمت بالایی هم برخوردار باشد.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

کلاه ایمنی دوچرخه لیمار مدل ۲۴۹

کلاه ایمنی دوچرخه لیمار مدل 249

کلاه ایمنی دوچرخه لیمار مدل ۲۴۹ از جمله محصولات مناسب برای کودکان و نوجوانان به منظور استفاده از دوچرخه و حتی اسکیت است، که از استحکام مناسبی برخوردار است. کلاه دوچرخه سواری لیمار مدل ۲۴۹، قابلیت تنظیم ارتفاع دارد و با وزن ۲۵۰ گرمی سبکی و انعطاف مناسبی را ارائه می‌کند. ابعاد این محصول در حدود ۲۹x21x17 سانتی‌متر است و برای کاربردهای جاده‌ای و شهری مناسب است.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

کلاه ایمنی دوچرخه مدل ۰۳۲

کلاه ایمنی دوچرخه مدل ۰۳۲

کلاه ایمنی دوچرخه مدل ۰۳۲، محصولی خوش‌ساخت با محافظ اضافه در لبه‌های کلاه است که برای حذف و کنترل فشارهای اعمالی از جوانب بسیار مفید است. پوسته‌ی داخلی این کالا پلی استرین است که برای محافظت بیشتر از سر کاملا مناسب است. در عین حال پوسته‌ی خارجی آن از جنس فایبرگلس و مقاوم در برابر خش و ضربه است.

در کنار این مشخصه‌ها، مواردی دیگری همچون قفل کن بند، قابلیت باز کردن راحت تنها با یک دست، حفره‌های هوا، نقاب و قابلیت تنظیم درجه‌ی شیب و بالا یا پایین کردن رگلاژ از دیگر  مشخصه‌های حائز اهمیت است. همچنین در این مدل کلاه دوچرخه‌سواری پدهای آنتی باکتریال و جدا شونده برای شست‌وشو وجود دارد، که عملیات تمیز کردن کلاه را راحت می‌کند.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

کلاه ایمنی دوچرخه اسکات مدل چامپ

کلاه ایمنی دوچرخه اسکات مدل چامپ

کلاه ایمنی دوچرخه اسکات مدل چامپ محصولی مناسب برای کودکان است که علاوه بر محافظت کافی از سر کودکان و حفظ امنیت آن‌ها، دارای پد عرق‌گیر و ۷ پین به منظور تهویه‌ی هوای مناسب است. مواد سازنده‌ی این محصول شامل پلی‌استر، پلی‌اورتان و فایبر گلاس و وزن آن در حدود ۲۳۰ گرم است. بنابراین می‌توان ادعا کرد که حمل آن برای کودکان آسان است و مشکلی از این بابت نخواهند داشت. همچنین ابعاد این کالا ۲۶x19x16 سانتی‌متر است.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

کلاه ایمنی دوچرخه مدل ۳۵۴۵

کلاه ایمنی دوچرخه مدل 3545

کلاه ایمنی دوچرخه مدل ۳۵۴۵ محصولی اقتصادی با ابعاد ۲۰x17x15 سانتی‌متر است که وزنی در حدود ۱۸۰ گرم دارد. جنس این کلاه ایمنی پلی اورتان است و قابلیت‌های مناسبی به منظور تنظیم راحت بر روی سر دارد. این محصول برای استفاده‌های جاده‌ای و عمومی کلاهی کامل است و می‌تواند نیازهایی در این سطح را به خوبی برطرف کند.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

کلاه ایمنی دوچرخه مدل HB8

کلاه ایمنی دوچرخه مدل HB8

اگر به دنبال کلاهی برای بزرگسالان اما با اندازه‌ی دور سر کوچک (در حدود ۵۱ تا ۵۵ سانتی‌متر) و کاربری عمومی هستید، کلاه ایمنی دوچرخه مدل HB8 می‌تواند انتخاب خوبی باشد. این محصول در ابعاد ۲۰x30x15 سانتی‌متر و وزن ۳۰۰ گرم در بازار وجود دارد و می‌تواند نیازهای عمومی کاربران را تا حد مناسبی برطرف کند. این کلاه کوچک از جنس پلاستیک است و مقاومت به اندازه‌ی مواد فایبرگلس ندارد. لازم به ذکر است که قیمت این نوع کلاه نسبت به سایر مدل‌ها بسیار پایین‌تر است، بنابراین نباید توقع کلاهی بی‌نقص را داشته باشید.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

کلاه ایمنی دوچرخه راکی مدل ۵۰۱

کلاه ایمنی دوچرخه راکی مدل 501

کلاه ایمنی دوچرخه راکی مدل ۵۰۱ محصولی از جنس پلی استر و ابعاد ۲۵x20x18 سانتی‌متر است که با وزن ۲۸۰ گرمی و قابلیت‌های کاربردی که دارد، کالایی مناسب برای دوچرخه‌سواران به حساب می‌آید. از جمله ویژگی‌های این کلاه می‌توان به مواردی همچون پدهای آنتی باکتریال و قابل شست‌وشو، پوسته‌ی خارجی مقاوم در برابر خش و ضربه، قفل کن بند‌ها و پین‌های تهویه‌ی هوا اشاره کرد. این کلاه دوچرخه سواری از قابلیت‌های مناسب و کارکرد خوبی به منظور سفرهای جاده‌ای و کاربری عمومی برخوردار است و می‌توان گزینه‌ای شایان توجه باشد.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

کلاه ایمنی دوچرخه راکی مدل صبا ۳۵۱

کلاه ایمنی دوچرخه راکی مدل صبا 351

کلاه ایمنی دوچرخه راکی مدل صبا ۳۵۱ کلاهی با ارزش خرید بالا، خوش‌ساخت و با قیمت کاملا معقول است که با وجود بدنه‌ی پلی‌استر گزینه‌ای قابل اطمینان به حساب می‌آید. این نوع کلاه دوچرخه سواری سبک (۲۸۰ گرم) است و ابعادی در حدود ۲۵x20x18 سانتی‌متر دارد. به طور کلی کلاه ایمنی راکی، همچون سایر محصولات این برند معتبر دارای پیچ تنظیم ریگلاژی جهت فیکس شدن روی سر دوچرخه سوار است و از تهویه و خاصیت آنتی‌باکتریال مناسبی برخوردار است. همچنین تنظیم درجه شیب، ضد تعریق بودن، سبکی و ضدخش بودن از دیگر مشخصه‌های این کالا است.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

بازگشت به فهرست

جمع‌بندی

در کنار همه‌ی جزئیات و نکاتی که در این مقاله‌ی جامع، سعی در ارائه‌ی آن بود، باید همواره به یاد داشته باشید که چند گرم محافظ پلاستیکی شما را شکست‌ناپذیر نمی‌کند. بنابراین در هنگام دوچرخه سواری چشم و گوش خود را به خوبی باز نگه دارید، تا در نهایت صحت و سلامت از فعالیت خود لذت ببرید.

منبع: Consumer Reports

برچسب‌ها :
دیدگاه شما