جاودانگان مارول چه قدرت‌هایی دارند؟

۱ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۰ ۱ شهریور ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
جاودانگان

فیلم جاودانگان مارول، گروهی از بیگانگان فناناپذیر را به دنیای سینمایی مارول معرفی می‌کند اما سؤال اصلی این‌جاست که آن‌ها از چه قدرت‌هایی برخوردار هستند؟

جاودانگان به کارگردانی کلوئی ژائو ساخته شده و در ابتدا قرار بود در نوامبر ۲۰۲۰ اکران شود اما به دلایلی، در نوامبر ۲۰۲۱ روی پرده سینماها می‌رود و برخی از ناشناخته‌ترین قهرمانان دنیای سینمایی مارول در آن حضور دارند. کاراکترهایی مانند ایکاریس (ریچارد مدن)، تینا (آنجلینا جولی)، سرسی (جما چان) و بسیاری دیگر از افراد، در این فیلم حضور دارند که تاریخچه دنیای مارول را به گونه‌ای برای مخاطبان به نمایش می‌گذارند که هرگز ندیده‌اند. اگرچه روایت اصلی داستان، در زمان حال می‌گذرد اما بخش‌هایی از فیلم، در دوره‌های باستانی و کهن، تعریف خواهند شد.

این جاودانگان بر اساس شخصیت‌هایی هستند که نویسنده و هنرمند افسانه‌ای کمیک‌بوک‌ها، جک کربی خلق کرده است. در اواخر دهه ۷۰ میلادی، کربی، داستان جاودانگان را نوشت که یک مجموعه کمیک‌بوک بر اساس موجوداتی جاودانه و فوق‌العاده قدرتمند است که هزاران سال است به صورت مخفیانه، بر روی زمین زندگی می‌کنند. کربی در داستان خود بیان می‌کند که این جاودانگان توسط موجوداتی شبه‌خدا که به سلستیال‌ها معروف هستند، به وجود آمده‌اند.

در این اقتباس دنیای سینمایی مارول، این قهرمانان در مقابل یکی دیگر از ساخته‌های جک کربی، دویانت‌ها قرار می‌گیرند. در کمیک‌ها، دویانت‌ها دشمنان جاودانگان هستند. باید منتظر بنشینیم و ببینیم که با رویارویی این دو نژاد در دنیای سینمایی مارول، چه اتفاقی می‌افتد اما دویانت‌ها مطمئنا با توجه به قدرت زیاد جاودانگان در کمیک های مارول، با دستان پر به این نبرد خواهند آمد. آخرین تریلر این فیلم، به تازگی منتشر شده است و بد نیست که مخاطبان با قدرت‌های مختلف هر شخصیت بیشتر آشنا شوند.

جاودانگان چندین قدرت مشترک دارند

جاودانگان

آنچه جاودانگان را از دیگر نژادهای مارول مانند مردان ایکس و اینهیومن‌ها متمایز می‌کند (حداقل در کمیک‌بوک‌ها)، این است که آن‌ها فقط به یک یا دو قدرت متکی نیستند. از آنجا که جاودانگان از انرژی کیهانی تغذیه می‌شوند، به بسیاری از توانایی‌های مختلف دسترسی دارند. همه جاودانگان در کمیک‌های مارول، دارای قدرت‌های فوق‌العاده‌ای مانند تله‌پورت، تله‌پاتی، تله‌کینز، تغییر شکل مواد، پرواز، ایجاد توهم و شلیک پرتوهای کیهانی از چشم و دست خود هستند. کشته شدن جاودانگان هم تقریبا غیرممکن است، زیرا آن‌ها کنترل ذهنی کاملی بر مولکول‌های خود دارند و در صورت از بین رفتن بدنشان، به میل خود، به حالت عادی باز‌می‌گردند. جاودانگان همچنین قادر به هدایت انرژی کیهانی خود برای افزایش توانایی‌هایی خاص هستند. به همین دلیل است که برخی از آن‌ها دارای قدرت‌های منحصربه‌فردی هستند و در برخی از توانایی‌ها، از حالت عادی و همیشگی، قوی‌ترند.

بر اساس تصاویر منتشر‌ شده، به نظر می‌رسد افراد تیم جاودانگان در دنیای سینمایی مارول، لزوما تمام قدرت‌های خود در کمیک‌بوک‌ها را ندارند. در عوض، کلوئی ژائو بر تنوع توانایی‌های آن‌ها تأکید داشته است و هر یک از جاودانگان، از انرژی کیهانی طلایی خود به روشی منحصربه‌فرد استفاده می‌کنند.

ایکاریس

جاودانگان

در خلاصه داستان رسمی جاودانگان، ایکاریس با بازی ریچارد مدن، به‌عنوان یک موجود همه‌ کاره توصیف شده است و این توضیح، کاملا با کاراکتر او در کمیک‌ها مطابقت دارد. ایکاریس در کمیک‌‌ها به جای تمرکز بر یک توانایی، انرژی خود را به گونه‌ای تنظیم می‌کرد که تمام قدرت‌ها را داشته باشد و در هر زمینه، بهتر از حد متوسط ​​(اما نه به بهترین صورت) عمل می‌نمود. ایکاریس همچنین دومین فرد جاودانه قوی بر روی زمین است و این موضوع را در جدیدترین تریلر نشان می‌دهد. شخصیت مدن تنها جاودانه دنیای سینمایی مارول است که تا به حال پرواز کرده است و تنها کسی است که از چشم‌هایش، انرژی شلیک می‌کند، اگرچه گفته می‌شود که ایکاریس، توانایی کنترل کامل این شلیک‌ها را ندارد. در تریلر، ایکاریس با مشت، به سمت یک دویانت پرواز می‌کند، پس می‌توان فرض کرد که او مانند بسیاری از هم‌تیمی‌هایش (اگر نگوییم همه آن‌ها)، دارای قدرتی فوق‌العاده است.

سرسی

جاودانگان

سرسی می‌تواند مواد را به طرزی شگفت‌انگیز دستکاری کند و تغییر دهد و در این مقوله، از همه جاودانگان برتر است. او می‌تواند مولکول‌های موجود در یک جسم را به شکل دلخواه در آورد. او قدرت‌های سرگرم‌کننده‌تری نسبت به باقی جاودانگان دارد و همچنین دارای پتانسیل تخریب بالایی است. او یک‌بار در قالب ژان گری، به جدول زمانی انتقام‌جویان رفت و موجب بی‌ثباتی در آن دوره شد. در دو تریلر جاودانگان، او چندین بار از قدرت خود استفاده می‌کند. اولی زمانی است که او خاکی بی‌حاصل را آبیاری می‌کند و دومی هنگامی است که یک اتوبوس واژگون را به گل‌برگ‌های رز، تبدیل می‌نماید. برخلاف کمیک‌ها به نظر می‌رسد که سرسی در دنیای سینمایی مارول، فقط می‌تواند مواد غیر‌زنده را تغییر شکل دهد.

کینگو

جاودانگان

کینگو حضور محدودی در کمیک‌های مارول داشته است. بنابراین میزان قدرت او به‌عنوان یک جاودانه، خیلی مشخص نیست. چیزی که او را از دیگران متمایز می‌کند، مهارت او در شمشیربازی است. نقش کینگو را کمیل نانجیانی بازی می‌کند که یک ستاره بالیوود است. در تریلر فیلم، مشخص نیست که آیا او از مهارت خود در زمینه شمشیرزنی استفاده خواهد کرد یا خیر اما می‌دانیم که کینگو می‌تواند انرژی کیهانی را به شکل پرتاب‌های انفجاری درآورد. دومین تریلر جاودانگان نشان می‌دهد که شخصیت نانجیانی، از انگشت خود، گلوله‌هایی آتشین و قدرتمند به سمت یک دویانت پرتاب می‌کند و سریعا او را از پا درمی‌آورد.

گیلگمش

جاودانگان

تنها جاودانه مستقر در زمین که از ایکاریس قوی‌تر است، گیلگمش است که دون لی نقش او را بازی می‌کند. گیلگمش در صورت استفاده‌ از توانایی‌های خود، مانند ثور و هرکول، در بالاترین سطح قدرت قرار می‌گیرد. او با توانایی‌های طبیعی خود به‌عنوان یک جاودانه، مدعی لقب قدرتمندترین شخصیت دنیای سینمایی مارول است. فراتر از این مهارت‌ها، گیلگمش از انرژی کیهانی، برای تقویت ضربات فیزیکی در مبارزات تن به تن خود، استفاده می‌کند. دون لی برای بازی در این شخصیت، مدتی بوکس تمرین کرد و در طی ساخت فیلم، ایده‌هایی برای نحوه‌ی مبارزه‌ی کاراکترها ارائه داد.

فاستوس

جاودانگان

فاستوس استعداد خاصی در ایجاد فناوری و سلاح‌های مختلف دارد. در خلاصه داستان جاودانگان نوشته شده است که دقیقا مانند کمیک‌ها، فاستوس (برایان تایری هنری)، یک مخترع خواهد بود. او در تریلر اول و در حضور اسپرایت (لیا مک‌هیو) به خوبی قدرت خاص خود را به نمایش می‌گذارد و همچنین در تریلر دوم، کشتی گروه را که در مکانی پر از شن قرار داشت، ظاهر می‌کند. به نظر می‌رسد او مهارت‌های بیشتری دارد که برای تماشای آن‌ها باید تا زمان اکران فیلم منتظر بمانیم.

تینا

جاودانگان

گفته می‌شود که تینا با بازی آنجلینا جولی، یک جنگجوی سرسخت است. او دختر زوراس و رهبر جاودانگان در کمیک‌ها است. تینا برای تقویت قدرت‌های خود، قرن‌ها وقت صرف کرده است. او همچنین متخصص ایجاد و استفاده از سلاح‌های مختلف است و سلاح محبوب او، یک نیزه طلایی قدرتمند و یک تیر و کمان است که انرژی پرتاب می‌کند. در تریلرهای جاودانگان، چندین تصویر از تینا در حین استفاده از مهارت‌های خود نشان داده می‌شود و در نهایت او را می‌بینیم که با استفاده از انرژی، شمشیری درست می‌کند و آماده نبرد می‌شود. با این حال، به نظر می‌رسد اسلحه اصلی آنجلینا جولی، نیزه‌ای است که او در دومین تریلر جاودانگان، هم در برابر گیلگمش و هم در مقابل یک دویانت، از آن استفاده می‌نماید.

اسپرایت۲۲

جاودانگان

اسپرایت با بازی لیا مک‌هیو یکی از سه شخصیت مرد کمیک‌ها است که برای فیلم جاودانگان، جنسیتش تغییر داده شده است. دو شخصیت دیگر، ماکاری و آیاک هستند. او یک جاودانه است اما ویژگی‌های ظاهری و فیزیکی یک کودک را دارد. در کمیک‌ها، قدرت‌های اسپرایت، در حد متوسط هستند. البته توانایی‌ او در تغییر  و دستکاری مواد، بالا است اما باز هم در این زمینه، سرسی از او بهتر است. آن‌ها اغلب از این مهارت به روشی فریبکارانه استفاده می‌کنند و نحوه استفاده‌شان، هیچ شباهتی به مهارت‌ لوکی ندارد. قدرت‌های اسپرایت در دنیای سینمایی مارول هم مشابه لوکی هستند اما در عوض، حول محور توهمات می‌چرخند. در تریلرها، او برای یک تماشاچی اسیر، آتش‌بازی می‌کند. قدرت‌های دیگری نیز از او در تریلر‌ها نشان داده می‌شود. برای مثال، هنگامی که جاودانگان نزدیک یک اتوبوس هستند، از کلون استفاده می‌کند یا در صحنه‌ای دیگر، در وسط بیابان، گروهی از موجودات خاص را به وجود می‌آورد.

ماکاری

جاودانگان

ماکاری با بازی لورن ریدلوف در فیلم جاودانگان، موجودی فوق سریع است. در کمیک‌ها، ماکاری بیشتر انرژی کیهانی را برای بهبود سرعت خود صرف می‌کند، زیرا آرزو دارد که سریع‌ترین فرد جهان باشد. در گذشته، او حتی توانست در نبردی، از کوییک‌سیلور پیشی بگیرد. به دلایلی واضح، این جاه‌طلبی او برای سرعت بیشتر، احتمالا در دنیای سینمایی مارول، تحقق نخواهد یافت. جدا از تمام این‌ها، در تریلر‌های فیلم، قدرت‌های او بیشتر از هر جاودانه دیگری به نمایش گذاشته می‌شود. او توانایی سریع‌خوانی دارد، با حرکات خود، کوییک‌سیلور (ایوان پیترز) را عصبانی می‌کند و فردی را از خرد شدن توسط یک ساختار مخرب نجات می‌دهد. همچنین در هنگام دویدن، هاله‌ای از انرژی طلایی، در اطراف بدن او دیده می‌شود.

دروگ

جاودانگان

قدرت‌های دروگ، تقریبا با همتایان خود، برابر است اما یکی از قدرت‌هایی که به نظر می‌رسد کنترل بیشتری بر آن دارد، تله‌پاتی است. او در کمیک‌بوک‌های مارول، مردم را شکنجه می‌کرد و تجربه زیادی در خواندن ذهن افراد و دستکاری افکار آن‌ها دارد. تسلط درویگ بر این قدرت، حتی به او این امکان را می‌دهد که از راه تله‌پاتی، مردم را مجبور به انجام خواسته‌های خود کند. تریلر فیلم با ظرافت تمام به این مهارت او اشاره کرد و گروهی فرقه‌مانند را نشان می‌دهد که در پس‌زمینه‌ای جنگلی، نزد دروگ نشسته‌اند و به سخنان او گوش می‌دهند.

آیاک

جاودانگان

آیاک دارای تمام قدرت‌های معمول جاودانگان در کمیک‌ها است اما می‌تواند کاری را انجام دهد که بقیه نمی‌توانند و آن مهارت، این است که با خالقان خود، سلستیال‌ها ارتباط برقرار می‌کند. این توانایی، آیاک را به فردی مهم و ارزشمند برای گروه تبدیل می‌کند، زیرا سلستیال‌ها به صورت دوره‌ای از زمین بازدید می‌کنند تا وضعیت این سیاره را بررسی کنند. این توانایی نشان می‌دهد که آیاک با بازی سلما هایک، رهبر تیم جاودانگان در دنیای سینمایی مارول است. در تریلر دوم، آیاک جاودانگان را  در اطراف مجسمه یک سلستیال جمع کرده است و به نظر می‌رسد مانند کمیک‌ها در حال برقراری ارتباط با خالقان خود است. آیاک همچنین از تغییر و دستکاری مواد، برای اهداف نامعلومی استفاده می‌کند. او مجموعه‌ای از گیاهان دارد و در زمینه ساخت داروهای گیاهی، ماهر است و به‌عنوان شفا‌دهنده اصلی گروه شناخته می‌شود.

دین ویتمن (معروف به شوالیه سیاه)

جاودانگان

دین ویتمن با بازی کیت هرینگتون، عضو جاودانگان نیست. او بخشی جدایی‌ناپذیر از فیلم است و با سرسی ارتباط دارد و احتمالا در مواقع مختلف به تیم کمک می‌کند. او مانند انسان‌هاست و اصلی‌ترین ویژگی‌اش در کمیک‌ها، هوش بالا و نبوغ اوست (به ویژه در زمینه فیزیک و ژنتیک). دین پس از به دست آوردن تیغه ابونی، لباس شوالیه سیاه را به تن کرد. او در قالب شوالیه سیاه، مهارت‌هایی جادویی مانند قدرت زیاد و سرعت بالا دارد و یک شمشیرزن ماهر است. شوالیه سیاه با وجود چنین توانایی‌هایی به عضویت انتقام‌جویان درآمد. در تریلرهای جاودانگان مشخص نیست که دین شوالیه سیاه است یا فقط از هوش و علم بالای خود استفاده می‌کند. شاید حضور او در این فیلم، فقط به مثابه پیش‌درآمدی باشد که شرایط را برای ظهور او به‌عنوان یک شخصیت ابرقهرمان در داستان‌های دیگر فراهم کند.

منبع: Screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar میکسیزپیتلیک

    مقاله جالبی بود امیدوارم دین ویتمن به عضویت انتقام جویان در بیاد