۵ فیلم علمی-تخیلی که می‌توانستند به مجموعه‌های موفق تبدیل شوند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
شاخص

هرسال فیلم‌های علمی-تخیلی زیادی اکران می‌شوند، و در این گونه‌ی سینمایی کلی مجموعه مختلف داریم. کلی فیلم علمی-تخیلی داریم که قاعدتا نباید مجموعه می‌شدند. و از سوی دیگر، کلی فیلم علمی-تخیلی عالی دیگر هم داریم که با وجود تمام ظرفیت‌هایشان در حد یک قسمت ماندند و دنباله‌ای برایشان ساخته نشد. دلایل زیادی وجود دارند که باعث می‌شوند یک فیلم موفق به یک مجموعه تبدیل نشود. بعضی وقت‌ها فیلم به اندازه‌ی کافی فروش نمی‌کند، یعنی هوادار دوآتشه دارد، ولی کم. بعضی  وقت‌ها فیلم هوادار هم زیاد دارد و همه منتظر دنباله‌‌ی بعدی هستند، ولی این هواداران نمی‌دانند که برای مجاب کردن تهیه‌کنندگان به ساخت قسمت‌های بعدی، باید چکار کنند.

بعضی وقت‌ها، افرادی که آن فیلم موفق را ساخته‌اند اصلا تمایلی ندارند که وارد این بازی فرسایشی شوند و کلی دنباله‌ی مختلف برای کار خود بسازند. بعضی کارگردان‌ها و تهیه‌کننده‌ها اصلا تمایلی به دنباله‌سازی ندارند. فکر می‌کنند یکی کافی است. قطعا همیشه این احتمال هست که با گذر زمان، نظر و فکر این افراد عوض شود. هنوز کلی فیلم عالی داریم که شایسته داشتن چند دنباله هستند. کلی فیلم داریم که ظرفیت تبدیل شدن به یک جهان عظیم را دارند. خیلی از این آثار اصلا داستان‌هایی ناتمام دارند. اصلا بعضی وقت‌ها فیلم‌هایی داشتیم که با هدف تولید یک قسمت ساخته شده‌اند، ولی بعدا به مجموعه بزرگی تبدیل شده‌اند، مثل فیلم «نابودگر» از جیمز کامرون. قطعا بازم از این گونه آثار در دنیای سینما پیدا می‌شود.

۵. ارتقا (Upgrade)

ارتقا

 • کارگردان: لی ونل
 • نویسنده: لی ونل
 • بازیگران: لوگان مارشال-گرین، ریچارد کثورن، لیندا کروپر، بتی گابریل
 • سال: ۲۰۱۸

فیلم‌های علمی‌-تخیلی خوب معمولا یک پیام هشدارآمیز را هم در بطن خود دارند و همین جذاب‌ترشان می‌کند. «ارتقا» درباره‌ی خطرات سلطه‌ی فناوری بر زندگی بشر، کلی هشدار مختلف می‌دهد. داستان فیلم درباره‌ی مردی است که گروهی از مهاجمین همسرش را می‌کشند. او برای انتقام‌گیری، با یک هوش مصنوعی یک معامله‌ی شیطانی می‌کند. این هوش مصنوعی به او کمک می‌کند که بدنش را قوی‌تر کند و ارتقا دهد. او اگرچه در نهایت موفق می‌شود از آدم‌هایی که زندگی‌اش را نابود کردند انتقام بگیرد، ولی خیلی زود متوجه می‌شود هوش مصنوعی که این‌چنین روی ارتقا‌های او کنترل دارد، همیشه طرف او نیست.

«ارتقا» همان زمان اکرانش هم به موفقیت خوبی رسید و خیلی‌ها منتظر ساخت دنباله‌ای برایش بودند. ولی به نظر می‌رسد باز با یکی از آن فیلم‌های علمی-تخیلی عالی طرف هستیم که قرار است تنها یک شماره باشند. در بین سازندگان فیلم، تمایل آن‌چنانی برای ساخت یک دنباله، یا حتی ساخت یک نسخه فرعی با یک شخصیت دیگر دیده نمی‌شود. احتمالا یکی از دلایل عدم ساخت دنباله این است که «ارتقا» یک موفقیت عظیم نبود و پایگاه هواداری خیلی بزرگی درست نکرد. بهترین کار این است که آرزو کنیم فیلم یک اثر کالت شود، دست‌کم در این حالت احتمال ساخت یک دنباله وجود دارد.

۴. اکس ماکینا (Ex Machina)

اکس ماکینا

 • کارگردان: الکس گارلند
 • نویسنده: الکس گارلند
 • بازیگران: دامنل گلیسون، آلیسیا ویکاندر، اسکار ایزاک، سونویا میزونو
 • سال: ۲۰۱۵

در بین تمام فیلم‌های این فهرست، «اکس ماکینا» بیشتر از همه ظرفیت این را دارد که دست‌کم یک دنباله برایش ساخته شود. این فیلم یک تحول اساسی در کارنامه اسکار ایزاک ایجاد کرد و او را از قالب آن جنگجوی شورشی مزه‌پران فیلم‌های «جنگ ستارگان‌» خارج کرد. فیلم همچنین فرصتی برای آشنایی هواداران آثار علمی-تخیلی با آلیسیا ویکاندر بود. او در این فیلم در نقش رباتی اغواگر بازی می‌کند و به خوبی نشان می‌دهد که ربات‌های دارای هوش مصنوعی شاید در ابتدا ساده باشند، ولی می‌توانند یاد بگیرند و رشد کنند و به شرورهایی غیرقابل کنترل تبدیل شوند. همین مهم‌ترین دلیل برای ساخت یک دنباله بر اساس این فیلم و ادامه‌ی داستان آن با آن همه راز ناگفته است.

(خطر لو رفتن داستان تا انتهای این جمله) این ربات زیبا در نهایت به یک قاتل خونریز تبدیل شده و در پایان  وارد دنیای واقعی می‌شود. به همین دلیل اگر دنباله‌ای ساخته شود، خیلی شبیه به داستان سریال «وست‌ورلد» خواهد بود، البته دیگر خبری از پارک نخواهد بود. خیلی جالب می‌شود  که ببینیم موجودی که شبیه انسان است ولی در واقع انسان نیست، اگر وارد دنیای واقعی شود چه کارهایی انجام می‌دهد. آیا تلاش می‌کند مثل یک انسان عادی زندگی کند؟ با توجه به این‌که در فیلم این ربات هوشمند هرکاری که دوست داشت را بدون تردید انجام می‌داد، بعید است در دنیای واقعی بتواند مثل یک انسان واقعی زندگی کند.

۳. تاریخچه (Chronicle)

تاریخچه

 • کارگردان: جاش ترانک
 • نویسنده: مکس لندیز
 • بازیگران: دن دی‌هان، مایکل بی. جردن، الکس راسل، اشلی پلدن
 • سال: ۲۰۱۲

«تاریخچه» از آن فیلم‌های علمی-تخیلی است که همیشه بحث ساختن دنباله‌ای برایش وجود داشته است، حتی این پروژه در این حد جدی بود که این بار قرار بود یک زن نقش اصلی باشد. ولی فعلا که دیگر خبری نشده است. قطعا با امکانات امروزی می‌توان دنباله‌ای تاثیرگذارتر و تماشایی‌تر ساخت.

«تاریخچه» داستان سه نوجوان است که پس از مواجهه با یک شی ناشناخته، به قدرت‌های فوق‌العاده‌ای می‌رسند. فیلم با یک صحنه‌ی تعلیق آمیز تمام می‌شد، از آن تعلیق‌ها که معمولا در قسمت بعدی سرنوشتش معلوم می‌شود. ولی هنوز که موفق نشده‌ایم به ماجرای آن پایان پی ببریم. اگر دنباله‌ای برای «تاریخچه» ساخته شود، این دنباله ده سال بعد از قسمت اول ساخته خواهد شد. اگر چنین اتفاقی بیفتد، می‌توانیم همچنان به ساخت دنباله‌های فیلم‌های دیگر این فهرست امیدوار باشیم. هیچ‌کدام هنوز به ده سال فاصله نرسیده‌اند.

۲. لبه‌ی فردا (Edge of Tomorrow)

لبه‌ی فردا

 • کارگردان: داگ لیمان
 • نویسنده: کریستوفر مک‌کوری، جز باترورث، جان هنری باترورث
 • بازیگران: تام کروز، امیلی بلانت، بیل پاکستون، برندن گلیسون
 • سال: ۲۰۱۴

بله درست است، این‌طور به نظر می‌رسید که در انتهای «لبه‌ی فردا» انسان‌ها از دست بیگانه‌ها نجات پیدا می‌کردند، ولی قطعا کلی داستان جذاب دیگر از این جهان داستانی می‌توان بیرون کشید. مثلا خاستگاه بیگانگان یا ریشه‌یابی توانایی خاص آن‌ها (معکوس کردن زمان). اگر چنین دنباله‌ای ساخته شود، خیلی راحت به یک مجموعه‌ی عالی می‌رسیم و داستان حمله‌ی دوباره بیگانگان را در چند سال بعد روایت می‌کنیم. یا حتی می‌توانیم داستان حمله‌ی انسان‌ها به سیاره‌ی آن‌ها را ببینیم.

کلی شخصیت جذاب دیگر هم می‌توان به این داستان اضافه کرد. ستاره‌های «لبه‌ی فردا» که همیشه می‌گویند خیلی بعید است قسمت دومی ساخته شود. ولی هرگز نگو هرگز یک شعار مهم در هالیوود است.

۱. سرنتی (Serenity)

سرنتی

 • کارگردان: جاس ویدون
 • نویسنده: جاس ویدون
 • بازیگران: ناتان فیلیون، جینا تورس، آلن تودویک، مورنا باکارین، آدام بالدوین
 • سال: ۲۰۰۵

در بین آثار این فهرست، «سرنتی» کمترین شانس را برای تبدیل شدن به یک مجموعه و ساخت دنباله‌های بعدی دارد. چون فیلم اصلا خودش یک خاتمه و نتیجه‌گیری برای سریال «فایرفلای» بود. «فایرفلای» کلی محبوب بود و هواداران زیادی داشت. ولی به یک‌باره تولیدش متوقف شد. به همین دلیل «سرنتی» با هدف به پایان رساندن داستان سریال ساخته شد.

در فیلم، شخصیت‌های «فایرفلای» به لبه‌ی جهان می‌روند و متوجه می‌شوند که حکومت آینده، روی مردم آزمایش می‌کند و آن‌ها را به آدم‌خوارهایی دیوانه تبدیل می‌کند. در فیلم کلی از شخصیت‌های دوست‌داشتنی داستان کشته می‌شوند. همین باعث می‌شود شانس ساخت یک دنباله برای آن کمتر از همیشه باشد. ولی این فیلم قطعا شایستگی تبدیل شدن به یک مجموعه فیلم عظیم و محبوب را داشت.

منبع: Gamerantبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
 1. فاطمه

  آلیتا فرشته نبرد هم میتونست دنباله داشته باشه

 2. متین برکت

  خداوکیلی برام سواله دنبالۀ ex machina چی می‌تونه باشه..
  :/

 3. Mahdi.s

  لبه فردا قرار شده تام کروز و امیلی بلانت سرشون خلوت شه ساخته بشه

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما