سری فیلم‌های اکشن جی‌.آی‌.جو از بدترین تا بهترین

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
جی‌آی‌جو

جی‌.آی‌.جو سه فیلم لایواکشن داشته است که در سینماها اکران شده‌اند که حالا شامل فیلم چشمان مار: ریشه‌های جی‌آی‌جو نیز می‌شود. اگرچه این مجموعه، فیلم‌های مختلفی دارد که هنوز همه علاقه‌مندان را که با فیلم دهه ۸۰ جی‌آی‌جو بزرگ شده‌اند به طور کامل جذب نکرده است. جی‌آی‌جو، بعد از انیمیشن ماندگار دهه ۸۰ هاسبرو، تبدیل‌شوندگان (Transformers)، به بازار آمد اما به اندازه آن موفق نبود.

در حالی که شخصیت‌های جی‌آی‌جو متعلق به دهه ۷۰ بودند اما هاسبرو به طور کامل، این مجموعه‌ فیلم را در دهه ۸۰ راه اندازی کرد. با همکاری کمیک‌های مارول، جی‌آی‌جو به یک سری از اسباب‌بازی‌های بسیار موفق تبدیل شد که دارای داستان‌های مفصلی بودند که از طریق کمیک‌بوک‌ها و یک مجموعه‌ انیمیشن محبوب به نام جی‌آی‌جو: یک قهرمان واقعی آمریکایی، روایت می‌شدند.

پیش‌زمینه فیلم جی‌.آی‌.جو در برابر کبرا و تاریخچه ده‌ها شخصیت، توسط لاری هاما نویسنده کمیک‌بوک، طراحی و تدوین شده است. ناچارا اسباب‌بازی‌های جی‌آی‌جو از بازار جمع شدند، زیرا نسل مخاطبان آن‌ها، پسرانی بودند که در اواخر دهه ۸۰ میلادی در حال رشد بودند اما به هر حال جی‌آی‌جو در طول دهه‌ها توسط نوستالژی، کمیک‌بوک و ساخت انیمیشن‌های دیگر، زنده نگه داشته شده است.

یک فیلم انیمیشن با عنوان جی‌.آی‌.جو برای نمایش در سینماها در نظر گرفته شده بود اما با تاخیر در تولید، باعث شد فیلم تبدیل‌شوندگان جای آن را در سال ۱۹۸۶ بگیرد و اکران شود. با این حال، عملکرد ضعیف فیلم تبدیل‌شوندگان، با واکنش طرفداران همراه بود، مخصوصا در مورد مرگ شخصیت‌های اصلی مانند آپتیموس پرایم. همین موضوع موجب شد تا فیلم جی‌آی‌جو در ویدیوهای خانگی و در تلویزیون منتشر شود. با توجه به واکنش‌ها به مرگ آپتیموس پرایم، عوامل مجبور شدند که برنامه‌های خود را تغییر دهند تا قهرمان اصلی فیلم، دوک، زنده بماند. به علاوه، این فیلم، کبرا و فرمانده کبرا و ریشه‌های فراطبیعی و فانتزی آن را معرفی کرد و زمینه اصلی این تیم را به عنوان یک سازمان تروریستی بی‌رحم و مصمم برای اداره جهان، بنا گذاشت.

وقتی مایکل بی، در سال ۲۰۰۷ تبدیل‌شوندگان را به یک فیلم سینمایی میلیارد دلاری تبدیل کرد، هاسبرو به طور طبیعی سعی کرد تا موفقیت تبدیل‌شوندگان را به جی‌آی‌جو تعمیم دهد. با این حال، هیچ یک از دو فیلم جی‌آی‌جو: ظهور کبرا در سال ۲۰۰۹ و جی‌آی‌جو: تلافی در سال ۲۰۱۳ حتی به میزان موفقیت تبدیل‌شوندگان نزدیک نشدند. تبدیل‌شوندگان از ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ چهار دنباله داشت و پس از آن، اسپین‌آف بامبلبی در سال ۲۰۱۸ با بازی هیلی استاینفلد انتشار یافت و در آینده نیز فیلم تبدیل‌شوندگان: ظهور هیولاها اکران‌ خواهد شد. در عوض، هاسبرو و پارامونت پیکچرز تصمیم به راه اندازی مجدد فیلم‌های جی‌آی‌جو گرفتند که فعلا با فیلم چشمان مار شروع شده است و آن‌ها امیدوار هستند تا این فیلم جرقه‌ای برای سری جدیدی از فیلم‌های جی‌آی‌جو باشد. 

۳. جی‌.آی‌.جو: تلافی (G.I. Joe: Retaliation)

تلافی

 • کارگردان: جان چو
 • بازیگران: چنینگ تیتوم، پوتین جانسون، ری پارک
 • سال انتشار: ۲۰۱۳
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۲۹ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۸ از ۱۰

این فیلم به کارگردانی جان چو، هم یک دنباله و هم یک بازسازی از فیلم جی‌آی‌جو: ظهور کبرا است. این فیلم از موضوع اصلی فیلم قبلی استفاده می‌کند تا زارتان (آرنولد واسلو) را جایگزین رئیس جمهور ایالات متحده (جاناتان پرایس) کند و برنامه‌های پیشروی و سلطه گروه کبرا دنبال می‌کند. در همین حال، تیم جی‌آی‌جو توسط کبرا قتل عام می‌شود و دوک (چنینگ تیتوم) از رودبلاک (دواین جانسون) جدا می‌شود تا تعداد انگشت‌شمار افراد زنده‌مانده را کمک نماید، از جمله لیدی جی (آدریان پالیکی) و فلینت (دی‌جی کوترونا). آن‌ها از بنیان‌گذار تیم جی‌آی‌جو، ژنرال جو کلتون (بروس ویلیس) طلب کمک می‌کنند. در همین حال، درگیری بین نینجاهای جی‌آی‌جو و کبرا، چشمان مار (ری پارک) و سایه طوفان (بیونگ هان ای)، با اضافه شدن قهرمان جدید جی‌آی‌جو ادامه می‌یابد و او کسی نیست جز جینکس (الودی یونگ).

فیلم جی‌آی‌جو: ظهور کبرا توانست آن‌قدر درآمد کسب کند که بتواند چراغ سبز ساخت یک دنباله را بدست آورد اما میزان درآمد فیلم تلافی به شدت کاهش یافت. کشتن دوک و بیرون آوردن تیتوم از فیلم، جانسون را به عنوان ستاره فیلم تعیین کرد (همان تصمیمی که سال‌ها قبل در مورد فیلم انیمیشن جی‌آی‌جو گرفته شده بود) و شخصیت‌های اصلی فیلم اول، از جمله کریستوفر اکلستون در نقش دسترو، ریچل نیکلز در نقش اسکارلت، سیه‌نا میلر در نقش بارونس و جوزف گوردون لویت در نقش فرمانده کبرا با ناامیدی، دیگر برنگشتند. آرنولد واسلو نیز در تلافی حضور نداشت و فقط در تصاویر بایگانی دیده می‌شود و جاناتان پرایس، هم نقش زارتان و هم رئیس جمهور را بازی می‌کند. کاهش چشم‌گیر بودجه به فیلم آسیب رساند. تلافی  به رغم حضور ستاره‌ای مانند دواین جانسون و عملکرد مناسب او، به عنوان سایه‌ای از نسخه قبلی خود نشان داده می‌شود. فیلم دارای تغییراتی نیز هست. تیم جی‌آی‌جو به عنوان یک سازمان نظامی ایالات متحده معرفی می‌شود، در حالی که در فیلم ظهور کبرا یک گروه بین‌المللی بود. تلافی به عنوان یک دنباله، خوب عمل نکرد و درآمدی ۱۲۲ میلیون دلاری داشت که کم‌تر از فیلم قبلی بود و منجر شد تا این مجموعه تا ۸ سال فیلم جدیدی ارائه ندهد تا این که چشمان مار اکران شد. 

۲. جی‌.آی‌.جو: ظهور کبرا (G.I. Joe: The Rise of Cobra)

ظهور کبرا

 • کارگردان: استفن سامرز
 • بازیگران: چنینگ تیتوم، سیه‌نا میلر، جوزف گوردون لویت
 • سال انتشار: ۲۰۰۹
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۳۴ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۸ از ۱۰

این فیلم به کارگردانی استفن سامرز، ریشه‌های کبرا را بازگو می‌کند و فرمانده کبرا را از دید دوک با بازی چنینگ تیتوم بررسی می‌نماید که با بهترین دوست خود، ریپ کورد (مارلون ویانز) به تیم جی‌آی‌جو پیوسته است. شرور اصلی فیلم، دسترو است که یک سازمان تسلیحاتی شوم به نام مارس را رهبری می‌کند و نوعی از فناوری نانو را ایجاد می‌کند که قادر به تخریب جهان است. به جای تیمی از ارتش ایالات متحده، تیم جی‌آی‌جو اکنون یک شبکه بین‌المللی از سربازان مستقر در مصر و تحت هدایت ژنرال هاوک (دنیس کوید) است. دوک هنگامی که متوجه شد نامزد سابق خود، آنا لوئیس، همان بارونس است که با دسترو و مارس همکاری می‌کند، به عضویت تیم جی‌آی‌جو درآمد تا با آنا مقابله کند. اگرچه آن‌ها موفق شدند جلوی دسترو را بگیرند و دنیا را نجات دهند اما واقعه و پیچش اصلی فیلم، برادر آنا، رکس و بهترین دوست دوک است که فرمانده کبرا و مغز متفکر این سازمان تروریستی است.

ظهور کبرا دارای تغییرات اساسی نسبت به داستان و افسانه اصلی است و در عین حال اصلاحاتی در روند آن ایجاد می‌کند. کنار آمدن با ریشه جدید فرمانده کبرا و روابط شخصی وی با دوک و بارونس برای طرفداران قدیمی جی‌آی‌جو سخت است ولی حداقل ریشه و انگیزه‌های دسترو به داستان‌های اصلی نزدیک‌تر است. چشمان مار و سایه طوفان به نوعی بازیگران اصلی این اثر هستند و در فیلم، ریشه‌‌های مشترک و رقابت مادام‌العمر آن‌ها بررسی می‌شود. آرنولد واسلو که قبلا با استفن سامرز در فیلم مومیایی کار کرده بود نیز در نقش زارتان به خوبی ظاهر می‌شود. با این حال، اکشن فیلم به بدترین شکل ممکن، کارتونی است و لباس‌های خاص افراد در فیلم، به لطف جلوه‌های تصویری نامناسب، مانند یک نسخه ارزان از لباس مرد آهنی به نظر می‌رسند. بازیگران، در کل، قوی هستند و فیلم در بهترین لحظات خود، حس یک فیلم اصیل جی‌آی‌جو را منتقل می‌کند. این فیلم هم‌چنین دارای صحنه‌‌های جذابی مانند تخریب برج ایفل است. در آخر، مثلث دوک، بارونس و فرمانده کبرا برای اکثر مخاطبان قابل هضم نیست و ظهور کبرا با فروش ۱۵۰ میلیون دلاری در سراسر جهان، از این لحاظ نیز ناامید‌کننده ظاهر می‌شود. 

۱. چشمان مار: ریشه‌های جی‌.آی‌.جو (Snake Eyes: G.I. Joe Origins)

چشمان مار

 • کارگردان: رابرت شونتکه
 • بازیگران: هنری گلدینگ، اندرو کوجی، سامارا ویوینگ
 • سال انتشار: ۲۰۲۱
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۴۲ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۹ از ۱۰

هشدار: در ادامه متن، داستان فیلم لو می‌رود.

این فیلم به کارگردانی رابرت شونتکه مانند فیلم بامبلبی از تبدیل‌شوندگان، رویکردی کاملا اساسی و ریشه‌ای دارد. فیلم بدون شک بر روی محبوب‌ترین شخصیت جی‌آی‌جو متمرکز است و ریشه جدید چشمان مار (هنری گلدینگ) و این‌که چگونه از برادر خونی سایه طوفان (اندرو کوجی) تبدیل به دشمن او شد را تعریف می‌کند. این اثر در درجه اول در توکیو و ژاپن روایت می‌شود و به داستان اساطیری قبیله نینجاهای آرشیکیج می‌پردازد و یک شخصیت شرور جدید به نام کنتا (تاکهیرو هیرا) را معرفی می‌کند که رهبر یاکوزا و متحد کبرا است. در این فیلم، تیم جی‌آی‌جو و کبرا از قبل وجود دارند و به ترتیب توسط اسکارلت (سامارا ویوینگ) و بارونس (اورسولا کوربرو) رهبری می‌شوند. فیلم هم‌چنین قسمتی از داستان را به گذشته مشترک این دو رهبر زن اختصاص می‌دهد.

موقعیت‌های جالبی در فیلم وجود دارد، مخصوصا از جانب شخصیت چشمان مار که قصد دارد انتقام فاجعه‌ای را که در کودکی متحمل شده بگیرد. به همین ترتیب، سایه طوفان به عنوان فردی با افتخار معرفی می‌شود که احساس می‌کند بعد از این‌که مرتکب یک اشتباه وحشتناک شده، قبیله آرشیکیج با او ناعادلانه رفتار می‌کند. اجرای بازیگران به ویژه گلدینگ و کوجی بسیار قدرتمند و اکشن بازیگران درجه یک است و حال و هوای توکیو به شکوه بصری اثر می‌افزاید. نقش‌های مکمل مانند بارونس و اسکارلت بیشتر در برانگیختن رقابت بین جی‌آی‌جو و کبرا موثر هستند. فیلم هم‌چنین به طرز ناخوشایندی برخی از عناصر ماوراطبیعی را نشان می‌دهد که خیلی جالب نیستند. چشمان مار در نهایت ممکن است آن اثری نباشد که هاسبرو و پارامونت انتظار داشتند اما در نوع خود یک فیلم مرتب و خوب است که باعث می‌شود طرفداران، علاقه‌مند به دیدن ادامه آن باشند.

منبع: Screenrantبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما