آخرین اخبار از WHO: همه‌گیری جهانی کرونا ممکن است به پایان رسیده باشد

۱۷ بهمن ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
پایان کرونا در سال 2023

روز دوشنبه سازمان بهداشت جهانی (WHO) اعلام کرد که کووید-۱۹ همچنان یک وضعیت اضطراری بهداشتی جهانی به حساب می‌آید و وارد چهارمین سال این اپیدمی شده‌ایم. اما تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل WHO، می‌گوید امیدوار است جهان در سال ۲۰۲۳ از مرحله‌ی همه‌گیری خارج شود.

تدروس در بیانیه‌ای گفته است: «امیدواریم در سال آینده جهان به مرحله‌ی جدیدی وارد شود که در آن بستری شدن و مرگ در اثر کرونا را کمتر خواهیم دید. سیستم‌های بهداشتی می‌توانند کووید-۱۹ را به روشی یکپارچه و پایدار مدیریت کنند و دیگر خبری از اپیدمی جهانی نباشد.»

تدروس در بیانیه‌اش اشاره کرده است که یک سال پیش برای اولین بار در جهان با سویه‌ی اومیکرون روبه‌رو شدیم که باعث بالا بردن هشدارهای وضعیت اضطراری اپیدمی شد اما در حال حاضر جهان در وضعیت بهتری قرار دارد. سازمان جهانی بهداشت تخمین زده که حداقل ۹۰٪ از جمعیت جهان به دلیل واکسیناسیون یا ابتلا به کرونا به مصونیت مناسبی نسبت به ویروس کووید-۱۹ رسیده‌اند.

تدروس در کنفرانس مطبوعاتی روز جمعه در ژنو به خبرنگاران گفت: «این ویروس را نباید دست کم بگیرید. او می‌تواند دوباره ما را غافلگیر کند و به کشتار خود ادامه دهد. تنها راه مبارزه با این ویروس مرگبار رساندن ابزارهای بهداشتی به افرادی است که به آن‌ها نیازمندند. همچنین مقابله با انتشار اطلاعات نادرست درباره‌ی این ویروس می‌تواند ما را در شکست اپیدمی یاری کند.»

ماه گذشته رئیس سازمان جهانی بهداشت گفته بود که بیشتر از هر زمان دیگری به پایان مرحله‌ی اضطراری همه‌گیری ویروس کووید-۱۹ نزدیک شده‌ایم. همچنین تدروس در پاییز به خبرنگاران در ژنو اعلام کرده بود که پایان همه‌گیری نزدیک است.

 

درباره‌ی کرونا بیشتر بخوانید:

این مطلب صرفا جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منبع: NBC

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه