لوکی بعد از مرگ در فیلم «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» چطور هنوز زنده است؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه

لوکی (تام هیدلستون) شخصیتی است که به مردن شهرت دارد و زمانی که ساخت سریال مستقل او برای اولین بار اعلام شد، اکثر بینندگان در این فکر بودند که سازندگان دنیای سینمایی مارول از چه جادویی برای زنده‌نگه‌داشتن این شخصیت محبوب استفاده خواهند کرد، به خصوص بعد از آخرین مرگ تراژیکش به دست ثانوس. آخرین بار ما لوکی را در خط زمانی اصلی دیدیم که مرده و زیر پای برادرش افتاده بود. با وجود این که او تسراکت دزدیده‌شده را در ازای جان ثور به ثانوس (جاش برولین) تحویل داده بود، اما ثانوس گردن لوکی را شکست و اعلام کرد: «رستاخیز دیگری در کار نیست.» پس دیزنی پلاس چطور قرار بود سریالی با محوریت این شخصیت مرده بسازد؟

در جشنواره کامیک-کان سال ۲۰۲۲ در سن دیگو، مارول زمان بازگشت سریال اسپین‌آف «لوکی» به شبکه دیزنی پلاس را اعلام کرد: تابستان ۲۰۲۳. قبل از این اعلام رسمی طرفداران خدای نیرنگ تنها اخبار جسته گریخته‌ای از فصل دوم این سریال داشتند و این‌طور که پیدا بود سریال ظاهراً در اوایل قرن بیستم اتفاق می‌افتد. البته خود استودیوی مارول هم اطلاع‌رسانی چندانی درباره‌ی بسیاری از جزئیات فصل دوم سریال که در مرحله‌ی فیلمبرداری است نکرد. در این جلسه علاوه بر زمان انتشار تنها اخباری درباره اضافه‌شدن گوگو امباتا-راو و یوجین کوردرو به تیم بازیگری و رافائل کاسال به عنوان نویسنده منتشر شد.

«لوکی» سومین اسپین آف دیزنی پلاس از دنیای سینمایی مارول است و داستان این شخصیت را پس از دستگیری توسط سازمان واریانس زمان دنبال می‌کند. تریلرها خبر از سریال سفر در زمانی می‌دادند که در آن، برای یک بار هم که شده، لوکی باهوش‌ترین فرد گروه نیست. اما حالا که فصل اول تمام شده و انتظار فصل دوم را می‌کشیم، اگر به اطلاعاتی احتیاج دارید که سر در بیاورید لوکی چگونه هنوز زنده است، ادامه مطلب را بخوانید.

سقوط لوکی در فیلم ثور 1

همه‌ی ما لوکی را به عنوان فردی حیله‌گر میشناسیم و می‌دانیم در کاری که انجام می‌دهد بسیار خوب است. از اولین حضورش در دنیای سینمایی مارول و در فیلم «ثور» (Thor) محصول سال ۲۰۱۱، لوکی توانایی خود را در ایجاد نسخه‌های موازی از خود و جعل مرگش نشان داد. در پایان فیلم، لوکی را می‌بینیم که با سقوط در فضا مرگ خود را جعل می‌کند اما در صحنه‌ی بعد از تیتراژ پایانی دوباره ظاهر شد. همانطور که در سال ۲۰۱۲ در «انتقام جویان» (The Avengers) متوجه شدیم، با وجود این که لوکی از سقوط خود جان سالم به در برده بود، اما تحت فرمان ثانوس درآمده بود.

این تنها باری نبود که لوکی مرگ خود را جعل کرد. لوکی بار دیگر برادرش ثور (کریس همزورث) را در فیلم «ثور: دنیای تاریک» (Thor: The Dark World) را با مرگ خود فریب داد، آن هم زمانی که درحال نبرد با الف تاریکی، ملکیت (کریستوفر اکلستون)، بودند. این بار با استفاده از این ترفند لوکی این فرصت را پیدا کرد تا پدرش اودین (آنتونی هاپکینز) را از تاج و تخت آزگارد پایین بکشد و به جای او زمام امور را در دست بگیرد. این حیله برای مدتی جواب داد، تا این که ثور در فیلم «ثور: رگناروک» (Thor: Ragnarok) توانست دست لوکی را رو کند. در ضمن این فیلم تنها فیلمی بود که لوکی در آن نمرد. با این وجود مرگ نهایی او به دست تانوس در فیلم «انتقام‌جویان: جنگ بی‌نهایت» (Avengers: Infinity War) رخ داد.

مرگ لوکی به دست ثور

آخرین سخنان لوکی به ثور این بود: «خورشید دوباره بر ما خواهد تابد.» و درست هم گفته بود، اما در جهان‌های جداگانه! ثور در چهارمین فیلم مستقلش به نام «ثور: عشق و تندر» (Thor: Love and Thunder) حضور داشته و لوکی هم که با سریالی به نام خودش بازگشته است، اما این دو نفر همدیگر را ملاقات نکردند. در خط زمانی اصلی زمین-۶۱۶، ظاهرا لوکی مرده است، آن‌ هم برای همیشه. در فیلم «ثور: عشق و تندر»، ثور چندین خالکوبی به یاد برادرش زده است که نشان می‌دهد ظاهرا خدای تندر مرگ برادرش را پذیرفته است. در فصل یک لوکی، خدای حیله و نیرنگ باید با این واقعیت را قبول می‌کرد که او نسخه‌ای از خود واقعی‌اش است که نمی‌تواند به زندگی خود بازگردد. اما، با توجه به حماسه‌ی بعدی انتقام‌جویان که با چندجهانی سروکار دارد، شاید هنوز فرصتی برای اتحاد مجدد این دو برادر وجود داشته باشد.

سریال «لوکی» بعد از وقایع فیلم «انتقام‌جویان: پایان بازی»، اولین فیلم این مجموعه که سفر در زمان را معرفی می‌کند، اتفاق می‌افتد. در این فیلم، اعضای اصلی انتقام‌جویان راهی برای سفر به گذشته ابداع کردند تا سنگ‌های بی‌نهایتی را که تانوس نابود کرده بود، دوباره به دست آورند. یکی از سال‌هایی که انتقام‌جویان به آن بازگشتند، سال ۲۰۱۲ بود، زمانی که لوکی در نیویورک بود و رهبری حمله چیتاوری به شهر را بر عهده داشت.

در آن زمان لوکی عصایی را در اختیار داشت که قدرتش را از سنگ ذهن می‌گرفت. لوکی همچنین به دنبال تسراکت بود که سنگ فضا را در خود داشت. پس از شکست وی، هر دو سنگ توسط شیلد قبض شدند. اما انتقام‌جویان در «پایان بازی» به این سنگ‌ها نیاز داشتند، بنابراین استیو راجرز/کاپیتان آمریکا (کریس ایوانز) با خود جوان‌ترش برای تصاحب عصا جنگید و در همین حین تونی استارک/مرد آهنی (رابرت داونی جونیور) مسئول تامین امنیت تسراکت بود. اما در انتها نقشه‌ی آن‌ها آنطور که انتظار داشتند پیش نرفت. هالک سال ۲۰۱۲ به تونی که چمدان حاوی تسراکت را در دست داشت حمله کرد و باعث هرج و مرج مطلق شد. چمدان به همراه تسراکت درون آن به هوا پرتاب شد. لوکی که برای لحظه‌ای به حال خود رها شده بود توانست تسراکت را بقاپد و از قدرت آن برای دور شدن از مهلکه استفاده کند. ما در آن زمان مقصد لوکی را نمی‌دانستیم، اما همانطور که در اولین قسمت از سریال لوکی نشان داده شد، او در بیابانی فرود آمد. در همین بیابان بود که توسط سازمان واریانس زمانی که مکان او را ردیابی کرده بود دستگیر شد. اینگونه است که لوکی اکنون هنوز زنده است و آماده رهبری سریال مستقل خود در دیزنی+.

از نظر فنی، لوکی واقعی یا بهتر است بگوییم، آن لوکی که طرفداران از سال ۲۰۱۱ شناخته‌اند، هنوز مرده است. نسخه‌ی موجود در این سریال از خط زمانی متفاوتی است و در نقطه مشخصی از رشد شخصیت خود قرار دارد. آن لوکی که طرفداران او به او علاقه دارند همان کسی است که به آزگارد بازگشت، اهالی آن را تخلیه کرد تا از حمله‌ی هلا (کیت بلانشت) جان سالم به در ببرند و در بازگشت به زمین به ثور پیوست. از نظر بسیاری، لوکی رستگار شد و در نهایت به یکی از «آدم خوب‌»های داستان تبدیل شد. اما قهرمان سریال «لوکی» همان شخص نیست. این لوکی از شکست خود به دست انتقام‌جویان هنوز عصبانی است و در شروع نمایش هنوز به ثور و سرنوشت او برای تبدیل شدن به پادشاه آزگارد حسادت می‌کند. نفرت او از ثور حداقل در یکی از تریلرها نشان داده شده بود، اما لوکی در سریال با ترس‌های خود مقابله می‌کرد. این‌ها بدان معنا نیست که شخصیت سریال شخصیتی مرموز یا مثبت نبود، اما به هرحال می‌توان گفت که این شخصیت فردی بسیار متفاوت با شخصیتی بود که آخرین بار در خط زمانی اصلی با آن مواجه شدیم.

دیزنی و مارول باهوش بودند که راهی جدید و منطقی برای زنده نگه داشتن شخصیت لوکی در دنیای سینمایی مارول پیدا کردند. این شخصیت محبوب هواداران مارول است و همیشه در لیست بهترین شخصیت‌ها در رتبه‌های بالایی قرار دارد. بازی هیدلستون در اولین فیلم ثور قرار بود آخرین بازی‌ای باشد که از این شخصیت دیدیم، اما اکثر بینندگان موافق هستند که بازگشت خدای شیطان به بازی اتفاقی فوق‌العاده است.

منبع: COLLIDER

راهنمای تماشای سریال


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۰ دیدگاه
 1. محمد

  داداش ببین فیلم های مارول همشون این طوری هستن اون میمره این برمیگرده مارول بهترین کاری کرد این بود که ماشین زمان آورد تو انتقام جویان تا بتونه برگرده به گذشته همرو برگردونم این یه مدرک خوب برای بازگشت شخصیت ها از مرگه

 2. Ssss

  در آینده مرده بود و چون انتقام جویان برگشتن گذشته تانوس ازگذشته به آینده که اومد تا دستکش را بدست بیاره تاکنون جوان را از بین بردن و از جوانی مرده بود تا آینده

 3. Ali

  چرا تونی استارک رو زنده نمیکنن😐

  1. علی

   تونی استارک نباید هم زنده بشه
   اون مرگ دراماتیک واسه این بوده که از فاز های جدید مارول کنار بره دیگه

 4. سارا

  مارول.تو فیلم انتقام جویان اخربازی .شخصیت های خوبشو از دست داده.کاپیتان امریکا هم بازنشسته شده مرگ تونی.مرگ بیوه سیا.ویژن. و ناقص شدن حالک فکر نکنم فیلم های اینده مارول خوب باشه

 5. سپهر

  من نمیدونم چرا بدرد نخور هایی مثل لوکی نمیمیرن ولی آدمای بزرگی مثل تونی استارک میمیرن اینه مارول

 6. پیدرت

  با گفتن جمله ی من هنوز زنده‌ام هنوز زندست🗿

 7. Ali...

  اصلا لوکی نامیراست هیچوقت نمیمیره هیشکیم نمیدونه

 8. مارول فن

  لوکی بعد از هر فیلم:
  نمردم🗿

  1. Frost

   دقیقا
   خیلی رو مخ میرم

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما