۹ خیانت بزرگ لوکی به ثور در دنیای سینمایی مارول

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
مارول

لوکی بارها و بارها در دنیای سینمایی مارول به دیگران خیانت می‌کند و آن‌ها را فریب می‌دهد و یکی از افرادی که مدام از ترفندهای او آسیب می‌بیند، ثور است.

تام هیدلستون در سال ۲۰۱۱ و با اولین حضور خود به عنوان خدای شرارت در فیلم ثور، به دنیای سینمایی مارول پیوست. او بلافاصله به دلیل جذابیت، توانایی‌های جادویی و مهارت‌های لوکی در دست انداختن و فریب دادن اطرافیانش، به شخصیت مورد علاقه طرفداران تبدیل شد. آن فیلم، لوکی را به عنوان یک شرور بزرگ‌تر در آینده معرفی کرد و او تبدیل به شخصیت منفی اصلی فیلم انتقام جویان شد.

بازی او به عنوان یک شرور جذاب و تا حدودی دلسوز و استقبال طرفداران از لوکی باعث شد که مارول بارها از او در فیلم‌های خود استفاده کند. حضور مداوم لوکی در دنیای سینمایی مارول موجب گردید تا او از یک شرور به یک ضدقهرمان تبدیل شود و تحول او در فیلم انتقام‌جویان: جنگ ابدیت به پایان واقعی خود رسید و به نظر می‌رسید که او در آن فیلم به یک قهرمان تبدیل شده است. البته نسخه دیگری از شخصیت لوکی نیز موجود است که به لطف مجموعه لوکی دیزنی‌پلاس که به طور تصادفی از فیلم انتقام‌جویان: بازی پایانی پایه‌گذاری شد، به کار خود ادامه خواهد داد. خیلی‌ها مشتاق دیدن ماجراجویی‌های بیشتر لوکی هستند و واضح است که خدای شیطنت دوباره‌ بازخواهد گشت تا برخی از ترفندهای قدیمی خود را نمایش دهد.

مهم نیست که فیلم‌های دنیای سینمایی مارول دارای نسخه‌ شرور لوکی هستند یا قهرمان او. به هر حال، همیشه انتظار می‌رود که او به افراد خیانت کند یا آن‌ها را فریب دهد. بسیاری از شخصیت‌های مارول قربانی نقشه‌های لوکی شده‌اند اما هیچ کدام به اندازه ثور از این طریق لطمه ندیده‌اند. خدای تندر با برادر خوانده‌اش بزرگ شد و آن‌ها با هم هزاران سال تجربه‌های مختلف دارند. در چند سالی که دنیای سینمایی مارول راه‌اندازی شده است، لوکی بارها به برادرش خیانت کرده و او را فریب داده است اما ثور همچنان به لوکی اعتماد دارد.

۱. ترفند مار

ثور و لوکی

قدیمی‌ترین ترفندی که لوکی روی ثور اجرا کرد، به دوران کودکی‌ آن‌ها باز‌می‌گردد، زمانی که لوکی ظاهر خود را تغییر داد و تبدیل به مار شد. ثور این وقایع را برای بروس بنر و والکری در فیلم ثور: رگناروک بازگو کرد. همان‌طور که خدای تندر گفت، مارها یکی از حیوانات مورد علاقه او در کودکی بودند و لوکی از این موضوع برای ترساندن برادرش استفاده کرد. لوکی به یک مار تبدیل شد تا ثور هشت ساله را به سمت خود بکشاند و سپس با آشکار کردن شکل واقعی خود او را غافلگیر کرد اما بدتر از همه این بود که لوکی از این فرصت استفاده کرد و به ثور چاقو زد.

۲. مراسم تحلیف ثور

ثور و لوکی

اولین باری که لوکی در دنیای سینمایی مارول به ثور خیانت کرد، در همان دقایق ابتدایی فیلم ثور بود. آن روز، قرار بود مراسم تحلیف ثور برای تبدیل شدن به پادشاه جدید آسگارد برگزار شود. در طول مراسم و درست قبل از اینکه اودین رسما بزرگ‌ترین پسرش را به عنوان رهبر جدید امپراتوری معرفی کند، گروه کوچکی از غول‌های فراست به طاق اودین حمله کردند. این اتفاق، تاجگذاری ثور را به هم ریخت که بخشی از نقشه کلی لوکی بود. او بعدا فاش کرد که این کار را صرفا برای این که روز بزرگ زندگی ثور را بر هم زند، انجام داده است.

۳. تهاجم به یوتنهایم

ثور و لوکی

لوکی پس از خیانت به ثور به واسطه تهاجم غول‌های فراست، دوباره بر علیه او برخاست و این بار نوبت تلافی آسگارد بود. لوکی عصبانیت برادرش را برانگیخت و او را فریب داد تا به یوتنهایم حمله کند. ثور، لوکی، لیدی سیف و سه جنگجو، همگی به سیاره یخی رفتند تا در مقابل غول‌های فراست بایستند. با این حال، این طرح و نقشه برخلاف میل اودین پیش رفت. لوکی ثور را فریب داد تا به خانه غول‌های فراست، یوتنهایم حمله کند، زیرا می‌دانست که این امر باعث خشم پدرشان می‌شود اما او در عین حال، به نقشه ثور هم خیانت کرد. ثور نمی‌خواست کسی جلوی آن‌ها را بگیرد اما لوکی از یک نفر خواست که اودین را مدت کوتاهی پس از رفتن آن‌ها، از ماموریت آگاه کند تا اودین، این جنگجویان را نجات دهد. این ترفند، هزینه زیادی برای ثور دربر داشت، زیرا اودین او را به زمین تبعید کرد و به دلیل نقشه نامناسبش، قدرت را از او سلب کرد.

۴. مرگ اودین

ثور و لوکی

لوکی در ترفند بعدی خود، به خدای تندر اطلاع داد که اودین مرده است. ثور پس از تلاش برای بازپس‌گیری میولنیر، توسط سازمان شیلد دستگیر شد و سپس لوکی به طوری جادویی او را در زمین ملاقات کرد. او به ثور گفت که اودین پس از تبعید او به زمین درگذشت و در نتیجه خودش (لوکی) فرمانروای آسگارد شده است. لوکی گفت که او نمی‌تواند مجازات ثور را لغو کند، زیرا این آخرین فرمان اودین بوده است. با این حال، این موضوع درست نبود. اودین هنوز زنده بود اما فقط در خواب به سر می‌برد. زمانی که لیدی سیف و سه جنگجو به زمین آمدند، ثور حقیقت را فهمید.

۵. تهاجم به زمین

ثور و لوکی

حمله لوکی به زمین نیز تا حدودی خیانت به ثور محسوب می‌شود. او سوگند خورد که در صورت لزوم، از این سیاره محافظت کند و تلاش لوکی برای تسلط بر این سیاره مستقیما بر خلاف اهداف ثور بود. لوکی هرگز در طول تلاش خود برای تهاجم به زمین، شخصا به ثور خیانت نمی‌کند اما حمله به زمین و همکاری با تانوس، هنوز تا حدی، دشمنی و خیانت به ثور به نظر می‌رسد.

۶. فریب دادن انتقام‌جویان

ثور و لوکی

لوکی در انتقام جویان (۲۰۱۲) ثور را در لحظه مهمی از فیلم فریب می‌دهد. پس از این که انتقام‌جویان لوکی را به راحتی دستگیر کردند، هاوک‌آی و دیگر مینیون‌های لوکی، شرایط آزادی او را فراهم نمودند. لوکی در سلولی که برای هالک طراحی شده بود نگهداری می‌شد و ثور در بحبوحه کودتا به سمت آن محل شتافت. وقتی ثور رسید، لوکی در آستانه فرار بود. ثور دوید تا با لوکی مقابله کند اما از وی عبور کرد، زیرا او یک توهم بود. لوکی در ادامه گفت که ثور همیشه گول ترفندهایش را می‌خورد و سپس خود را از ایرکرفت به بیرون پرت کرد.

۷. مرگ جعلی لوکی در ثور ۲

ثور و لوکی

ثور در فیلم ثور: دنیای تاریک، لحظه‌ به لحظه با لوکی کار می‌کرد و همراه او بود تا جلوی خیانتش را بگیرد اما خدای شرارت در نهایت او را فریب داد. لوکی به الگریم نفرین‌شده با چاقو ضربه زد اما این شیطان تاریکی برگشت و با همان سلاح، لوکی را به سیخ کشید. به نظر می‌رسید که این پایان داستان لوکی در دنیای سینمایی مارول باشد و حتی ثور در حالی که برادرش در آغوشش فوت کرد، برای او اشک ریخت. با این حال، این اتفاق نیز یکی دیگر از توهمات آفریده لوکی بود. لوکی جای خود را با یک نگهبان آسگاردی که در آن‌جا بود، عوض کرد و به آسگارد بازگشت.

۸. گرفتن جای اودین

ثور و لوکی

لوکی به آسگارد بازگشت و ترفند عظیم دیگری را روی ثور و تمام آسگارد اجرا کرد. لوکی در نقش اودین ظاهر شد و به جای او بر آسگارد حکومت کرد. ثور با اودین جعلی روبه‌رو شد و به چیزی شک نکرد. در کمال تعجب، آسگارد تحت حکومت او شرایط خوبی داشت و حتی لوکی از قدرت خود برای تحسین بیشتر خودش سواستفاده کرد. در فیلم ثور: رگناروک بود که ثور از فریب لوکی و کارهایی که او با اودین کرده بود مطلع شد.

۹. سرقت تسرکت

ثور و لوکی

سرقت تسرکت توسط لوکی از طاق اودین قبل از نابودی آسگارد در ثور: رگناروک نیز به گونه‌ای خیانت به ثور تلقی می‌شود. خدای تندر نگران نگهداری یا محافظت از سنگ ابدیت نبود اما لوکی نتوانست جلوی خود را بگیرد و آن را دزدید. این امر تاوان زیادی به همراه داشت، زیرا تانوس را مستقیما به یک کشتی که هر آن‌چه از آسگارد باقی مانده بود در آن قرار داشت، هدایت کرد. تایتان دیوانه نیمی از افراد سرنشین کشتی، از جمله لوکی را در پایان کار کشت. البته قسمت جالب ماجرا این‌جاست که لوکی مجبور شد تسرکت را رها کند تا تانوس را از کشتن ثور باز دارد اما اگر لوکی این سنگ ابدیت را برنمی‌داشت، تانوس هم به دنبال آن‌ها نمی‌رفت.

منبع: Screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما