۱۱ نکته برای شستن لباس‌های حریر

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
شستن لباس‌های حریر

پارچه‌ی حریر پارچه‌ای سبک است که به خاطر ظاهر شفاف و لیطفش محبوبیت بالایی دارد. این پارچه اغلب در دوخت لباس‌های مجلسی زیبا، پیراهن و روسری استفاده می‌شود و نسبت به انواع دیگر پارچه‌ها نیاز به مراقبت و توجه بیشتری دارد. با این حال بسیاری از مردم نمی‌دانند بهترین راه برای محافظت و شستن لباس‌های حریر چگونه است.

برای اینکه از لباس‌های حریر تا حد ممکن محافظت کنیم، باید شرایط مناسب شست‌وشو و خشک کردن آن‌ها را در نظر بگیریم. شستن لباس‌های حریر آنقدر‌ها هم سخت و پیچیده نیست فقط باید به خوبی از دستورالعمل‌ها پیروی کنید. در ادامه راهنمای شست‌وشوی لباس‌ها و نکات ساده‌ای که باید در مورد تمیز کردن لباس حریر بدانید، آمده است.

بهترین راه برای شستن لباس‌های حریر

حریر پارچه‌ای بسیار ظریف و نرم است. اگر به خوبی از آن مراقبت شود، می‌توان آن را تا سال‌ها استفاده کرد. توجه به شرایط شست‌وشوی مناسب و خرید بهترین انواع ملزومات نظافت لباس برای افزایش طول عمر و جلوگیری از آسیب رساندن به الیاف این نوع پارچه ضروری است. لباس حریر اگر به درستی شسته نشود، به راحتی می‌تواند پاره شود، چروک شود یا رنگ خود را از دست بدهد. ایمن‌ترین و ملایم‌ترین راه، شستن لباس حریر با دست است.

پودر رختشویی دستی سافتلن مدل 1402 وزن 500 گرم مجموعه 2 عددی

نحوه‌ی شستن لباس‌های حریر با دست

شستن لباس‌های حریر

از یک شوینده‌ی مخصوص لباس‌های حریر استفاده کنید و لباس خود را بیش از ۱۰ دقیقه در آب و شوینده خیس نکنید. مراقب باشید که نرم‌کننده اضافه نکنید، زیرا باعث سنگین شدن مواد می‌شود. لباس حریر باید به به صورت آرام و ملایم شسته شود. شست‌وشو با آب سرد بهترین روش است. همچنین از مالش دادن پارچه‌ی لباس برای از بین بردن لکه خودداری کنید.

شستن لباس‌های حریر با ماشین لباس‌شویی

شستن لباس مجلسی حریر

اگرچه شستن این نوع لباس در ماشین لباسشویی توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است باعث کشیده شدن یا پارگی پارچه‌ی حریر شود، اما به این معنای نیست که به کلی نمی‌توان این نوع لباس را در ماشین لباس‌شویی انداخت. اگر ناچار هستید لباس‌های حریر خود را با ماشین لباس‌شویی بشویید، حتما باید ابتدا لباس را در یک کیسه‌ی شست‌وشوی مشبک قرار دهید. همچنین باید آن را به تنهایی و نه همراه با لباس‌های دیگر بشویید. یک شوینده‌ی ملایم ستفاده کنید، دستگاه خود را روی آب سرد و کوتاه‌ترین و ملایم‌ترین چرخه‌ی ممکن تنظیم کنید.

 مایع لباسشویی سافتلن مدل Purple حجم 3 لیتر

لکه‌گیری از لباس‌های حریر

بهترین راه برای گرفتن لکه از لباس‌های حریر آن است که در صورت کثیف شدن لباس، بلافاصله لکه را پاک کنید تا اثر آن باقی نماند. با یک پارچه‌ی تمیز یا حوله‌ی کاغذی لکه را به آرامی پاک کنید و پارچه را به سختی مالش ندهید. همچنین هرگز از پاک‌کننده‌ی لکه استفاده نکنید زیرا به حریر شما آسیب بیشتری خواهد رساند.

خشک کردن

شستن لباس حریر

متخصصان شست‌وشوی لباس توصیه می‌کنند که لباس‌های حریر با چرخاندن در ماشین لباسشویی خشک نشوند. زیرا این کار می‌تواند به الیاف پارچه‌ی حریر آسیب برساند و باعث چروک شدن لباس شما شود. بهتر است همانند مو‌های سر، لباس حریر خود را روی یک حوله قرار داده و به آرامی خشک کنید. مطمئن شوید که لباس حریر را برای خشک شدن، کاملا صاف روی حوله می‌گذارید.

علاوه بر این می‌توانید لباس را روی رخت آویز یا در هوای آزاد هم خشک کنید. اما که حریر به نور  و گرما حساس است. بنابراین لباس خود را دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید زیرا تا از تغییر رنگ، ضعیف شدن  تار و پودر و تسریع در سایش محافظت شود.

بند رخت ویدا مدل Mars
۴۲ %
۶,۲۰۰,۰۰۰
۳,۶۰۰,۰۰۰ تومان

اتو کردن

اگر نیاز به از بین بردن چروک‌های لباس‌ حریر دارید، می‌توانید از اتو با حرارت کم استفاده کنید. بهتر است اتو را مستقیما روی لباس حریر قرار ندهید. در عوض یک حوله یا پارچه روی لباس قرار داده تا از حرارت مستقیم اتو جلوگیری کنید.

سایر نکات شستن لباس‌های حریر

  • پیش از اقدام به شستن لباس‌های حریر، حتما برچسب مراقبت و شست‌و شوی لباس را بخوانید تا دستورالعمل‌های خاص لباس را در مورد نحوه‌ی تمیز کردن و مراقبت از لباس خود در نظر بگیرید.
  • پیش از شست‌و شوی دستی لباس، جواهرات و انگشترهای خود را دربیاورید تا ناخواسته باعث نخ‌کش شدن و پارگی لباس نشوید.
  • برای تمیز کردن پارچه‌ی حریر از آب داغ استفاده نکنید. آب داغ می‌تواند باعث چروک شدن پارچه یا شل شدن و از دست دادن شکل اصلی آن شود. از آب ولرم یا خنک استفاده کنید.
  • شوینده‌های خشن می‌توانند به پارچه‌های ظریفی همچون حریر آسیب برسانند و باعث از بین رفتن رنگ یا شکل آن‌ها شوند. به دنبال شوینده‌ای باشید که به طور خاص برای پارچه‌های ظریف فرموله شده باشد یا یک شوینده ملایم و بدون عطر را در نظر بگیرید.
  • پس از شستن، هرگز برای گرفتن آب لباس آن را نچلانید و پیچ و تاب ندهید. در عوض اجازه دهید آب پارچه بین دو حوله به آرامی گرفته شود.
  • برای جلوگیری از چروک شدن پارچه‌ی حریر، آن را با آب سرد بشویید.

کلام آخر

نکات گفته شده تقریبا برای شستن انواع پارچه‌های حریر قابل استفاده است. رعایت دقیق دستورالعمل‌های شستن لباس حریر، طول عمر لباس شما را تضمین می‌کند. با پیروی از تمام این مراحل ساده لباس شما پس از هر شست‌وشو بی عیب و نقص خواهد ماند و می‌توانید تا سال‌ها از زیبایی و جذابیت لباس‌ها حریر خود در مهمانی‌ها استفاده کنید.

منایع: soi-paris, marthastewartبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما