ژان-پل بلموندو، ستاره‌ی سینمای موج نو فرانسه، درگذشت

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
ژان-پل بلموندو

ژان پل بلموندو چهره‌ی برجسته سینمای فرانسه و بازیگر فیلم‌های مهمی مانند «از نفس افتاده» و «لئون مورن، کشیش» ساعاتی قبل در سن ۸۸ سالگی درگذشت.

ژان-پل بلموندو به خاطر نقش‌آفرینی چشمگیرش در فیلم از نفس افتاده به کارگردانی ژان لوک گدار طی دهه‌های گذشته به یکی از نمادها و نشانه‌های سینمای موج نوی فرانسه تبدیل شده است. او با وجود دماغ شکسته‌اش به واسطه‌ی فیزیک جذاب و چهره‌ی خاص و لبخند شیطنت‌آمیزش نزدیک به پنج دهه بازیگر نقش اصلی فیلم‌های فرانسوی بود. بلموندو توانست علاوه‌ بر گدار و ژرژ لوتنر با بسیاری از کارگردان‌های مهم اروپایی طی دوران فعالیت‌اش از جمله کلود للوش، آلن رنه و ویتوریو دسیکا هم همکاری کند.

بلموند تا اواسط دهه‌ی ۱۹۸۰ یکی از مهم‌ترین چهره‌های سینمایی فرانسه بود و در بیش از ۸۰ فیلم به ایفای نقش پرداخت. در آن سال‌ها هر فیلم او موج عظیمی از سینمادوستان را به سالن‌ها می‌کشاند. ژان پل بلموند در اغلب فیلم‌هایش فردی ماجراجو و قهرمانی بدبین بود. از فیلم‌های مشهور او می‌توان به از نفس افتاده، «آن مرد از ریو»، «ترس بر فراز شهر»، «طغیانگر، آلپاگور»، «دستبرد»، «تک‌تاز»، «کلاه»، «دزد پاریسی»، «مغز» و «حرفه‌ای» نام برد.

مجله‌ی تایمز در سال ۱۹۶۴ به بلموندو لقب چهره‌ی سینمای مدرن فرانسه را داد. او که پیش از بازیگری، یک بوکسور آماتور بود چهره‌ی خاص خود را مدیون دوران بوکس و مشت خوردنش می‌دانست. بلموند از سال ۲۰۰۱ که دچار سکته قلبی شد، تقریبا سینما را کنار گذاشت و از آن زمان تا پیش از مرگش تنها در یک فیلم بازی کرد. مسؤولان جشنواره‌ی فیلم ونیز در سال ۲۰۱۶ به پاس یک عمر فعالیت هنری‌اش به او شیر طلایی افتخاری را اهدا کردند و بلموند در آن مراسم گفت: «من هرگز به گذشته فکر نمی‌کنم. به پیش رو! به پیش رو! به پیش رو!».

آلن دلون دیگر بازیگر سرشناس و محبوب سینمای فرانسه که عمدتا به‌عنوان رقیب ژان پل بلموند از او یاد می‌شود، در واکنش به درگذشت این بازیگر توانمند بیان کرده است: «وحشتناک است، من کاملا ویران شده‌ام. چه خوب بود اگر هر دو با هم می‌مردیم.»برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

یک دیدگاه
  1. آرش دهستان آبکنار

    خبر ناگواری بود

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما