۱۵ ایده‌ی ساده و تاثیرگذار برای شاد کردن مادر

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه
15 ترفند ساده و تاثیرگذار برای شاد کردن مادر

حتما برای شما هم پیش آمده که برای خوشحال کردن مادرتان تصمیم به خرید هدیه گرفته‌اید اما برای انتخاب یک گزینه‌ی مناسب و خاص با مشکل روبه‌رو شده‌اید. مردد مانده‌اید که یک هدیه‌ی گران قیمت بخرید یا هدیه‌ی ساده و سبک همراه با یک دسته گل؛ به هر حال باید بدانید شاد کردن مادر کار سختی نیست و آن‌ها از دریافت هیچ چیزی ناراحت نمی‌شوند.

احساس خوشبختی و خوشحالی یک موضوع کاملا درونی است و در هر فرد به شکل متفاوتی بروز می‌کند. برای انتخاب یک هدیه‌ی مناسب لازم است که بدانید چه چیزهایی فرد را خوشحال می‌کند، در این صورت است که می‌توانید او را واقعا شاد کنید.

در بعضی اوقات اصلا نیازی به خرید هدیه‌ی گران‌قیمت یا انتظار برای رسیدن یک مناسبت خاص هم ندارید. فقط کافی است کمی به او نزدیک شوید. امروز در دیجی‌کالا مگ قصد داریم تا ترفندهایی ساده و کاربردی برای شاد کردن مادر را آموزش دهیم. ترفندهایی که با کمک آن‌ها می‌توانید مادر عزیزتان را واقعا و از صمیم قلب خوشحال کنید.

۱. به او نشان دهید که برای شما مهم است

شاد کردن مادر - برای شمامهم است

به او علاقه نشان دهید تا متوجه شود که برای شما ارزش دارد. به او بگویید که درباره‌اش چه فکری می‌کنید و نسبت به او چه احساسی دارید.

از زندگی‌تان به او بگویید و اجازه دهید او هم درباره‌ی زندگی‌اش صحبت کند. با او گپ بزنید و بگویید با شنیدن صحبت‌هایش احساس خوشبختی می‌کنید. از او درباره‌ی گذشته‌اش بپرسید و بخواهید که خاطرات کودکی‌اش را برای شما تعریف کند.

تحقیقات نشان داده است وقتی افراد خانواده درباره‌ی گذشته‌ی خود و سوابق خانوادگی‌شان با هم صحبت می‌کنند، پیوندهای عاطفی عمیقی بین آن‌ها ایجاد می‌شود و فرزندان هم اعتماد به نفس بالاتری پیدا می‌کنند. پس این گپ و گفت‌ها به نفع شما هم هست!

۲. از احساسات او سوال کنید

شاد کردن مادر - از احساساتش بپرسید

مادرها هم مانند افراد دیگر نیاز دارند که از احساسات‌شان صحبت کنند. از مادر‌تان درباره‌ی احساساتی که دارد سوال کنید، این کار یعنی به او توجه می‌کنید و خوشبختی‌اش برای شما مهم است. مطمئن باشید با این کار خوشحال می‌شود.

مثلا اگر فکر می‌کنید استرس دارد می‌توانید بگویید به نظرتان می‌رسد الان مضطرب است و در مورد موضوعی استرس دارد. سپس از او بخواهید درباره‌ی آن موضوع و احساسش با شما صحبت کند.

یکی دیگر از راه‌های صحبت کردن درباره‌ی احساسات، پرسیدن از او درباره‌ی روزی است که گذرانده است. او همیشه از شما درباره‌ی روزی که گذرانده‌اید می‌پرسد، پس چرا شما این کار را نکنید.

۳. به او پیامک بزنید

شاد کردن مادر - پیامک بزنید

مهربانی‌های کوچک اثرات بزرگی بر جا می‌گذارند. با ارسال یک پیامک در روز، نشان می‌دهید که در طول روز به او فکر می‌کنید، همین کار یعنی شاد کردن مادر. قدردانی از او با یک پیامک بسیار ارزشمند است و به او می‌گوید که برای شما جایگاه خاصی دارد.

فراموش نکنید، افراد هرچه بیشتر پشتیبانی شوند، شادتر خواهند بود. نیازی به نوشتن متن‌های طولانی و آماده نیست، یک متن ساده ولی واقعی و همراه با احساس دقیق شما، بیشترین تاثیر را می‌گذارد. مثلا می‌توانید بنویسید: «سلام مامان. امیدوارم روزت خوب پیش بره.» همین چند کلمه‌ی ساده به او احساس خوشبختی می‌دهد.

۴. عذرخواهی کنید

شاد کردن مادر - عذرخواهی کنید

وقتی می‌دانید کار اشتباهی انجام داده‌اید به راحتی عذرخواهی کنید. گاهی این کار برای شما سخت است اما وقتی از او درباره‌ی اشتباه‌تان عذرخواهی کنید مسئولیت‌پذیری شما را نشان می‌دهد. همچنین این کار باعث تقویت رابطه‌ی شما با مادرتان می‌شود و او احساس می‌کند که دوستش دارید.

عذرخواهی شامل سه مرحله است:

 • پشیمانی
 • مسئولیت‌پذیری
 • عذرخواهی

یعنی شما بدون هیچ بهانه‌ای مسئولیت کار خود را می‌پذیرید و بابت اشتباه‌تان ابراز تاسف می‌کنید. این موضوع اصلا کار سخت و زمان‌بری نیست. مثلا اگر مادرتان اشاره می‌کند که دو روز است سطل زباله را خالی نکرده‌اید خیلی راحت می‌توانید بگویید: «ببخشید، فراموش کردم». حتی می‌توانید برای اینکه کارها را فراموش نکنید آن‌ها را در دفتر کاری خود بنویسید.

۵. خودتان را جای او بگذارید

شاد کردن مادر - جای او باشید

گاهی تعجب می‌کنید که چرا مادرتان یک روز برای شما یک دوست صمیمی است و روز دیگر، نقش زندان‌بان شما را ایفا می‌کند. به جای عصبانی شدن از او، خودتان را جای او بگذارید. تصور کنید اگر در موقعیت او بودید چه مسئولیت‌هایی بر دوش شما بود. همیشه از او توقع دارید که با شما همدلی کند، این بار نوبت شما است.

مثلا اگر او درباره‌ی موضوعی سوالی می‌پرسد و شما به جای مسئولیت پذیری از جواب دادن فرار کنید، به احساسات او آسیب زده‌اید. اگر برای صحبت کردن درباره‌ی آن موضوع وقت ندارید خیلی ساده از او عذرخواهی کنید و بگویید «در حال حاضر مشغول کاری هستید و باید آن را سریع تمام کنید. اشکالی ندارد بعدا درباره‌ی این موضوع صحبت کنیم؟» این حرف به او نشان می‌دهد که به رابطه‌تان اهمیت می‌دهید.

برای شاد کردن مادر نیازی انجام کارهای سخت نیست. با درک کردن او می‌توانید خوشحالش کنید. 

گاهی مادرها کارهایی انجام می‌دهند که شما احساس شرمندگی می‌کنید. برای اینک دلیل انجام آن را درک کنید کافی است تصور کنید چه دلیل‌هایی برای انجام آن وجود دارد. مثلا اگر نوزاد را از آغوش شما می‌گیرد به این دلیل نیست که شما را نابالغ می‌بیند، بلکه به این دلیل است که می‌خواهد شما احساس امنیت و راحتی کنید. اگر در چنین موقعیتی قرار گرفتید از او دلیل انجام آن کار را بپرسید تا دچار سوتفاهم نشوید.

۶. درباره‌ی مشکلات‌تان با او صحبت کنید

شاد کردن مادر - از مشکلات‌تان صحبت کنید

مادرها دوست دارند در زندگی فرزندان‌شان تاثیرگذار هستند و وقتی از آن‌ها می‌خواهید در افکار و احساسات‌تان شریک باشند بسیار خوشحال می‌شوند. اگر روز بدی را در مدرسه یا محل کار گذرانده‌اید، یا مشکلی دارید و نمی‌دانید چطور واکنش نشان دهید از مادرتان راهنمایی بخواهید. این کار به او نشان می‌دهد که فکر و تجربه‌اش برای شما ارزشمند است.

اگر درباره‌ی مساله‌ای خوشحال هستید و احساس خوبی دارید، یک فیلم عالی دیده‌اید یا شاهد یک اتفاق هیجان انگیز بوده‌اید درباره‌ی آن با مادرتان صحبت کنید. با این کار هم خودتان احساس بهتری دارید هم به او احساس دوست داشته شدن را منتقل می‌کنید.

۷. با هم خوش بگذرانید

شاد کردن مادر - با هم خوش بگذرانید

همه‌ی ما با دوستان‌مان شوخی می‌کنیم و ساعت‌هایی را با خنده می‌گذرانیم. دلیل این خنده و شوخی هر چیز ساده‌ای می‌تواند باشد، حتی تلفظ اشتباه یک اسم. اما تا مدت‌ها با گفتن همان اسم اشتباه با هم می‌خندید و خوش می‌گذرانید.

همین رابطه را با مادرتان هم ایجاد کنید. اصطلاحات خنده‌دار و شوخی‌های مخفی خودتان را داشته باشید و با هم خوش بگذرانید. این کار به تقویت رابطه و ایجاد احساس امنیت و شادی در هر دوی شما کمک می‌کند.

اگر به دنبال یک راه ساده برای شاد کردن مادر می‌گردید یک برنامه‌ی عصرانه‌ی خصوصی ترتیب دهید. با هم بازی کنید یا یک فیلم کمدی ببینید و چند ساعت بدون فکر کردن به کارهای منزل خوش بگذرانید.

۸. برای او هدیه‌ای مخصوص تهیه کنید

شاد کردن مادر - هدیه مخصوص

هدیه‌ها نشان می‌دهند که شما چقدر وقت صرف کرده‌اید و چقدر تلاش کرده‌اید تا شخص را خوشحال کنید. این موضوع یک پیغام مخفی هم دارد، آن شخص چقدر برای شما اهمیت دارد.

برای مادرتان یک هدیه‌ی مخصوص بخرید یا درست کنید. حتما نباید وسیله‌ای گران قیمت بخرید، هر چیزی که نشان دهد شما وقت صرف کرده‌اید تا او را خوشحال کنید برای مادرتان ارزشمند است.

توجه کنید که به چه چیزهایی علاقه دارد و بر همان اساس یک هدیه برای او بسازید. مثلا با اوریگامی شخصیت یا نمادهای فیلم مورد علاقه‌اش را بسازید. بن تخفیف فروشگاه مورد علاقه‌اش را بگیرید، یک صبحانه‌ی عالی در تخت‌خواب به او هدیه دهید یا لیستی از موزیک‌های مورد علاقه‌اش در دوران مدرسه تهیه کنید. تمام این کارهای کوچک او را خوشحال می‌کند.

۹. برای او یادداشت ناهار بگذارید

شاد کردن مادر - یادداشت ناهار

مادرها همیشه ناهار فردا را می‌پزند و در ظرفی آماده می‌گذارند تا راحت آن را به محل کار یا مدرسه ببریم. چرا شما این کار را برای او نکنید. یک ساندویچ خوشمزه برای او تهیه کنید و در یخچال بگذارید. روی در یخچال یک یادداشت بگذارید و بگویید که برای او غذا آماده کرده‌اید تا بتواند در طول روز به کارهایی که دوست دارد رسیدگی کند.

۱۰. دوستان‌تان را با مادرتان آشنا کنید

شاد کردن مادر - دوستان و مادرتان را آشنا کنید

شک نکنید که آشنایی دوستان‌تان با مادرتان کار پر ریسکی است. ممکن است در زمانی که آمادگی‌اش را ندارید یک عکس از کودکی‌تان به آن‌ها نشان دهد و باعث خجالت‌تان شود. با این حال آشنا کردن آن‌ها با هم به ایجاد احساس صمیمیت بین شما کمک می‌کند.

۱۱. در کارهای خانه کمک کنید

شاد کردن مادر - در کارها کمک کنید

انجام کارهای خانه خسته کننده یا گاهی همراه با استرس است. با کمک کردن به او در انجام کارهای خانه  از فشار و استرسی که تحمل می‌کند کم کنید. حتی می‌توانید او را غافلگیر کنید. مثلا اگر برای انجام کاری بیرون از خانه است تمام ظرف‌ها را بشویید. مطمئن باشید وقتی به خانه برگردد و ظرف‌های تمیز را ببیند حسابی خوشحال می‌شود.

۱۲. برای او یک وعده غذای کامل بپزید

شاد کردن مادر - غذا بپزید

درست است که شام خوردن در کنار هم می‌تواند استرس‌زا باشد اما می‌توانید از آن برای تقویت ارتباط‌تان استفاده کنید. اگر می‌دانید مادرتان هفته‌ی شلوغی را می‌گذراند به او بگویید که یک شب شما شام می‌پزید. حتی اگر نمی‌توانید غذا بپزید می‌توانید به او پیشنهاد دهید که در پختن غذا کمک می‌کنید. با این کار هم مهارت‌های آشپزی خود را افزایش می‌دهید هم زمان بیشتری را با هم سپری می‌‌کنید.

اگر شام پختن سخت است صبحانه را امتحان کنید. آخر هفته برای مادرتان یک صبحانه‌ی مفصل تهیه کنید و به تخت خواب او ببرید. با این کار اجازه می‌دهید خستگی هفته را از تن بیرون کند و احساس خوبی داشته باشد.

دقت کنید که غذاهای مورد علاقه‌اش چیست و همان‌ها را برای او بپزید. اگر غذای مورد علاقه‌ی مادرتان سخت و پیچیده است از او بخواهید طرز پختش را به شما آموزش دهد و حتی آن را با هم بپزید تا کامل یاد بگیرید.

۱۳. مسئولیت بعضی از کارها را به عهده بگیرید

شاد کردن مادر - مسئولیت پذیر باشید

درست است که مادرها می‌توانند همه‌ی کارهای ما را مدیریت کنند و برای ما برنامه‌ریزی کنند اما قبول کنید که این کار واقعا استرس‌زا است و او را تحت فشار قرار می‌دهد. اگر خانواده‌ی شما پرجمعیت باشد میزان فشار چندین برابر می‌شود، چون او باید برنامه‌ی افراد زیادی را تنظیم کرده و به خاطر بسپارد.

مسئولیت‌پذیری نشان‌دهنده‌ی بالغ شدن شما است و چه چیزی بهتر برای شاد کردن مادر وجود دارد؟

سعی کنید بخشی از برنامه‌ریزی را خودتان انجام بدهید. قرارهای ملاقات و برنامه‌ی سفرهای‌تان را به تنهایی بچینید یا برای درس خواندن و انجام تکالیف‌تان زمان‌بندی کنید. با این کار به او کمک می‌کنید که زمانی را برای انجام کارهای شخصی داشته باشد و استرس کمتری را تحمل کند.

۱۴. با مادرتان وقت بگذرانید

شاد کردن مادر - با هم وقت بگذرانید

از او بخواهید فقط شما دو نفر کاری را انجام دهید. با هم یک فیلم ببینید یا به کافه بروید و آنجا را پاتوق کنید. شک نکنید که او برای انجام این کار هیجان‌زده می‌شود. حتی می‌توانید با هم بازی‌های کامپیوتری بکنید یا ورزش‌های سبک مثل پیاده‌روی و دوچرخه سواری انجام دهید.

اگر هر دو از دوست‌داران حیوانات هستید با هم به پناهگاه حیوانات بروید و با آن‌ها بازی کنید. باور کنید این کار بیشتر از هر هدیه‌ای او را خوشحال می‌کند.

۱۵. تاریخ‌های مهم را به خاطر بسپارید

شاد کردن مادر - مناسبت‌ها

هیچ چیزی به اندازه‌ی اینکه شما تاریخ تولد یا سالگرد ازدواج مادرتان را به خاطر داشته باشید او را خوشحال نمی‌کند. با به یاد داشتن تاریخ‌های خاص می‌توانید به او احساس ویژه‌ای بدهید، احساس اهمیت و ارزش فوق‌العاده زیاد.

در این تاریخ‌ها برای او نامه بنویسید، کارت پستال بفرستید یا یک ایمیل بزنید و مناسبت آن روز را تبریک بگویید. اجازه دهید احساس کند که برای ما مهم است.

اگر به خاطر سپردن تمام تاریخ‌ها برای شما مشکل است می‌توانید از یک سررسید یا تقویم الکترونیک گوشی تلفن همراه‌تان برای این کار استفاده کنید. مناسبت‌ها را در تاریخ‌های‌شان یادداشت کنید تا هیچ وقت فراموش نشوند.

چند پیشنهاد ساده‌ی دیگر

شاد کردن مادر - چند پیشنهاد

 • بدون اینکه مادرتان از شما بخواهد کارهایی را انجام دهید.
 • بدون دلیل و بهانه او را در آغوش بگیرید و بگویید چقدر دوستش دارید. شاد کردن مادر دلیل نمی‌خواهد.
 • در مدرسه‌ نمره‌های خوبی بگیرید. مادرها همیشه نگران تحصیلات فرزندان‌شان هستند.
 • به او بگویید برای آنچه که هست دوستش دارید و قدردان کارهایی که برای شما انجام می‌دهد هستید.
 • اگر فرزند ارشد هستید گاهی مسئولیت شام پختن و نگهداری از فرزندان کوچک‌تر را به عهده بگیرید.
 • برای او یک هدیه‌ی دست‌ساز درست کنید.
 • بدون اینکه بگوید برایش کاری انجام دهید و او را خوشحال کنید.
 • اگر مستقل زندگی می‌کنید با او تماس تلفنی و متنی داشته باشید. حتی در شبکه‌های اجتماعی با او ارتباط داشته باشید تا احساس فراموش شدن نداشته باشد.
 • کارهای ساده و کوچک روزمره به اندازه‌ی کارهای بزرگ ارزشمند هستند. با کارهای کوچک در طول روز به او احساس قدردانی و دوست داشته شدن را منتقل کنید. از نتیجه‌ی آن شگفت‌زده خواهید شد.
 • نشان دهید که شما هم می‌توانید مراقب او باشید و همه‌ی کارها را به تنهایی انجام دهید.
 • فقط مادر شما نیست که داد می‌زند و عصبانی می‌شود، همه‌ی مادرها اینطور هستند. وقتی عصبانی است از او بخواهید آرام شود و سپس او را در آغوش بگیرید و ببوسید. این کار معجزه می‌کند.
 • درباره‌ی مسائل کوچک با او بحث نکنید.
 • اتاق خود را تمیز نگه دارید و به او ثابت کنید که مسئولیت‌پذیر هستید.
 • اگر کاری می‌کند که جلوی دوستان‌تان احساس شرمندگی می‌کنید در این مورد با او به آرامی و بدون بی‌احترامی صحبت کنید.
 • وقتی خسته است یا با موقعیت استرس‌زایی روبه‌رو است، مسئولیت انجام کارهای خانه و نگهداری از خواهر و برادرهایتان را به عهده بگیرید. برای او یک فنجان چای آماده کنید و با کمی تنقلات برای او بیاورید. حتی اگر تمایل داشت می‌توانید با هم به تماشای فیلم مورد علاقه‌اش بنشینید.
 • مادرها زندگی پرمشغله‌ای دارند و تقریبا هیچ زمانی برای توجه به خودشان ندارند. گاهی کمک کنید تا آرام شود و برای خودش وقت بگذراند.
 • با کارهایتان به او نشان دهید که آدم تنبلی نیستید. مثلا ورزش کردن را شروع کنید تا ببیند به تناسب اندام خود اهمیت می‌دهید.

سخن آخر

ممکن است ایجاد ارتباط خوب و عمیق با مادر سخت به نظر برسد، اما اگر اولین قدم را بردارید متوجه می‌شوید که آسان‌تر از آن چیزی است که تصورش را می‌کنید. در این مسیر لازم است او را خوب درک کنید و گاهی خودتان را به جای او بگذارید.

نیازی نیست کارهای خیلی بزرگی انجام دهید یا هدیه‌های گران‌قیمت بخرید، شاد کردن مادر با انجام کارهای ساده که با احساس هم‌دلی و قدردانی همراه است، تاثیری به مراتب عمیق‌تر از خرید یک هدیه‌ی بزرگ دارد.

در این مطلب راه‌کارهای ساده و ترفندهایی کوچک برای ایجاد ارتباط مناسب و عمیق با مادر و همچنین قدردانی از او را بیان کردیم. اگر شما هم برای تشکر از مادرتان روش‌های خاص و موثر دارید برای ما در قسمت کامنت‌ها بنویسید.

منبع: wikihowبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

۲ دیدگاه
 1. امیر

  ممنون از مقاله خوب و ارزشمندتون.

 2. آیناز شاکری

  خیلی مفید بود

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما