۱۰ قهرمان مهم مارول که در فیلم‌ها از کتاب‌های کمیک ضعیف‌ترند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
قهرمان مارول

هرچند که تمام شخصیت‌های دنیای سینمایی مارول (Marvel Cinematic Universe) از قهرمانان شاخص کتاب‌های کمیک اقتباس شده‌اند، اما بنا به دلایلی، برخی از آن‌ها با توجه به آنچه در فیلم‌هایشان دیده‌ایم قدرت کم‌تری نسبت به نمونه‌های اصلیشان در کتاب‌های کمیک دارند.

قهرمانان و شخصیت‌های اصلی مجموعه فیلم‌های دنیای سینمایی مارول اکثراً اقتباسی وفادارانه از همان‌ها در سری کتاب‌های کمیک‌شان هستند، اما برخی از آن‌ها نیز وجود دارند که نمایش دهنده‌ی نمونه‌ای بی‌نقص و دقیق از این قهرمانان نیستند و ممکن است عملکرد ضعیف‌تری نسبت به همتایان خود در داستان‌های مصورشان داشته ‌باشند. در برخی موارد، دلیل عمده‌ی این تفاوت به منشأ و پایه‌ی اصلی داستان بازمی‌گردد. جایی که همه‌چیز برای مقاصد سینمایی کمی تغییر کرده ‌است و موجب شده تا قهرمانان در دنیای سینمایی مارول فاقد قدرت یا ویژگی فوق‌العاده‌ای نسبت ‌به همتایان کمیک بوکی خود باشند. بنابراین، فیلمسازان با ضعیف‌تر کردن شخصیت این ابرقهرمانان، به‌ سادگی، مهارت‌ها و توانایی‌هایی‌هایشان را کاهش می‌دهند و آن‌ها را در مبارزه با ابرشروران دیگر آسیب‌پذیرتر می‌کنند. البته این اتفاق تنها برای ابرقهرمانان رخ نمی‌دهد و برخی از ابرشروران نیز در فیلم‌های سینمایی مارول ضعیف‌تر از نمونه‌های کمیک بوکی خود هستند؛ برای مثال لوکی (Loki) و تانوس (Thanos). مارول این‌کار را برای ایجاد تعادل بین قوی‌ترین ابرقهرمان‌های دنیای سینمایی‌اش انجام می‌دهد تا بتواند داستان‌هایش را در مسیری پرسودتر روایت کند. در این مقاله ۱۰ شخصیت برجسته‌ی مارول را معرفی می‌کنیم که در ابعاد مختلف، ضعیف‌تر از آنچه در کمیک بوک‌هایشان دیده‌ایم نشان داده‌ می‌شوند.

۱۰. گامورا (Gamora)

گامورا دخترخوانده‌ی تانوس است

گفته می‌شود که گامورا در اولین بازی خود در «نگهبانان کهکشان» (Guardians of the Galaxy) که دهمین فیلم دنیای سینمایی مارول محسوب می‌شود به عنوان مرگبارترین زن در کهکشان نشان داده‌ شده‌ است، اما باز هم به پای گامورای کتاب‌های کامیک نمی‌رسد. با وجود این‌که گامورای دنیای سینمایی مارول به‌هیچ وجه زن ضعیف و ناتوانی نیست، اما باز هم تمام قدرت‌های واقعیش را نشان نداده‌ است، زیرا قدرت مافوق بشری که از او در کتاب‌های کامیک دیده‌ایم به او اجازه می‌دهد تا کنترل کامل یک سفینه‌ی ویرانگر را در دست بگیرد. او دخترخوانده‌ی تانوس است و تحت تعالیم او به آدم‌کشی ماهر و مخوف در کهکشان تبدیل شد اما در «انتقام جویان: جنگ بی‌پایان» (Avengers: Infinity War) فاکتورهای شفابخشی و نامیرا بودن او در نظر گرفته‌ نشده است؛ ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی که در شخصیت او بسیار چشمگیر و قابل توجه هستند، تا جایی که او پس از پرتاب‌ شدن از صخره توسط تانوس به راحتی می‌میرد اما اگر نگاهی به کتاب‌های کامیک بیاندازید، خواهید دید که چطور گامورا از سقوط – آن‌هم از فضا – به سطح سیاره جان سالم به‌در برد و توانست کل ارتش انسان‌نماها را در چند دقیقه و فقط با کمی تلاش شکست دهد.

فیگور فانکو مدل گامورا کد 873

۹. کوئیک سیلور (Quicksilver)

کوئیک سیلور برادر ناتنی پولاریس است و جان خود را برای نجات هاوک آی فدا می‌کند

اگرچه همتای سینمایی کوئیک سیلور در مجموعه‌ فیلم‌های «مردان ایکس» (X-Men) دارای قدرت نسبتاً مشابهی با نمونه‌ی کامیک بوکی خود است، اما کوئیک سیلوری که در دنیای سینمایی مارول نشان داده‌ شد (که البته دیگر پسر مگنیتو نیست و با مرگش طرفداران را متاثر کرد)، تاثیرگذاری نسبتاً کم‌تری نسبت به نسخه‌ی کامیک آن دارد. اگرچه نمونه‌ی این شخصیت در دنیای سینمایی مارول قدرت و سرعت مافوق بشری خود را حفظ کرده‌، اما عملکردش در مقایسه با همتای خود در کتاب‌های کامیک بسیار کم‌رنگ‌تر است. علاوه‌ بر این، کوئیک سیلوری که در فیلم «انتقام‌جویان: عصر اولتران» (Avengers: Age of Ultron) حضور دارد تنها با شلیک چندین گلوله به بدنش می‌میرد، درحالی‌که جاخالی دادن از گلوله با سرعت مافوق صوت و حتی سریع‌تر از نور برای همتای این شخصیت در کتاب Quicksilver Earth-616 مثل آب خوردن است و مردن این شخصیت با گلوله اصلاً منطقی به‌ نظر نمی‌رسد زیرا در بسیاری از کامیک بوک‌های اصلی مارول، کوئیک سیلور در موارد بی‌شماری از درگیری با خلافکاران و تیراندازی شخصیت‌های منفی جان سالم به‌در برده و حتی رعد و برق ثور هم نتوانسته آسیبی به او برساند.

اکشن فیگور مدل کوئیک سیلور کد 0442

۸. درکس (Drax)

دیوید باتیستا نقش درکس را در دنیای سینمایی مارول بر عهده دارد

شخصیت دِرَکس دِ دسترویر یا همان درکس ویرانگر (Drax the Destroyer) نیز در دنیای سینمایی مارول نسبت‌ به نمونه‌ی مشابه خودش در کتاب‌های کامیک بسیار ضعیف‌تر عمل می‌کند. در سری کتاب‌های کامیک اصلی مارول، درکس در ابتدا یک انسان بوده و پس از آن‌که او و حانواده‌اش توسط تانوس کشته می‌شوند، آرتور داگلاس (نام اصلی درکس) به عنوان فردی ابدی با نام درکس د دسترویر، توسط مخلوقی که کرونوس نام دارد تنها با هدف از بین بردن تانوس تناسخ یافت. کرونوس روح آرتور را قبل از آن‌که دیر شود گرفت و آن را داخل بدن قدرتمند جدیدی قرار داد و درکس د دسترویر زاده شد. قدرت‌های فراانسانی درکس به‌طور خاص برای کشتن تانوس طراحی شده‌ است اما نسخه‌ای که در دنیای سینمایی مارول می‌بینیم نه تنها بسیاری از قدرت‌های همتای کامیک بوکی خود مانند تله‌پاتی، پرواز و شلیک گلوله‌های انرژی را ندارد، بلکه قدرت و توان مقابله‌ی او نیز تضعیف شده‌ است. تا جایی‌که به سختی با تانوس یا حتی مرد آهنی (Iron Man’s Mark 50) مقابله می‌کند.

۷. ستاره‌ی جنگ (Battlestar)

ستاره‌ی جنگ یکی از شخصیت‌های کمتر شناخته شده‌ی دنیای سینمایی مارول است که در سریال فالکون و سرباز زمستان حسابی دیده شد

ستاره‌ی جنگ، با نام رمز لمار هاسکینز، اولین بار در مجموعه‌ی تلویزیونی «فالکون و سرباز زمستان» (The Falcon and The Winter Soldier) دیده شد. یک مینی‌سریال آمریکایی در دنیای سینمایی مارول که درآن به‌ عنوان شریک و همکار جان واکر، کاپیتان آمریکای جدید به مخاطبین معرفی شد. در کتاب‌های کامیک، واکر و هاسکینز هردو ابرقدرت‌های نسبتاً مشابهی با استیو راجرز از پاور بروکر شرور دریافت کرده‌اند. در دنیای سینمایی مارول اما این‌طور نیست و فقط واکر قدرت‌های فوق‌انسانی (در اینجا از یک سرم تولید شده برای ساخت ابرسربازان) به‌دست می‌آورد. اگرچه بتل‌استار در دنیای سینمایی مارول یک مبارز قدرتمند است، اما ضعف‌های او باعث شده تا حریف قدری در مقابل فلگ اسمشر (Flag Smashers) نباشد.

۶. پلنگ سیاه (Black Panther)

پلنگ سیاه نخستین ابرقهرمان سیاه‌پوست آمریکاست

هم در کامیک بوک‌های مارول و هم در دنیای سینمایی آن، تی چالا یا همان بلک پانتر، یک ابرقهرمان درجه یک است که توانایی‌های فیزیکی، مهارت‌های رزمی و تاکتیک‌های بداهه‌ی کاملاً افسانه‌ای دارد که مواجهه با آن‌ها در هردو مدیوم سینما و کتاب لذت‌بخش است. با این‌حال، در دنیای سینمایی مارول، به یکی از مهارت‌های بارز بلک پانتر که در کتاب‌های کامیک بسیار مشهود است، توجه و اهمیت چندانی نشده است. تی چالا یکی از درخشان‌ترین شخصیت‌های کتاب‌ها و دنیای اصلی مارول است که او را هم‌رده‌ی دیگر ابرقهرمانان کتاب‌های کامیک مانند تونی استارک، رید ریچاردز، بروس بنر، اتو اکتاویوس و نورمن آزبورن قرار می‌دهد. در دنیای سینمایی مارول اما، این ویژگی‌ای او به خواهرش شوری داده می‌شود، که این ساختارشکنی موجب ایجاد محیطی شاد، علمی و متفاوت‌ شده‌ است که با نسخه‌ی جدی‌تر و خشک‌تر آن تفاوت دارد.

فیگور هاسبرو مدل پلنگ سیاه
فیلم سینمایی پلنگ سیاه اثر راین کوگلر

۵. ویژن (Vision)

رنگ بدن و لباس ویژن در کامیک بوک با این ویژگی‌هایش در جهان سینمایی مارول متفاوت است

منشأ پیدایش شخصیت ویژن در دنیای سینمایی مارول با نسخه‌ی این شخصیت در کتاب‌های کامیک تفاوت دارد، اما همچنان با اولتران شرور در اولین حضور خود در عصر اولتران رویارویی خواهد داشت. در کتاب‌های کامیک، جواهر روی سر ویژن یک جواهر خورشیدی است که در ابتدا برای نیرو دادن به مشعل اولیه‌ی انسان نیز استفاده می‌شد، اما این جواهر به عنوان سنگ ذهن در دنیای سینمایی مارول شناخته می‌شود که او بدون آن زنده نخواهد ماند. با وجود این‌که قدرت اولیه‌ای که ویژن در کتاب‌های کامیک دارد در دنیای سینمایی مارول نیز مشاهده می‌شود، اما این قدرت در هربار حضور این شخصیت روی پرده‌ی سینما به‌طور قابل‌ توجهی کاهش می‌یابد، تا جایی که شکست او در نبرد بی‌نهایت (Infinity War) موجب نارضایتی و شکایت علاقمندان به کتاب‌های کامیک که با تمام ویژگی‌های این شخصیت آشنا بودند شد.

کتاب انتقام جویان - مردی که فردا را دزدید اثر دیوید میکلینی نشر باژ
انیمیشن انتقام جویان 4 اثر لیون اتکال

۴. بیل فاستر (Bill Foster)

لارنس فیشبرن نقش بیل فاستر را در دنیای سینمایی مارول بازی می‌کند

بیل فاستر نمونه‌‌ی کوچکی از یک شخصیت تخیلی مارول است که در دنیای سینمایی مارول ضعیف‌تر از چیزی که واقعا هست نشان داده‌ شده، زیرا شخصیت او طبق کتاب‌های کامیک به‌ عنوان ابرقهرمان جالوت می‌توانست تا ۲۵ فوت قد و قدرت فوق‌انسانی داشته باشد، ویژگی‌هایی که در دنیای سینمایی مارول در او دیده نمی‌شود. نسخه‌ی فاستر در دنیای سینمایی مارول هرگز به‌ عنوان جالوت نشان داده نمی‌شود، اما گریزی به گذشته‌اش به‌عنوان یک ابرقهرمان زده می‌شود که در آن، فاستر اشاره می‌کند که حداکثر قدش تنها ۲۱ فوت بوده‌ است، یعنی حتی از این نظر هم باز کمی ضعیف‌تر از نسخه‌ی اصلی آن در کتاب‌های کامیک خواهد بود.

مگنت مدل مرد مورچه ای کد 978

۳. بیوه‌ی سیاه (Black Widow)

ناتاشا رومانف یکی از جذاب‌ترین شخصیت‌های دنیای ابرقهرمانی مارول است

بیوه‌ی سیاه یکی از مهاجمان قدرتمند و اعضای اصلی گروه انتقام‌جویان (Avengers) در دنیای سینمایی مارول است و اولین بار به عنوان یک جاسوس روسی که دشمن مرد آهنی است وارد این جهان شد. ناتاشا رومانف رزمی‌کار فوق‌العاده، تیرانداز ماهر و جاسوس درجه‌ یکی است که یکی از خطرناک‌ترین و موثرترین اعضای این گروه نخبه محسوب می‌شود. با وجود این‌که قدرت ماورایی خاصی ندارد، اما مهارت‌های بسیاری در دنیای سینمایی مارول از خود نشان می‌دهد؛ البته یک دوز از سرم ابرسربازساز هم به او تزریق شد که باعث بیشتر‌شدن قدرت و توانایی‌هایش در فیلم اختصاصی‌اش شده‌ است. علاوه بر مهارت‌های مبارزه و حقه‌های جاسوسی فوق‌ انسانی‌اش، شخصیت بیوه‌ی سیاه در کتاب‌های کامیک قدرت، سرعت، مقاومت و رفلکس‌های مافوق بشری خاص خود را نیز دارد که با افرادی مانند کاپیتان آمریکا و سرباز زمستان برابری می‌کند.

کتاب بیوه سیاه تا ابد سرخ اثر مارگارت استول نشر باژ جلد 1
کتاب بیوه سیاه انتقام سرخ اثر مارگارت استول نشر باژ جلد 2
اکشن فیگور مدل Black widow

۲. هالک (Hulk)

شاید جالب باشد که بدانید رنگ هالک در داستان‌های مصور مارول خاکستری است

در حالی که هالک یکی از قوی‌ترین موجودات در دنیای سینمایی مارول به شمار می‌رود، اما باز هم به‌ پای همتای خود در کتاب‌های کامیک نمی‌رسد. او هیولایی جهش یافته، انسان‌نما، عظیم‌الجثه و سبز رنگ است که زور بسیار زیادی دارد و در کنترل خشمش ناتوان است. هالک فیزیک‌دانی به‌نام دکتر رابرت بروس بنر است که اولین بار وقتی که به صورت اتفاقی در معرض اشعه‌های بمب گامایی اختراع خودش قرار گرفت، به هالک تبدیل شد. در اثر این اتفاق حالا هروقت بنر خشمگین شده یا زندگی‌اش در خطر باشد، به هالک تبدیل می‌شود.

با وجود شکست این هیولای سبز در نبرد با تانوس (چون تانوس سنگ قدرت را به‌دست آورده‌ بود)، نسخه‌ی اصلی هالک در دنیای مارول آنقدر قدرتمند و بزرگ است که می‌تواند زمین را به‌ راحتی نابود کند، ضربات مکرر جوگرنات را تحمل کند و حتی تاریکی را از بین ببرد. همین قدرت مافوق بشری و نامحدود هالک در کتاب‌های کامیک است که او را به یکی از قدرتمندترین و خطرناک‌ترین موجودات در دنیای اصلی مارول تبدیل می‌کند.

کتاب planet hulk اثر Greg Pak انتشارات marvel شماره 2
اکشن فیگور هالک مدل Avengers

۱. ثور (Thor)

ثور با الهام از ایزد آذرخش در اساطیر اسکاندیناوی خلق شده است

احتمالاً بزرگترین اختلاف بین قدرت و توانایی شخصیت‌ها در کتاب‌های کامیک و دنیای سینمایی مارول را می‌توان در ثور پیدا کرد. شخصیتی که البته نه در فیلم‌ها و نه در کتاب‌های کامیک اصلاً ضعیف نیست، تا جایی که حتی قادر است مانع از انفجار هر شش سنگ ابدیت (Infinity Stones) شود و تانوس را در «انتقام‌جویان: جنگ بی‌نهایت» و «انتقام‌جویان: پایان بازی» شکست دهد، اما توانایی‌های او بسیار بیشتر از این‌ حرف‌هاست. این تفاوت در میزان قدرت شخصیت ثور به‌ ویژه در فیلم «ثور: رگناروک» (Thor: Ragnarok) به خوبی مشهود است، جایی که او بارها در نبردهای متعدد خود شکست می‌خورد اما با این وجود، قدرت‌ها و کارهای خارق‌العاده‌ی ثور در کتاب‌های کامیک، بیشتر شبیه سوپرمن است. ثور می‌تواند تنها با ضربه‌های مشتش سیاره‌ها را در هم بشکند، روی سطح ستاره‌ها راه برود و آب و هوا را کاملاً کنترل کند. شخصیتی ماورایی که به مراتب قدرتمندتر از نسخه‌ی دیگرش در دنیای سینمای مارول است.

کتاب مگنس چیس و چکش ثور اثر ریک ریوردان
کتاب چکش ثور اثر ریک ریردان نشر بهنام

منبع: screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما