ناسا نمونه‌برداری موفق اسیریس رکس از سطح سیارک بنو را تأیید کرد

۳ آبان ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
نمونه‌های جمع‌آوری شده از سطح سیارک بنو توسط فضاپیمای اسیریس رکس ناسا

دو روز پس از لمس سیارک بنو توسط فضاپیمای اسیریس رکس ناسا تیم مأموریت تصاویری را دریافت کرد که تأیید می‌کند این کاوشگر حتی بیش از میزان تعیین شده، نمونه مواد سیارکی را از سطح بنو جمع‌آوری کرده است.

طبق برنامه‌ریزی، فضاپیما هنگام حرکت از چندین موقعیت مختلف تصاویری از سر بازوی نمونه‌برداری را ثبت کرد. در بررسی این تصاویر تیم کنترل مأموریت متوجه شد که این سر به طور کامل پر از ذرات سنگ‌پوشه است که میزان آن حتی بیش از حداقل تعیین‌شده یعنی ۲ اونس (۶۰ گرم) است. همچنین به‌نظر می‌رسد که برخی از ذرات به آرامی از سر بازوی جمع‌کننده‌ی نمونه‌ی TAGSAM فرار می‌کنند.

«توماس زوربوچن» (Thomas Zurbuchen) معاون علوم در دفتر مرکزی ناسا گفت: «بنو ما را با نتیجه‌ی علمی عالی و پرتاب چند گوی شگفت‌زده می‌کند. اگرچه ممکن است مجبور شویم نمونه‌های جمع‌آوری شده را با سرعت بیشتری ذخیره کنیم اما این یک مشکل بزرگ نیست. ما بسیار هیجان‌زده هستیم که ببینیم نمونه‌ای زیاد که می‌تواند برای دهه‌ها الهام‌بخش دانش باشد، چه شکلی خواهد بود.»

نمونه‌های جمع‌آوری شده از سطح سیارک بنو توسط فضاپیمای اسیریس رکس ناسا

نمونه‌های جمع‌آوری شده از سطح سیارک بنو توسط فضاپیمای اسیریس رکس
Credit: NASA

تیم مأموریت اسیریس رکس معتقد است که نمونه‌ی کافی را جمع‌آوری کرده و در مسیری قرار دارد که هر چه سریع‌تر آن را در کپسول ذخیره‌سازی قرار دهد. آن‌ها پس از مقایسه‌ی تصاویر سر جمع‌کننده‌ی خالی با تصاویری که ۲۲ اکتبر (۱ آبان) از سر TAGSAM و پس از رویداد جمع‌آوری نمونه دریافت کردند، به این نتیجه رسیده‌اند.

این تصاویر همچنین نشان می‌دهد که هر گونه حرکت فضاپیما و ابزار TAGSAM ممکن است منجر به از دست رفتن بیشتر نمونه‌های جمع‌آوری شده شود. بنابراین برای حفظ مواد باقی مانده تیم مأموریت تصمیم گرفت که از مانور چرخشی اندازه‌گیری وزن نمونه که برای نخستین بار در روز شنبه ۲۴ اکتبر (۳ آبان) برنامه‌ریزی شده بود، چشم‌پوشی کند و آتش ترمز برنامه‌ریزی شده برای روز جمعه را il لغو کرد تا هر گونه شتاب فضاپیما را به حداقل برساند.

اکنون تیم اسیریس رکس بر روی ذخیره‌ی نمونه در کپسول بازگشت نمونه (SRC) تمرکز خواهد کرد که باعث می‌شود نمونه‌های ارزشمند جمع‌آوری شده، در طول سفر به زمین محفوظ بمانند.

«دانته لورتا» (Dante Lauretta) پژوهشگر اصلی اسیریس رکس از دانشگاه آریزونا که رهبری تیم علمی و برنامه‌ریزی مشاهدات و پردازش داده‌های این مأموریت را بر عهده دارد، گفت: «از دست دادن جرم برای من نگران‌کننده است. بنابراین من به شدت تیم را تشویق می‌کنم که این نمونه‌ی گرانبها را هر چه زودتر ذخیره کنند.»

سر بازوی TAGSAM اسیریس رکس فرآیند جمع‌آوری نمونه از سطح بنو را در شرایط بهینه‌ای انجام داده است. تجزیه‌وتحلیل‌های تازه نشان می‌دهد که این سر هنگام تماس با سطح بنو بر اثر شلیک گاز نیتروژن کار بزرگی انجام داده و حتی چند سانتی‌متر به درون سطح سیارک نفوذ کرده است. تمام داده‌ها تا کنون حاکی از آن است که سر جمع‌کننده بیش از ۲ اونس (۶۰ گرم) از سنگ‌ریزه‌ها و غبار سیارکی در خود نگه داشته است.

مجموعه‌ی فضاپیمای اسیریس رکس هم از سلامت خوبی برخوردار است و تیم مأموریت هم‌اکنون در حال نهایی کردن برنامه‌ریزی برای ذخیره‌سازی نمونه است.

عکس کاور: نمونه‌های جمع‌آوری شده از سطح سیارک بنو در سر بازوی TAGSAM فضاپیمای اسیریس رکس

Credit: NASA

منبع: NASA

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه