۵ سریال‌ نیکول کیدمن از بدترین تا بهترین

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
نیکول کیدمن

نیکول کیدمن بیشتر برای فیلم‌هایش شناخته می‌شود اما او در سال‌های اخیر کارهای زیادی در تلویزیون و به ویژه در سریال‌های با پرستیژ انجام داده است.

بنابراین بد نیست نگاهی به سریال‌های تلویزیونی کیدمن، از جمله مجموعه ۹ غریبه کامل بیاندازیم. کیدمن کار خود را در تلویزیون در اوایل دهه ۸۰ میلادی آغاز کرد و اکنون در نقش یک معلم مذهبی درمانگر و در کنار بسیاری از نام‌های معروف دیگر در سریال ۹ غریبه کامل بازی می‌کند. کیدمن اخیرا مانند بسیاری از دیگر ستاره‌های هالیوود، نقش‌های بزرگ خود در سینما را برای حضور در دنیای سریال‌ها رها کرده است و این فرآیند با سریال موفق اچ‌بی‌او یعنی دروغ‌های کوچک بزرگ آغاز گردید که این بازیگر برای نقش‌آفرینی در آن، برنده جایزه امی شد. کیدمن این روند را با سریال بالای دریاچه‌ از کانال ساندنس و سپس سریال فروپاشی متعلق به اچ‌بی‌او ادامه داد.

۹ غریبه کامل از کتابی به همین نام نوشته لیان موریاریتی اقتباس شده است. این دومین اقتباس تلویزیونی موریاریتی است که کیدمن در آن ایفای نقش می‌کند و هم‌چنین سومین پروژه تلویزیونی مشترک کیدمن با دیوید کلی، خالق و کارگردان پروژه به حساب می‌آید. نیکول کیدمن برای اولین بار در نقش سلست رایت در سریال دروغ‌های کوچک بزرگ که برنده جایزه امی شد و در کنار بازیگرانی مانند ریس ویترسپون، شایلین وودلی و الکساندر اسکاشگارد، با کلی همکاری کرد. به نظر می‌رسد کیدمن از آن زمان به بعد، طرفدار سبک سریال‌های تلویزیونی محدود و مینی سریال‌ها شده باشد. البته او نقش‌های بزرگ سینمایی خود را به طور کامل رها نکرده است، زیرا این ستاره در فیلم بیوگرافیک ریکاردوس بودن که فیلمبرداری آن در مارس ۲۰۲۱ آغاز شد، نقش لوسیل بال را بازی خواهد کرد. در حال حاضر، طرفداران کیدمن باید به دیدن او در سریال‌های تلویزیونی بسنده کنند.

بعد از پایان یافتن فصل دوم دروغ‌های کوچک بزرگ، کیدمن همچنین در مجموعه‌های استریم با بازیگران مشهور دیگری مانند الیزابت ماس ​​در بالای دریاچه و هیو گرانت در فروپاشی بازی کرده است. در هر دو سریال، وی نقش همسر و مادری را به تصویر می‌کشد که زندگی‌شان آن‌طور که به نظر می‌رسد پیش نمی‌رود. یکی از ویژگی‌های مشترک شخصیت‌های کیدمن در هر سه نقش مذکور، این است که همه آن‌ها مادرانی با پیشینه‌های مرفه و در عین حال پیچیده هستند. آخرین سریال‌های تلویزیونی او، از جمله ۹ غریبه کامل، شامل عناصری از معما و قتل هستند. شخصیت کیدمن در آخرین نقش تلویزیونی‌اش نیز، از نقش‌های قبلی‌ وی متمایز است، زیرا او یک معلم مذهبی درمانگر است که کلاه گیسی بلوند و خاکستری و لهجه‌ای روسی دارد. اما سریال‌های تلویزیونی نیکول کیدمن از بدترین تا بهترین چگونه رتبه‌بندی می‌شوند؟  

۵. هیلتون بانکوک (Bangkok Hilton)

نیکول کیدمن

 • خالق: کن کامرون
 • بازیگران: نیکول کیدمن، هوگو ویوینگ، جوی اسمیترز
 • سال انتشار: ۱۹۸۹
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۰ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۹ از ۱۰

کیدمن قبل از حضور در آثار اخیرش، در چندین فیلم تلویزیونی و مینی سریال استرالیایی از جمله سریال ویتنام در سال ۱۹۸۷ به کارگردانی کریس نونان و جان دویگان بازی کرده بود. او در آن سریال، نقش مگان گدار، دختر نوجوان سرکش یک مدیر دولتی محافظه‌کار را بازی کرد. این مجموعه برنده جایزه لاگی (معادل استرالیایی جایزه امی) برای محبوب‌ترین مینی سریال شد. کیدمن در سال ۱۹۸۹، در مینی سریال دوم خود، هیلتون بانکوک که حول محور مشارکت استرالیا در جنگ ویتنام بود، بازی کرد. در این سریال، کیدمن نقش کت استانتون را بازی میکند که در طول جنگ در ویتنام شمالی زندانی است. نقش‌های اولیه کیدمن در دهه ۸۰ میلادی عالی بودند اما این بازیگر به طور طبیعی مهارت‌های خود را در طول دهه‌های کاری خود افزایش داده است. گفتنی است که وقتی کیدمن در هیلتون بانکوک بازی می‌کرد، جایزه موسسه فیلم استرالیا را به عنوان بهترین بازیگر نقش مکمل زن در فیلم بلند شهر زمرد دریافت نمود و از آن پس به نقش‌های بزرگ‌تری روی آورد. 

۴. فروپاشی (The Undoing)

نیکول کیدمن

 • خالق: دیوید کلی
 • بازیگران: نیکول کیدمن، هیو گرانت، ماتیلدا انجلیس
 • سال انتشار: ۲۰۲۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۵ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۴ از ۱۰

کیدمن در مینی سریال فروپاشی اچ‌بی‌او، بار دیگر در نقش یک همسر و مادر وظیفه شناس، گریس فریزر بازی کرد. زندگی به ظاهر جذاب او به عنوان یک روانپزشک که با شوهری کاریزماتیک اما فریبکار با بازی هیو گرانت ازدواج کرده است، به آرامی در جلوی چشمانش از هم می‌پاشد. یکی از چیزهای جالب درباره گریس این است که او شخصیتی است که به دیگران کمک می‌کند تا آسیب‌های عاطفی خود را التیام بخشند و با ترس‌هایشان روبه‌رو شوند اما با این حال، خودش نمی‌تواند شیاطینی را که هر روز در زندگی خود با آن‌ها رودررو می‌شود، ببیند.

او هم از درون و هم به واسطه برخورد دیگران، واقعیت را انکار می‌کند و نمی‌تواند از جذابیت ظاهری شوهرش بگذرد و مردی را که واقعا در وجود همسرش قرار دارد ببیند. واضح است که نیکول کیدمن در نقش‌های خود در سریال‌های تلویزیونی که در آن‌ها بازی می‌کند، تیپ خاصی دارد و این موضوع، مهارت بالا و توانایی او در ایفای این نوع شخصیت‌های پیچیده با دنیای درونی غنی را نشان می‌دهد و همین قدرت، مجموعه‌های تلویزیونی او را فارغ از این که نقشش چیست، به آثاری تماشایی تبدیل می‌کند.

با این اوصاف، سطح عمقی که در نقش‌های تلویزیونی جدیدتر او دیده می‌شود در مقایسه با فروپاشی تا حدودی پررنگ‌تر است، اگرچه به نظر می‌رسد که این مسئله بیشتر به نویسندگی مربوط می‌شود تا بازی کیدمن. این سریال از رمان هیجان‌انگیز روان‌شناختی ژان هانف کورلیتز اقتباس شده است و مخاطبان را به این فکر می‌اندازد که شاید عمق این شخصیت در انتقال داستان از کتاب به سریال کاهش پیدا کرده است. کیدمن بهترین عملکرد خود را در این نقش ارائه می‌دهد. با این حال، کیفیت و جذابیت فروپاشی با بقیه آثار این لیست، یکسان نیست.

۳. ۹ غریبه کامل (Nine Perfect Strangers)

نیکول کیدمن

 • خالق: دیوید کلی
 • بازیگران: نیکول کیدمن، سامارا ویوینگ، ملیسا مک‌کارتی
 • سال انتشار: ۲۰۲۱
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶۲ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷ از ۱۰

این مینی‌سریال ۸ قسمتی هولو بر اساس کتابی به همین نام از لیان موریارتی ساخته شده است. در ۹ غریبه کامل، نیکول کیدمن در نقش ماشا دمیتریچنکو بازی می‌کند که مربی و معلم مذهبی مرموز و کاریزماتیکی در خانه آرامش است که وظیفه دارد ۱۰ روز مراقب مهمانان باشد. این سریال نقدهای متفاوتی دریافت کرد و بلافاصله پس از آن، سریال نیلوفر سفید اچ‌بی‌او که به موضوعاتی مشابه پرداخته بود، منتشر شد که به موفقیت بزرگی رسید و به همین خاطر ۹ غریبه کامل تحت‌الشعاع آن قرار گرفت. سه نقش‌آفرینی آخر کیدمن در سریال‌هایی بر اساس رمان‌ها بوده است و گاهی اقتباس از این داستان‌ها در تلویزیون دشوار است اما برای مثال، اقتباس دیوید کلی از کتاب دروغ‌های کوچک بزرگ موریارتی موفق‌تر بود. با این حال، با توجه به تمایل کیدمن به ایفای نقش شخصیت‌هایی که حال و هوای اسرارآمیز دارند، به راحتی می‌توان فهمید که چه چیزی کیدمن را جذب نقش ماشا کرد.

بازی کیدمن یکی از مواردی بود که تماشای ۹ غریبه کامل را سرگرم کننده کرد و دیدن او در نقشی متفاوت از یک همسر و مادر ثروتمند آمریکایی، بسیار جالب بود. ماشا را می‌توان چهره‌ای مادرانه محسوب کرد اما او با دیگر نقش‌های تلویزیونی کیدمن همسو بود. به هر حال، بازی در نقش یک معلم مذهبی درمانگر روسی به این بازیگر اجازه داد تا مهارت‌های خود را بیش از نقش قبلی‌اش در سریال‌ فروپاشی به نمایش گذارد.

۲. بالای دریاچه (Top Of The Lake)

نیکول کیدمن

 • خالق: جین کمپیون
 • بازیگران: نیکول کیدمن، الیزابت ماس، جرارد لی
 • سال انتشار: ۲۰۱۳
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۳ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۵ از ۱۰

نیکول کیدمن در قسمت دوم درام جنایی آرام جین کمپیون، بالای دریاچه، نقش جولیا ادواردز، مادر خوانده دختر بیولوژیکی کارآگاه رابین گریفین (الیزابت ماس) را بازی می‌کند که اکنون یک نوجوان است. کیدمن نقش شخصیتی بسیار مسن‌تر از سن خود را بازی می‌کند و تغییراتی فیزیکی نسبت به ظاهر معمولش دارد. او برای این نقش، کلاه گیسی خاکستری پوشید و آرایشی مصنوعی بر چهره داشت. کیدمن مانند نقشش در سریال دروغ‌های کوچک بزرگ، بار دیگر زنی را به تصویر می‌کشد که با سرکوب احساسات و مبارزه با مشکلات در یک زندگی دشوار خانوادگی روبه‌رو است.

جولیا پس از برقراری ارتباط با یک معلم در مدرسه دخترش، از خانواده‌اش طرد می‌شود و حالا با معشوقش زندگی می‌کند و برای از دست ندادن دخترش می‌جنگد. این نقش، کوچک‌تر از نقش‌هایی است که کیدمن در حال حاضر به آن‌ها عادت کرده است اما او باز هم بهترین خود را برای اجرای آن می‌گذارد. بخش عمده‌ای از جذابیت بازی او در قسمت‌هایی است که وی دیالوگی نمی‌گوید و تسلط او در ارائه احساسات ظریف و در عین حال قدرتمند کاراکترش است که باعث می‌شود اجرای او در این سریال ماندگار شود.  

۱. دروغ‌های کوچک بزرگ

نیکول کیدمن

 • خالق: دیوید کلی
 • بازیگران: نیکول کیدمن، ریس ویترسپون، شایلین وودلی
 • سال انتشار: ۲۰۱۷
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۹ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۸.۵ از ۱۰

اگرچه او قبل از این سریال، در مجموعه بالای دریاچه ایفای نقش کرد اما اولین باری که مخاطبان کیدمن را دوباره در سریال‌های تلویزیونی دیدند، در این درام اچ‌بی‌او بود که بر اساس کتابی به همین نام و به قلم لیان موریارتی ساخته شده است. سلست رایت با بازی کیدمن، همسر و مادری است که به نظر می‌رسد همه چیز دارد اما همان‌طور که از شخصیت‌های کیدمن در سریال‌های تلویزیونی سال‌های اخیر انتظار می‌رود، او دارای رازی تلخ و تاریک است. اگرچه سلست ظاهرا آرام و خونسرد است اما همسرش، پری (الکساندر اسکاشگارد)، ظاهری جذاب دارد که ماهیت واقعی او را به عنوان یک شوهر خشن و بدسرپرست پنهان می‌کند.

اسکاشگارد همان بازیگری است که امسال در نقش شخصیت شرور رندال فلگ در سریال استفن کینگ، مقاومت، بازی کرد. کیدمن در ایفای نقش شخصیت‌هایی که اغلب احساساتشان سرکوب می‌شوند، ماهر است و واقعیت خود را در پشت یک نمای درخشان پنهان می‌کند و به طور کلی در چنین نقش‌هایی بی‌نظیر است. نگاه‌های خیره بی‌صدا و احساسی او هر آن‌چه را که مخاطب باید بداند به او منتقل می‌کند. بدون شک موفق‌ترین مجموعه تلویزیونی او تا به امروز، دروغ‌های کوچک بزرگ است که برنده جایزه امی برای سریال برتر شد.

همچنین نقش‌آفرینی او در این سریال، بهترین اجرای نیکول کیدمن در مجموعه‌های تلویزیونی تا به امروز بوده است. کیدمن و همبازی‌اش ریس ویترسپون برای ایفای نقش در فصل اول دروغ‌های کوچک بزرگ نامزد جایزه امی شدند و کیدمن بود که این جایزه را به خانه برد. مخاطبان اکنون می‌توانند نیکول کیدمن را در آخرین نقش تلویزیونی خود در ۹ غریبه کامل در سرویس‌ پخش هولو ببینند.

منبع: screenrant

راهنمای تماشای سریال


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
 1. رومینا

  Undoing و ۹ غریبه مزخرف محض بودن

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما