سامسونگ در بازار پردازنده‌ی موبایل در رده‌ی چهارم قرار گرفت

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
سامسونگ پردازنده‌ی موبایل

اگرچه زمانی سامسونگ به عنوان اصلی‌ترین رقیب کوالکام در دنیای پردازنده‌ی موبایل به حساب می‌آمد، اما اکنون وضعیت خوبی ندارد و در جایگاه چهارم از این حیث قرار گرفته است.

به گزارش مؤسسه‌ی تحقیقاتی Counterpoint Research، سامسونگ در سه ماه نخست امسال توانست ۷٪ از سهم بازار پردازنده‌ی موبایل را مال خود کند. این آمار در حالی بدست آمده که شرکت کره‌ای پایین‌تر از کوالکام، اپل و مدیاتک قرار گرفت.

عملکرد سامسونگ در ساخت پردازنده طی چند سال اخیر بسیار بد بوده است. به گونه‌ای که کاربران به شرکت انتقاد می‌کردند که چرا از تراشه‌های کوالکام در گوشی‌های خود استفاده نمی‌کند. جالب‌تر اینکه کوالکام با سامسونگ وارد همکاری شد و وظیفه‌ی ساخت اسنپدراگون ۸ نسل ۱ را به آن سپرد. عملکرد سامسونگ در ساخت این تراشه هم آنقدر ضعیف بود که نه تنها کاربران گوشی‌های خود شرکت بلکه بسیاری از کاربران گوشی‌های دیگر هم به ستوه آمدند.

همین اشتباهات باعث شد در نهایت سامسونگ در فروش پردازنده‌ی موبایل در سه ماه نخست سال ۲۰۲۲ به جایگاه چهارم رضایت دهد و از تمام شرکت‌های تولیدکننده‌ی پردازنده پایین‌تر قرار بگیرد. برند شماره‌ی یک از این حیث کوالکام است که با در اختیار داشتن ۴۴٪ از سهم بازار در رده‌ی نخست قرار دارد. در رده‌های دوم و سوم هم اپل و مدیاتک به ترتیب با سهم‌های ۲۶ و ۱۹٪ قرار گرفته‌اند.

نکته‌ی جالب و تأسف‌آمیز برای سامسونگ این است که تنها دو شرکت پایین‌تر از آن قرار دارند که یکی یونیسوک، برند ناشناخته‌ی طراح پردازنده با ۳٪ سهم و دیگری هم هواوی است که تنها ۱٪ را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که هواوی به خاطر تحریم‌های آمریکا به مرز نابودی کشیده شده است، در غیر این صورت انتظار می‌رفت آن هم بالاتر از سامسونگ قرار بگیرد.

سامسونگ پردازنده‌ی موبایل

با تمام این تفاسیر، باز هم ادعا می‌شود که سامسونگ توانسته در مقایسه با سه ماه چهارم سال ۲۰۲۱ در فروش پردازنده‌ی موبایل وضعیت بهتری داشته باشد که دلیل عمده‌ی آن هم اگزینوس ۱۲۸۰، پردازنده‌ی بکار رفته در گوشی‌هایی نظیر گلکسی A33 و A53 است. با این حال، چون سامسونگ امسال در بسیاری از گوشی‌های سری گلکسی S22 خود به اجبار از تراشه‌های کوالکام استفاده کرده، اندک افزایش سهمی را هم که می‌توانست داشته باشد، به کوالکام واگذار کرد.

شایعات از این قرار است که سامسونگ می‌خواهد برای گوشی‌های سری گلکسی S25 خود در سال ۲۰۲۵، از تراشه‌های اختصاصی استفاده کند. این کار شاید باعث شود شرکت کره‌ای پیشرفت چشمگیری در این جدول داشته باشد چون در این صورت تمام پرچم‌داران خود را با تراشه‌های اختصاصی راهی بازار می‌کند و دیگر بخش بزرگی از سهم خود را به کوالکام واگذار نمی‌کند. ظاهرا قصد سامسونگ هم کاملا جدی است چون یک تیم هزارنفره از مهندسین طراح تراشه را گرد هم آورده تا بتواند این هدف را عملی کند.

با این حال فعلا وضعیت سامسونگ اصلا خوب نیست و بعید به نظر می‌رسد تا پایان سال ۲۰۲۲ بهبودی هم داشته باشد. حال باید دید آیا شرکت کره‌ای تلاشی در راستای بهتر شدن فرایند ساخت پردازنده‌هایش می‌کند یا خیر.

منبع: SamMobileبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما