سیدنی پوآتیه، نخستین بازیگر مرد سیاه‌پوست برنده‌ی اسکار، درگذشت

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
سیدنی پوآتیه

سیدنی پوآتیه بازیگر و کارگردان پیشروی آمریکایی ساعاتی قبل در سن نودوچهارسالگی درگذشت. او نخستین بازیگر مرد سیاه‌پوستی بود که مجسمه‌ی طلایی اسکار را به خانه برد.

در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ میلادی سیاه‌پوستان در آمریکا با مشکلات بسیاری مواجه بودند. به‌عنوان نمونه تا سال ۱۹۵۴ در بسیاری از ایالت‌ها سیاه‌پوستان از تحصیل در کنار سفیدپوستان منع می‌شدند تا بدین ترتیب از حقوق اولیه شهروندی محروم شوند. تغییرات بنیادین در قوانین جدا نژادی در دوران حکومت دموکرات‌ها در دهه ۱۹۶۰ حاصل شد و این تغییرات مثبت ممکن نبود مگر با تلاش و پشتکار هنرمندان، سیاست‌مداران و سایر افراد مهم و تاثیرگذار سیاه‌پوست. همواره از سیدنی پوآتیه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین افراد موثر بر رشد و شکوفایی هنر سیاهان آمریکا در میانه‌های قرن بیستم یاد شده است؛ مردی که مسیر را برای ظهور نسلی جدیدی از ستاره‌های سیاه‌پوست در هالیوود هموار کرد. وی به واسطه‌ی حضور در فیلم «ستیزه جویان» محصول سال ۱۹۵۸ برای نخستین بار نامزد اسکار شد و ۶ سال بعد، در سال ۱۹۶۴ به خاطر بازی در فیلم «زنبق‌های مزرعه» موفق به کسب جایزه اسکار نقش اصلی مرد شد تا نام خود را به عنوان اولین بازیگر سیاه‌پوست برنده‌ی اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد در تاریخ ثبت کند.

پوآتیه فعالیت هنری خو را در دهه ۱۹۴۰ و با نقش‌آفرینی در برادوی آغاز کرد و در دهه ۱۹۵۰ با فیلم «راه خروجی نیست» پا به سینما گذاشت. او طی سال‌های فعالیت‌اش در طیف وسیعی از نقش‌های اصلی مقابل دوربین رفت و به همین خاطر پوآتیه را به عنوان بازیگری توانمند و خلاق به یاد می‌آوریم. یکی از ماندگارترین نقش‌آفرینی‌های سیدنی پوآتیه مربوط به فیلم «در گرمای شب» به کارگردانی نورمن جویسون است. این فیلم از یک تحقیق معمای قتل استفاده می‌کند تا به مشکلات ارتباط نژادهای مختلف در جنوب آمریکا بپردازد و برای اصلاح وضعیت نابه‌سامان موجود در آن سال‌ها قدمی بردارد.

این بازیگر آمریکایی در سال ۲۰۰۲ به سبب نقش‌آفرینی‌های ماندگار و حضور منحصر به فردش در عرصه سینما جایزه‌ی اسکار افتخاری دریافت کرد. علاوه‌بر جوایز اسکار، پوآتیه دو مرتبه جایزه‌ی امی را از آن خود کرد و به ترتیب پنج و ده بار نامزد جوایز بفتا و گلدن گلوب شد. او در کنار بازیگری، در عرصه کارگردانی هم فعالیت می‌کرد و ۹ فیلم بلند سینمایی ساخته که البته هیچ‌کدام به توفیق چندانی دست پیدا نکردند.

منبع: TheGuardianبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما