۱۷ علامت که نشان می‌دهند به یک تغییر اساسی در زندگی نیاز دارید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
علائمی که نشان می‌‎دهند به یک تغییر در زندگی نیاز دارید

همه‌ی ما موقعیت‌هایی را در زندگی تجربه کرده‌ایم که از خودمان پرسیده‌ایم: «دارم با زندگی‌ام چکار می‌کنم؟» در این زمان است که به این نتیجه می‌رسیم باید قبل از اینکه اوضاع بدتر شود، یک تغییر بزرگ در زندگی خود ایجاد کنیم. زمانی که تشخیص دهید وقت تغییر فرا رسیده، می‌توانید زندگی‌اتان را کنترل کنید و برای آینده‌ی خود تصمیمات مثبت و منطقی بگیرید‌. امروز در این مقاله به ۱۷ علامت رایج اشاره می‌کنیم که نشان می‌دهند باید در زندگی خود یک تغییر اساسی ایجاد کنید. برای اینکه با این علامت‌ها آشنا شوید، در ادامه با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

۱. به دیگران حسودی می‌کنید

اگر به دیگران حسادت می‌کنید و احساس می‌کنید زندگی ناعادلانه است، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که تمرکزتان را روی زندگی خود بگذارید و در زندگی‌‌اتان تغییرات مثبتی ایجاد کنید.

حسادت به دیگران هیچ فایده‌ای به دنبال ندارد و فقط باعث می‌شود تمام تمرکزتان به جای پیشرفت خود، روی زندگی دیگران باشد. انرژی‌اتان را به جای مقایسه‌ی خود با دیگران، صرف کارهای مفید کنید. اگر این کار را بکنید، همه چیز به طرز مثبت و بهتری تغییر می‌کند.

۲. به اندازه‌ی کافی نمی‌خوابید

متأسفانه بسیاری از افراد تا نصفه شب بیدار می‌مانند و به ذهن خود فشار زیادی وارد می‌کنند. زمانی که خسته باشید، نمی‌توانید به طور کامل عملکرد خوبی داشته باشید. باید یکی از اولویت‌هایتان در زندگی، خوابیدن به اندازه‌ی کافی باشد. خواب به طور مستقیم روی سلامت جسمی و ذهنی تأثیر می‌گذارد و به همین دلیل است که داشتن خواب کافی اهمیت بسیار زیادی دارد.

اگر شما هم جزء افرادی هستید که خواب کافی ندارند، باید شروع به تغییر عادت‌های خوابیدن خود کنید. بهتر است از ترفندهایی که به زودتر به خواب رفتن کمک می‌کنند، استفاده کنید. از جمله‌ی این ترفندها می‌توانیم به نوشیدن شیر، خواندن چند صفحه کتاب، مدیتیشن و چیزهایی از این دست اشاره کنیم.

۳. وزنتان تغییر پیدا کرده است

اگر مواد غذایی سالم و مغذی نخورید و به طور مرتب ورزش نکنید، از لحاظ ذهنی و بدنی احساس ناراحتی خواهید کرد.

اضافه وزن یا کاهش وزن، هر دو نشانه‌ی این هستند که باید تغییراتی را در روتین خود ایجاد کنید. ممکن است به دلایل مختلفی مثل استرس زیاد به خاطر کار از ورزش کردن و توجه به غذایی که می‌خورید، غافل شده باشید.

سوءتغذیه و تغییر زیاد در وزن می‌تواند منجر به بیماری‌های جدی‌تر در آینده شوند. اگر مواد غذایی سالم و مغذی نخورید و به طور مرتب ورزش نکنید، از لحاظ ذهنی و بدنی احساس ناراحتی خواهید کرد. به آنچه می‌خورید، توجه زیادی کنید. اگر کاهش وزن یا اضافه وزن چشمگیری را تجربه کرده‌اید، بهتر است از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید. برای ورزش کردن هم برنامه‌ریزی کنید. ورزش کردن می‌تواند باعث کاهش علائم افسردگی و بهبود خلق‌وخو شود. بنابراین از انجام آن غفلت نکنید.

۴. روی پوستتان لکه‌ ایجاد شده است

مشکلات پوستی نشان‌دهنده‌ی این هستند که در بدنتان ایرادی وجود دارد. خواب، رژیم غذایی و استرس می‌توانند تأثیرات قابل‌توجهی بر روی ظاهر پوست داشته باشند. بنابراین اگر به طور ناگهانی دچار جوش و آکنه شدید، ممکن است نیاز شود تغییراتی را در سبک زندگی خود ایجاد کنید.

اگر پوستتان کدر به نظر می‌رسد و شادابی خود را از دست داده است، وقت آن رسیده که یک روتین مراقبت از پوست برای خودتان ترتیب دهید. به چیزهایی که منجر به استرس، نگرانی‌ و کم‌خوابی در شما می‌شوند، فکر کنید و به دنبال راه‌حلی برای حذف آن‌ها باشید.

۵. با دوستانتان در ارتباط نیستید

قطع ارتباط با دوستان

بهترین دوستان ما کسانی هستند که ما را بهتر از هر کسی می‌شناسند و زمانی که مشکلی داشته باشیم، بدون اینکه چیزی به آن‌ها بگوییم، با دیدن چهره‌مان به همه چیز پی می‌برند.

اگر از دوستانتان دوری کرده، برنامه‌ها را کنسل می‌کنید و تماس‌های آن‌ها را نادیده می‌گیرید، احتمالا دلیل این کارهای شما این است که سعی دارید چیزی را از آن‌ها مخفی کنید. دوری کردن از دوستان صمیمی، راه‌حل مشکل شما نیست.

دوستان واقعی همیشه از شما حمایت کرده و در سختی‌ها به شما کمک می‌کنند؛ بنابراین صحبت کردن و مشورت کردن با آن‌ها یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید انجام دهید. دوستان واقعی به شما کمک می‌کنند از دوران سخت زندگی‌اتان راحت‌تر عبور کنید.

۶. رفتارهای خودتخریبی دارید

اگر بیش از حد غذا می‌خورید یا شروع به سیگار کشیدن کرده‌اید، به یک تغییر اساسی در زندگی احتیاج دارید. حتما خودتان هم می‌دانید که با انجام این کارها خودتان را در موقعیت بدی قرار می‌دهید و باید انجام چنین کارهایی را متوقف کنید. اگر کارهایی را انجام می‌دهید که خودتان هم می‌دانید خوب نیستند و اگر دیگر به عواقب کارهای خود فکر نمی‌کنید، باید شروع به اصلاح رفتارهای خود کنید.

معمولا افراد رفتارهای خودتخریبی را به این دلیل از خود نشان می‌دهند که می‌خواهند از مسؤولیت‌هایی که به عهده دارند، شانه خالی کنند یا فکرشان را از موقعیت سختی که دارند، منحرف کنند. اجازه ندهید افکار منفی زندگی شما را تخریب کنند. کنترل زندگی‌اتان را به دست گرفته و تصمیمات مثبتی برای خود بگیرید.

۷. احساس ترس دارید

ترس انواع مختلفی دارد. به طور مثال ممکن است شما ترس از تنهایی داشته باشید. اگر از چیزی ترس دارید، باید مواجهه با آن ترس و پیدا کردن راه‌حل برای مقابله با آن را در اولویت قرار دهید. به یاد داشته باشید که شما شایسته‌ی خوشحالی هستید. در صورتی که از چیزی ترس دارید، از فرصت استفاده کرده و تغییر را ایجاد کنید.

به‌عنوان مثال، اگر از شغل خود راضی نیستید اما می‌ترسید که شغل خود را عوض کنید، از همین امروز آگهی‌های مختلف را با دقت بررسی کرده و برای شغلی که فکر می‌کنید مناسب شما است، اقدام کنید. مطمئن باشید در صورتی که حوصله داشته باشید و دقت خود را به کار بگیرید، شغل خوبی را پیدا خواهید کرد.

۸. از لحاظ احساسی دچار مشکل شده‌اید

بیشتر افراد آن‌قدر درگیر رسیدن به هدف خود می‌شوند که فراموش می‌کنند باید از لحظه لحظه‌ی زندگی استفاده کنند.

زندگی پر از درگیری‌ها و مشکلات بزرگ و کوچک است. اگر به یاد نمی‌آورید که آخرین باری که از ته دل خندیده‌اید چه زمانی بوده یا آخرین باری که برای چیزی حسابی هیجان‌زده شدید کی بوده، وقت این است که کمی بیشتر به خودتان و زندگی‌ا‌تان توجه کنید.

بیشتر افراد برای زندگی‌ خود هدف تعیین می‌کنند و صبح تا شب کار می‌کنند تا به هدفشان دست پیدا کنند. آن‌ها آن‌قدر درگیر رسیدن به هدف خود می‌شوند که فراموش می‌کنند باید از لحظه لحظه‌ی زندگی استفاده کنند.

باید همان‌طور که در حال کار و تلاش هستید، از مسیر هم لذت ببرید و نباید زندگی کردن را فراموش کنید. هر روز مدت زمانی را به خودتان و انجام کارهایی که دوست دارید، اختصاص دهید. شما فقط یک بار زندگی می‌کنید و نمی‌دانید تا چه زمانی زنده هستید. پس از تک تک لحظات زندگی لذت ببرید.

۹. علاقه به خود را از دست داده‌اید

زمانی که به آینه نگاه می‌کنید، احساس می‌کنید با یک فرد غریبه روبه‌رو شده‌اید؟ اگر این‌طور است، باید به شما بگوییم که دیگر خودتان را دوست ندارید. داشتن احساس خوب درباره‌ی خود به شما در افزایش اعتماد به نفس کمک می‌کند. باید توجه به خود را در اولویت قرار دهید. اگر خودتان را دوست نداشته باشید، دیگران هم از این موضوع سوءاستفاده می‌کنند. خودتان را با تمام ایرادهایی که دارید، دوست داشته باشید.

۱۰. عصبانیت خود را سر دیگران خالی می‌کنید

خالی کردن عصبانیت سر دیگران

ما معمولا عادت داریم عصبانیتمان را سر افراد نزدیک به خود، مانند پدر و مادر و دوستان صمیمی خالی کنیم. اگر شما هم عادت به انجام این کار را دارید، وقت آن است که تغییری در این رفتارتان ایجاد کنید. در صورتی که متوجه شده‌اید که به‌تازگی با اطرافیان خود به طور متفاوتی برخورد می‌کنید، علت را درون خودتان جست‌وجو کنید.

در بسیاری از مواقع، عصبانیت یک علت درونی (و نه یک محرک بیرونی) دارد. علت را پیدا کنید و به دنبال روش‌هایی برای برطرف کردن آن باشید. اطرافیان شما کسانی هستند که در پستی و بلندی زندگی در کنار شما بوده‌اند. قدر آن‌ها را بدانید و آن‌ها را به خاطر مسائل بی‌ارزش، از خودتان نرنجانید.

۱۱. انگیزه‌ی خود را از دست داده‌اید

اگر صبح‌ها هیچ انگیزه‌ای برای بیدار شدن و رفتن به سرکار ندارید، تمام چیزی که نیاز دارید، یک تغییر اساسی در روتین زندگی است. اینکه هر از گاهی چنین احساسی داشته باشید، هیچ ایرادی ندارد و اتفاقا این موضوع کاملا طبیعی است. در چنین مواقعی نیاز نیست خودتان را مجبور کنید تمام وظایف روزمره را به طور کامل انجام دهید. به دنبال انجام کارهایی برای بهتر کردن حال خود و افزایش انگیزه باشید.

از دست دادن انگیزه می‌تواند نشانه‌ی این باشد که بدن و ذهنتان به استراحت نیاز دارد. در چنین مواقعی بهترین کار، هیچ کاری نکردن است. استراحت کنید و به دنبال روش‌هایی برای جذاب و هیجان‌انگیز‌تر کردن زندگی خود باشید.

۱۲. همه چیز را زیادی راحت گرفته‌اید

اگر هر روزتان مثل هم است و هیچ کار جدیدی انجام نمی‌دهید، وقت آن است که به دنبال روش‌هایی برای خارج شدن از منطقه‌ی امن (Comfort zone) خود باشید. اگر تجربیات جدیدی را به دست نیاورید، به‌عنوان یک انسان رشد نخواهید کرد. چیزهای جدید زیادی برای یاد گرفتن و انسان‌های زیادی برای ملاقات کردن وجود دارند. برای اینکه با موقعیت‌های جدید مواجه شوید و با توانایی‌ها و مهارت‌های خود بیشتر آشنا شوید، خودتان را به چالش بکشید.

۱۳. به دیگران بیش از حد وابسته هستید

اطرافیان ما تأثیر زیادی روی زندگی ما می‌گذارند. کمک گرفتن از دیگران، زمانی که در موقعیت سختی هستید، ایرادی ندارد؛ اما باید در نهایت خودتان تصمیم بگیرید. نباید برای همه چیز به دیگران اتکا کنید و نظر آن‌ها را مقدم بر نظر خودتان قرار دهید.

نباید‌ تصمیم‌گیری درباره‌ی مسائل مهم برای زندگی،‌ مثل مسائل کاری و ازدواج را به اطرافیان خود بسپارید. خودتان باید مسؤولیت تصمیم‌ها و کارها را به عهده بگیرید. این زندگی شما است، بنابراین خودتان برای تغییر در زندگی‌اتان تصمیم بگیرید.

۱۴. بهانه می‌آورید

بهانه آوردن

تغییر می‌تواند ترسناک باشد. بیشتر ما دوست داریم در منطقه‌ی امن خود بمانیم و خارج شدن از این منطقه می‌تواند برایمان دشوار باشد. معلوم نیست تغییری که می‌خواهید در زندگی‌اتان ایجاد کنید، ختم به خیر می‌شود یا نه! اما بهانه آوردن و به تأخیر انداختن کارها هم مشکل را برطرف نخواهد کرد. بهانه نیاورید و به فکر ایجاد تغییری باشید که قرار است زندگی شما را به طرز مثبتی تحت تأثیر قرار دهد. به خودتان باور داشته باشید.

۱۵. ولخرجی می‌کنید

بسیاری از افراد خرید کردن را به‌عنوان ترفندی برای بهتر کردن حال خود انجام می‌دهند. زمانی که چیز جدیدی را می‌خرید، احساس هیجان و خوشحالی می‌کنید، اما این احساس خوب به سرعت ناپدید می‌شود. هیچ‌کس از فردای خود خبر ندارد. ممکن است یک اتفاق ناگهانی رخ دهد که برای حل آن به پول زیادی نیاز باشد.

اگر مخارجتان افزایش پیدا کرده است، باید ببینید برای رفع چه مشکلی خرید کردن را انتخاب کرده‌اید و سعی کنید آن مشکل را با یک روش بهتر حل کنید. اگر مدام ولخرجی کنید، در آینده با مشکلات مالی زیادی مواجه خواهید شد. عادات مالی خود را تغییر دهید و به طور متعادل خرج کنید.

۱۶. در لحظه زندگی نمی‌کنید

همه‌ی ما در گذشته اشتباهاتی را انجام داده‌ایم. اگر مدام در گذشته زندگی کنید و پیش خودتان بگویید: «ای کاش فلان کار را انجام نداده‌ بودم!» یا اگر دائما درباره‌ی آینده خیال‌پردازی کنید، هیچ اتفاق مثبتی نخواهد افتاد. یاد بگیرید در لحظه زندگی کنید. قدر حال را بدانید و در زندگی فعلی خود تغییری را ایجاد کنید که می‌دانید آینده‌تان را بهتر می‌کند.

اگر مدام خیال‌پردازی کنید یا در گذشته باشید، فرصتی که در حال حاضر برای پیشرفت کردن دارید را از دست می‌دهید

شما نمی‌توانید گذشته را تغییر دهید، اما می‌توانید از اشتباهاتتان درس بگیرید و از آن‌ها به‌عنوان تجربه‌ای برای تصمیم‌گیری‌های بهتر و علاقانه‌تر در آینده استفاده کنید. اگر مدام خیال‌پردازی کنید یا در گذشته باشید، فرصتی که در حال حاضر برای پیشرفت کردن دارید را از دست می‌دهید و در آینده دوباره پشیمان می‌شوید.

۱۷. از خودتان واکنش‌های افراطی نشان می‌دهید

گاهی اوقات مسائل ناراحت‌کننده‌ای رخ می‌دهد که باعث می‌شود احساس‌کنید دارید کنترل زندگی‌ا‌تان از دست می‌دهید. گاهی اوقات این موضوع افراطی شده و باعث می‌شود استرس زیادی بگیرید.

هیچ چیز در حالت افراطی خوب نیست؛ به ویژه اگر واکنش‌های افراطی را به‌عنوان روشی برای پرت کردن حواس خود از احساسات واقعی‌تان به کار بگیرید. اگر موضوعی ذهنتان را زیاد به خود مشغول کرده است، سعی کنید با استفاده از یک سری ترفندها در زندگی‌اتان تعادل ایجاد کنید. توجه کنید که مشکلات موقت هستند و پس از مدتی برطرف می‌شوند. بنابراین بیش از حد ذهنتان را درگیر آن‌ها نکنید.

کلام آخر

تغییر دادن همیشه در ابتدا دشوار است، اما باعث اتفاقات بهتری در زندگی می‌شود. در این مقاله از دیجی‌کالا مگ به ۱۷ علامت اشاره کردیم که نشان می‌دهند باید در زندگی‌اتان تغییر ایجاد کنید. هیچ‌کس نمی‌تواند به اندازه‌ی خودتان زندگی‌اتان را تحت تأثیر قرار دهد. در لحظه زندگی کنید و از فرصت‌هایی که دارید، برای پیشرفت و بهتر شدن استفاده کنید.

منبع: a conscious rethinkبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. حسین بختیاری

    از این مطالب بیشتر بذارین. شدیدا نیاز داریم این روزا 🙂

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما