۵ تأثیر معجزه‌آسای یوگا بر ذهن که شما را متحول می‌کنند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
تأثیر یوگا بر ذهن

اگر به یوگا علاقمند هستید و یوگا کردن را در برنامه‌های ورزشی‌اتان دارید، احتمالا از تأثیرات مثبت این ورزش از جمله افزایش انعطاف‌پذیری و قدرت جسمانی بر اندام خود آگاه هستید. اما آیا از تأثیر یوگا بر ذهن هم چیزی می‌دانید؟

یوگا قوه‌ی پایداری تعادل را در ذهن و بدن تقویت می‌کند و کانالی برای ارتباط قوی‌تر جسم و روح محسوب می‌شود. همین ویژگی سبب افزایش روزانه‌ی یوگی‌ها در سراسر دنیا می‌شود. امروز بیش از ۲۰ میلیون نفر فقط در ایالات متحده‌ی آمریکا تمرینات یوگا انجام می‌دهند. در اثر انجام یوگا و تقویت ارتباط ذهن و جسم، اضطراب به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه زندگی با کیفیت‌تر و آرام‌تری در انتظار یک یوگی است. در فرآیند گذر از استرس و رسیدن به آرامش سیستم عصبی، یوگا معجزه‌‎های بسیاری برای شما رقم می‌زند. دیجی‌کالا مگ در این مطلب شما را با این معجزه‌های جذاب آشنا می‌کند.

۱. یوگا ذهن مشوش با میلیون‌ها نشخوار فکری را رام می‎‌کند

یوگا و مدیتیشن هر دو در کنار هم، ذهن را به پادشاه جسم و روح تبدیل می‌کنند. وقتی ذهن آرام می‌شود، میلیون‌ها افکاری که مدام در ذهن ما در حال رفت‌وآمد هستند، کاهش پیدا می‌کند. اگر قدرت تمرکز و توانایی رسیدن به آرامش ذهن بیشتر باشد، حتی ممکن است که تمام این صداهای مزاحم در سر خاموش شود. در نتیجه با کمک یوگا و مدیتیشن، شما احساس آرامش بیشتری خواهید کرد و تمرکزتان بالا می‌رود.

سیستم عصبی در اثر انجام یوگا، آرامش پیدا می‌کند و در نتیجه میزان استرس در فرد یوگی نسبت به دیگر افراد بسیار پایین است. وضعیت بدن در تمرینات یوگا، آگاهی به تنفس در هنگام انجام تمرینات و قرار گرفتن در وضعیت مدیتیشن، همگی به کاهش فشار خون، تعداد ضربان قلب و سطح هورمون استرس در بدن منجر می‌شود و در نهایت این فرآیند فیزیکی به نفع ذهن تمام می‌شود.

۲. یوگا با احساسات منفی مقابله می‌کند

اگر استرس بر شما غلبه کند، احساسات منفی به سمتتان سرازیر می‌‎شوند و به روح و سپس به جسمتان آسیب می‌زنند. اضطراب، نگرانی مداوم و حتی افسردگی از عوارض روحی افکار مزاحم و منفی است. در این مواقع باید با تغییر روش زندگی، در مقابل حمله احساسات منفی از سلامتی مراقبت کنید. یوگا یکی از ابزارهای مهار افکار منفی است و مثل یک صیقل‌دهنده، زوایای تیره و سخت ذهن شما را از بین می‌برد و درخشان می‌کند. انجام تمرینات یوگا و تکرار منظم آن، گردش خون را در بدن افزایش می‌دهد و همین امر سبب آزاد شدن هورمون شادی همچون دوپامین می‌شود. بنابراین بعد از انجام تمرینات یوگا، ذهن حس خوشایند و مثبتی نسبت به محیط اطراف دارد و افکار منفی فرصت کمتری برای جولان دارند.

۳. هوشیارتر و مفیدتر خواهید بود

آرامش یوگا و ساحل غروب

یکی دیگر از تأثیرات یوگا بر ذهن، افزایش هوشیاری و آگاهی است. در واقع این ورزش پر قدمت به شما کمک می‌کند که نسبت به محیط اطراف دقت بیشتری داشته باشید. هر چه هوشیاری فرد بیشتر باشد، نتیجه کاری که در حال انجام آن است، با کیفیت‌تر خواهد بود و در بازه‌ی زمانی مشخص، بهره‌وری بیشتری خواهد داشت. آرامش ذهنی در شیوه‌ی زندگی و کار هم تأثیرگذار است و هر فرد با آرامش کامل، پشتکار مداوم و اعتمادبه‌نفس می‌تواند بهتر و مفیدتر کار کند.

ذهن آگاه، پیش نیاز رسیدن به موفقیت است. یوگا با افزایش آرامش و کاهش استرس، آگاهی ذهن را بالا می‌برد و سبب می‌شود تا با هوشیاری بیشتری کار کنید. در نتیجه بهره‌وری یک یوگی از شخص عادی در زندگی شخصی و در فضای شغلی بیشتر خواهد بود.

۴. تمرکز و وضوح تفکرات ذهن افزایش پیدا می‌کند

وقتی در دنیای پر استرس امروز بتوانیم به آرامش درونی برسیم، در مواقع دشوار هم قادر خواهیم بود که تمرکز خود را حفظ کنیم. یک یوگی، با تمرینات مستمر و یادگیری حفظ تعادل، بدون توجه به تشنج‌های محیط پیرامون، تمرکز ذهنی بسیاری خواهد داشت و افکار مثبت و سازنده با وضوح بیشتر در ذهن این فرد نقش می‌بندند. یوگا همچون یک فیلتر، مانع ورود افکار و احساسات اضافی به ذهن می‌شود و ذهن را تنها به افکار مثبت معطوف می‌کند.

۵. یوگا پایداری ما را در برابر مشکلات بالا می‎‌برد

انجام تمرینات یوگا توسط یوگی مرد

در زندگی روزمره، مدام با چالش‌های جدید روبه‌رو می‌شویم و گاهی به‌جای حل مشکل، دریچه‌ی ذهنمان با یک قفل بزرگ بسته می‌شود و نمی‌توانیم با مشکلاتمان دست و پنجه نرم کنیم. از معجزه‌های یوگا در زندگی، بالا بردن توانایی فرد یوگی در حل مشکلات و بازگشایی قفل‌های ذهن است. یوگا با افزایش خودآگاهی و توانایی تمرکز، قدرت استدلال شما را تقویت می‌کند و همین امر سبب می‌شود تا نسبت به گذشته، جسارت تصمیم‌گیری بیشتری داشته باشید و نتیجه‌هایی فوق‌العاده دریافت کنید. در واقع تمرینات یوگا اعتمادبه‌نفس را بالا می‌برند، خودباوری را تقویت می‌کنند و با افزایش شفافیت ذهنی نسبت به محیط پیرامون به فرد کمک می‌کنند که با آرامش کامل، بهترین راه حل را برای چالش‌های پیش رو پیدا کند.

حرکات مفید یوگا برای آزادسازی احساسات سمی

تنش‌های روزانه همچون یک سم در عضلات بدن اثر خود را باقی می‌گذارند و عضلات باسن و ران از قسمت‌های اصلی بدن برای رسوب و جذب سم‌های روزانه هستند. در اینجا ۷ حرکت یوگا را به شما آموزش می‌دهیم تا انرژی منفی را از بدن خود خارج کنید.

۱. حرکت جنگجوی دوم

حرکت جنگجوی دوم در فرآیند تاثیر یوگا بر ذهن

این حرکت از قدرتمندترین حرکات یوگا برای جذب اعتمادبه‌نفس و قدرت است. در این تمرین کل بدن از جمله باسن درگیر هستند و زانوی پای جلویی خم می‌شود، پای عقبی کشیده و ران‌ها به سمت بیرون چرخیده می‌شود. در نتیجه تمام پالس‌های منفی از ران خارج و عضلات لگن کم‌کم باز می‌شوند. دست‌ها باید کشیده و موازی زمین و در امتداد پاها باشد و صورت نیز با انگشتان دست جلویی هم‌جهت خواهد بود.

۲. حرکت لانگ

حرکت لانگ در فرآیند تاثیر یوگا بر ذهن

این حرکت کشاله‌ی ران و باسن را هدف قرار می‌دهد. نشستن‌های طولانی به‌خصوص در محیط‌های کاری، سبب خشکی عضلات و تنگی کانال‌های ارتباطی می‌‍شود. در نتیجه انرژی‌های منفی و سمی می‌توانند در بدن باقی بمانند. پای جلویی با زانوی نود درجه روی زمین عمود می‌شود و پای پشتی به صورت نود درجه و زانوی خم‌شده روی زمین قرار می‌گیرد. دست‌ها در این حرکت کشیده و به سمت بالا است.

۳. حرکت کودک شاد

حرکت کودک شاد در فرآیند تاثیر یوگا بر ذهن

این حرکت از آرامش‌بخش‌ترین تمرینات یوگا برای مهار انرژی منفی و کسب شادی است. برای انجام این تمرین، به پشت دراز بکشید. زانوها را به سمت داخل و سینه خم کنید و با دستان خود لبه خارجی کف پا را بگیرید. به این طرف و آن طرف همچون یک کودک چند ماهه تکان بخورید، ستون فقرات را با زمین ماساژ دهید و با تنفس درست، آرامش را به وجود خود منتقل کنید.

۴. حرکت کبوتر

حرکت کبوتر در فرآیند تاثیر یوگا بر ذهن

در این حرکت، باسن محور اصلی است و تمام قسمت‌های بدن درگیر می‌شود. البته انجام این حرکت برای افراد مبتدی می‌تواند دشوار باشد. در این حرکت باید یک پا را به صورت جم و جمع شده روی زمین قرار می‌گیرد و باسن آن مماس زمین می‌شود. پای دیگر هم کشیده به سمت عقب می‌رود و روی زمین می‌خوابد. پای پشتی باید در راستای باسن به روی تشک یوگا بخوابد. بالاتنه را به سمت جلو بکشید و حتی سعی کنید سرتان را هم روی زمین قرار دهید. به تنفس خود در این تمرین آگاه باشید تا بتوانید در هر دم و بازدم، انرژی‌های نفی و مسوم را از بدن و ذهن خود خارج کنید. کشیده شدن عضلات ران و باسن در این حرکت، تأثیر بسزایی در رفع خستگی روزانه و خروج احساسات مسموم از بدن دارند.

۵. حرکت اسکات

حرکت اسکات در فرآیند تاثیر یوگا بر ذهن

در این حرکت بدن در پایین‌ترین نقطه خود قرار می‌گیرد و باسن و کمر به‌خوبی کشیده می‌شوند. برای انجام این حرکت پای خود را باز کنید و سپس از زانو خم کرده و بنشینید. در این حرکت پاها به طرفین باز می‌شوند، انگشت‌های پا به سمت بیرون هستند و بدن در حالت نیمه نشسته و معلق قرار می‌گیرد. باسن با زمین تماس پیدا نمی‌کند و به دلیل باز شدن پاها به طرفین، تمام عضلات باسن کشیده می‌شود. کف دستان خود را به هم بچسبانید و به سمت قلب بیاورید. اکنون در این وضعیت می‌توانید با آرنج خود به داخل پا فشار بیشتری بیاورید تا پا با زاویه بیشتری باز شود.

۶. حرکت ایستاده

حرکت ایستاده در فرآیند تاثیر یوگا بر ذهن

برای دستیابی به قدرت تعادل در بدن، نیاز به تمرکز ذهن دارید و حرکت تعادلی ایستاده در یوگا، تمرکز شما را تقویت می‌کند. یکی از پاها را خم و به سمت داخل می‌آورید و مچ را روی ران مخالف قرار می‌دهید. بهتر است پای مخالف را کمی خم کنید تا تعادلتان را بهتر حفظ کنید. کف دستان خود را به هم بچسبانید و روی قلب بگذارید. برای حفظ تعادل بیشتر به یک نقطه ثابت از فضای روبه‌رو خیره شوید.

۷. حرکت صورت گاو

حرکت صورت گاو در فرآیند تاثیر یوگا بر ذهن

در این حرکت نشسته، زانوی چپ را خم می‌کنید و جهت آن رو به مستقیم باشد. این زانو روی زانوی سمت راست که خم شده است، قرار می‌گیرد. این حرکت به کسب آرامش و دفع انرژی منفی کمک می‌کند. کشش ران در این حرکت محسوس است.

در آخر

زندگی امروز سراسر استرس و تنش است. برای لذت بردن از زندگی در چنین شرایطی، به ابزاری برای کاهش استرس و کسب آرامش نیاز داریم. یوگا بهترین ابزار برای کنترل استرس و رسیدن به آرامش است. آرامش همان نیاز امروز است و پیش‌زمینه‌ای برای رسیدن به ذهنی آگاه و قدرتمند است. یک ذهن آگاه می‌تواند تصمیم‌های هوشمندانه بگیرد، رفتار خود را کنترل کند و بین روح و جسم تعادلی ستودنی برقرار کند. در نتیجه یک فرد یوگی در روابط شخصی و شغلی می‌تواند موفق‌تر عمل کند و احساس رضایت بیشتری از زندگی داشته باشد. از همین امروز تمرینات یوگا را شروع کنید و قدمی برای تغییر بردارید.

این مطلب فقط جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منبع: yogiapprovedبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. احسان

    حرکت اسکات رو ما ایرانی ها هر روز با دمپایی انجام میدیم D:

    1. ندا

      عالی بود😂😂😂😂

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما