۷ نکته‌ی مهم برای پیدا کردن هدف در زندگی

۲۵ اسفند ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
پیدا کردن هدف در زندگی

به نظر می‌رسد که داشتن شغل خوب، خانواده‌ی صمیمی و شبکه‌ی اجتماعی قوی می‌تواند برای هر شخصی یک زندگی عالی را به ارمغان بیاورد. با این حال، حتی کسانی که تمام این موارد را به دست می‌آورند، ممکن است احساس کنند که چیزی را در زندگی خود گم کرده‌اند و این چیز داشتن هدف در زندگی است.

پیدا کردن هدف، چیزی بیش از یک کلیشه یا رویای برآورده نشده است. در حقیقت، هدف ابزاری برای زندگی بهتر، شادتر و سالم‌تر است که افراد کمی درک روشنی از آن دارند یا به فکر دستیابی به آن هستند.

چرا در زندگی به هدف نیاز دارید؟

نتایج یک مطالعه نشان داد که بهزیستی و داشتن هدف در زندگی با افزایش امید به زندگی مرتبط است. گروهی از محققان هم دریافته‌اند که هدفمند بودن در زندگی می‌تواند به حفظ سلامتی کمک کند. تحقیقاتی وجود دارند که داشتن هدف را با کاهش خطر سکته‌ی مغزی و حمله‌ی قلبی، خواب بهتر و پیشگیری از زوال عقل مرتبط می‌دانند.

از سوی دیگر، نتایج یک مطالعه نشان داد افرادی که در زندگی احساس هدفمندی می‌کنند، نسبت به کسانی که احساس می‌کنند کارشان بی‌معنا است، درآمد بیشتری به دست می‌آورند. پس خبر خوب این است که شما مجبور نیستید بین کسب ثروت و داشتن یک زندگی معنادار فقط یکی را انتخاب کنید. حتی ممکن است متوجه شوید که هر چقدر هدف بیشتری داشته باشید، پول بیشتری کسب می‌کنید.

با تمام این مزایا، واضح است که یافتن هدف و معنای زندگی اهمیت زیادی دارد. اما هدف و معنا چیزی نیست که بتوان به‌سرعت آن را تعیین کرد. این فرآیند مستلزم خودارزیابی، گوش دادن به دیگران و پیدا کردن علایق است. استفاده از هفت راهکار زیر می‌تواند به شما در پیدا کردن هدف و داشتن یک زندگی معنادار کمک کند.

۱. از زمان، پول یا استعداد خود برای کمک به دیگران استفاده کنید

فواید کمک به دیگران

اگر فقط یک عادت وجود داشته باشد که بتواند به یافتن هدف در زندگی کمک کند، آن عادت کمک کردن به دیگران است. محققان به این نتیجه رسیده‌اند که شادی و داشتن معنا علیرغم همپوشانی، با هم متفاوت هستند. شادی با گیرنده بودن ارتباط بیشتری دارد، در حالی که معنا بیشتر با بخشنده بودن در ارتباط است. بخشنده بودن در یک رابطه می‌تواند افراد را با داشتن زندگی هدفمندتر پیوند بدهد. رفتارهای نوع‌دوستانه مثل فعالیت‌های داوطلبانه، اهدای پول، کمک کردن به اطرافیان یا سایر کارهای محبت‌آمیز به زندگی شما معنا می‌بخشند.

۲. به بازخوردها گوش دهید

گاهی اوقات پیدا کردن چیزهایی که به آن‌ها علاقه دارید، دشوار است. از این گذشته، احتمالاً دوست دارید در زندگی کارهای زیادی انجام دهید و کارهایی که به آن‌ها علاقه دارید، ممکن است آن‌قدر در زندگی شما ریشه دوانده باشند که متوجه‌ی اهمیت آن‌ها نباشید. خوشبختانه، شاید دیگران بتوانند در این زمینه به شما کمک کنند. این احتمال وجود دارد که شما بدون اینکه متوجه باشید، اشتیاق و هدف خود را به اطرافیان نشان دهید.

با افرادی که شما را می‌شناسند تماس بگیرید و از آن‌ها بپرسید که چه چیزی آن‌ها را به یاد شما می‌اندازد یا وقتی به شما فکر می‌کنند چه چیزی در ذهن‌شان تداعی می‌شود. همچنین می‌توانید وقتی کسی در مورد شما نظر می‌دهد، از صحبت‌های او نکته‌برداری کنید. اینکه خودتان را از نگاه‌ی دیگران ببینید و بازخوردهای آن‌ها را بشنوید، به شما کمک می‌کند که بخشی از علایق‌تان را پیدا کنید.

۳. اطراف خود را با افراد مثبت احاطه کنید

به این فکر کنید که با اطرافیان‌تان چه وجه‌ی اشتراکی دارید. به همکاران یا اعضای خانواده که موظف به دیدن آن‌ها هستید، فکر نکنید. به کسانی فکر کنید که به اختیار خود تصمیم می‌گیرید در خارج از محیط کار یا خانواده با آن‌ها وقت بگذرانید. بررسی این افراد می‌تواند اطلاعات خوبی در مورد شما بدهد.

اگر با افرادی احاطه شده‌اید که در حال ایجاد تغییرات مثبت هستند، شما هم احتمالاً از آن‌ها الهام می‌گیرید و تغییرات مثبتی را در زندگی‌تان رقم می‌زنید. اما اگر اطرافیان‌تان افراد منفی هستند، بهتر است در برقراری ارتباط با آن‌ها تجدید نظر کنید. وقتی اطرافیان به فعالیت‌های مثبت علاقه ندارند، سخت است که در زندگی احساس اشتیاق و هدفمندی داشته باشید.

۴. با افراد جدید ارتباط برقرار کنید

برقراری ارتباط با افراد غریبه

وقتی در مترو تنها هستید یا در جایی به انتظار دوست خود نشسته‌اید، به جای بررسی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مجازی با افرادی که اطراف شما هستند، سر صحبت را باز کرده و از آن‌ها درباره‌ی پروژه‌هایشان و کارهایی که برای سرگرمی انجام می‌دهند، سؤال کنید.

صحبت کردن با غریبه‌ها ممکن است در ابتدا برایتان سخت باشد، اما این کار می‌تواند چشمان شما را به فرصت‌های شغلی، موضوعات یا فعالیت‌هایی باز کند که قبلاً حتی نمی‌دانستید وجود دارند. ممکن است فعالیت‌ها یا مکان‌های جدیدی را برای بازدید و کاوش کشف کنید که بتوانند به شما در پیدا کردن هدف کمک کنند.

۵. علایق خود را بررسی کنید

آیا موضوع خاصی وجود دارد که هنگام استفاده از شبکه‌های اجتماعی مجازی به‌طور مرتب از آن‌ها صحبت می‌کنید و درباره‌شان مطالبی را به اشتراک می‌گذارید؟ آیا در اینستاگرام تصاویری از شما وجود دارد که همیشه شما را در حال انجام یک فعالیت خاص نشان می‌دهد؟

به این فکر کنید که وقتی با دیگران به‌صورت رو در رو ملاقات می‌کنید، از صحبت کردن درباره‌ی چه موضوعاتی لذت می‌برید؟ آیا دوست دارید در مورد تاریخ حرف بزنید؟ یا ترجیح می‌دهید اطلاعاتی را که به‌تازگی در مورد کاهش هزینه‌های زندگی به دست آورده‌اید، به اشتراک بگذارید؟

توجه به چیزهایی که دوست دارید در مورد آن‌ها صحبت کنید و چیزهایی که از به اشتراک گذاشتن آن‌ها در رسانه‌های اجتماعی لذت می‌برید، می‌تواند به شما در پیدا کردن هدف کمک کند.

۶. به بی‌عدالتی‌هایی که شما را آزار می‌دهند، توجه کنید

آیا چیزی وجود دارد که فکر کردن به آن به‌شدت شما را ناراحت می‌کند یا آزار می‌دهد؟ این موضوع ممکن است به آسایش و حقوق حیوانات، حقوق مدنی یا سازمان‌های حمایت از کودکان مربوط باشد. شاید فکر کردن به اینکه سالمندان مجبور هستند تعطیلات خود را به‌تنهایی سپری کنند، شما را ناراحت کند یا مشکلات مصرف‌کنندگان مواد مخدر که به فرصت‌های توانبخشی زیادی دسترسی ندارند، برایتان آزاردهنده باشد.

ممکن است شغل‌تان بتواند به شما در رسیدن به هدفی که به آن علاقه دارید، کمک کند. گاهی اوقات هم می‌توانید به جای پول بخشی از زمان خود را برای رسیدن به هدفی که به آن اعتقاد دارید، اختصاص دهید.

۷. آنچه را که دوست دارید انجام دهید، کشف کنید

کشف علایق و اهداف

گاهی اوقات، صرفاً فکر کردن در مورد کاری که واقعاً دوست دارید انجام دهید، می‌تواند به شما کمک کند که هدف خود را در زندگی پیدا کنید. آیا عاشق تئاتر موزیکال هستید؟ مهارت‌ شما در این زمینه می‌تواند به بهترین نحو به‌کار گرفته شود تا با اجرای نمایش‌های زنده برای کودکان آن‌ها را با هنر آشنا کنید.

آیا تجزیه و تحلیل اطلاعات برایتان سرگرم‌کننده و جذاب به نظر می‌رسد؟ این مهارت می‌تواند یک دارایی ارزشمند برای شما باشد. مهارت‌ها، استعدادها و علایق خود را در نظر داشته باشید و به این فکر کنید که چگونه می‌توانید از آن‌ها برای معنادار کردن زندگی خود استفاده کنید.

کلام پایانی

یافتن هدف در زندگی کاری نیست که بتوان در چند روز، هفته یا ماه انجام داد. این کار یک فرآیند طولانی‌مدت و حتی مادام‌العمر است که در هر لحظه فقط می‌توان یک قدم به سوی آن برداشت. از سوی دیگر، ممکن است متوجه شوید که هدف شما با گذشت زمان تغییر می‌کند. شاید در دوران جوانی دوست داشتید به حقوق حیوانات بپردازید، اما در حال حاضر دغدغه‌ی شما مشکلاتی است که انسان‌ با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کند. ذکر این نکته ضروری است که شما می‌توانید در زندگی بیش از یک هدف داشته باشید.

به خاطر داشته باشید که برخورداری از زندگی هدفمند و معنادار لزوماً به این معنی نیست که باید کاری را که انجام می‌دهید، تغییر دهید. به‌عنوان مثال اگر موهای افراد را کوتاه می‌کنید، به این فکر کنید که هدف‌تان در زندگی کمک به دیگران برای زیباتر شدن است. یا اگر مدیر مدرسه هستید، هدف‌ شما ایجاد یک محیط مناسب برای یادگیری کودکان است.

با این حال، در بعضی موارد لازم است کاری را که انجام می‌دهید متوقف کرده و در مورد مسیری که در آن قرار دارید، فکر کنید. آیا این مسیر شما را به هدف‌تان می‌رساند؟ اگر این‌طور نیست، می‌توانید مسیر خود را تغییر دهید. گاهی اوقات، مسیر رسیدن به هدف پرپیچ و خم و دارای فراز و نشیب‌های فراوان است.

منبع: verywellmind

 

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه