معرفی سریال‌های تلویزیونی خوب از کارگردانان سینما

۲۷ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۲:۰۰ ۳۰ فروردین ۱۳۹۹

مهاجرت از صفحه‌ی نقره‌ای بزرگ به خانه‌های مردم رواج پیدا کرده است. روز به روز تعداد چهره‌های موثر سینما که تصمیم می‌گیرند حضور در تلویزیون را هم امتحان کنند بیشتر می‌شود. خیلی از كارگردانان سینمایی هستند كه مدیوم قاب كوچك تلویزیون را تجربه كردند. بعضی‌هایشان پایان خوشایندی داشتند و برخی دیگر هم درنهایت موفق به ساخت یك فصل بیشتر نشدند. خیلی از این كارگردانان فقط چند اپیزود را كارگردانی می‌كنند و بعد به عنوان تهیه‌كننده‌ی اجرایی پشت سریال می‌ایستند. نگاهی داریم به كارگردانان موفق سینما كه وارد مدیوم تلویزیون شدند.

وودی آلن

سریال: بحران در شش صحنه
عنوان اصلی: Crisis in Six Scenes
نقش: خالق و کارگردان
محصول ۲۰۱۶

از آخرین‌ کارگردانان سینما که کسی فکرش را نمی‌کرد به تلویزیون راه پیدا کند، وودی آلن بود. وودی آلن گوشه‌گیر كه در جشنواره‌ها شركت نمی‌كند و یكی از دوست‌داشتنی‌ترین فیلمسازان مستقل آمریكاست كه هنوز هم در مرز هشتاد سالگی با قدرت سالی یك فیلم می‌سازد. آلن سال ۲۰۱۶ دست به ساختن سریال زد. سریالی که از شبكه‌ی آمازون پخش شد. اسم این سریال «بحران در شش صحنه» بود كه در شش اپیزود پخش شد. دو سكانس از این سریال سالی که ساخته شد در جشن انجمن منتقدان تلویزیون به نمایش درآمد.

این اولین حضور وودی آلن در تلویزیون است. خلاصه‌ی داستان رسمی سریال از این قرار است: این كمدی در دهه‌ی شصت اتفاق می‌افتد. زمانی كه آمریكا در اوج تلاطم و آشفتگی است. یك خانواده‌ی طبقه‌ی متوسط كه در حاشیه‌ی شهر زندگی می‌كنند برایشان مهمان می‌آید. مهمانی كه وضعیت زندگی آن‌ها را از این رو به آن رو می‌كند.

كاراكتری كه وودی آلن نقش‌اش را بازی می‌كند سیدنی مون‌سینگر است. سکانس مشهور فیلم که اول کار در فضای مجازی پخش شد جایی است که سیدنی و مایلی سایروس درباره آشپزخانه فانتزی موردعلاقه‌شان بحث می‌كنند آن هم جلوی روی مردمی كه در سرتاسر جهان از گرسنگی در حال مر‌گند.

سریال عجیب و غریبی كه هر قسمتش نیم ساعت است و خود آلن هم آن را كارگردانی کرد. این كه وودی آلن در آن سن و سال تصمیم بگیرد سریال تلویزیونی بسازد نشان از اهمیت تلویزیون دارد. دلیل دیگری برای اثبات این كه در عصر طلایی سریال‌های تلویزیونی به سر می‌بریم. البته آلن خیلی زود به فكر سریال‌سازی نیفتاد. قبل از او خیلی‌های دیگر از سینما به تلویزیون مهاجرت کردند.

ديويد لينچ

سريال: تویین پیکس
عنوان اصلی: Twin Peaks
نقش: خالق و نويسنده (بعضي از اپيزودها را هم كارگردانی كرده است)
محصول ۱۹۹۰

دیوید لینچ بعد از نامزدی اسكار برای فیلم «مرد فیل‌نما» و موفقیت‌هایی كه برای «مخمل آبی» پیش منتقدان به دست آورد به تلویزیون رفت. فصل اول سریال «قله‌های دوقلو» (تویین پیکس) همه را تحت‌تاثیر قرار داد. به طوری كه فصل دومی هم برایش درنظر گرفتند که سال بعد از آن ساخته شد. سریالش نامزد چند جایزه‌ی امی و برنده‌ی چند جایزه‌ی گلدن‌گلوب شد. این كمدی درام جنایی داستان یك مامور اف.بی.آی است كه ماموریتش بازجویی از یك زن جوان در جریان یك قتل در شهری عجیب و غریب است. شهری كه میان دو قله قرار گرفته. این سریال در سایت IMDB رتبه سی و نهم را بین صد سریال برتر دارد. لینچ سال ۹۲ باز هم سراغ تلویزیون رفت اما سریال «روی هوا» موفقیت سریال قبلی‌اش را تكرار نكرد. فصل سوم این سریال که سال ۲۰۱۷ روی آنتن رفت همان شهر و ساکنان فصل اول را ۲۵ سال بعد به تصویر می‌کشید که درگیر ماجرای یک قتل مرموز می‌شوند.

ديويد فينچر

سريال: خانه پوشالي
عنوان اصلی: House of Cards
نقش: تهيه‌كننده‌ی اجرايی و كارگردان اپيزودهايی از فصل اول
محصول ۲۰۱۳

اگر قرار بود یك نفر اقتباسی جدید و به روز از مینی‌سریال شبكه بی.بی.سی به همین نام ارائه بدهد، قطعا بهترین گزینه دیوید فینچر بود. فینچر در فیلم‌هایش نشان داده كه چقدر به نقش رسانه‌ها در قدرت علاقمند است و بخش زیادی از قصه‌ی «خانه پوشالی» هم به این ماجرا برمی‌گردد. داستان مردی در عرصه‌ی سیاست كه چطور به هر ترفندی شده خودش را بالا می‌كشد و به كاخ سفید می‌رساند. این وسط مشكلات خانوادگی هم دارد اما همسرش لیدی‌ مكبث‌وار راه را برای رسیدن او به قدرت هموار می‌كند. بین سریال‌های برتر imdb رتبه‌ی ۶۷ را دارد. البته به دلیل ماجراهایی که سر شایعات بر سر رسوایی‌ جنسی کوین اسپیسی به وجود آمد، فصل آخر این سریال با حذف قهرمان اصلی پخش شد.

فینچر سال ۲۰۱۸ با سریال «شکارچی ذهن» (Mindhunter) به حضورش در تلویزیون ادامه داد. یک درام جنایی درباره‌ی بخش علوم رفتاری اف.بی.آی در دهه‌ی شصت که در آن دو کارآگاه با قاتلان زنجیره‌ای گفت‌وگو می‌کنند. جو پنهال خالق سریال جدید فینچر است که فصل دوم آن سال گذشته عرضه شد.

استيون سودربرگ

سريال: نيك
عنوان اصلی: The Knick
نقش: تهيه‌كننده اجرايي و كارگردان
محصول ۲۰۱۴

كارگردان اسكاری كه در هزاره‌ی سوم با ساخت فیلم‌هایی مثل «شیوع» معلوم بود به حوزه‌ی بیماری‌های عجیب و غریب علاقمند شده است، در تلویزیون سریال عجیب‌تری به اسم «نیك» ساخت. درامی درباره‌ی بیمارستانی در اوایل قرن بیستم و اتفاقاتی كه در آن‌جا می‌افتد. از صحنه‌ی غریب جراحی و آزمایش روی خوك بگیرید تا شخصیت‌پردازی‌های جالب، سودربرگ در «نیك» به موفقیت زیادی دست یافت و موافقت شبكه را برای ساخت فصل دوم آن هم برای سال ۲۰۱۵ گرفت. سریال نامزد جوایز زیادی شده و در imdb رتبه‌ی ۲۲۷ را میان سریال‌های تاریخ تلویزیون دارد. سودربرگ پیش از «نیك» در سریال‌های دیگری مثل «بلوط‌های سرخ» هم حضور داشته اما هیچ‌كدام به موفقیت و محبوبیت «نیك» نبوده‌اند.

مارتين اسكورسيزي

سريال: امپراطوري تخته‌كوب‌ها (بوردواك امپاير)
عنوان اصلی: Boardwalk Empire
نقش: تهیه‌کننده‌ی اجرایی و کارگردان اپیزود اول
محصول ۲۰۱۰

«امپراطوری تخته‌كوب‌ها» سریال موفقی از كار درآمد. داستان سریال در همان فضایی رخ می‌دهد كه اسكورسیزی با آن در سینما به شهرت رسید. درام تاریخی گنگستری و نقش قانون در آتلانتیك سیتی كه مجبور بود با مافیای شهر سازش هم داشته باشد. سریال از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ در ۵ فصل پخش شد. خالق‌اش ترنس وینتر بود (همان كه سریال مشهور «سوپرانوها» و بعدتر فیلم «گرگ وال‌استریت» را نوشت) و بازیگر اصلی‌اش استیو بوشمی كه پیش از این هم با اسكورسیزی در سینما همكاری داشت. رتبه‌ی ۱۷۵ را میان سریال‌های برتر سایت imdb دارد. حضور اسكورسیزی در تلویزیون موفقیت‌آمیز بود.

اما در سریال بعدی‌اش یعنی «وینیل» که این‌بار جزو خالقان و نویسندگان آن هم بود و باز هم اپیزود اول را کارگردانی کرده بود، شكست خورد. بعد از پخش اول سریال شبكه‌ی hbo اعلام كرد كه قصد ندارد فصل دومی برای آن بسازد. سریالی كه پشتش به جز اسكورسیزی، میك جگر، خواننده و آهنگساز و نوازنده گروه قدیمی رولینگ استونز هم بود. «وینیل» درام موزیكالی كه در دهه هفتاد می‌گذرد و داستان یك تهیه‌كننده‌ی موسیقی را روایت می‌كرد انقدر سوژه‌ی خاصی داشت كه متاسفانه نتوانست با مخاطبان زیادی ارتباط برقرار كند و كل سریال كنسل شد.

جين كمپيون

سريال: بالای درياچه
عنوان اصلی: Top of The Lake
نقش: خالق، نويسنده و كارگردان
محصول ۲۰۱۳

جین كمپیون بعد از دریافت جایزه‌ی نخل طلای كن برای فیلم تحسین‌شده‌ی «پیانو» (۱۹۹۳) تبدیل به یك كارگردان سرشناس در حوزه‌ی سینما شد اما قبل از آن هم او در سریالی به نام «دیز رقصان» كارگردانی را در تلویزیون تجربه كرده بود. سریالی كه سال ۱۹۸۶ در یك فصل پخش شد. اما بعد از موفقیت‌های زیاد سینمایی كمپیون سال ۲۰۱۳ تصمیم گرفت این‌بار با تجربیات جدیدش سراغ سریال‌سازی برود و سریال «بالای دریاچه» را ساخت كه تحسین منتقدان را برانگیخت.

این درام جنایی داستان دختر حامله‌ای است كه سعی می‌كند خودش را در دریاچه یخ‌زده‌ای در نیوزیلند غرق كند. و بعد كارآگاهی وارد داستان می‌شود كه سوال‌های زیادی از این دختر دارد. نكته‌ی جالب این است كه علیرغم تحسین منتقدان و اعلام آمادگی شبكه و كمپیون برای ساخت فصل دوم، بین دو فصل فاصله زیادی افتاد. فصل اول سال ۲۰۱۳ پخش شد و فصل دوم سال ۲۰۱۷ با بازی الیزابت ماس روی آنتن رفت. سریال برنده‌ی جایزه گلدن‌گلوب و جوایز تلویزیونی دیگر هم شده است.

مايكل مان

سريال: شانس
عنوان اصلی: Luck
نقش: كارگردان و تهيه‌كننده‌ی اجرايي
محصول ۲۰۱۱

متاسفانه استاد بصری سینما در تلویزیون نتوانست خودش را اثبات كند هرچند شاید برایتان جالب باشد كه اصلا خاستگاه مایكل مان تلویزیون بوده است و با كارگردانی یك اپیزود از یك سریال پلیسی به نام «زن پلیس» بعد از ساخت چند مستند كوتاه كارش را شروع كرد. سال ۱۹۸۷ یك اپیزود از «داستان جنایی» را كارگردانی كرد. برای تلویزیون تله فیلم هم ساخته است اما بعد از فیلم‌های بزرگش مثل «مخمصه» و «اینسایدر» و «علی» دیگر كسی فكر نمی‌كرد مان سراغ تلویزیون برود تا اینكه عصر طلایی سریال‌ها سر رسید و مایكل مان این‌بار نه فقط كارگردان یك اپیزود از سریال «شانس» شد كه آدم مهم پشت پرده‌ی سریال بود.

سریال اتفاقا از نظر بصری مثل فیلم‌های مان تجربه جذابی بود. یك‌جور هیجان و تعلیق درونی داشت. درباره‌ی شرط‌بندی روی مسابقات اسب‌دوانی اما سوژه‌اش انقدر ویژه و خاص بود كه فصل اول به دوم نكشید. شكست سختی خورد و درنهایت بعد از ۹ اپیزود پخش آن متوقف شد. «شاهد» سریال بعدی بود كه مایكل مان پشتش ایستاد. این مینی‌سریال در حقیقت مستندی درباره قاچاق مواد مخدر است. یك فوتوژورنالیست در نقش خودش راوی اتفاقاتی است كه در ترسناك‌ترین مكان‌های كره زمین در مورد اسلحه و مواد مخدر رخ می‌دهد. این سریال هرچند اصلا به عنوان یكی مینی‌سریال برای یك فصل طراحی شده بود اما همان فصل هم خیلی مورد توجه قرار نگرفت.

استیون اسپیلبرگ

سریال: گروه برادران
عنوان اصلی: Band of Brothers
نقش: مرد مهم پشت پرده و تهیه‌كننده‌‌ی اجرایی
محصول: ۲۰۰۱

اسپیلبرگ اصلا از كارگردانی مینی‌سریال‌ها و اپیزودهایی از چند سریال كارش را شروع كرد. اما تعداد سریال‌هایی كه در عصر طلایی تلویزیون پشت آن‌ها قرار گرفته خیلی زیاد است. از این میان دو سریال بیشتر از بقیه موردتوجه قرار گرفتند: «گروه برادران» و «تصادم(smash)».

«گروه برادران» یك درام اكشن جنگی یادآور سكانس‌هایی از «نجات سرباز یاران» فیلم تحسین‌شده‌ی اسپیلبرگ بود. این مینی‌سریال یك فصل بیشتر نداشت چون از پیش برای یك فصل برنامه‌ریزی كرده بودند و قصه را تمام كردند اما تحسین منتقدان و مخاطبان را به دنبال داشت. در سایت imdb رتبه‌ی اول را میان سریال‌های برتر دارد. داستان گروهی از ارتش آمریكا كه در طی جنگ جهانی دوم گروه‌شان از هم متفرق می‌شود و باید زندگی‌شان را نجات دهند.

«تصادم» هم سریال بعدی بود كه اسپیلبرگ پشتش ایستاد و نامزد گلدن گلوب و جوایز دیگر شد. این درام موزیكال پشت صحنه اجرای یك تئاتر در برادوی را به تصویر می‌كشید. با وجود موضوع خاص‌اش انقدر موردتوجه قرار گرفت كه فصل دومی هم سال ۲۰۱۳ برای آن ساختند و كار سریال با این دو فصل تمام شد.

سایر سریال‌های اسپیلبرگ:

 • به سوی غرب – محصول ۲۰۰۵
 • پاسفیك – محصول ۲۰۱۰
 • ترانوا – محصول ۲۰۱۱
 • رودخانه – محصول ۲۰۱۲
 • تصادم – محصول ۲۰۱۲
 • ۷ خوش‌شانس – محصول ۲۰۱۳
 • جامعه گروه قرمز – محصول ۲۰۱۴
 • آسمان‌های سقوط كرده – محصول ۲۰۱۱
 • بازمانده – محصول ۲۰۱۴
 • زیر مقبره – محصول ۲۰۱۳
 • گزارش اقلیت – محصول ۲۰۱۵
 • اخلاق عمومی – محصول ۲۰۱۵

تماشا کنید:
شما بگویید؛ بهترین سکانس‌های دویدن تاریخ سینمای ایران کدام است؟

برچسب‌ها :
دیدگاه شما