آدرنالین؛ کرویف یکی از باهوش‌ترین بازیکنان تاریخ جام جهانی بود

سجاد بیات ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۹:۵۵ ۲۶ شهریور ۱۳۹۸

جام جهانی ۱۹۷۴ یکی از بهترین و پراتفاق ترین دوره های جام جهانی است. جامی که تعدادی از بهترین تیم های تاریخ فوتبال در آن به رقابت پرداختند و در نهایت هلند و آلمان، بهترین تیم های آن روزهای دنیا در یکی از جذاب ترین فینال های تاریخ به مصاف هم رفتند.

اولین میزبانی آلمان در جام جهانی، با اتفاق های فوتبالی بسیار زیادی هم همراه بود. حضور فوق ستاره هایی مثل یوهان کرویف در جام جهانی ۱۹۷۴، امکان پیش بینی مسابقات فوتبال آن دوره را سخت تر می‌کرد.

اسطوره فقید فوتبال هلند که در آن مسابقات ستاره اصلی بهترین هلند تاریخ بود، در جریان بازی مقابل سوئد یکی از معدود حرکت های تاریخ فوتبال که به نام یک ورزشکار ثبت شده را تقدیم تاریخ فوتبال کرد.

دقیقه ۲۳ بازی سوم مرحله گروهی کرویف توپ را از آری هان یکی از ستاره های اصلی تیمش تحویل میگیرد و آن را کنار زمین میبرد. از ابتدای بازی جدال کرویف و یان اولسن مدافع سمت راست سوئد مهمترین اتفاق بازی بوده؛ مدافع سوئدی یکی از بدترین شب های زندگیش را سپری می کند و کرویف تقریبا هرکاری دوست دارد انجام می دهد.

وقتی توپ زیر پای کرویف قرار می گیرد اولسن تلاش می کند با نزدیک شدن به کرویف راه حرکات ریز او را سد کند و اجازه ندهد کاپیتان هلند توپ را روی دروازه ارسال کند. اولسن البته فراموش کرده کرویف یکی از باهوش ترین بازیکن های تاریخ فوتبال است که در زمین عملا هرکاری بخواهد انجام می دهد.

فوق ستاره هلند برای عبور از اولسن توپ را با داخل پای راستش به سمت مخالف سُر می دهد و پشت سر مدافع سوئد صاحب توپ می شود. اولسن برای چند ثانیه میخکوب می شود. دریبل “چرخش کرویف” اختراغ می شود؛ دریبلی که هنوز ستاره های دنیای فوتبال آن را تقلید می کنند و هنوز کسی راهی برای مقابله با آن پیدا نکرده است.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما