دژاوو چیست؟

۱۸ تیر ۱۴۰۱

گاهی اوقات بعد از قرارگیری در یک موقعیت، احساس می‌کنید چنین چیزی را قبلا تجربه کرده‌اید یا این صحنه را دیده‌اید. به چنین اتفاقی دژاوو یا آشناپنداری گفته می‌شود. از آنجایی که این یک احساس غیرمنتظره و زودگذر است، برخی از آن به عنوان اتفاقی مرموز، معنوی یا حتی فراطبیعی یاد می‌کنند.

برخی بر این باور هستند که دژاوو نشانه‌ی یادآور تجربیات از زندگی گذشته است. افراد دیگری هم می‌گویند وقتی «خود برتر» که درون انسان را هدایت می‌کند، از تجربه‌ی خود روی زمین آگاه می‌شود و در نتیجه این اتفاق رخ می‌دهد. بعضی هم تئوری جهان‌های موازی را مطرح می‌کنند که گاهی اوقات به یکدیگر متصل می‌شوند یا روی هم می‌افتند و همین موضوع منجر به شکل‌گیری پدیده‌ی دژاوو می‌شود. تعدادی هم علت این پدیده را به اشتباه ماتریکس نسبت می‌دهند. این افراد می‌گویند ما در یک جهان شبیه‌سازی شده زندگی می‌کنیم و گاهی اوقات کدهای این جهان دچار مشکل می‌شوند.

اما تعدادی از محققان می‌گویند که این موضوع به نحوه‌ی عملکرد مغز برمی‌گردد. مغز دائما حواس ما را اسکن می‌کند تا ببیند آیا چیزی که تجربه می‌کنیم آشنا هست یا نه. هنگامی که مغز یک محرک را آشنا تشخیص می‌دهد، ناحیه‌ی متفاوتی از مغز به نام هیپوکامپ، خاطره‌ی مرتبط با صحنه‌ی موردنظر را به یاد می‌آورد. بنابراین اگر چیزی آشنا تلقی شود ولی مغز نتواند خاطره‌ی مرتبط با آن را پیدا کند، ممکن است پدیده‌ی دژاوو اتفاق بیفتد.

با توجه به اینکه دژاوو پدیده‌ی بسیار پیچیده‌ای است، در این زمینه پژوهش‌های زیادی انجام شده و این تحقیق‌ها همچنان ادامه دارند. اما به نظر شما دژاوو چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما و دیگران در میان بگذارید.

دیجی‌کالا مگ تَلِنت بستری برای کشف و پرورش، کسب درآمد و مشهور شدن استعدادهای تولید محتوای ویدیویی است. بستری برای افرادی که توانایی ساختن انواع ویدیو را برای دیجی‌کالا در «استاندارد حرفه‌ای محتوا و تصویر» دارند. افراد حاضر در پروژه‌ی تَلِنت، با ساختن ویدیو برای دیجی‌کالا، به طور مستقیم از دیجی‌کالا کسب درآمد می‌کنند.

دیجی‌کالا به سادگی امکان دسترسی به کالا را برای افرادی که توانایی ویدیوسازی حرفه‌ای دارند، فراهم می‌کند. اگر فکر می‌کنید استعداد، توانایی، امکانات، انگیزه و اشتیاق ویدیوسازی دارید، به دیجی‌کالا مگ تَلِنت بپیوندید.

برای کسب اطلاعات بیشتر روی دکمه‌ی زیر کلیک کنید.

درباره‌ی دیجی‌کالا مگ تَلِنت

دژاوو چیست؟

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۴ دیدگاه
 1. Avatar علی

  سلام یک قسمتی که من شنیده بودم و دوست داشتم در این ویدیو باشه را بهش اشاره ای نکردین.

  و اینکه محققان تحقیق کردن که دژاوو می تونه اثر این باشه که یک چشم با اطلاعات را با اختلاف زمانی نسبت به چشم دیگر به مغز ارسال می کند. بنابراین زمانی که مغز می خواهد اطلاعات را بررسی کند فکر می کند که داده ای که از چشم دوم ارسال شده را قبلا دیده و انسان احساس دژاوو می کند. برای خودم به شخصه این اتفاق افتاده.

  1. Avatar حمید

   من با نظریه شما مخالفم چون موارد زیادی خودم تجربه کردم و اینطوریه که احساس می کنیم خیلی وقت پیش دیدیم نه اینکه در همان روز یا ساعت

 2. Avatar کیان عابدین

  به نظر من دژاوو یه چیز عادی هست

  مثلا شما در فروشگاه یه آدم رو ببینی که داره جارو می کنه
  ۲ سال بعد همین اتفاق میفته

  خب گاهی وقت ها این اتفاقات ممکنه

  بر فرض دژاوو وجود داره

  نظریه آخر درست تره که آزمایش کرده بودن

  چیز خاصی نیست خودمون خاص کردیمش ( به نظرم )

 3. Avatar mahan

  برای من خیلی اینجور شده ولی من تا جایی که یادم میاد فک میکنم هر صحنه ای که انگار قبلا دیدم خوابشو دیده بودم و من ۶۰ تا ۷۰ درصد احتمال اینو میدم ولی خیلی چیزه جالبی هست

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه