۱۵ نکته برای اینکه از ورزش و فعالیت بدنی لذت بیشتری ببرید

۲۸ فروردین ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲۵ دقیقه
15 نکته برای اینکه از ورزش و فعالیت بدنی لذت بیشتری ببرید

ورزش یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای بهبود سلامتی خود انجام دهید. فواید ورزش تنها به کاهش وزن یا خوش‌اندام شدن خلاصه نمی‌شوند. ورزش و فعالیت بدنی روی همه‌ی جنبه‌های زندگی شما، از کیفیت خواب و سطح انرژی گرفته تا حتی قدرت حافظه و خلق‌وخو تأثیر می‌گذارند. فعالیت بدنی منظم و همیشگی کلید بنیادین داشتن یک زندگی سالم است که به شادابی شما و افزایش طول عمرتان هم کمک می‌کند.

اگرچه فواید ورزش و فعالیت بدنی از کسی چشم‌پوشیده نیست، ولی همچنان بسیاری از مردم ممکن است حوصله‌ی ورزش کردن را نداشته باشند و بهانه‌های زیادی بتراشند. خیلی‌ها از درد و خستگی پس از ورزش، عرق کردن، کالری سوزاندن، غذای سالم خوردن، فشار آوردن به بدنشان و… لذت نمی‌برند و ورزش را به چشم یک کار دشوار و آزاردهنده می‌بینند. به همین دلیل نمی‌توانند به طور منظم ورزش کنند و سلامتی خود را بهبود ببخشند.

ولی راهکارهای زیادی وجود دارند که می‌توانند ورزش و فعالیت بدنی را لذت‌بخش کنند. شما می‌توانید به کالری‌سوزی، تقویت ماهیچه‌ها و آب کردن چربی‌های اضافی بدن بپردازید و همچنان خودتان را سرگرم کنید. زمانی که از انجام یک کار لذت ببرید با انگیزه‌ی بیشتری آن را انجام می‌دهید و همیشه به برنامه‌ی خود پایبند می‌مانید.

در این نوشته می‌خواهیم به معرفی همین راهکارها بپردازیم. در ادامه ۱۵ نکته را آورده‌ایم که با رعایت آن‌ها می‌توانید ورزش کردن را به یک فعالیت لذت‌‌بخش و سرگرم‌کننده تبدیل کنید. این راهکارها برای افزایش فعالیت بدنی هم مناسب هستند و تحرک و پویایی شما را افزایش می‌دهند. پس با ما همراه باشید تا ببینید چگونه می‌توانید به‌آسانی لذت بیشتری از کالری‌سوزی و کاهش وزن ببرید.

با این نکات ورزش خود را لذت‌بخش کنید

با این نکات ورزش خود را لذت‌بخش کنید

شاید ورزش کردن کار سختی باشد؛ نتیجه گرفتن و پیشرفت کردن هم کار را بسیار سخت‌تر می‌کند. ولی باید بدانید که ورزش یک «باید» است و کم‌وبیش هر کسی باید آن را انجام دهد. فعالیت بدنی به طور کلی برای پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات سلامتی ضروری است و نکته‌ی کلیدی برای داشتن یک زندگی شاداب و طولانی به شمار می‌رود. ورزش و فعالیت بدنی منظم فواید زیر را به دنبال دارند:

 • احساس شادی و خوشحالی
 • هدفمند بودن
 • کاهش خطر بیماری‌های قلبی
 • بهبود کیفیت خواب
 • افزایش سطح انرژی
 • افزایش نیرو و انعطاف‌پذیری بدن
 • بهبود حافظه
 • افزایش اعتمادبه‌نفس
 • بهبود فعالیت‌های شغلی
 • کاهش ابتلا به بیماری‌ها
 • افزایش طول عمر

شما باید تلاش کنید تحرک و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید و یک سبک زندگی مناسب‌تر داشته باشید. ترفندهای گوناگونی برای آغاز ورزش وجود دارند و شما در هر سن و با هر شرایطی می‌توانید برنامه‌ی تمرینی کاربردی و ویژه‌ی خودتان را ترتیب ببینید. با کمک راهکارهای زیر هم می‌توانید لذت بیشتری از جلسه‌های ورزشی خود ببرید و به طور منظم ورزش کنید. بنابراین بهانه را کنار بگذارید و از این پس ورزش را به یک بخش جدایی‌ناپذیر از سبک زندگی‌تان تبدیل کنید!

۱. خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

شاید چیزی به نام رقابت سالم وجود داشته باشد و کمکتان کند برای پیشرفت بیشتر تلاش کنید، ولی مقایسه کردن خود با دیگران در بیشتر مواقع باعث می‌شود انگیزه‌تان را از دست بدهید و از ورزش دل‌زده شوید. دیدن کسانی که اندام بهتری دارند می‌تواند ذهن شما را پر از افکار منفی کند و اعتمادبه‌نفستان را از بین ببرد. ممکن است همواره با خود بگویید «اون از من لاغرتره؛ اون یکی بازوهای بزرگ‌تری داره؛ این یکی شکمش شیش‌تیکه ست و…» این اندیشه‌های منفی باعث می‌شوند پیشرفت خودتان را نبینید و همیشه به دستاوردهای دیگران توجه کنید.

حتی اگر مقایسه با دیگران منجر شود بیشتر تلاش کنید، حتی اگر انگیزه‌تان را بالا ببرد و باعث شود بیشتر به خودتان فشار بیاورید، باز هم از ورزشتان لذت نخواهید برد. زیرا تمرکز شما روی خود ورزش و فواید آن نیست، بلکه همه‌ی هوش و حواستان به دیگران و بهتر بودن نسبت به آن‌ها است. اینکه بخواهید بهترین ورزشکار در باشگاه باشید مجبورتان می‌کند همیشه به خودتان فشار بیاورید و استرس بگیرید. این فشار زیادی هم دیگر اجازه نمی‌دهد از ورزش لذت ببرید و آن را به چشم یک سرگرمی نگاه کنید.

بنابراین از این پس کاری به کار دیگران نداشته باشید و خودتان را تنها با خودتان مقایسه کنید. تنها روی پیشرفت خودتان تمرکز داشته باشید و ببینید با گذشت زمان چه اندازه به هدفی که دارید نزدیک‌تر شده‌اید. اینگونه می‌توانید از دستاوردها و مسیری که برای رسیدن به آن‌ها طی کرده‌اید لذت ببرید و همیشه ورزش کنید.

۲. به همراه دوستان خود ورزش کنید

به همراه دوستان خود ورزش کنید

خیلی‌ها ممکن است بخواهند در سکوت کامل و در محیطی خلوت ورزش کنند و کاری به کار دیگران نداشته باشند. خیلی‌های دیگر هم ترجیح می‌دهند این کار را به همراه دوستانشان یا در کنار عده‌ی زیادی از مردم انجام دهند.

هر دوی این سبک‌ها دارای ویژگی‌ها و مزایای خودشان هستند، ولی وقت گذراندن در کنار دوستان یا خانواده می‌تواند به‌راستی سرگرم‌کننده باشد و اوقات شما را خوش‌تر کند. این افراد می‌توانند به شما روحیه بدهند و کاری کنند لذت بیشتری از زمان خود ببرید. فرقی ندارد چه کاری را به همراه دوستان صمیمی خود انجام دهید، در هر صورت می‌توانید از کارتان لذت ببرید و حال‌وهوایتان را حسابی دگرگون کنید.

بنابراین چرا از این موقعیت برای ورزش کردن استفاده نکنید؟ شما می‌توانید به همراه دوستان خود به باشگاه و کلاس‌های ورزشی بروید و با یکدیگر بگویید و بخندید. این باعث می‌شود خستگی و درد ورزش کردن را از یاد ببرید و تنها به وقت‌گذرانی و شاد بودن فکر کنید.

البته دقت داشته باشید که تمرکز اصلی شما باید روی ورزش و اجرای درست تمرین‌ها باشد. نباید اجازه دهید بگو و بخند با دوستان حواستان را پرت کند و نگذارد به‌خوبی ورزش کنید. با در نظر داشتن این موضوع تلاش کنید از دوستان صمیمی خود کمک بگیرید و به همراه آن‌ها ورزش کنید تا هم سلامتی خودتان را حفظ کنید، هم آن‌ها را به ورزش کردن و فعالیت بدنی دعوت کنید.

۳. برنامه‌ی ورزشی خود را با سبک زندگی‌تان هماهنگ کنید

ورزش و برنامه‌ی تمرینی شما باید با شخصیت و سبک زندگی شما سازگار و هماهنگ باشند. خیلی‌ها ممکن است یک برنامه‌ی جدید را شروع کنند و پس از مدتی آن را کنار بگذارند، تنها به این دلیل که با زندگی آن‌ها هم‌خوانی نداشته است. شما پیش از انجام یک برنامه‌ی ورزشی جدید باید بنشینید و ببینید به چه چیزهایی علاقه دارید و چه چیزهایی جلسه‌ی ورزشی‌تان را آزاردهنده می‌کنند.

برای نمونه، ابتدا ببینید می‌خواهید در خانه ورزش کنید یا در باشگاه. شاید باشگاه‌های بدن‌سازی برای شما مناسب نباشند و وقت و هزینه‌ی زیادی از شما بگیرند. جدا از این، باید ببینید اهل تنهایی ورزش کردن هستید یا ترجیح می‌دهید در یک محیط شلوغ به همراه سایر مردم ورزش کنید.

اینکه در فضای بسته ورزش کنید یا باز، تمرین‌های قدرتی انجام دهید یا هوازی، به سراغ وزنه زدن بروید یا ورزش‌های آبی، به دنبال چربی‌سوزی باشید یا ماهیچه‌سازی و خیلی چیزهای دیگر، همه‌ی این‌ها مهم هستند و باید ببینید به کدام علاقه دارید و سبک زندگی‌تان اجازه‌ی انجام کدام گزینه‌ها را می‌دهد.

با این کار می‌توانید بهترین فعالیت بدنی را انتخاب کرده و بهترین برنامه‌ی ورزشی را آماده کنید تا با انگیزه‌ی بیشتری ورزش کنید و همیشه به ورزش خود پایبند بمانید. اینکه بدانید چه چیزی را دوست دارید کمکتان می‌کند از فعالیت بدنی خود لذت ببرید و آن را به یک بخش همیشگی از سبک زندگی‌تان تبدیل کنید.

۴. روی نقاط قوت خود تمرکز کنید

روی نقاط قوت خود تمرکز کنید

فرقی ندارد اهل ورزش در خانه باشید یا ترجیح دهید در باشگاه‌ها و کلاس‌های ورزشی شرکت کنید، در هر صورت بیشتر مردم تمایل دارند فعالیت‌ها و ورزش‌هایی را انجام دهند که در آن‌ها خوب هستند. به همین دلیل اگر به سراغ ورزش‌هایی بروند که عملکرد خوبی در آن‌ها ندارند، از انجامشان لذتی نمی‌برند و پس از چند وقت انگیزه‌شان را از دست می‌دهند.

اینکه شما به خودتان و توانایی‌هایتان اعتماد داشته باشید کمکتان می‌کند انگیزه‌تان را حفظ کنید و همیشه کار خود را به طور منظم انجام دهید. برای نمونه، اگر قدرت بدنی بالایی دارید و زورتان زیاد است می‌توانید به‌آسانی وزنه‌های گوناگون را بلند کرده و ورزش کنید. بنابراین انجام تمرین‌های قدرتی و بدن‌سازی بهترین گزینه برای شما است و باعث می‌شود از ورزش و دیدن توانایی‌هایتان لذت ببرید.

یا مثلا اگر قد بسیار کوتاهی دارید ممکن است نتوانید عملکرد خوبی در ورزش‌های بسکتبال و والیبال داشته باشید. این موضوع می‌تواند انگیزه‌تان را کاهش دهد. جدا از این، ممکن است سایر هم‌تیمی‌های خودتان را ببینید که قد بلندی دارند و به‌خوبی این ورزش‌ها را انجام می‌دهند. در این مواقع شروع به مقایسه خودتان با دیگران می‌کنید (گزینه‌ی نخست) و از ورزش کردن متنفر می‌شوید.

البته یادتان باشد اینکه در کاری خوب نباشید دلیل نمی‌شود آن را به‌کلی کنار بگذارید و نخواهید پیشرفت کنید. یادتان باشد اگر تنها کارهایی را انجام دهید که بلد هستید هیچ‌وقت چیز جدیدی یاد نمی‌گیرید و به جایی فراتر از وضعیت کنونی‌تان نخواهید رسید. پس همیشه دنبال چالش‌های جدید باشید. ولی هم‌زمان به توانایی‌های خود هم دقت کنید و ببینید چه ورزش‌هایی برای شما مناسب‌تر هستند و باعث می‌شوند بیشتر بدرخشید و به چشم بیایید!

۵. خوبی‌های ورزش را از یاد نبرید

هر زمان حوصله‌ی ورزش کردن را نداشتید، بنشینید و به یک خاطره یا حس خوب هنگام ورزش کردن بیندیشید. ببینید ورزش کردن چه لذتی دارد و چرا آن را انجام می‌دهید. به شادابی پس از ورزش فکر کنید، به عرق کردن و احساس سبک شدن بیندیشید، به سبکی و پرانرژی بودن خود فکر کنید و… همه‌ی این‌ها کمکتان می‌کنند برای جلسه‌های ورزشی بعدی اشتیاق بیشتری داشته باشید و برای ورزش و فعالیت بدنی لحظه‌شماری کنید.

این خاطرات خوب هنگام ورزش کردن منجر می‌شوند ورزش را با دید بهتری ببینید و آن را یک زنگ تفریح در نظر بگیرید. برای این کار فقط باید روی جنبه‌های مثبت ورزش تمرکز کنید و همچنین کاری به دستاوردها و نتیجه‌ها نداشته باشید. به این فکر نکنید که ورزش کردن چه نتیجه و پیشرفتی دارد، زیرا این کار ممکن است شما را دچار وسواس کند و باعث شود همیشه به خودتان فشار بیاورید تا نتیجه‌ی مثبت‌تری بگیرید. این فشار و وسواس هم همانگونه که گفتیم اجازه نمی‌دهد از ورزش کردن لذت ببرید.

پس کارتان را سخت نکنید و تنها به اتفاق‌های ساده و مثبت هنگام ورزش کردن فکر کنید. مثلا خنده‌ای که هنگام دویدن روی لب‌هایتان می‌آید، یا زور بازویتان هنگام بلند کردن وزنه‌ها و… این‌ها چیزهای مثبت و کوچکی هستند که شما را تشویق می‌کنند دوباره ورزش کرده و آن‌ها را تجربه کنید. برای احساس دوباره‌ی همین‌ها هم که شده به برنامه‌ی ورزشی خود پایبند می‌مانید، انگیزه‌تان را حفظ می‌کنید و از فعالیت بدنی لذت بیشتری می‌برید.

۶. ورزش را به چشم یک پاداش ببینید

ورزش را به چشم یک پاداش ببینید

اگر ورزش را به‌عنوان یک تنبیه به دلیل خوردن شیرینی و خوراکی‌های مضر در نظر بگیرید یا اگر این فعالیت بدنی را یک کار آزاردهنده ببینید، بدون شک هیچ لذتی از آن نخواهید برد. خیلی از مردم ممکن است سبک زندگی سالمی نداشته باشند؛ خیلی‌ها غذاهای سالمی مصرف نمی‌کنند، سیگار می‌کشند، خواب نامناسبی دارند، زیادی می‌نشینند و کم‌تحرک هستند و… به همین دلیل به سراغ ورزش می‌روند و خودشان را به خاطر سبک زندگی‌شان تنبیه می‌کنند.

به معنای دیگر، با خود می‌گویند «چون رژیم درستی نداری، چون امروز شیرینی خوردی باید بری باشگاه و ورزش کنی!» این نگرش و طرز فکر منجر می‌شود ورزش یک تنبیه سخت و طاقت‌فرسا به شمار برود.

شما باید نگرش خود را دگرگون کنید و دید بهتری به ورزش داشته باشید. ورزش باید یک زنگ تفریح و پاداش به شمار برود. به جای آنکه ورزش را یک تنبیه در نظر بگیرید، آن را به‌عنوان پاداش یک روز کاری سخت ببینید. مثلا با خود بگویید، «امروز کار زیادی سرم ریخته بود و کلی استرس داشتم، پس بذار برم ورزش کنم تا یه کم حال‌وهوام عوض بشه.» یا مثلا «امروز خیلی درس خوندم، بهتره یه ذره ورزش کنم تا همه‌چی رو کلا بشوره و ببره!» اینکه از ورزش برای شادابی و تقویت روحیه کمک بگیرید منجر به تغییر نگرش شما می‌شود و ورزش را لذت‌بخش می‌کند.

همچنین می‌توانید از راهکارهای پیشین هم کمک بگیرید و مثلا به همراه دوستان خود ورزش کنید. این وقت گذراندن با دوستان و ورزش کردن به‌راستی یک پاداش فوق‌العاده و عالی خواهد بود. بنابراین می‌توانید از این پاداش بی‌نظیر لذت ببرید و دیگر بهانه‌ای برای لذت نبردن از ورزش نداشته باشید!

به طور کلی، شما باید کاری را انجام دهید که آن را دوست دارید. اگر برای انجام یک کاری مشتاق نباشید، بدون شک هیچ لذتی از آن نمی‌برید. پس نگرشتان را نسبت به ورزش تغییر دهید و با انجام ورزش‌های مورد علاقه‌تان لذت بیشتری از هر جلسه‌ی تمرینی ببرید.

۷. به موسیقی گوش دهید یا فیلم ببینید

به موسیقی گوش دهید یا فیلم ببینید

گوش دادن به موسیقی می‌تواند انجام هر کاری را جذاب‌تر کند. شما با انتخاب یک موسیقی یا آهنگ مناسب می‌توانید انگیزه‌ی بیشتری برای انجام هر کاری داشته باشید. نه‌تنها ورزش، بلکه درس و کتاب خواندن یا حتی تمیزکاری خانه هم با گوش دادن به موسیقی لذت‌بخش‌تر می‌شود.

پژوهش‌ها هم این موضوع را تأیید کرده‌اند و نشان داده‌اند ورزشکارانی که به موسیقی گوش می‌دهند از ورزش خود لذت بیشتری می‌برند. یا مثلا در یک آزمایش دیده شد دوندگانی که آهنگ گوش می‌دادند، چه موسیقی آرام چه هیجانی، توانستند مسیر ۵ کیلومتری را با فشار و خستگی کمتری طی کنند.

به طور کلی هر نوع موسیقی که به آن علاقه داشته باشید انگیزه‌ی شما را افزایش می‌دهد. البته بهتر است این موسیقی‌ها را بسته به ورزش خود انتخاب کنید. برای نمونه، آهنگ‌های ضربدار، هیجانی و سریع برای وزنه زدن، دویدن و سایر ورزش‌هایی که فشار زیادی به بدن وارد می‌کنند مناسب‌تر هستند. برای ورزش‌های سبک مانند یوگا، تای چی، پیاده‌روی و… هم باید از آهنگ‌های ملایم و آرامش‌بخش کمک بگیرید.

جدا از این، می‌توانید به پادکست‌ها، کتاب‌های صوتی و… هم گوش دهید و بهترین استفاده را از زمان خود ببرید. با این کار می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید و هم‌زمان ورزش کنید و اطلاعات عمومی خود را افزایش دهید.

بنابراین، از این پس هدفون یا هندزفری خود را هم همراهتان داشته باشید تا از ورزش لذت بیشتری ببرید. البته اگر می‌خواهید بیرون از خانه و در فضای باز ورزش کنید یا بدوید پیشنهاد می‌کنیم هندزفری را تنها در یک گوش خود قرار دهید تا حواستان به محیط پیرامون، ماشین‌ها و باقی مردم هم باشد.

افزون بر موسیقی می‌توانید فیلم‌ها یا ویدیوهای آموزشی هم نگاه کنید. البته این سرگرمی‌ها تنها برای ورزش‌های سبک مناسب هستند. مثلا می‌توانید روی تردمیل راه بروید یا بدوید و هم‌زمان به تلویزیون، کامپیوتر یا گوشی همراه خود نگاه کنید. یا مثلا ورزش خود را با زمان پخش برنامه‌ی مورد علاقه‌تان هماهنگ کنید و همیشه در این زمان به انجام ورزش‌های سبک و حرکات کششی بپردازید.

شما می‌توانید به جای آنکه روی مبل لم دهید، تلویزیون ببینید و خوراکی بخورید، از این زمان برای ورزش کردن و بالا بردن فعالیت بدنی خود استفاده کنید. ورزش‌هایی مانند پروانه زدن، بشین پاشو، پلانک، درازنشست، شنا سوئدی و… بسیار آسان هستند و به هیچ ابزار ورزشی خاصی نیاز ندارند.

بهتر است هنگام تلویزیون دیدن این ورزش‌ها را انجام دهید و از زمانتان بهترین استفاده را ببرید. پس هر وقت خواستید تلویزیون ببینید، از این ترفند کمک بگیرید تا هم خودتان را سرگرم کنید، هم سلامتی‌تان را بهبود ببخشید. این کار برای سرگرم شدن و فراموش کردن سختی‌های ورزش هم مناسب و کارآمد خواهد بود.

۸. از بازی‌ها و سرگرمی‌ها کمک بگیرید

زمانی که سنمان بالا می‌رود دیگر به‌ندرت بازی می‌کنیم و به سراغ سرگرمی‌های گوناگون می‌رویم. سرگرم شدن و بازی کردن یک راهکار فوق‌العاده برای افزایش سطح انرژی و شادابی به شمار می‌رود و برای سلامت روان هم بسیار مهم و کارآمد است.

شما برای اینکه از ورزش لذت ببرید باید آن را یک بازی و سرگرمی در نظر بگیرید. برای این کار می‌توانید به سراغ ورزش‌هایی بروید که در دوران کودکی به همراه دوستان خود انجام می‌دادید. برای نمونه، ورزش‌های گروهی مانند فوتبال، بسکتبال، والیبال، تنیس و… از بهترین ورزش‌هایی هستند که هم سلامت شما را حفظ می‌کنند، هم حسابی لذت‌بخش هستند و اوقات شادی را به وجود می‌آورند.

شما همچنین می‌توانید جدا از گوش دادن به موسیقی یا دیدن فیلم و ویدیوهای گوناگون به سراغ بازی‌ها و نرم‌افزارهای گوشی خود بروید و هنگام ورزش کردن سرگرم شوید. این بازی‌ها و نرم‌افزارها بسیار زیاد و متنوع هستند و می‌توانند سرتان را گرم کنند.

برای این کار می‌توانید سری به اینترنت بزنید و ببینید بهترین بازی‌های مناسب برای ورزش کردن چه چیزهایی هستند. البته این کار برای همه‌ی ورزش‌ها هم مناسب نیست و گاهی اوقات باید همه‌ی حواستان جمع اجرای درست تمرین‌ها باشد. ولی هنگام انجام برخی ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی روی تردمیل یا استفاده از دوچرخه‌ی ثابت می‌توانید کمی با گوشی خود بازی کرده و حواستان را از سختی ورزش و خستگی ناشی از آن پرت کنید.

۹. به سراغ ورزش‌های جدید بروید و برنامه‌تان را متنوع نگه دارید

به سراغ ورزش‌های جدید بروید و برنامه‌تان را متنوع نگه دارید

شما حتی اگر بهترین برنامه‌ی تمرینی را هم آماده کنید با گذشت زمان ممکن است از آن خسته شوید و دیگر لذتی نبرید. بنابراین باید همیشه به کار خود تنوع بدهید و به سراغ چیزهای جدید بروید.

برای نمونه، اگر برای مدتی با وزنه‌های آزاد ورزش کردید اکنون می‌توانید از دستگاه‌های بدن‌سازی کمک بگیرید تا جذابیت تمرینتان را افزایش دهید. یا مثلا می‌توانید از کش‌های ورزشی استفاده کنید. این وسایل جدید باعث می‌شوند تمرین‌های متنوع و گوناگونی انجام دهید و اشتیاق بیشتری برای ورزش کردن داشته باشید.

جدا از این، خودتان را به ورزش‌ها یا ترفندها و سبک‌های گوناگون که با آن‌ها آشنایی دارید محدود نکنید. به سراغ کلاس‌های ورزشی تازه بروید، به دوستانی بپیوندید که ورزش‌های هیجان‌انگیزی انجام می‌دهند یا آن ورزشی را انتخاب کنید که همیشه آرزویش را داشتید. شاید بسیاری از این فعالیت‌ها مورد علاقه‌ی شما نباشند، ولی با امتحان کردن چیزهای تازه می‌توانید بالاخره آنچه را که دوست دارید پیدا کنید و لذت بیشتری از فعالیت بدنی خود ببرید.

به طور کلی، انجام کارهای تکراری پس از گذشت چند وقت خسته‌کننده و حوصله‌سربر می‌شود. فرقی ندارد چه کاری انجام دهید، در هر صورت ممکن است دلتان را بزند و انگیزه‌تان را از بین ببرد. این موضوع برای هر چیزی صدق می‌کند. حتی خوردن غذاهای تکراری هم می‌تواند دلتان را بزند و فرقی ندارد تا چه اندازه آن غذا را دوست داشته باشید.

به همین دلیل باید همیشه به دنبال تجربه‌های جدید و متنوع باشید. از این پس ببینید چه ورزش‌هایی وجود دارند که می‌توانند برنامه‌ی ورزشی شما را زیر و رو کنند. مثلا اگر تاکنون یوگا و تای چی را امتحان نکرده‌اید شاید بد نباشد در کلاس‌های آن‌ها ثبت نام کنید و برای یک تجربه‌ی جدید هیجان داشته باشید. یا اگر همیشه اهل بدن‌سازی و وزنه زدن بوده‌‌اید می‌توانید به سراغ ورزش‌های آبی و شنا بروید. این تجربه‌های جدید بدون شک ورزش را جذاب و لذت‌بخش‌تر می‌کنند و انگیزه‌ی شما را برای فعالیت بدنی افزایش می‌دهند.

۱۰. بهترین زمان را برای ورزش کردن انتخاب کنید

اینکه چه زمانی از روز ورزش کنید هم می‌تواند روی لذت‌بخش بودن یا نبودن جلسه‌های تمرینی تأثیر بگذارد. مثلا اگر سحرخیز نباشید نمی‌توانید از بیدار شدن و ورزش صبحگاهی لذت ببرید، با اینکه ورزش صبحگاهی دارای فواید و مزایای بی‌نظیری است!

به طور کلی، زمان ورزش روی انرژی و انگیزه‌ی شما تأثیر دارد و شما باید بهترین زمان را با توجه به اولویت‌ها و سبک زندگی خودتان انتخاب کنید. با وجود این، برخی زمان‌ها می‌توانند مزایای بیشتری داشته باشند و شاید بد نباشد به سراغ آن‌ها بروید.

برای نمونه، ورزش صبحگاهی می‌تواند برای بسیاری از مردم مناسب بوده و فواید و مزایای زیر را به دنبال داشته باشد:

 • صبح‌ها حواس‌پرتی‌های کمتری خواهید داشت
 • از گرمای شدید دور خواهید ماند
 • منجر می‌شود در درازای روز غذاهای سالم‌تری را انتخاب کنید
 • صبح‌ها هوشیاری بیشتری دارید و پرانرژی‌تر می‌شوید
 • بهتر می‌توانید تمرکز کنید
 • خلق‌وخو و روحیه‌ی بهتری خواهید داشت
 • بهتر می‌توانید وزن خود را کاهش دهید و مدیریت کنید
 • می‌توانید اشتهایتان را کنترل کنید و جلوی پرخوری را بگیرید
 • فعالیت روزمره‌ی شما افزایش پیدا می‌کند
 • سطح گلوکز خون بهتر تنظیم می‌شود
 • فشار خون خود را بهتر مدیریت خواهید کرد
 • کیفیت خواب و استراحت خود را افزایش خواهید داد

بنابراین، ورزش صبحگاهی بهترین گزینه برای کسانی است که انگیزه‌ی کافی ندارند و بیشتر اوقات کارهای روزمره را بهانه می‌کنند.

با وجود این فواید، ورزش کردن در غروب یا شب هم می‌تواند مزایای خودش را داشته باشد. برای نمونه، در غروب سطح دما و انرژی بدن بالاتر است و شما می‌توانید فشار بیشتری به خود وارد کنید. در نتیجه می‌توانید ورزش سنگین‌تری داشته باشید و با پیشرفت بیشتری روبه‌رو شوید.

انجام ورزش‌های سبک در شب هم می‌تواند شما را برای یک خواب باکیفیت و دل‌چسب آماده کند. البته دقت داشته باشید که ورزشتان سبک باشد، زیرا ورزش‌های سنگین خوابتان را به هم می‌ریزند. انجام یوگا، حرکات کششی و ورزش‌های مراقبه‌ای برای شب بسیار گزینه‌ی مناسبی خواهد بود.

پس ببینید کدام زمان از روز برای شما بهتر نتیجه می‌دهد. اگر بهترین زمان را انتخاب کنید می‌توانید لذت بیشتری از ورزش خود ببرید و همیشه به برنامه‌ی تمرینی‌تان پایبند بمانید.

۱۱. برای خودتان هدف تعیین کنید

برای خودتان هدف تعیین کنید

نکته‌ی دیگری که به لذت‌بخش کردن ورزش کمک می‌کند هدف داشتن است. هنگامی که در مسیر دستیابی به چیزی گام برمی‌دارید، انگیزه داشتن بسیار مهم است و کار را آسان‌تر می‌کند. تعیین کردن هدف هم می‌تواند مسیر را به شما نشان دهد. برای نمونه، آیا می‌خواهید چند کیلومتر پیاده‌روی یا دویدن داشته باشید؟ پس در مسابقات دوی شهری شرکت کنید. می‌خواهید حرکات سخت و تعادلی یوگا را انجام دهید؟ پس زمان بیشتری را برای این ورزش در نظر بگیرید.

اینکه هدف مشخصی داشته باشید باعث می‌شود پیشرفت کردن را به چشم خودتان ببینید و از دستاوردهای خود لذت ببرید. مثلا اگر هر هفته یا هر ماه چند گرم یا کیلوگرم وزن کم کنید و به هدفتان که کاهش وزن است نزدیک‌تر شوید، می‌توانید اشتیاق بیشتری برای جلسه‌های تمرینی بعدی داشته باشید.

تعیین هدف و تلاش برای دستیابی به آن شما را با انگیزه نگه می‌دارد و منجر می‌شود احساس رضایت بالایی داشته باشید. البته یادتان باشد با اهداف کوچک شروع کنید و در ابتدای کار گام‌های بسیار بزرگ برندارید. به معنای دیگر، اهدافتان را بخش‌بندی کنید و هر زمان که به یک هدف کوچک دست پیدا کردید، به سراغ هدف کوچک بعدی بروید.

این گام‌های کوچک باعث می‌شوند همیشه پیشرفت و دستاوردهای خود را ببینید و زیادی هم به خودتان فشار نیاورید. همانگونه که گفتیم، زیاده‌روی کردن و وسواس داشتن برای رسیدن به اهداف بزرگ می‌تواند ورزشتان را آزاردهنده کند تا دیگر هیچ خبری از لذت بردن و سرگرم شدن وجود نداشته باشد.

بنابراین باید اهداف کوچک داشته باشید و گام‌های کوچک بردارید. با این کار افزون بر رسیدن به اهدافتان می‌توانید از ورزش کردن هم لذت ببرید و به طور منظم فعالیت بدنی داشته باشید.

۱۲. رژیم‌های غذایی سالم را از یاد نبرید

جدا از تعیین کردن اهداف منطقی باید رژیم غذایی خود را هم تغییر دهید و سبک زندگی سالم‌تری را در پیش بگیرید. یکی از دلایل اصلی خسته بودن، حوصله نداشتن و از دست دادن انگیزه این است که غذاهای سالم و مقوی نمی‌خورید. این کار نه‌تنها باعث می‌شود حوصله‌ی ورزش کردن را نداشته باشید و از آن لذت نبرید، بلکه انجام کارهای روزمره و یک زندگی معمولی را هم دشوار و طاقت‌فرسا می‌کند.

برای نمونه، اگر همیشه غذاهای فرآوری‌شده و سرشار از قند، چربی و کربوهیدرات‌های ناسالم مصرف کنید، بدون شک انرژی و انگیزه‌‌ی کافی برای ورزش کردن نخواهید داشت. این غذاها نه‌تنها سطح انرژی شما را کاهش می‌دهند و همیشه خسته‌تان می‌کنند، بلکه وزنتان را هم افزایش می‌دهند و همان تحرک کمی را هم که دارید از بین می‌برند.

شما در عوض باید به سراغ غذاهای طبیعی و سرشار از پروتئین، فیبر، چربی‌ها و کربوهیدرات‌های سالم و باکیفیت بروید. مصرف این غذاها در درازای روز، به‌ویژه پیش از تمرین می‌تواند انرژی بیشتری به شما بدهد و شما را برای یک جلسه‌ی ورزشی درست و حسابی آماده کند.

از بین بهترین مواد غذایی که برای داشتن یک زندگی سالم و شاداب مناسب هستند و کمکتان می‌کنند از ورزش کردن لذت ببرید می‌توانیم گزینه‌های زیر را فهرست کنیم:

 • گوشت جانوران از جمله مرغ و ماهی سالمون
 • تخم‌مرغ
 • لبنیات
 • سبزیجات تازه از جمله اسفناج، کلم‌برگ و فلفل دلمه‌ای
 • میوه‌های تازه از جمله توت‌فرنگی، موز، کیوی و انگور
 • آجیل‌هایی مانند بادام، بادام زمینی و گردو
 • کینوآ
 • آووکادو

در کل رژیم‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند به شما برای رسیدن به هدفتان کمک کنند، ولی شما باید رژیم غذایی مناسب خود را پیدا کنید و ببینید چه چیزی برای شما جواب می‌دهد. نکته‌ی اصلی این است که غذاهای سالم و مقوی بخورید و دور خوردنی‌های پرکالری و شیرین را که آسیب زیادی به بدن می‌زنند خط بکشید.

۱۳. لباس و وسیله‌های ورزشی بهتری برای خودتان تهیه کنید

لباس و وسیله‌های ورزشی بهتری برای خودتان تهیه کنید

شاید کمی عجیب به نظر برسد ولی لباسی که هنگام ورزش به تن دارید هم می‌تواند روی لذت‌بخش شدن فعالیت بدنی شما تأثیر بگذارد. لباس‌های ورزشی به طور معمول احساس راحتی بیشتری دارند و سبک‌تر هستند. جنس پارچه‌ی این لباس‌ها می‌تواند رطوبت را جذب و زودتر خشک کند و همچنین حساسیتی به دنبال نداشته باشد.

جدا از این، لباس‌های ورزشی ظاهر ویژه و زیبایی دارند و شما را خوش‌اندام‌تر نشان می‌دهند. این موضوع هم باعث می‌شود اعتمادبه‌نفس بیشتر و احساس بهتری داشته باشید تا برای ورزش کردن و به تن داشتن این لباس‌ها مشتاق شوید و بخواهید همیشه ورزش کنید.

به طور کلی، لباس‌های ورزشی روی حرارت و حرکت اندام‌های بدن و عملکرد ورزشی شما تأثیر می‌گذارند. با به تن داشتن این لباس‌ها می‌توانید جلسه‌ی ورزشی بهتر و کارآمدتری داشته باشید. با در نظر داشتن همه‌ی این ویژگی‌ها پی می‌بریم چرا لباسی که هنگام ورزش به تن دارید بسیار مهم است.

بنابراین، اگر گاهی اوقات انگیزه‌ی ورزش کردن ندارید یا دیگر از این کار لذتی نمی‌برید به سراغ تن‌پوش‌های ورزشی جدید بروید و به ورزش خود تنوع بدهید. با این لباس‌ها هم احساس بهتری خواهید داشت، هم عملکرد بهتری از خود به نمایش می‌گذارید و نتیجه‌ی بسیار بهتری می‌گیرید.

۱۴. در خانه ورزش کنید

ورزش در خانه هم می‌تواند راهکار مناسبی برای تنوع دادن و پایبند ماندن به برنامه‌ی ورزشی به شمار برود. شاید خیلی از مردم حوصله‌ی لباس عوض کردن و رفت‌وآمد به باشگاه را نداشته باشند. شلوغی باشگاه و توی صف ایستادن برای استفاده از وزنه‌ها و دستگاه‌های ورزشی هم بدون شک برای همه‌ی مردم آزاردهنده است. ترافیک، خستگی پس از تمرین و… هم ممکن است حتی فکر ورزش کردن در باشگاه را به یک شکنجه تبدیل کنند.

شما در این مواقع می‌توانید بدون اینکه خودتان را به دردسر بیندازید و اذیت کنید در خانه ورزش کنید تا هم در وقت و هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کرده باشید، هم انگیزه‌تان را حفظ کنید.

ورزش در خانه دارای فواید بسیاری است و می‌تواند بهترین گزینه برای کسانی باشد که وقت کمی در اختیار دارند یا از محیط‌های ورزشی شلوغ خوششان نمی‌آید.

شما در خانه می‌توانید بسیاری از ورزش‌ها را انجام دهید. از ورزش‌های هوازی مانند طناب زدن، پروانه یا برپی گرفته تا تمرین‌های قدرتی و همچنین یوگا، تای چی و حرکات کششی، شما گزینه‌های زیادی پیش رو دارید که می‌توانید در خانه انجامشان دهید. همچنین می‌توانید از ویدیوهای آموزشی یا نرم‌افزارهای ورزشی هم کمک بگیرید و با خیالی آسوده در خانه ورزش کنید و از این کار لذت ببرید.

۱۵. از خانه بیرون بزنید

از خانه بیرون بزنید

با وجود اینکه ورزش کردن در خانه فواید خودش را دارد، ولی شاید زیادی در خانه ماندن هم حوصله‌سربر شود. شاید بسیاری از مردم ترجیح دهند از خانه بیرون بزنند و کمی فعالیت بدنی داشته باشند. این افراد ممکن است در فضای خانه دلشان بگیرد و انگیزه‌ی خود را از دست بدهند. اگر شما هم جزو این افراد هستید باید به سراغ فضای باز بروید تا از ورزش کردن بیشتر لذت ببرید و همیشه انگیزه‌تان را حفظ کنید.

نفس کشیدن در هوای تازه، گام برداشتن زیر نور آفتاب یا باران، دیدن چشم‌اندازها، درختان، خیابان‌ها، ساختمان‌ها، پارک‌ها و… می‌توانند بسیار لذت‌بخش باشند و کمکتان کنند از ورزش خود لذت بیشتری ببرید. حتی ممکن است به اندازه‌ای لذت‌بخش باشند که فراموش کنید در حال ورزش کردن و سوزاندن کالری هستید!

به احتمال زیاد محله‌های گوناگون شهرتان می‌توانند گزینه‌های ارزان و مناسبی برای ورزش کردن باشند. تلاش کنید در مسیرهای پیاده‌روی شهر خود گام بردارید، به جاهای دوست‌داشتنی‌تان سر بزنید، به محله‌هایی که خیلی وقت است ندیدید بروید، پارک‌ها و وسایل ورزشی‌شان را امتحان کنید و… شما گزینه‌های فراوانی پیش رو دارید که می‌توانند شما را سرگرم کنند و منجر شوند انگیزه‌ی خود را حفظ کنید و از ورزش کردن لذت ببرید. افزون بر این، این فعالیت‌ها هیچ هزینه‌ای هم به دنبال نخواهند داشت و کاملا مناسب به شمار می‌روند.

فضای باز می‌تواند روحیه و خلق‌وخوی شما را تقویت کند و انرژی و انگیزه‌تان را افزایش دهد. این باعث می‌‌شود با استرس، افسردگی، اضطراب و بی‌حالی مبارزه کنید و همیشه حوصله‌ی ورزش کردن را داشته باشید.

سخن پایانی

گاهی اوقات ممکن است از ورزش خسته شویم و حوصله‌ی تمرین کردن را نداشته باشیم. اگر هم اهل فعالیت بدنی نباشیم هرگز نمی‌توانیم بهانه‌ها را کنار بگذاریم و بالاخره به سراغ ورزش کردن برویم. موانع بسیاری وجود دارند که برنامه‌های ما را به هم می‌ریزند و نمی‌گذارند به یک عادت همیشگی پایبند بمانیم. به طور کلی، اگر از انجام کاری لذت نبریم یا دلمان را بزند آن را کنار می‌گذاریم. این رویداد برای ورزش کردن هم رخ می‌دهد و به همین دلیل است که بسیاری از مردم یا هیچ‌وقت ورزش نمی‌کنند یا پس از مدتی آن را کنار می‌گذارند.

نکته‌ی مهم برای پایبند ماندن به یک برنامه، لذت بردن از آن است. راهکارهای زیادی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند از ورزش خود لذت ببرید و همیشه به طور منظم ورزش کنید.

اگر از ورزش کردن لذت نبرید، تبدیل کردن آن به یک عادت همیشگی کمی دشوار خواهد بود. تلاش کنید از فعالیت بدنی خودتان لذت ببرید. مهم نیست چه ورزشی انجام می‌دهید، در هر صورت باید به آن علاقه داشته باشید. پیاده‌روی، پیلاتس، اسکی، دویدن، کوه‌نوردی، شنا یا هر چیز دیگری را که دوست دارید می‌توانید امتحان کنید و حسابی سرگرم شوید.

اگر احساس می‌کنید نمی‌توانید مانند گذشته ورزش کنید و دیگر دل و دماغش را ندارید، تلاش کنید از راهکارهایی که بررسی کردیم کمک بگیرید و زندگی خود را زیر و رو کنید. این راهکارها ساده هستند و دردسری ندارند، ولی تغییر بزرگی در زندگی و برنامه‌ی ورزشی شما ایجاد می‌کنند و انگیزه‌تان را افزایش می‌دهند.

بنابراین، از این پس به سراغ تنوع و سرگرمی‌های گوناگون بروید تا به طور منظم ورزش کنید و از فواید بی‌نظیر آن بهره‌مند شوید. اگر از این فعالیت‌ها لذت ببرید، دیگر حس نمی‌کنید ورزش یا کاری اجباری را انجام می‌دهید، بلکه در واقع دارید اوقات خوشی را سر کرده و خود را سرگرم می‌کنید. با این تغییرهای کوچک می‌توانید به نتایج بزرگی دست پیدا کنید و زندگی سالم‌، جذاب و لذت‌بخش‌تری برای خود بسازید.

این مطلب صرفا جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منابع: Top Fitness Store, Time, Bryde

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه