آیا می‌خواهید لاغر شوید؟ از خوردن این ۵ نوشیدنی لذت ببرید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
بهترین نوشیدنی برای لاغری

وقتی در حال تلاش برای کاهش وزن هستید، در مورد چیزی که می‌خورید وسواس زیادی دارید، اما احتمالا فراموش می‌کنید که آنچه می‌نوشید هم مهم است. نوشابه، قهوه و چای (با شکر یا خامه)، آبمیوه و شیر بخش زیادی از کالری مصرفی روزانه‌ی شما را تشکیل می‌دهند. اما خوشبختانه، مجبور نیستید تمام نوشیدنی‌ها را برای همیشه کنار بگذارید. بعضی از نوشیدنی‌ها در کنار اصلاح سبک زندگی واقعا می‌توانند از اهداف کاهش وزن شما حمایت کنند. در این مطلب از مجله‌ی اینترنتی دیجی‌کالا مگ قصد داریم بهترین نوشیدنی برای لاغری را معرفی کنیم. تا انتهای این مقاله همراه‌ی ما بمانید.

بهترین نوشیدنی برای لاغری و تناسب اندام

انتخاب نوشیدنی مناسب و توجه به مقدار مصرف آن برای کاهش وزن ضروری است. اگر به‌دنبال راهی برای لاغر شدن می‌گردید و می‌خواهید کالری دریافتی خود را کاهش دهید، توصیه می‌کنیم نوشیدنی‌های زیر را با خیال راحت در برنامه‌ی غذایی خود بگنجانید:

۱. آب

آب یکی از بهترین نوشیدنی‌ها است، به‌خصوص وقتی از هیدراته ماندن و کاهش وزن صحبت به میان می‌آید. چون فاقد کالری است و چیزی به کالری دریافتی شما اضافه نمی‌کند. علاوه بر این، یک مطالعه‌ی قدیمی نشان داد که نوشیدن آب قبل از خوردن غذا می‌تواند حجم غذای مصرفی را کاهش دهد.

در این مطالعه، افرادی که رژیم کم‌کالری داشتند به ۲ گروه تقسیم شدند: یک گروه قبل از هر وعده‌ی غذایی ۲ لیوان آب نوشیدند و گروه‌ی دیگر این کار را انجام ندادند. پس از ۱۲ هفته، گروه‌ی اول در مقایسه با گروه‌ی دوم ۴/۵ پوند (۲ کیلوگرم) وزن بیشتری از دست دادند.

۲. قهوه

قهوه تقریبا عاری از هر گونه کالری است و به همین دلیل می‌توان از آن به‌عنوان بهترین نوشیدنی برای لاغری نام برد. اما این فقط برای قهوه‌ی شیرین نشده صدق می‌کند که در هر لیوان حدود ۲ کالری انرژی دارد، نه قهوه‌ای که به آن شیرین‌کننده یا خامه اضافه کرده باشید.

اما آیا قهوه به‌خودی‌خود باعث کاهش وزن می‌شود؟ نتیجه‌ی تحقیقات درباره‌ی این موضوع ضد و نقیض است. محققان با انجام یک مطالعه‌ی ۲۴ هفته‌ای به این نتیجه رسیدند که نوشیدن چهار لیوان قهوه در روز باعث می‌شود چربی بیشتری از دست بدهید. اما مشکل اینجا است که چهار لیوان قهوه احتمالا فراتر از حد مجاز کافئین روزانه‌ی شما است.

از سوی دیگر، بعضی از مطالعات نشان داده‌اند که قهوه ممکن است از راه‌های مختلف مانع کاهش وزن شود. برای مثال، اگر در اواخر روز قهوه‌ی کافئین‌دار بنوشید، ممکن است چرخه‌ی خواب شما مختل شود که این می‌تواند روی وزن تاثیر منفی داشته باشد.

۳. چای سبز

فواید چای سبز برای لاغری

مانند آب و قهوه، چای سبز شیرین نشده هم کالری کمی دارد و می‌تواند بهترین نوشیدنی برای لاغری باشد. در حقیقت، یک لیوان چای سبز اصلا کالری ندارد و اگر جایگزین سایر نوشیدنی‌های شیرین (مثل نوشابه) شود، مطمئنا به کاهش کالری دریافتی شما و کاهش وزنتان کمک می‌کند.

اما آیا چای سبز به‌خودی‌خود برای کاهش وزن مفید است؟ تحقیقات نشان می‌دهد که این نوشیدنی سالم می‌تواند تاثیر کمی روی وزن داشته باشد. بر اساس یک مطالعه‌ی کوچک هشت هفته‌ای، افرادی که هر روز چهار لیوان چای سبز می‌نوشیدند یا از عصاره‌ی آن استفاده می‌کردند، نسبت به کسانی که فقط آب می‌نوشیدند، وزن بیشتری از دست دادند. از سوی دیگر، در بعضی از تحقیقات مشخص شده است که چای سبز به‌تنهایی تاثیر قابل‌توجهی روی وزن ندارد.

چای سبز فواید ثابت شده‌ی زیادی برای سلامتی دارد. بنابراین صرف‌نظر از کاهش وزن، نوشیدن آن می‌تواند سلامت شما را بهبود بخشد.

۴. آب همراه با آب لیموترش

اگر اضافه کردن لیموترش به آب باعث شود مایعات بیشتری بنوشید، راحت‌تر وزن کم می‌کنید. چون گاهی اوقات، تشنگی با احساس گرسنگی اشتباه گرفته می‌شود و نوشیدن آب با هیدراته کردن بدن و رفع عطش باعث می‌شود غذای کمتری مصرف کنید. همین امر در مورد آب گازدار بدون قند هم صدق می‌کند. اگر با نوشیدن آب گازدار بتوانید بدنتان را هیدراته نگه دارید، احتمالا وزن مطلوب‌تری خواهید داشت.

اما آیا افزودن لیموترش به آب به آن قدرت خاصی برای کاهش وزن می‌دهد؟ نه چندان. بر اساس یک مطالعه‌ی تحقیقاتی، پلی‌فنول‌های موجود در لیموترش ممکن است به کاهش گرسنگی کمک کنند. با این حال، اطلاعات درباره‌ی این موضوع به‌اندازه کافی قانع‌کننده نیست و تحقیقات بیشتری باید انجام شود.

۵. شیک‌های پروتئینی

شیک‌های پروتئینی اغلب برای کاهش وزن به بازار عرضه می‌شوند، اما آیا واقعا مفید هستند؟ تحقیقات نشان داده‌اند که پروتئین برای کاهش وزن بسیار مهم است و رژیم‌های لاغری سرشار از پروتئین می‌توانند ضمن کاهش چربی‌های بدن به حفظ توده‌ی بدون چربی یا توده‌ی عضلانی کمک کنند. بنابراین، مصرف شیک‌ پروتئینی می‌تواند انتخاب هوشمندانه‌ای باشد.

اما ذکر این نکته ضروری است که نباید روی مصرف این نوشیدنی‌ها بیش از حد تکیه کنید. چون خوردن غذاهای کامل حاوی پروتئین مثل ماهی یا مرغ برای شما بهتر است. از سوی دیگر، توصیه می‌شود از خوردن شیک‌های پروتئینی حاوی قند افزوده، شیرین‌کننده‌ی مصنوعی یا رنگ خودداری کنید.

نوشیدنی‌هایی که برای کاهش وزن مضرند

اکنون که با بهترین نوشیدنی برای لاغری آشنا شدید، باید نوشیدنی‌های نامناسب را هم بشناسید. این روزها، نوشیدنی‌هایی وجود دارند که ادعا می‌شود به کاهش وزن یا کنترل آن کمک می‌کنند، اما بهتر است از مصرف آن‌ها خودداری کنید. از این نوشیدنی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. نوشابه‌ی رژیمی

عوارض نوشابه رژیمی

بله، نوشابه‌ی رژیمی بدون کالری است، اما این لزوما به این معنی نیست که باید بخشی از برنامه‌ی کاهش وزن شما باشد. بر اساس مطالعه‌‌ی انجام شده توسط انجمن قلب آمریکا، بیش از یک سوم نوشیدنی‌هایی که مصرف می‌کنیم حاوی شیرین‌کننده‌های مصنوعی یا شیرین‌کننده‌های کم‌کالری هستند. این نوشیدنی‌ها ممکن است به کنترل کالری دریافتی کمک کنند، اما طبق این مطالعه اثرات نامطلوبی روی سلامتی دارند. علاوه بر این، نتیجه‌ی تحقیقات علمی در مورد اینکه آیا شیرین‌کننده‌های مصنوعی می‌توانند به کاهش وزن کمک کنند یا خیر، ضد و نقیض است.

۲. مستر کلینز (رژیم غذایی لیموناد)

مستر کلینز یک رژیم غذایی حاوی مایعات است که حداقل ۱۰ روز طول می‌کشد. نوشیدنی مصرفی در این رژیم غذایی از آب لیموترش تازه، شربت افرای خالص، فلفل کاین و آب تشکیل شده است.

طرفداران این رژیم مدعی هستند که مستر کلینز دستگاه‌ی گوارش را سم‌زدایی می‌کند، انرژی را افزایش می‌دهد و با کاهش میل به غذاهای ناسالم باعث لاغری می‌شود. اما این رژیم غذایی با اصول تغذیه‌ی سالم فاصله‌ی زیادی دارد و نتایج آن ماندگار نیستند. چرا که در نهایت، شما به عادت‌های غذایی قبلی خود برمی‌گردید و دوباره وزنتان بالا می‌رود.

کلام پایانی

بعضی از نوشیدنی‌ها مانند آب، چای سبز و قهوه می‌توانند به افزایش متابولیسم، کاهش گرسنگی و افزایش سیری کمک کنند که همگی باعث تسهیل کاهش وزن می‌شوند. جایگزین کردن نوشیدنی‌های پرکالری مانند نوشابه و آبمیوه با نوشیدنی‌های ذکر شده در این مقاله، یک راه‌ی هوشمندانه برای کاهش کالری دریافتی است و به شما کمک می‌کند که سریع‌تر به اهداف کاهش وزن خود برسید.

این مطلب صرفا جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منبع: livestrong

سوالات متداول
چه نوشیدنی برای لاغری خوبه؟
اگر نوشیدنی‌های فاقد کالری یا کم‌کالری مثل آب یا چای و قهوه‌ی شیرین نشده جایگزین نوشیدنی‌های پرکالری شوند، می‌توانند به کاهش وزن کمک کنند.
چگونه نوشیدنی لاغری با دانه چیا درست کنیم؟
دانه‌ی چیا تقریبا هیچ طعمی ندارد. بنابراین، می‌توانید آن را با هر مایعی مثل آب مخلوط کنید. دانه‌ی چیا را به‌صورت خشک نخورید، به‌خصوص اگر در بلع مشکل دارید. از آنجا که چیا چند برابر وزن خود آب جذب می‌کند، ممکن است دانه‌ی خشک آن در مری منبسط شده و باعث انسداد شود.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما