تحلیل تریلر دوم سریال چرخ زمان؛ ۱۶ نکته از داستان

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۲ دقیقه
چرخ زمان

چرخ زمان رابرت جردن در آمازون پرایم پخش خواهد شد و تریلر دوم آن نیز به تازگی منتشر گردیده که حاوی نکات مهمی است. نویسنده افسانه‌ای، رابرت جردن در ابتدا در نظر داشت چرخ زمان فقط یک مجموعه شش کتابی باشد اما این داستان گسترش یافت و به یکی از بزرگ‌ترین فرنچایزهای زندگی او تبدیل شد.

متاسفانه جردن در سال ۲۰۰۷ در حالی که بر روی آخرین کتاب کار می‌کرد درگذشت و براندون ساندرسون که به دلیل الهام گرفتن از جردن نویسنده شده بود، کار را بر عهده گرفت تا داستان را به افتخار او جمع بندی کند. اکنون چرخ زمان در حال تبدیل شدن به یک سریال تلویزیونی مجلل برای آمازون پرایم است و به جمع دیگر داستان‌های حماسی گسترده مانند تل‌ماسه و بنیاد می‌پیوندد که قبلا تصور می‌شد اقتباس از آن‌ها غیرممکن باشد.

چرخ زمان بینندگان را با یکی از عمیق‌ترین، پیچیده‌ترین و فکر‌شده‌ترین جهان‌های فانتزی که تاکنون ساخته شده است آشنا می‌کند. آمازون به وضوح معتقد است که اکنون و این بازه، زمان مناسبی است، زیرا بازی تاج و تخت، شکافی در بازار ژانر فانتزی حماسی ایجاد کرده است. تریلرهای چرخ زمان بر عمق جهان این سریال تاکید کرده‌اند و نماهایی وسوسه‌انگیز از آیین‌های محرمانه و پیش‌گویی‌های شوم ارائه می‌دهند اما توضیح خاصی درباره آن‌ها بیان نمی‌کنند. از نظر بازاریابی، این حرکت چیزی شبیه به یک قمار است. هر کسی که با مجموعه کتاب‌ها آشنا باشد هیجان زده خواهد شد اما بینندگان جدید ممکن است تریلرهای چرخ زمان را کمی نامفهوم بدانند.

با توجه به زیبایی تصاویر، می‌توان امیدوار بود که چرخ زمان نمونه‌ای واقعا فراگیر از جهانی عظیم و چشمگیر باشد. اما تریلر دوم چرخ زمان نکات خاصی، از پیشگویی اژدهای دوباره متولد شده گرفته‌ تا تهدید دارک‌وان به سوزاندن جهان را در بردارد که بد نیست آن‌ها را بررسی‌ کنیم.

۱. مویرین سوگند آئس سدای یاد می‌کند

چرخ زمان

دومین تریلر چرخ زمان با مویرین، جادوگری (یا آئس سدای در دنیای رابرت جردن) که بیشتر داستان را هدایت می‌کند، آغاز می‌شود. تریلر لحظه‌ای را نشان می‌دهد که او از یک پذیرفته‌شده (یا آغازگر) به یک آئس سدای کامل تبدیل می‌شود. در این فرآیند که شامل یاد کردن یک سوگند مقدس است، او به طور جادویی به عمل کردن به وعده‌هایش متعهد می‌شود. سه سوگند اصلی کمی نسبت به کتاب‌ها تغییر یافته‌اند و در سری چرخ زمان آمازون پرایم این‌گونه هستند:

«سوگند می‌خورم که حرفی نزنم که درست نباشد. هیچ سلاحی نسازم که با آن یک نفر بتواند نفر دیگری را بکشد و هرگز از قدرت واحد به عنوان سلاح استفاده نکنم.»

سه سوگند برای اطمینان دادن به مردم تبیین شدند تا نشان دهند افراد آئس سدای از قدرت خود سو استفاده نخواهد کرد. البته در واقعیت، آن‌ها خیلی هم به آن پایبند نیستند. یک آئس سدای شاید دروغ نگوید اما این بدان معنا نیست که آن‌ها نمی‌توانند فریبنده باشند. یک آئس سدای به سرعت طفره رفتن را یاد می‌گیرد و به خوبی می‌تواند حقیقت را پنهان کند. آن‌ها می‌توانند سلاح بسازند اما نه سلاح‌های کشنده و درست است که از قدرت واحد به عنوان سلاح استفاده نمی‌کنند اما اغلب از آن برای مسلح کردن چیزهای اطراف خود بهره می‌برند. جالب اینجاست که آخرین مورد در سه سوگند داخل کتاب‌ها مورد اشاره قرار گرفته است: «از قدرت واحد به عنوان سلاح استفاده نمی‌کنم به جز هنگام دفاع از جانم، جان نگهبانم یا جان خواهر دیگری». فقدان این شرایط در تریلر چرخ زمان قابل توجه است و نشان می‌دهد اقدامات آن‌ها کمی محدودتر است.

۲. آجاهای قرمز، آبی و سبز آئس سدای

چرخ زمان

آئس سدای به هفت آجا یا قبیله مختلف تقسیم می‌شوند که هر کدام هدف خاص خود را دارند. سه مورد از آن‌ها در دومین تریلر چرخ زمان نشان داده می‌شود: آجای سبز، آبی و قرمز. آجای قرمز با سو استفاده از قدرت واحد و افراد خطرناک‌ با قدرت فراطبیعی برخورد می‌کند، سبزها جنگجویانی هستند که توسط یک کاپیتان یا ژنرال رهبری می‌شوند و آبی‌ها بر خوبی و عدالت تمرکز می‌کنند. آن‌ها به رهبری اولین گزینشگر، بزرگ‌ترین شبکه جاسوسی را دارند. آبی‌ها و قرمزها اغلب با یک‌دیگر مخالف هستند.

۳. استفاده از قدرت واحد

چرخ زمان

همه افراد آئس سدای، مانند مویرین، از نسخه جادوی چرخ زمان، قدرت واحد استفاده می‌کنند. همان‌طور که یکی از شخصیت‌ها در رمان‌های رابرت جردن توضیح می‌دهد: «قدرت واحد از منبع حقیقی، نیروی محرکه خلقت، نیرویی که خالق برای چرخاندن چرخ زمان به کار می‌برد، ساخته شده است… منبع حقیقی تمام نمی‌شود، همان‌طور که آب رودخانه با استفاده چرخ آب به پایان نمی‌رسد. سرچشمه همان رودخانه است و آئس سدای همان چرخ آب.» صاحبان قدرت واحد یکسان به دنیا نمی‌آیند. هر کدام پتانسیل خاص خود را دارند و در یک نوع خاص از جادو، برتر هستند.

قدرت واحد اغلب به رشته‌هایی تشبیه می‌شود که یک فرد روحانی، آن‌ها را به هم متصل می‌کند تا جلوه‌ای تماشایی ایجاد نماید. یک روحانی قوی‌تر می‌تواند نخ‌های بیشتری را به هم ببافد اما با آموزش یک فرد ضعیف‌تر می‌تواند آن‌چنان مهارتی پیدا کند که حتی خواهران قدرتمندترشان نیز آن را غیرممکن می‌دانند. مویرین یکی از بزرگ‌ترین افراد آئس سدای و یک روحانی بامهارت و پرقدرت است.

۴. مهار لوگین، اژدهای دروغین

چرخ زمان

در چرخ زمان، جادوی جهان که به عنوان قدرت واحد شناخته می‌شود، به دو نیمه، سیدار و سیدین تقسیم می‌گردد. سیدار بخش زنانه است که توسط افراد آئس سدای استفاده می‌شود و سیدین نیمه مردانه است که تحت سیطره یک شخصیت شیطانی معروف به نام دارک‌وان است. افراد آئس سدای مراقب مردانی هستند که قدرت واحد را کنترل می‌کنند، زیرا ممکن است آن‌ها دیوانه و به طرزی باورنکردنی به فردی ویرانگر تبدیل شوند. این موجودات که اغلب به آن‌ها، اژدهای دروغین می‌گویند، با توجه به پیشگویی یک مرد که سیدین را کنترل و با دارک‌وان مخالفت می‌کند، توسط افراد آئس سدای، مهار و قدرت آن‌ها سلب می‌شود. لوگین آخرین اژدهای دروغین است. او در نهایت تبدیل به شخصیت جان باپتیست یا اژدهای حقیقی می‌شود.

۵. افراد آئس سدای خدمتگزار همه هستند 

چرخ زمان

کلمه آئس سدای به معنای خادمان همه است اما در حقیقت افراد آئس سدای در طی هزاران سال گذشته، فراموش کرده‌اند که قرار بود خدمتگزار مردم باشند. آن‌ها اعتقاد دارند که حکومت بر سرزمین انسان‌ها، حق آن‌هاست و تاریکی غرور در دل رهبرانشان رشد کرده است. در چند وقت اخیر، تعدادی از افراد آئس سدای، در راه سایه، سوگند یاد کرده‌اند و سه سوگند اصلی خود را شکسته و فرقه مخفی آجای سیاه را تشکیل داده‌اند و تحت یک سازمان فعالیت می‌کنند.

۶. مسند امیرلین

چرخ زمان

رهبر آئس سدای که مادام‌العمر توسط تالار برج انتخاب می‌شود، امیرلین است. او بر مسند امیرلین، تختی در مرکز برج آئس سدای در شهر تار والون می‌نشیند. امیرلین قدرتمندترین زن جهان محسوب می‌شود و پادشاهان در برابر تاج و تخت او تعظیم می‌کنند. به نظر می‌رسد آمازون در اینجا کمی از کتاب‌های رابرت جردن منحرف شده است، زیرا امیرلین نشان‌داده‌شده در تریلرهای چرخ زمان، سیوان، دختر یک ماهیگیر متواضع است. قاعدتا او نباید متظاهرانه و اشرافی لباس بپوشد. در کتاب‌ها، امیرلین یکی از قوی‌ترین متحدان مویرین است. البته او باید مراقب سیاست خائنانه بعضی از افراد آئس سدای باشد (مخصوصا با توجه به حضور آجاهای سیاه).

۷. چرا مویرین و لن به دو رودخانه می‌روند

چرخ زمان

مویرین متوجه می‌شود که زمان سر رسیدن اژدهای حقیقی نزدیک است و او که ظاهرا هنگام مهار کردن لوگین حضور داشته است، تصمیم می‌گیرد به دو رودخانه برود. او می‌گوید: «خونی قدیمی در آن کوهستان جاری است.» ظاهرا در چرخ زمان، استعداد ژنتیکی در تسلط بر قدرت واحد تاثیر‌گذار است و افراد دارای خون قدیمی‌تر اغلب در استفاده از این قدرت، قوی‌تر هستند. طبق پیشگویی اژدها یا چرخه کارائتون، اژدها از خون باستانی ریشه می‌گیرد و به کمک خون قدیمی بزرگ شده است.

۸. مراسم مرموز اگوین

چرخ زمان

در ادامه، تریلر دوم چرخ زمان تعدادی از ساکنان دو رودخانه را معرفی می‌کند. اولی اگوین است که در کتاب‌ها به عنوان دختر شهردار شهر شناخته می‌شود و پتانسیلی غیرعادی در به کارگیری قدرت واحد دارد. او در نهایت به جمع افراد آئس سدای ملحق می‌شود و جایگاه خود را در بین آنان ارتقا می‌دهد. تریلرهای چرخ زمان عمدا بر اگوین تاکید می‌کنند و در این‌جا می‌بینیم که او در یک نوع تشریفات و رسم و رسوم مرموز شرکت می‌کند. اگوین کار خود را به عنوان یک شخصیت ثانویه در کتاب‌های رابرت جردن شروع کرد اما به نظر می‌رسد که از همان ابتدا فردی مهم در این سریال تلویزیونی خواهد بود. قهرمانان چرخ زمان نسبت به نسخه کتاب‌ها مسن‌تر هستند و این تغییر، تصمیمی عمدی توسط تیم سازنده بود تا حال و هوای سریال از داستان کتاب متفاوت باشد.

۹. معرفی تاورن – افراد برگزیده چرخ زمان

چرخ زمان

در کتاب‌ها، مویرین به دو رودخانه می‌رسد و از دیدن سه تاورن غافلگیر می‌شود. آن‌ها افراد محوری بافت سرنوشت هستند و زندگی اطرافیان خود را تحت تاثیر قرار می‌دهند و دنیا را متحول می‌کنند. این سه نفر، رند، مت و پرین هستند و رویدادهای چرخ زمان تا حد زیادی حول آن‌ها می‌گردد. هیچ کس به عنوان یک تاورن به دنیا نمی‌آید، بلکه آن‌ها زمانی که نیاز باشد توسط الگو انتخاب می‌شوند و تا موقعی که هدف خود را برآورده نکرده‌اند، تاورن می‌مانند. زندگی واقعا برای یک تاورن بسیار سخت است، زیرا هر اتفاقی ممکن است در اطراف آن‌ها رخ دهد.

۱۰. تشریح تهدید دارک‌وان

چرخ زمان

صدای روی تصاویر در دومین تریلر چرخ زمان، شخصیت منفی اصلی یعنی دارک‌وان را معرفی می‌کند. نسخه چرخ زمان دارک‌وان اساسا یک نیروی هرج و مرج و نابودگر است که می‌خواهد همه آفرینش را به شکل دلخواه خود بازسازی کند. طبق روایات، او در سپیده دم خلقت توسط خالق مهار شد اما از زندان خود فرار کرد و همیشه در تلاش است تا راهی برای فرار و نابود کردن هستی بیابد. پیشگویی اژدها که در چرخه افسانه‌ای کارائتون وجود دارد، بازگشت دارک‌وان را پیشگویی می‌کند:

«و چنین خواهد شد که آن‌چه مردم ساخته‌اند در هم خواهد شکست و تاریکی بر سراسر الگوی عصر سایه می‌افکند و دارک‌وان بار دیگر دست خود را بر جهان انسان‌ها خواهد گذاشت. زنان گریه خواهند کرد و مردان مانند پارچه پوسیده، دریده خواهند شد. نه چیزی می‌ماند و نه چیزی خواهد ماند…»

۱۱. تغییر عمده چرخ زمان نسبت به کتاب‌ها

چرخ زمان

تریلر دوم چرخ زمان، تغییر عمده‌ای نسبت به کتاب‌ها دارد. مویرین بیان می‌کند که تمام پنج نفری که از دو رودخانه می‌آیند (سه مرد و دو زن، اگوین و ناینیو) همگی تاورن هستند. علاوه بر این، به نظر می‌رسد که مویرین نمی‌داند کدام یک از آن‌ها اژدهای دوباره متولد شده است. بنابراین همه آن‌ها را به تار والون، جایی که افراد آئس سدای مستقر هستند، می‌برد تا مورد آزمایش قرار گیرند. این اتفاق تغییری چشمگیر در داستان است و باعث می‌شود اگوین و ناینیو نیز اهمیت خاصی در داستان داشته باشند و این مسئله، خوشایند است. ناتوانی مویرین در فهمیدن این که کدام یک از این پنج نفر، اژدهای دوباره متولد شده است، سوالات زیادی را درباره جنبه سیدار و سیدین قدرت واحد ایجاد می‌کند. در کتاب‌های رابرت جردن، اژدها یک مرد بود، زیرا او از جنبه سیدین استفاده می‌کرد.

۱۲. حضور در شادار لوگوث

چرخ زمان

سفر به تار والون، مخصوصا با تاورن‌ها که توسط ماموران دارک‌وان تعقیب می‌شوند، سفری خطرناک است. آن‌ها بدون داشتن اطلاعات، به دنبال پناهگاهی در ویرانه‌های شهر شادار لوگوث می‌گردند. شادار لوگوث، شهری است که مدت‌ها پیش تحت تاثیر دارک‌وان قرار گرفت و طمع ساکنانش برای روشنایی، آن‌ها را در مقابل یکدیگر قرار داد. مویرین و تاورن‌ها شب را در تار والون می‌گذرانند، زیرا حتی ترولوک‌ها نیز به آن‌جا نمی‌روند. آن‌ها قدرت‌هایی تاریک را کشف می‌کنند. مت یک خنجر خطرناک پیدا می‌کند که در اولین تریلر چرخ زمان دیدیم که در صورت اصابت به یک شخص، مرگی دلخراش برای او رقم می‌زند، مگر این که یک آئس سدای مداخله کند.

۱۳. پیشگویی ظهور اژدهای دوباره متولد شده

چرخ زمان

مویرین متقاعد شده است که یکی از پنج تاورن، در واقع اژدهای دوباره متولد شده است‌. او کسی است که طبق پیشگویی‌ها در آخرین نبرد با دارک‌وان مبارزه کند. در پیشگویی آمده است: «فردی برای رویارویی با سایه متولد خواهد شد و یک بار دیگر مانند قبل به دنیا می‌آید. او در زمان معین دوباره متولد خواهد شد و در هنگام تولد دوباره او، صدای ناله و خرد شدن دندان‌ها به گوش می‌رسد. اژدها لباس تاریکی را از تن مردم در می‌آورد و با آمدنش جهان ظلمت را دوباره در هم خواهد شکست و تمام پیوندهای گذشته را پاره خواهد کرد. او مانند سپیده‌دم، بی‌بند و باری ما را کور می‌کند و می‌سوزاند. اژدهای دوباره متولد شده در آخرین نبرد با سایه روبه‌رو خواهد شد و خون او به ما نور خواهد داد. ای مردم جهان، اشک بریزید و برای نجات خود گریه کنید.»

۱۴. ارتش ترولوک دارک‌وان

چرخ زمان

ارتش دارک‌وان به دنبال تاورن‌ها هستند تا آن‌ها را بکشند. ترولوک‌ها به اصطلاح بذر سایه یا همان مخلوقات دارک‌وان و ترکیبی از انسان و حیوان، وحشی و تشنه به خون هستند. ترولوک‌ها برخلاف دیگر بذرهای سایه، موجوداتی اجتماعی هستند و گروهی شکار می‌کنند. آن‌ها همچنین گوشتخوار هستند و با گوشت دشمنان شکست‌خورده خود جشن می‌گیرند. از قضا با ادامه یافتن چرخ زمان، ترولوک‌ها به کم خطرترین تهدید تبدیل می‌شوند، چرا که آشکار هستند. همان‌طور که دومین تریلر چرخ زمان نشان می‌دهد، دارک‌وان خدمتکاران زیادی دارد که در دنیای انسان‌ها فعالیت می‌کنند. در ادامه، تریلر چرخ زمان، مجموعه‌ای از تصاویر اکشن را نشان می‌دهد که در آن‌ها، قهرمانان در حال جنگ با دشمنان خود هستند.

۱۵. دارک‌وان جهان را خواهد سوزاند

چرخ زمان

به گفته مویرین، هدف دارک‌وان، سوزاندن جهان است. با این حال، چیزی که ممکن است مویرین به پنج تاورن نگوید، این است که در شرایط جایگزین نیز، جهان در هم خواهد شکست‌. چرخه کارائتون کاملا واضح توضیح می‌دهد که در پی ظهور اژدها نیز آشفتگی و ویرانی، همه جا را خواهد سوزاند:

«با آمدن او آتش‌های وحشتناک دوباره متولد می‌شوند. تپه‌ها می سوزند و زمین سیال می‌شود. دوران تمام می‌شود و روزگار به پایان می‌رسد. دیوار سوراخ شده و پرچم فراق برافراشته می‌شود. طوفان‌ها فراتر از افق، غوغا می‌نمایند و آتش‌های آسمان، زمین را پاک می‌کنند. هیچ رستگاری بدون نابودی اتفاق نمی‌افتد و هیچ امیدی بدون ناامیدی پیدا نمی‌شود.»

تفاوت اساسی در این است که آتش دارک‌وان فقط ویرانی به همراه دارد، در حالی که اژدها عامل تولد دوباره خواهد بود. اژدها نشانگر آینده‌ای نیست که در آن، جهان از دست نابودی دارک‌وان در امان باشد، بلکه آینده‌ای را ارائه می‌دهد که در آن، جهان نابود و دوباره متولد می‌شود.

۱۶. چرخ زمان قهرمانان خود را متحول خواهد کرد

چرخ زمان

دومین تریلر چرخ زمان با این هشدار به پایان می‌رسد که قهرمانان، دیگر هرگز به خانه نخواهند رفت. در حقیقت، جادوی داستان فانتزی رابرت جردن این است که هر یک از این شخصیت‌ها سفر شخصیتی متحول‌کننده خود را آغاز می‌کند. آن‌ها در طی اجرای نقش سرنوشت‌ساز خود، آن‌قدر تغییر خواهند کرد که دیگر هرگز در جایگاه قبلی قرار نخواهند گرفت. در واقع چرخ زمان آمازون پرایم، بازآفرینی یک داستان حماسی به عنوان یک سریال جذاب و دعوتی از تماشاگران است تا بخشی از این تحول باشند.

منبع: screenrant

راهنمای تماشای سریال


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. طاها

    الوارو مورته ک توشه دیگه معلومه خوبه

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما