ورزش یوگا چیست؟ به مناسبت روز جهانی یوگا

۱۹ آذر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
یوگا چیست

در پاسخ به سوال یوگا چیست باید نگاهی به لوگوی روز جهانی یوگا انداخت، «یوگا برای توازن و صلح» شعار گرامی‌ داشت روز جهانی یوگا است. این شعار ماهیت اصلی یوگا که اتحاد و توازن است را نشان می‌دهد؛ وحدت ذهن و جسم و درک توازن در رابطه انسان و طبیعت.

 

اولین بار در ۲۱ ژوئن سال ۲۰۱۵ این روز را به عنوان روز جهانی یوگا جشن گرفتند. در پاسخ به سوال افرادی که دقیقا نمی‌دانند یوگا چیست؛ یوگا مجموعه‌ای از تمرین‌های جسمی، ذهنی و روحی است که خواستگاه آن را غالبا هند می‌دانند. هرچند که یوگا یک ورزش کامل محسوب می‌شود اما چیزی فرای ورزش جسم و روح است.

سلام بر خورشید

۲۱ ژوئن مصادف با ۳۱ خرداد را به درخواست نخست وزیر هند در سال ۲۰۱۴ «روز جهانی یوگا» نام گذاری کردند. این روز بلندترین روز سال در نیم کره شمالی زمین است و به انقلاب تابستان شناخته می‌شود و اهمیت زیادی در میان مردم اقصی نقاط دنیا دارد. اولین سال برگزاری جشن برای روز جهانی یوگا در سال ۲۰۱۵ بود. این مراسم در بیش از ۱۵۰ کشور اجرا شد و از آن زمان به بعد بزرگداشت روز یوگا در این روز در سرتاسر جهان تبدیل به یک رسم شد. برنامه‌های موجود در مراسم این روز شامل آموزش‌های رایگان و ورک شاپ برای کودکان، نوجوانان و حتی زنان باردار می‌شود. در کنار تمرین‌های دسته جمعی شرکت کننده‌ها با غذاهای سنتی هندی پذیرایی می‌شوند.

ورزش یوگا

به گفته نارندرا مودی (Narendra Modi) نخست وزیر هند و از رهبران حذب هندو: «یوگا هدیه‌ای از آیین باستانی هند است که مظهر یگانگی ذهن و جسم است. یوگا در مورد ورزش نیست و در مورد کشف احساس یکی بودن با تمام هستی و هر آنچه هستی آن را شامل می‌شود است.»

یوگا چیست؟

لغت یوگا از لغت یوج آمده است که در زبان سانسکریت به معنی یگانگی و یکپارچه سازی آمده است. مشخصا نمی‌توان گفت که چه کسی یوگا را به وجود آورده است، چرا که تاریخ آن به سال‌ها پیش می‌رسد. دامنه حرکات ورزش یوگا بسیار گسترده است و به همین دلیل امروزه انواع یوگا وجود دارد که شامل حرکات با تمرکز بر روی قسمت مشخصی از بدن می‌شود مثل یوگای صورت، یوگای خنده، یوگای بارداری و غیره.

یوگا لاغری

شروع یوگا احتیاج به پیش‌نیاز ندارد و هرکسی در هر سن و سالی می‌تواند یوگا را شروع کند. اگر تا به حال ورزش یوگا نکرده‌اید و دوست دارید آن را امتحان کنید، درنگ نکنید و این فرصت را از خودتان نگیرید. برنامه تمرین یوگا برای سطح مقدماتی تا پیشرفته را می‌توانید در برنامه‌های موبایل و بسته‌های آموزشی یوگا در خانه و با کمترین هزینه اجرا کنید. همچنین می‌توانید از باشگاه‌های ورزشی هم سراغ مربی‌ یوگا خوب را بگیرید. برای اول کار چطوره با خرید زیرانداز یوگا شروع کنید.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar فریبا رازقی

    نمسته 🙂

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه