خوراکی‌های چربی‌سوز قوی؛ ۳۴ غذای چربی‌سوز برای لاغری سریع و آسان

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۶ دقیقه
بهترین خوراکی‌های چربی‌سوز

مصرف بعضی از مواد غذایی می‌تواند به چربی‌سوزی کمک کند. شما می‌توانید با اضافه کردن بهترین خوراکی‌های چربی‌سوز به رژیم غذایی‌‌‌تان، شاهد کاهش چشمگیر وزن خود باشید. زمانی که این غذاهای چربی‌سوز قوی را مصرف کنید، چربی‌های بدن‌تان سوزانده می‌شوند و به مرور زمان وزن‌تان کاهش می‌یابد.

از جمله بهترین خوراکی‌های چربی‌سوز قوی می‌توان به تخم مرغ، مغزها، ماهی چرب، تخم کتان، گریپ فروت و… اشاره کرد. منظور از غذاهای چربی‌سوز، مواد غذایی‌ای هستند که از طریق تحریک و افزایش سوخت‌وساز (متابولیسم) بدن، کاهش اشتها یا کاهش مصرف غذا منجر به چربی‌سوزی می‌شوند.

همه‌ی خوراکی‌ها متابولیسم بدن را تحریک می‌کنند؛ اما بعضی خوراکی‌ها مانند فلفل چیلی، نسبت به سایر خوراکی‌ها، تاثیر بیشتری بر افزایش متابولیسم بدن دارند و خوردن آن‌ها منجر به کاهش وزن می‌شود‌.

بعضی از خوراکی‌ها، مانند مغزها، در مقایسه با سایر خوراکی‌ها، شما را برای مدت طولانی‌تری سیر نگه می‌دارند. مصرف این خوراکی‌ها به کنترل اشتها، کاهش مصرف غذا و در نتیجه کاهش وزن کمک می‌کند.

ما در این مقاله به معرفی ۳۴ مورد از بهترین خوراکی‌های چربی‌سوز می‌پردازیم. در ادامه با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

۱. مغزها

آجیل‌ها از جمله بهترین خوراکی‌ های چربی سوز قوی

مغزها بسیار مغذی هستند. آن‌ها سرشار از پروتئین و چربی‌های مفید هستند، که هر دو شما را برای مدت طولانی‌تری سیر نگه می‌دارند. نکته‌ی قابل توجه درباره‌ی مغزها این است که شما می‌توانید آن‌ها را به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید؛ بدون اینکه وزن‌تان افزایش یابد.

مطالعه‌‌ی منتشرشده در یک مجله‌ در سال ۲۰۱۱ به این نتیجه رسید که گنجاندن مغزها در رژیم غذایی طی ۱۲ هفته، بدون اینکه سبب افزایش وزن شود، منجر به بهبود کیفیت رژیم غذایی شد.

بادام یکی از مغزهای بسیار مفید است که می‌تواند در کنترل احساس گرسنگی مفید باشد. این مغز مفید به دلیل داشتن ویتامین E به زیبایی پوست، مو و ناخن کمک می‌کند. بادام علاوه بر ویتامین E، حاوی پروتئین، فیبر و چربی‌‌های غیر اشباع مفید است.

۲. ماهی چرب

توصیه‌ای که همیشه در مورد خوردن ماهی می‌شود، خوردن آن به صورت مداوم و هفتگی است. ماهی یکی از گوشت‌های سفید است که نسبت به گوشت قرمز مفیدتر است. ماهی حاوی پروتئین زیادی است. پروتئین، یک ماده‌ی مهم برای کاهش وزن است و می‌تواند سبب شود برای مدت طولانی‌تر، احساس سیری بیشتری داشته باشید.

ماهی چرب یکی دیگر از بهترین خوراکی‌های چربی‌سوز است که حاوی اسیدهای چرب ضروری امگا ۳ است. امگا ۳ به چربی‌سوزی و کنترل اشتها کمک می‌کند. ماهی‌های چرب مانند ماهی سالمون، به طرز ویژه‌ای حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب بلند زنجیره هستند، که به سختی در سایر غذاها یافت می‌شوند.

۳. ماست

میزان مواد مغذی موجود در برندهای مختلف ماست می‌تواند متنوع باشد‌. ماست حاوی انواع مختلفی از پروتئین‌ها، مانند کازئین و وی (Whey) است. مطالعه‌ی منتشر شده در یک مجله در سال ۲۰۱۴ نشان داد که خوردن ماستِ حاوی پروتئین زیاد می‌تواند برای کنترل اشتها، احساس سیری به مدت طولانی‌تر و کاهش مصرف غذا مفید باشد.

ماست بدون طعم، مثل ماست یونانی، یکی از بهترین مواد خوراکی چربی‌سوز است. ماست یونانی حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی و پروبیوتیک‌های مختلف است و می‌تواند قند خون را متعادل کرده و شکم را برای مدت طولانی‌تری سیر نگه دارد.

ماست یونانی نسبت به سایر ماست‌ها دارای دو برابر پروتئین است، مایه‌ی پنیر ندارد و دارای قند است. یک مطالعه نشان داد که افرادی که ماست پروتئینه‌ی یونانی مصرف کردند، بدون هیچ تغییری در سبک زندگی خود توانستند وزن‌شان را کاهش دهند.

۴. لپه (نخود دولپه)

نخودها حاوی مقدار زیادی ویتامین، مواد معدنی و فیبر هستند. همچنین کربوهیدرات پیچیده دارند، که منبع خوب انرژی است. لپه حاوی پروتئین است، که سبب احساس سیری به مدت طولانی‌تر می‌شود.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۱ که در مجله‌ی مواد مغذی منتشر شد، نشان داد که پروتئین موجود در لپه، نسبت به پروتئین وی (Whey) موجود در شیر، تاثیر بیشتری بر کاهش گرسنگی دارد.

۵. تخم مرغ

تخم مرغ از جمله بهترین خوراکی‌های چربی سوز

بر اساس گزارشات انجمن قلب آمریکا (AHA)، تخم مرغ سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی مهم است. این ماده‌ی غذایی کلسترول زیادی دارد، اما مدرکی مبنی بر اینکه خوردن مواد غذایی حاوی کلسترول منجر به افزایش کلسترول بدن می‌شود، وجود ندارد.

تخم مرغ همچنین منبع عالی پروتئین است و می‌تواند به کنترل اشتها کمک کند. یک مطالعه‌ نشان داد که خوردن تخم مرغ در وعده‌ی صبحانه، تاثیر مثبتی بر کنترل گرسنگی و مصرف غذا در طول روز دارد.

۶. فلفل چیلی

فلفل چیلی حاوی یک ماده‌ی شیمیایی به نام کپسایسین (Capsaicin) است، که برای کاهش وزن مفید است. به همین دلیل یکی از بهترین خوراکی‌های چربی‌سوز قوی به شمار می‌رود. یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ نشان داد که کپسایسین چربی‌سوزی را افزایش و اشتها را کاهش می‌دهد. این تاثیرات به کاهش وزن کمک می‌کنند.

۷. روغن نارگیل

روغن نارگیل حاوی میزان زیادی تریگلیسیرید‌های با زنجیره‌ی متوسط (یک نوع چربی) است، که فواید زیادی برای سلامتی دارند.

روغن نارگیل حاوی میزان زیادی تریگلیسیرید‌های با زنجیره‌ی متوسط (یک نوع چربی) است، که فواید زیادی برای سلامتی دارند.

یک تحلیل که در سال ۲۰۱۵ در مجله‌ی آکادمی تغذیه و رژیم غذایی منتشر شد، به این نتیجه رسید که تریگلیسیریدهای با زنجیره‌ی متوسط می‌توانند منجر به کاهش وزن شوند. هر چند به مطالعات بیشتری برای تایید این موضوع نیاز است. بسیاری از دانشمندان باور دارند که تریگلیسیریدهای با زنجیره‌ی متوسط می‌توانند مصرف انرژی را افزایش و ذخایر چربی را کاهش دهند.

۸. چای سبز

چای سبز منبع مفیدی از آنتی اکسیدان‌ها است و خواص متعددی برای سلامتی دارد. یکی از این فواید، کاهش وزن است. چای سبز برای لاغری طرفداران زیادی دارد و موجب کاهش وزن و افزایش چربی‌سوزی می‌شود. بر اساس اظهارات محققان علت این خاصیت چای سبز، وجود ماده‌ای به نام کاتچین (Catechin) در آن است، که نوعی آنتی اکسیدان بوده و سبب بیشتر شدن سوخت‌وساز بدن و چربی‌سوزی می‌شود.

مطالعه‌ی منتشر شده در سال ۲۰۱۲ به این نتیجه رسید که مصرف چای سبز منجر به کاهش وزن در بزرگسالان مبتلا به اضافه وزن یا چاقی مفرط شد. میزان وزن کاهش یافته در شرکت کنندگان این مطالعه کم بود، اما به طور مداوم در مطالعات مختلف به اثبات رسید.

۹. کینوا

کینوا خوراکی چربی سوز قوی

کینوا یکی از بهترین خوراکی‌های چربی‌سوز است که می‌توانید آن را در برنامه‌ی کاهش وزن خود بگنجانید. این غلات غنی ‌شده، حاوی ۸ گرم پروتئین و ۵ گرم فیبر در هر یک فنجان است.

با مصرف کینوا آهن، روی (زینک)، سلنیوم و ویتامین E هم دریافت می‌کنید. پخت کینوا مانند برنج آسان است. برای تهیه یک شام فوری، کینوا را با سبزیجات، مغزها یا محصولات حاوی پروتئین بدون چربی مخلوط کرده و میل کنید.

۱۰. دارچین

بعضی از مطالعات ادعا می‌‌کنند که دارچین سطح قند خون را تثبیت می‌کند. این مسئله اشتها را به‌ویژه در افراد مبتلا به دیابت نوع دو کاهش می‌دهد. تقریبا همه‌ی افراد می‌توانند از فواید دارچین بهره‌مند شوند. مقداری دارچین در قهوه، چای، یا ماست بریزید و نوش جان کنید.

۱۱. گریپ فروت

گریپ فروت هیچ خاصیت چربی‌سوزی جادویی ندارد، اما به شما کمک می‌کند با مصرف کالری کمتر احساس سیری کنید؛ چون فیبر محلول در آن، به مدت بیشتری برای هضم شدن نیاز دارد. خوردن نصف گریپ فروت یا آب گریپ فروت قبل از وعده‌ی غذایی، باعث سیر شدن شما می‌شود، که این مسئله سبب می‌شود کالری کمتری در وعده‌ی غذایی بخورید‌.

۱۲. هندوانه

هندوانه از جمله بهترین خوراکی‌های چربی سوز

مواد غذایی‌ که سرشار از آب هستند، حجم زیادی از معده‌ی شما را پر می‌کنند؛ به نحوی که انگار به اندازه کافی غذا خورده‌اید. این موضوع باعث می‌شود جای کمتری برای سایر غذاها در معده‌تان بماند. به همین دلیل است که هندوانه در لیست بهترین خوراکی‌های چربی‌سوز قرار می‌گیرد.

بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات خام، سرشار از آب و مواد مغذی هستند و کالری کمی دارند. هندوانه یک نمونه‌ی عالی در این زمینه است. این میوه منبع خوبی از آنتی اکسیدان «لیکوپین» بوده و دارای ویتامین‌های A و C است.

۱۳. گلابی و سیب

گلابی و سیب هم حاوی مقدار زیادی آب هستند. گلابی حاوی فیبر بالایی است. یک عدد گلابی ۶ گرم فیبر دارد. گلابی دارای آنتی‌اکسیدان است. علاوه بر این، از ابتلا به دیابت نوع ۲ و بیماری‌های قلبی عروقی پیشگیری می‌کند. گلابی به دلیل اینکه حاوی فیبر غذایی غیرقابل هضم است، به ثبات فرآیند سو‌خت‌وساز بدن کمک می‌کند.

سیب هم یک خوراکی غنی در رژیم غذایی محسوب می‌شود؛ چون حاوی «پکتین» است. پکتین یک پلیمر قندی اسیدی است که می‌تواند جایگزین چربی باشد. با خوردن سیب، به دلیل فیبر موجود در آن، مغز و بدن شما احساس سیری می‌کند. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در سیب، موجب بهبود جریان خون و چربی‌سوزی بیشتر می‌شوند.

این دو میوه را با پوست بخورید تا فیبر بیشتری دریافت کنید و برای مدت طولانی‌تری سیر بمانید‌. به جای آب‌میوه، خود میوه را بخورید‌؛ چراکه از این طریق فیبر بیشتری دریافت می‌کنید‌. شما باید میوه‌ها را بجوید، این کار بر خلاف قورت دادن، باعث می‌شود هنگام جویدن کمی کالری بسوزانید.

۱۴. انگور و کشمش

دو فنجان انگور را با یک چهارم فنجان کشمش مقایسه کنید‌. هر دو کمی بیش از ۱۰۰ کالری دارند. بنابراین گزینه‌های غذایی سالمی هستند. شما می‌توانید مقدار کمی از میوه‌های خشک مانند کشمش یا کرن‌بری را به سالاد اضافه کنید تا هم خوشمزه‌تر شود و هم به باعث کالری سوزی شود.

۱۵. انواع توت‌ها

توت‌ها هم مانند سایر میوه‌ها، حاوی مقدار زیادی آب و فیبر هستند و شما را برای مدت طولانی‌تری سیر نگه می‌دارند. به همین دلیل جزو بهترین خوراکی‌های چربی‌سوز محسوب می‌شوند.

اگر به خوردن خوراکی‌های شیرین علاقمند هستید، به جای خوردن بیسکوییت‌های پرکالری، توت‌های کم‌کالری بخورید. زغال اخته‌ی آبی (بلوبری) یک نمونه‌ی خوب از توت‌ها است؛ چون به آسانی در دسترس بوده و سرشار از آنتی اکسیدان است.

۱۶. سیب‌زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین - خوراکی‌ چربی سوز گیاهی

سیب‌زمینی حاوی فیبر بالا، ویتامین B6، پتاسیم، مس، ویتامین C، منگنز، نیاسین و فسفر است. همچنین دارای کربوهیدرات بالایی است، اما زمانی که به صورت گریل شده یا آب‌پز مصرف شود، می‌تواند برای مدتی شما را سیر نگه دارد. سیب‌زمینی می‌تواند احساس گرسنگی را مثل نان و برنج سرکوب کند، اما نسبت به این دو ماده‌ی غذایی، کربوهیدرات کمتری دارد.

به جای استفاده از سیب‌زمینی معمولی و ترکیب کردن آن با کره، خامه‌ی ترش و پنیر پیتزا، می‌توانید از سیب‌زمینی شیرین استفاده کنید. سیب‌زمینی شیرینِ پخته، بسیار خوش طعم است و نیازی ندارد چیزی به آن اضافه کنید. اما در صورت تمایل می‌توانید کمی دارچین به آن بزنید. سیب‌زمینی شیرین سرشار از بتا کاروتن و ویتامین C است و خوردن آن سبب مصرف کالری کمتر در طول روز می‌شود.

۱۷. قهوه

قهوه، این نوشیدنی پرطرفدار، متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد و به کاهش وزن کمک می‌کند. قهوه متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد، اما به مقدار بسیار کم. بنابراین برای کاهش وزنِ زیاد، روی آن حساب نکنید؛ به‌ویژه اگر با اضافه کردن مواد مختلف درون قهوه، باعث می‌شوید کالری آن زیاد شود.

۱۸. بلغور جو

بلغور جو به سه دلیل جزو بهترین غذاهای چربی‌سوز محسوب می‌شود: غلات غنی‌ شده‌ی سرشار از فیبر است، مقدار زیادی آب دارد و یک غذای داغ است. خوردن غذاهای داغ بیشتر طول می‌کشد و تمام مایعات و فیبر موجود در آن‌ها شما را برای مدت طولانی‌تری سیر نگه می‌دارند. جو یک ماده‌ی مغذی است و درصورتی‌که به طور مداوم در برنامه‌ی غذایی قرار بگیرد، می‌تواند موجب کاهش چربی خون شود.

با خوردن بلغور جو در وعده‌ی صبحانه، احساس سیری می‌کنید و حس می‌کنید حجم کمی از غذا وارد معده‌ی شما شده است‌. جو در سیستم گوارشی به آرامی هضم می‌شود، به همین دلیل است که مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا دوباره احساس گرسنگی کنید. برای هضم جو انرژی بیشتری مصرف می‌شود و چربی‌سوزی بدن هم افزایش پیدا می‌کند.

هنگام خرید خوراکی‌های مخصوص صبحانه مثل کورن فلکس و برشتوک، به دنبال محصولاتی باشید که حاوی جو هستند و تا حدودی رژیمی محسوب می‌شوند. از خوردن بلغور جو‌ی بسیار شیرین اجتناب کنید. برای شیرین کردن بلغور جو، کمی دارچین یا جوزهندی به آن اضافه کنید.

۱۹. نان و بیسکوییت‌های سبوس‌دار

بیسکوییت سبوس‌دار حاوی چاودار، که گاهی اوقات به آن نان ترد هم می‌گویند، حاوی چربی کم و فیبر زیاد است. تحقیقات ادعا می‌کنند افرادی که غلات تصفیه‌ شده را جایگزین غلات‌ غنی‌ شده می‌کنند، چربی شکم کمتری دارند.

غلات غنی ‌شده حاوی مواد مغذی گیاهی بیشتری هستند. این خواص فقط در بیسکوییت‌ها وجود ندارد. با مصرف نان‌ها و غلات و پاستای غنی‌ شده می‌توانید از این خواص بهره ببرید.

۲۰. شیر بدون چربی

شیر بدون چربی - خوراکی چربی سوز

شیر بدون چربی، (شیری که چربی و خامه‌ی آن گرفته شده باشد) مقدار زیادی پروتئین، کلسیم و ویتامین‌ D دارد و فاقد چربی‌های موجود در شیرهای غنی ‌شده است. اگرچه این شیر فاقد چربی است، اما می‌تواند شما را سیر کند. همچنین هضم آن نسبت به نوشیدنی‌هایی که پروتئین کمتری دارند، بیشتر طول می‌کشد.

۲۱. گوشت بدون چربی

حتما می‌دانید که پروتئین می‌تواند شما را به مدت طولانی‌تری سیر نگه ‌دارد و کمک کند هنگام هضم، کالری بیشتری بسوزانید. پروتئین مصرفی خود را با دقت انتخاب کنید. گوشت‌های تیره چربی بیشتری دارند، که این مسئله می‌تواند بعضی فواید آن‌ها را خنثی کند. سینه‌ی مرغ بدون پوست و چند تکه بیف، گزینه‌های عالی‌ای برای چربی‌سوزی و کاهش وزن هستند.

قلوه‌ی گاو، استیک گوشت سرین (گرد ران) و استیک گوشت راسته بسیار کم چرب هستند و کمتر از چهار گرم چربی اشباع شده دارند. گوشت بدون چربی جزو بهترین خوراکی‌های چربی‌سوز به شمار می‌رود.

۲۲. سرکه سیب

سرکه سیب یک نوشیدنی درمانی باستانی است که خواص ثابت شده‌ای برای سلامتی دارد. سرکه سیب اشتها را کم و قند خون و سطح انسولین را در افراد مبتلا به دیابت کاهش می‌دهد.

علاوه بر این، در تعدادی از مطالعات انجام شده بر روی حیوانات نشان داده شده است که ترکیب اصلی سرکه، یعنی «اسید استیک»، چربی‌سوزی را افزایش و ذخایر چربی شکم را کاهش می‌دهد.

۲۳. روغن زیتون

روغن زیتون خوراکی چربی‌سوز

روغن زیتون یکی از سالم‌ترین چربی‌های موجود روی زمین است. بسیاری از روغن‌های مخصوص پخت‌وپز حاوی مقدار زیادی اسید‌های چرب و کلسترول هستند و مصرف زیاد آن‌ها برای چربی خون و سلامت بدن مضر است. اما روغن زیتون از این مضرات به دور است.

نشان داده شده است که روغن زیتون تریگلیسیرید را کاهش و کلسترول HDL (کلسترول خوب) را افزایش می‌دهد و به آزادسازی GLP_1 کمک می‌کند، که یکی از هورمون‌هایی‌ است که شما را سیر نگه می‌دارد. علاوه بر این، بعضی از مطالعات نشان داده‌اند که روغن زیتون میزان سوخت‌وساز را افزایش می‌دهد و به چربی‌سوزی کمک می‌کند.

در یک مطالعه‌ی کوچک بر روی ۱۲ خانم مبتلا به چاقی شکمی که در دوره‌ی پس از یائسگی بودند، نشان داده شد که خوردن روغن زیتون فوق بکر به عنوان بخشی از وعده‌ی غذایی، مقدار کالری‌ای که این خانم‌ها برای چند ساعت سوزاندند را به طرز قابل توجهی افزایش داد.

برای مصارف سرخ کردنی، به دنبال روغن زیتون فرابکر باشید. در این نوع روغن‌ها حرارت بالا به روغن آسیب نمی‌رساند.

۲۴. چای اولونگ

چای اولونگ یکی از سالم‌ترین نوشیدنی‌هایی‌ است که می‌توانید بنوشید. اگرچه محبوبیت آن از چای سبز کمتر است، اما به دلیل دارا بودن کافئین و کاتچین، دارای بسیاری از خواص مشابه است. مروری بر چند مطالعه نشان داد که ترکیب کاتچین و کافئین در چای اولونگ، کالری ‌سوزی را به طور میانگین تا ۱۰۲ کالری در روز افزایش داد.

مطالعات کوچک بر روی خانم‌ها و آقایان هم نشان می‌دهند که نوشیدن چای اولونگ، میزان سوخت‌وساز را افزایش می‌دهد و به کاهش وزن کمک می‌کند. علاوه براین، یک مطالعه به این نتیجه رسید که چای اولونگ کالری سوزی را دو برابر بیشتر از چای سبز افزایش می‌دهد.

۲۵. تخم کتان

تخم کتان از جمله بهترین خوراکی‌های چربی سوز

یکی از بهترین خوراکی‌های چربی‌سوز، تخم کتان است. این دانه‌ها حاوی امگا ۳ و فیبر هستند که هر دو به شما در کاهش وزن و حفظ شکل بدن کمک می‌کنند. تخم کتان مثل میوه و سبزیجات، حاوی آنتی اکسیدان است. تخم کتان حاوی مقدار بالایی از آنتی اکسیدان‌های پلی‌فنول است که مقدار آن در مقایسه با بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات، بسیار بالاتر است.

علت اینکه تخم کتان در لیست بهترین خوراکی‌های چربی‌سوز قرار گرفته، وجود اسیدهای چرب مفید در آن است که به افزایش سوخت‌وساز بدن کمک می‌کنند و منجر به سم‌زدایی در بدن می‌شوند.

مصرف تخم کتان می‌تواند موجب کاهش میزان کلسترول بد خون شود‌. این دانه‌ها جزو سوپرغذاهایی (Superfoods) هستند که کمک می‌کنند تا چربی اضافه‌ی موجود در بدن سوزانده شود. به این منظور، یک قاشق چای‌خوری تخم کتان را به همراه آب گرم میل کنید.

۲۶. پیاز

پیاز به شما کمک می‌کند به بدن خود شکل دهید و وزن کم کنید. پیاز حاوی فلاونوئیدهایی است که برای سلامت کلی بدن بسیار مفید هستند. فلاونوئیدها بیشتر در بیرونی‌ترین پوست پیاز یافت می‌شوند، بنابراین بهتر است که بیش از حد پوست پیاز را نگیرید؛ چون با این کار بیشتر فلاونوئیدهای آن را دور می‌ریزید.

خوردن پیاز علاوه بر چربی‌سوزی، انسداد و لختگی خون را کاهش می‌دهد و موجب می‌شود تا خون به راحتی از میان رگ‌ها و شریان‌ها عبور کند. بنابراین با مصرف پیاز از بسیاری از بیماری‌های قلبی در امان خواهید بود.

۲۷. دانه‌ی کاج

دانه‌ی میوه‌ی کاج دانه‌ای خوراکی است که از درخت کاج به دست می‌آید. این دانه‌ها یکی از بهترین خوراکی‌های چربی‌سوز هستند. دانه‌ی کاج سرشار از فیتونوترینت‌هایی هستند که شما را سیر نگه می‌دارند و گرسنگی را در شما سرکوب می‌کنند. به همین دلیل است که با مصرف آن دیگر لازم نیست از هیچ یک از قرص‌های شیمیایی رژیمی، که به همین منظور تولید می‌شوند، استفاده کنید.

این دانه‌ها از میزان زیادی آهن و منیزیم هم تشکیل شده‌اند که موجب افزایش انرژی در بدن شما می‌شوند و به کاهش وزن کمک می‌کنند.

۲۸. آناناس

آناناس یک میوه‌ی گرمسیری بوده که بسیار لذیذ است. آناناس، این میوه‌ی کم‌کالری و فاقد کلسترول، منبع بسیار خوبی از ویتامین C و منگنز است. آناناس به دلیل اینکه حاوی اسید سیتریک است، به طور گسترده‌ای در برنامه‌ی غذایی رژیمی قابل استفاده است و به کاهش وزن کمک می‌کند. این میوه‌ی خوشمزه در آب‌رسانی و افزایش طراوت کل بدن هم مفید است.

۲۹. قارچ

قارچ یک گزینه‌ی مناسب برای داشتن یک رژیم غذایی سالم است. با مصرف قارچ می‌توانید اندام آیده‌آل‌تان را حفظ و مقداری وزن کم کنید. افزایش مصرف قارچ موجب تولید انرژی و احساس سیری بیشتر می‌شود. به دلیل اینکه قارچ کالری کمی دارد، می‌توانید آن را بیش از حد معمول مصرف کنید.

قارچ غنی از ویتامین‌های بسیار ویژه‌ای است که منبع بسیار مفیدی برای کاهش وزن هستند. قارچ را به صورت تازه مصرف کنید و از مصرف قارچ کنسروی خودداری کنید.

۳۰. سینه‌ی بوقلمون

سینه‌ی بوقلمون

گوشت بدون چربی، منبع انرژی بوده و جزو بهترین خوراکی‌های چربی‌سوز برای افرادی است که در حال رژیم هستند. اگر می‌خواهید چند کیلو وزن کم کنید و چربی‌ شکم‌تان را آب کنید، از خوردن سینه‌ی بوقلمون غافل نشوید.

این نوع گوشت برای افرادی که تمرینات تناسب اندام انجام می‌دهند و قصد عضله‌سازی دارند هم جزو بهترین گزینه‌ها محسوب می‌شود‌. گوشت بوقلمون سوخت‌وساز بدن را افزایش می‌دهد و به کالری‌سوزی بیشتر در طول روز کمک می‌کند.

۳۱. انجیر

انجیر یک میوه‌ی شیرین و خوش طعم است که خواص زیادی دارد. با خوردن این میوه‌، بدون اینکه کالری چندان زیادی دریافت کنید، می‌توانید طعم یک میوه‌ی لذیذ و شیرین را بچشید. انجیر میوه‌ای است که به کالری‌سوزی کمک می‌کند و می‌تواند مقدار مناسبی از فیبر را وارد معده‌ی شما کند.

یک عدد انجیر حاوی ۳۷ کالری و ۱ گرم فیبر است. این میوه‌ی خوشمزه از ورود قند به جریان خون جلوگیری کرده و گرسنگی شما را برطرف می‌کند. انجیر یکی از بهترین خوراکی‌های چربی‌سوز محسوب می‌شود.

۳۲. لوبیا

لوبیا یکی از بهترین غذاهای چربی‌سوز است؛ چون شکم را سیر کرده و در حین پخت آب زیادی جذب می‌کند. لوبیا حاوی فیبر بالایی است و احساس سیری را سریع به مغز منتقل می‌کند.

این ماده‌ی غذایی حاوی نشاسته‌ی پایدار است، که نوعی کربوهیدرات بوده و آزاد شدن قند در جریان خون را به تاخیر میندازد. لوبیا علاوه بر چربی‌سوزی، به عضله سازی هم کمک می‌کند.

۳۳. لیموترش

لیموترش بهترین خوراکی چربی سوز

احتمالا شما هم شنیده‌اید که خوردن آب‌لیمو برای سلامتی فواید زیادی دارد. لیموترش حاوی موادی است که می‌توانند PH روده‌ها را به تعادل برسانند و در نتیجه به هضم غذا بهبود ببخشند. بر اساس مطالعات انجام گرفته، لیموترش سبب بهبود حرکات روده و کاهش احساس گرسنگی می‌شود و به طور کلی بر روی لاغری شکم و تمام بدن تاثیرگذار است.

شما می‌توانید آب‌لیمو را به عنوان یک نوشیدنی چربی‌سوز میل کنید؛ اما نباید در مصرف آن زیاده‌روی کنید، چون باعث اسیدی شدن معده و  ریفلاکس (بازگشت اسید به معده) می‌شود.

۳۴. آووکادو

آووکادو یکی از بهترین مواد غذایی چربی‌سوز به شمار می‌رود. این میوه حاوی چربی گیاهی سالم غیراشباع و فیبر غذایی است، که هر دو مانع از گرسنگی شما می‌شوند. این میوه‌ی مغذی حاوی پتاسیم بوده و به چربی‌سوزی کمک می‌کند. به دلیل اینکه آووکادو کالری بالایی دارد، در یک وعده آن را کامل نخورید و یک سوم تا نصف آن را میل کنید.

کلام آخر

بعضی از مواد غذایی می‌توانند به چربی‌سوزی و کاهش وزن کمک کنند. هرچند باید به یاد داشته باشید که مواد غذایی چربی‌سوز را در کنار سایر مواد غذایی سالم بخورید. برای چربی‌سوزی و کاهش وزن، علاوه بر خوردن بهترین خوراکی‌های چربی‌سوز، باید یک برنامه‌ی ورزشی منظم را هم دنبال کنید‌ و در صورت لزوم، در سبک زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید.

منبع: medical news today, webmd, healthlineبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. ترانه

    عالی

  2. کمال الدين امانی

    سلام. بسیار آموزنده ومفید بود.تشکر

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما