کد تحویل؛ راهی ایمن برای دریافت سفارش‌ها در دوران کرونا

۲۴ دی ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
ارائه کد تحویل به هنگام دریافت سفارش از دیجی‌کالا

در دوران کرونا سفارش خود را به جای امضا با استفاده از کد تحویل، دریافت کنید. دیجی‌کالا در راستای تحقق بخشیدن به یکی از رسالت‌ها و ارزش‌های مهم خود، یعنی مشتری محوری، امکان دیگری را در دوران شیوع ویروس کرونا فراهم کرده است.

برای اطمینان مشتریان از دریافت بهداشتی، امن و دقیق سفارش‌ها دیجی‌کالا اقدام به اجرای قابلیتی کرده است که در روزهای همه‌گیری ویروس کرونا، همسو با پروتکل‌های بهداشتی است؛ ارسال یک کد تحویل در پیامک اطلاع رسانی و لزوم ارائه آن به مأمور ارسال برای تطابق با سفارش ثبت شده.

پیش از این، دریافت سفارش‌ها از سوی مشتریان با امضای رسید و یا نشان دادن کارت ملی کاربر ممکن بود. چنین روشی در زمان همه‌گیری ویروس کرونا عاملی است برای افزایش احتمال ابتلا به این بیماری. دیجی‌کالا در تلاش برای اشاعه فرهنگ خریدوفروش آنلاین، صرفه‌جویی در زمان و استفاده از فناوری در فرایندهای پر تکرار در سبک زندگی آنلاینِ همراهان خود، از کد تحویل استفاده می‌کند. استفاده از این کد، امری ضروری در فرایند تحویل کالا (بین سفارش دهنده و مأمور ارسال) است.

منظور از تأیید تحویل (Proof of Delivery) در دنیای تجارت الکترونیک چیست؟

این قابلیت که POD خوانده می‌شود، پیشینه‌ای طولانی در سامانه‌های پستی پیشرو دارد و قدمت آن به سال ۱۹۱۷ می‌رسد. با لزوم تبادل اسناد حقوقی و مالی بین فرستنده و گیرنده یک محصول، قابلیت تأیید تحویل هم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شد. کاربرد این قابلیت در دنیای تجارت الکترونیک به دلیل تبادل میلیون‌ها سند الکترونیک برای رهگیری اطلاعات تحویل مرسوله انکار ناپذیر است و پیش‌بینی می‌شود اندکی پس از گسترش آن، کاربران جنبه‌های گوناگون مزیت‌هایش را بهتر لمس کنند. گفتنی‌ست دیگر پلتفرم‌های آنلاین تجارت الکترونیک مانند آمازون هم از این قابلیت استفاده می‌کنند.

فرایند اجرای چنین قابلیتی در دیجی‌کالا بسیار ساده است؛ پس از سفارش محصول، یک کد از طرف دیجی‌کالا برای کاربر ارسال می‌شود. مشتری کد را نزد خود نگه می‌دارد تا در زمان تحویل کالا آن را به مأمور ارسال نشان دهد. مأمور ارسال به جای آنکه از کاربر بخواهد تا رسیدی را امضا کند یا کارت ملی ارائه کند، فقط کد تحویل را بررسی می‌کند و در صورت صحت کد، کالا را تحویل می‌دهد. با وجود چنین امکانی، تماس مخاطب و مأمور ارسال با مدارک شناسایی، رسید و غیره به حداقل می‌رسد. همچنین کالا حتما به شخص سفارش‌دهنده یا فردی که از طرف سفارش دهنده اصلی به‌عنوان دریافت‌کننده معرفی شده باشد تحویل داده می‌شود. هدف از این اقدام، از طرفی رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی و از سویی دیگر، تحویل ایمن و بی‌خطای کالا به سفارش‌دهنده اصلی است.

می‌توانید دیدگاه خود درباره‌ی این قابلیت و همچنین تجربه خود در خرید از دیجی‌کالا با کد تحویل را برایمان بنویسید.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۲۸ دیدگاه
 1. Avatar علی

  سلام خیلی جالبه من قرار بود سفارشمو ساعت ۱۵تا۱۸ تحویل بگیرم
  ساعت ۱۵:۳۱گوشیم یه بار زنگ خورده متوجه نشدم ۱۰ تا ۱۵ دیقه بعد گوشیم و دیدم زنگ زدم به همون شمارا میگم جانم بفرمایید کارداشتی میگه اشتباه گرفتم شرمنده بعد پیگیری کردم فهمیدم راننده پست خود دیجیکالا بوده برام زده عدم پاسخگویی خب این چه مسخره بازی اون طرف موظف پیاده بشه ادرس و کامل زدم پلاک طبقه یه بار زنگ خونه رو بزن شاید طرف سر نماز یا سرویس بهداشتی یا…
  بعدشم راننده بعد ۱۰ بار زنگ زدن جواب پیام منو داده طلبکاره میگه اقا مگه چیشده خب فردا میارن میگم مرد حسابی من کارم گیره ابراز کار خریدم چند روز منتظرم

 2. Avatar حامد مفتوحی

  سلام
  کالا قرار بود در وقت تعیین شده به دستم برسه ولی نرسید تو پنل کاربری هم نوشته کالا تحویل داده شد
  لطفا اگر کسی در این مورد اطلاع دارد راهنمایی کنه

 3. Avatar امید غفوری

  من گوشی سفارش دادم و پولش رو هم پرداخت کردم و تاریخ ۱۰/۲۷ زمان تحویل بوده اما امروز ۱۰/۲۶ زده عدم پاسخگویی مشتری
  الان نه پول به حساب برگشته نه سفارشو میشه تحویل گرفت
  لطفاً راهنمایی کنید

  1. Avatar سجاد حیدرپور

   من هم همین موضوع رو دچارش شدم الان دو روز از زمان تحویل گذشته

 4. Avatar سارا

  سلام من دو روزه تو خونه منتظر سفارشم هستم ولی آخر شب میبینم زده عدم پاسخگویی مشتری…نه گوشیم زنگ خورده نه کسی در خونه اومده… دیجی کالا اینطوری میخواد مشتری جذب کنه!؟! اصلا نظارتی روی مامورین ارسال هست؟!

 5. Avatar اسلامي

  ۴روز نشستم منتظر واسه سفارشم کسی سفارش ما رو نیاورده تحویل بده میزنید عدم پاسخگویی مشتری؟ کسی بسته ای نیورده که حالا بخواد روش بخوره عدم پاسخ گویی مشتری! به جای معذرت خواهی از مشتری میزنید عدم پاسخگویی؟؟؟ ینی کلا مشتری رو چی فرض کردید؟ منم مجبور شدم کنسل کنم خیلی بی نظم شده دیجی کالا

 6. Avatar Nima

  خیلی کارتون زشته چند روزه منتظرم که یه دونه هاب ۴پورت بیارین اصلا از پشت آیفون تکون نخوردم این چه وضعیه آخرش هم زده عدم پاسخگویی مشتری یکم مشتری مدار باشین کارتون خیلی زشته

 7. Avatar عرفان

  در طول یکسال گذشته که بارها از دیجی کالا خرید کرده ام مرتب کالاهای خریداری شده پشت درب واحد گذاشته میشد،از این کار خدا پسندانه دیجی کالا بسیار خرسند بودم ولی آخرین خردیدم که میبایست در تاریخ ۸ مهرماه ۱۴۰۰ ارسال شود متاسفانه مامور ارسال بهیچ عنوان حاضر نشد که خرید را پشت درب واحد بگذارد،با توجه به شرایط سنی و شرایط کرونا از دیجی کالا خواهشمندم که در این زمینه همکاری وبررسی فرمایند.
  باتشکر

 8. Avatar بهزاد اسعدی

  سلام وقت بخیر من یدونه سفارش از دیجی کالا داشتم که زمانش ۵ مهر بود که من در خونه نبودم آوردن ولی بازگشت کالا کردن اونو میخواستم بدونم اون کالاهارو کی میتونم بگیرم؟

  1. Avatar نصیر

   سلام مشکل کسی اگر درست شده میشه یه پیام به من بده

 9. Avatar مهدی

  با سلام
  بسته ی من نوشته شده عدم پاسخگویی مشتری در حالی که نه کسی به من زنگ زده نه حتی پیامکی اومده نه حتی کسی زنگ خانه ام را زده
  این عدم پاسخگویی مشتری یعنی چی و کی بسته تحویل داده میشه

 10. Avatar سحر حسینی

  سلام
  من ۱۸ / ۶ ثبت سفارش کردم و قرار بود امروز ۲۴ /۶ بدستم برسه اما بدون هیچ تماس و پیامس زده عدم پاسخگویی
  میشه لطفا پیگیری کنید
  من از کل کارام امروز عقب افتادم
  الان باید چیکار کنم ؟
  لطفا پاسخگو باشد

  1. Avatar Eshan

   منم همینطور

 11. Avatar فاطمه

  سلام وقت بخیر، ببخشید برای محصولاتی ک عدم پاسخگویی مشتری زده شده، چطوری میتونیم بعدش اون محصولو تحویل بگیریم؟

  1. Avatar ناشناس

   وا خب دوباره سفارش بده کاری داره؟

 12. Avatar shakorisepehr35@gmail.com

  سلام‌من‌امروز‌سفارش‌دادم‌نیومدن‌میگن‌عدم‌پاسخگویی‌تا‌کی‌میاد؟؟؟چه‌کنم

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه