جاودانگان؛ هر آنچه از فیلم جدید مارول می‌دانیم

۱۶ مهر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
جاودانگان

پس از مدت کوتاهی که در سال ۲۰۲۰، هیچ اثری از دنیای سینمایی مارول منتشر نشد، حالا دیزنی دوباره شروع به نمایش فیلم‌ها و سریال‌های مارول برای مخاطبان کرده است، به گونه‌ای که چندجهانی مارول به‌سرعت در حال گسترش است.

سریال وانداویژن، جادوی تاریک خطرناک را به فرنچایز وارد کرد، لوکی زمان را تغییر داد و سپس شانگ‌چی و افسانه ده حلقه به معنای واقعی کلمه قسمت سیتمایی فاز چهار دنیای سینمایی مارول را آغاز کرد. چندجهانی در دسامبر و با اکران فیلم «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» به اوج خود می‌رسد.

اتفاقات زیادی در حال رخ دادن است و در میان این هرج و مرج و شلوغی، فیلم جاودانگان قرار دارد که نزدیک‌ترین تجربه دنیای سینمایی مارول به قمار است. کلویی ژائو، کارگردان برنده اسکار، با گروه بازیگرانی ستاره و با یک داستان کیهانی چند هزار ساله و شخصیت‌هایی که شما خیلی آن‌ها را نمی‌شناسید، حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد، حتی بدون اینکه چندجهانی دیوانگی دکتر استرنج‌ و مرد عنکبوتی در داستان او دخیل باشد.

خوشبختانه اطلاعات زیادی درباره‌ی این فیلم، از تاریخ اکران تا بازیگران شگفت‌انگیز آن و کاراکترهای شرور و طرح فیلم وجود دارد که آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

اول از همه، تریلرهای جاودانگان را ببینید

اولین تریلر رسمی فیلم جاودانگان در ماه مه ۲۰۲۱ منتشر شد و دید خوبی از وسعت این فیلم و فیلم‌برداری فوق‌العاده‌ی آن ارائه داد اما هیچ سرنخی درباره‌ی اینکه با چه نوع طرح داستانی سر و کار داریم، در آن وجود ندارد.

دومین تریلر کامل در آگوست سال ۲۰۲۱ منتشر شد و این بار چند سرنخ درباره طرح اصلی ارائه کرد (کلمه دویانت را به خاطر بسپارید) و توضیحات مختصری درباره‌ی اینکه جاودانگان هنگام درگیری کهکشانی فیلم انتقام‌جویان: بازی پایانی کجا بودند، ارائه نمود.

تاریخ انتشار جاودانگان چه زمانی است؟

جاودانگان در ابتدا قرار بود در نوامبر سال ۲۰۲۰ در سینماها اکران‌ شود اما تقریبا مانند همه همتایان پرفروش خود، به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، تاریخ انتشار آن به فوریه ۲۰۲۱ منتقل شد اما باز هم به تعویق افتاد و قرار شد در تاریخ ۵ نوامبر ۲۰۲۱ به نمایش درآید و به نظر می‌رسد همین تاریخ ثابت بماند. دیزنی در ماه سپتامبر تأیید کرد که فیلم جاودانگان به طور انحصاری در سینماها اکران می‌شود و روند انتشار بیوه‌ی سیاه را که در اکانت ویژه دیزنی‌پلاس هم منتشر شده بود طی نخواهد کرد.

بازیگران جاودانگان چه کسانی هستند؟

در کامیک‌کان سن‌دیگو در سال ۲۰۱۹ لیست بازیگران معروف و فوق‌العاده متنوع جاودانگان اعلام شد که شامل جما چان در نقش سرسی، ریچارد مدن در نقش ایکاریس، کمیل نانجیانی در نقش کینگو، آنجلینا جولی در نقش تینا، سلما هایک در نقش آیاک، برایان تایری هنری در نقش فاستوس، بری کیوگان در نقش درویگ، دان لی در نقش گیلگمش، لارن ریدلوف در نقش مکاری و لیا مک هیو در نقش اسپرایت هستند. همچنین کیت هرینگتون در نقش دان ویتمن حضور خواهد داشت که یک فرد غیر‌جاودانه است و دن استیونز هم قرار است نقش یک شخصیت شرور را بازی کند که هنوز نام او فاش نشده است.

جاودانگان چه کسانی هستند؟

جاودانگان

جاودانگان در سال ۱۹۷۶ توسط یکی از بزرگان عرصه کمیک، جک کربی و به سبک کیهانی او ایجاد شدند و اساسا شکل پیشرفته‌تر و تکامل‌یافته‌تر انسان‌ها هستند. هزاران سال پیش، موجودات خداگونه‌ای به نام سلستیال‌ها با اولین اشکال حیات در زمین، آزمایشاتی انجام دادند. نتایج مثبت آزمایش آن‌ها باعث به وجود آمدن جاودانگان شد که موجودات شبه‌ جاودانه‌ای بودند که طیف وسیعی از ابرقدرت‌ها دارند و وظیفه‌ی دارند از زمین در برابر هیولاهای وحشتناکی به نام دویانت‌ها دفاع کنند. جاودانگان هم مانند بسیاری از شخصیت‌های کمیک‌بوک‌ها، در طول سال‌های گذشته، نام‌ها، چهره‌ها و خصوصیات مختلفی داشته‌اند اما نسخه‌هایی که ژائو به تصویر کشیده است به شکل زیر هستند.

سرسی (چان)؛ سرسی که توانایی دستکاری مولکول‌های موجود در اجسام بی‌جان را دارد به‌عنوان یک سرپرست موزه در بین انسان‌ها زندگی می‌کند. به گفته کوین فایگی، رییس استودیو مارول، سرسی شخصیت اصلی فیلم است. او درباره اهمیت شخصیت چان گفت:

«اگر یک شخصیت اصلی در این گروه وجود داشته باشد، او سرسی با بازی جما چان است. ما انواع بازیگران زن را برای این نقش بررسی کردیم و در نهایت به این باور رسیدیم که جما بهترین گزینه است و خوشبختانه او این باور را در فیلم نهایی ثابت خواهد کرد. البته که کلویی در این تصمیم و هر انتخاب دیگری بسیار تأثیرگذار بود.»

ایکاریس (مدن)؛ ایکاریس در کمیک‌ها با نام بسیار مشهور ایک هریس روی زمین شناخته می‌شود و بسیاری از طرفداران امیدوارند در فیلم هم این‌گونه باشد. ایکاریس که از قدرت پرواز و توانایی شلیک پرتوهای انرژی کیهانی از چشمانش برخوردار است، یکی از سه ضلع مثلث عشقی با سرسی و دان ویتمن انسان با بازی هرینگتون است که به نظر می‌رسد ستون اصلی جاودانگان باشد. چان در مصاحبه‌ای با ونیتی‌فیر گفت:

«سرسی کسی است که بیشترین قرابت را با انسان‌ها دارد و حتی دو داستان عاشقانه را پشت سر گذاشته است که یک نوآوری مطلق برای رویدادها و داستان‌های مارول محسوب می‌شود و یکی از دلایلی که من را به این پروژه جذب کرد، همین است.»

کینگو (نانجیانی)؛ کینگو که قدرت جاودانه‌اش پرتاب کردن پرتابه‌های کیهانی از دستانش است، دقیقا برخلاف هویت مخفی معمولی سایر اعضای تیم، ستاره مشهور سینمای بالیوود در سطح جهان است. نانجیانی در یک مصاحبه گفت: «من ماه‌ها از کلاس‌های رقص بالیوود استفاده کردم تا خود را برای این نقش آماده کنم. این نوع رقص واقعا مانند یک تمرین ورزشی است و در فیلم ۵۲ رقاص وجود دارد و ۵۱ نفر از آن‌ها رقاص حرفه‌ای هستند و من در کنار آن‌ها حضور دارم.»

گیلگمش (لی)؛ هر جاودانه، حداقل نشانه‌ای از یک قدرت فوق‌العاده دارد اما گیلگمش قوی‌ترین آن‌ها است. دان لی بازیگر کره‌ای‌آمریکایی، نقش این شخصیت را بازی می‌کند و مطمئنا او جالب‌ترین شخص در این فیلم (اگر نگوییم در تمام دنیای سینمایی مارول) است.

تینا (جولی)؛ تینا قادر به ساختن سلاح‌های مختلف از انرژی کیهانی و یک جنگجوی درجه یک است که توسط چندین فرد از جوامع قدیمی با یک الهه مشهور اشتباه گرفته شده است. او هزاران سال است که با گیلگمش دوست صمیمی است و یک رابطه عاشقانه مخفی با دویانتی به نام کرو دارد که به طور قطع تأیید می‌شود که ضدقهرمان اصلی فیلم جاودانگان است. شاید بتوان گفت ۶۵ درصد این فیلم، یک درام عاشقانه است و باید خود را برای آن آماده کنیم.

فاستوس (هنری)؛ فاستوس مرد مسلح و تکنولوژیک جاودانگان و ابرقهرمان متفاوت دنیای سینمایی مارول است. هاز اسلایمن، بازیگر نقش دوست صمیمی فاستوس در فیلم، درباره رابطه خود با این کاراکتر در دنیای سینمایی مارول گفت:

«این دو، رابطه‌ای بی‌نظیر و جذاب دارند که بدون شک احساسات مخاطبان را برمی‌انگیزد. برای من مهم بود که در چنین نقشی حضور داشته باشم. برایان تایری هنری بازیگر فوق‌العاده‌ای است و جذابیت زیادی به این کاراکتر و رابطه دوستانه هر دو نقش بخشیده است. آن‌ها مانند دو یار، همیشه پشت هم هستند و از یک‌دیگر حمایت می‌کنند و باید به ما یادآوری شود که رابطه دو دوست صمیمی باید همین‌گونه باشد، چرا که ما بعضی مواقع بخشی از وجود انسانی خود را فراموش می‌کنیم.»

مکاری (ریدلوف)؛ یکی دیگر از تاریخ‌سازان دنیای سینمایی مارول، مکاری، عضو سرعتی جاودانگان و اولین ابرقهرمان ناشنوای این مجموعه است. به شکل متناسبی این شخصیت توسط بازیگر ناشنوا، لورن ریدلوف به تصویر کشیده می‌شود که به‌تازگی درباره‌ی تجربه خود بر سر صحنه فیلم صحبت کرده است:

«من باید عوامل پشت صحنه را متقاعد می‌کردم که به‌آسانی می‌توانم به‌عنوان یک فرد ناشنوا کار کنم. نگران این بودم که فردی شکننده به نظر برسم اما پس از کار با دیگران، متوجه شدم هرکس در این مجموعه، چالش‌های خاص خودش را دارد و من هم باید بر آن‌چه باید به‌عنوان بازیگر ارائه کنم، تمرکز نمایم و از این بابت شرمسار نباشم.»

آیاک (هایک)؛ آیاک به‌عنوان رابط اصلی جاودانگان و فرمانروایان آسمانی آن‌ها در این فیلم ظاهر می‌شود و از نظر ظاهری با شخصیت مرد خود در کمیک‌ها تفاوت زیادی دارد و گویا رهبر تیم است و به نوعی نقش نیک فیوری فیلم را ایفا خواهد کرد و جاودانگان مختلف را از گوشه و کنار جهان گرد هم می‌آورد.

اسپرایت (مک هیو)؛ اسپرایت کوچک که می‌تواند توهمات و خیالات پیچیده‌ای بسازد، یک وضعیت غم‌انگیز مانند خون‌آشامان دارد، زیرا او هزاران سال سن دارد اما در بدن یک کودک ۱۲ ساله به دام افتاده است.

درویگ (کیوگان)؛ درویگ این قدرت را دارد که ذهن دیگران را کنترل کند و به دلیل اینکه بری کیوگان، نقش او را بازی می‌کند، ۹۹ درصد احتمال دارد که او در بخش نهایی فیلم، به همه خیانت کند.

شخصیت شرور فیلم جاودانگان کیست؟

جاودانگان

دومین تریلر فیلم جاودانگان، طرح داستان فیلم را تأیید کرد و مشخص شد که این تیم در مقابل دویانت‌ها قرار خواهد گرفت. سلستیال‌ها آزمایش‌های خود را درست انجام دادند و جاودانگانی تقریبا بی‌نقص را ایجاد کردند اما همه چیز برای مدتی به طرز وحشتناکی اشتباه پیش رفت و منجر به خلقت دویانت‌ها شد. آن‌ها ظاهر وحشتناک دارند و هیچ یک از توانایی‌های همتایان جاودانه خود را ندارند و تقریبا تمام وجود خود را وقف انتقام از بانیان جنایت خلقت خود کرده‌‌اند.

به طور خاص به نظر می‌رسد که تهدید اصلی فیلم، کرو، ژنرالی از دویانت‌ها باشد که ترکیب ژنتیکی‌اش به او توانایی جاودانگی بخشیده و شرایط به گونه‌ای پیش رفته است که باید این موضوع را از هم‌نوعان خود مخفی نگه دارد. کرو در طول این سال‌ها، عاشقانه‌ای پنهان با تینای جاودانه داشته است که در فیلم، شاهد آن خواهیم بود. از دن استیونز در مصاحبه‌ای پرسیده شد که آیا شما در فیلم جاودانگان حضور دارید و او فقط با جمله‌ای کوتاه پاسخ داد: «هر چه کرو بگوید.»

طرح داستان جاودانگان چیست؟

ما بر اساس تریلرها می‌دانیم که بازیابی ناگهانی نیمی از تمام زندگی در جهان در فیلم انتقام جویان: بازی پایانی، اتفاقی را رقم زد که به‌عنوان ظهور معروف است، رویدادی که آن‌قدر وحشتناک بود تا آیاکس همه جاودانگان روی زمین را دوباره دور هم جمع کند. فایگی همچنین این طرح را (که فیلم‌نامه آن توسط ژائو، پاتریک برلی و رایان فیرپو نوشته شده است) یک داستان بسیار جسورانه و بلند‌پروازانه درباره‌ی سرگذشت ۷۰۰۰ ساله بشریت و جایگاه ما در کیهان توصیف کرده است. ما به غیر از این، در حال حاضر، فقط خلاصه داستان رسمی فیلم را در اختیار داریم که بدین صورت است:

«استودیوی مارول تیم جدید و هیجان‌انگیزی از ابرقهرمانان به نام جاودانگان را به دنیای سینمایی مارول می‌آورد. این فیلم در قالب داستانی حماسی به نمایش درمی‌آید که هزاران سال قدمت دارد و در آن گروهی از قهرمانان جاودانه دوباره متحد می‌شوند تا در برابر قدیمی‌ترین دشمن بشریت، دویانت‌ها بایستند‌.»

جاودانگان در ۵ نوامبر ۲۰۲۱ در سینماها اکران می‌شود.

منبع: collider

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه