یوگای داغ چیست و چه فوایدی برای سلامتی و کاهش وزن دارد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۶ دقیقه
یوگای داغ چیست و چه فوایدی برای سلامتی و کاهش وزن دارد؟

امروزه ورزش یوگا به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین فعالیت‌های بدنی شناخته می‌شود که فواید فراوانی برای سلامت جسم و روان دارد. این ورزش دارای انواع گوناگونی است. برای نمونه، یوگاهای اشتانگا، بیکرام، هاتا، باکتی، کندالینی، سیواناندا و… در سراسر جهان طرفداران خود را دارند و هر کدام به شیوه‌ای ویژه روی سلامتی تأثیر می‌گذارند. یکی دیگر از انواع یوگا که محبوبیت بالایی دارد یوگای داغ است و در این نوشته می‌خواهیم آن را معرفی کنیم.

تمرین‌های یوگا به طور کلی دارای خطرات کمی هستند و معمولا هر کسی در هر سنی می‌تواند آن‌ها را انجام دهد. ولی یکی از دلایلی که بسیاری از مردم نگران یوگای داغ و عوارض آن هستند این است که این ورزش باید در دماهای بالا و برای مدت زمان زیادی انجام شود. کلاس‌های یوگای داغ به طور معمول ۶۰ تا ۹۰ دقیقه به درازا می‌کشند و در فضایی با دمای کم‌وبیش ۴۰ درجه‌ی سانتی‌گراد انجام می‌شوند.

شاید قرار گرفتن در این دما برای مدت زمان طولانی برای هر کسی مناسب نباشد. ولی یوگای داغ دارای فواید و مزایای ویژه‌ای است. در ادامه می‌خواهیم این فواید را بررسی کنیم و ببینیم یوگای داغ چگونه روی سلامتی تأثیر می‌گذارد. ابتدا به بررسی این یوگا و فوایدش می‌پردازیم و سپس نکاتی را بررسی می‌کنیم که بتوانید با ایمنی کامل این ورزش را انجام دهید و از فواید آن بهره‌مند شوید. پس با ما همراه باشید.

یوگای داغ چیست؟

یوگای داغ چیست؟

یوگای داغ سبکی از یوگا است که در دمای بالاتر از دمای معمول اتاق انجام می‌شود. ممکن است نام یوگای داغ و یوگای بیکرام را در کنار یکدیگر شنیده باشید و ببینید مردم بسیاری آن‌ها را یکی در نظر می‌گیرند. ولی یوگای داغ و بیکرام دارای تفاوت‌هایی هستند.

یوگای بیکرام که به دست فردی به نام «بیکرام چودوری» ابداع شد، در اتاقی انجام می‌شود که دمایی برابر با کم‌وبیش ۴۱ درجه‌ی سانتی‌گراد دارد. رطوبت آن هم ۴۰ درصد است. این ورزش شامل ۲۶ تمرین و حرکت مختلف و دو تکنیک تنفسی می‌شود که با ترتیب خاصی انجام می‌شوند. جلسه‌های تمرینی یوگای بیکرام به طور معمول ۹۰ دقیقه به درازا می‌کشند.

از سوی دیگر یوگای داغ را داریم که تنها به بالا بودن دمای اتاق اشاره دارد. یعنی گرما را مربی یوگا یا خود شما تنظیم می‌کنید و تنها کافی است آن را بالاتر از دمای معمولی اتاق قرار دهید. با وجود این، دمای کلاس‌های یوگای داغ معمولا چیزی بین کم‌وبیش ۲۷ تا ۳۸ درجه‌ی سانتی‌گراد است.

جلسه‌های تمرینی یوگای داغ می‌توانند شامل هر نوع تمرین و حرکتی شوند و مدت زمان آن‌ها هم در هر کلاسی متفاوت است. و برخلاف یوگای بیکرام که فعالیتی ساکت و جدی‌تر است، یوگای داغ می‌تواند از موسیقی و تعامل ورزشکاران هم استفاده کند.

با وجود همه‌ی این‌ تفاوت‌ها برخی از کلاس‌ها ممکن است از نام یوگای داغ به جای یوگای بیکرام یا برعکس استفاده کنند. بنابراین، پیش از شرکت در این کلاس‌ها بهتر است اطلاعات کافی به دست بیاورید و ببینید واقعا کدام سبک از یوگا را قرار است انجام دهید.

یوگای داغ چه فوایدی دارد؟

یوگای داغ چه فوایدی دارد؟

صرف نظر از میزان دمای اتاق، هر دو یوگای داغ و یوگای بیکرام تلاش می‌کنند به ذهن آرامش ببخشند و آمادگی جسمانی را هم افزایش دهند. یک محیط گرم می‌تواند انجام تمرین‌های یوگا را چالش‌برانگیز کند، ولی همین چالش باعث می‌شود با فواید زیادی مواجه شوید و زندگی‌تان را دگرگون کنید.

در صورتی که تمرین‌ها را به‌درستی اجرا کنید و مشکلی با دمای بالای محیط نداشته باشید، انجام منظم تمرین‌های یوگای داغ و یوگای بیکرام فواید زیر را به دنبال خواهد داشت:

۱. انعطاف‌پذیری بدن را بهبود می‌بخشد

ممکن است از پیشتر بدانید که انجام حرکات کششی پس از گرم کردن ماهیچه‌ها می‌تواند بدن را نرم کند و انعطاف‌پذیری را افزایش دهید.

بدن شما در محیط یوگای داغ به دلیل بالا بودن دما گرم می‌شود، بنابراین با انجام حرکات یوگا می‌توانید ماهیچه‌ها را نرم کنید و به‌خوبی بکشید. این کشش از آنجا که ماهیچه‌ها گرم و آماده هستند باعث می‌شود گرفتگی و خشکی‌های بدن رفع شود، انعطاف‌پذیری آن تقویت شود و همچنین دامنه‌ی حرکتی اندام‌ها هم افزایش پیدا کند.

یک پژوهش در سال ۲۰۱۳ نشان داد با انجام یوگای داغ به مدت ۸ هفته ورزشکاران توانستند انعطاف‌پذیری بیشتری در ناحیه‌ی کمر، شانه‌ها و ماهیچه‌ی همسترینگ پیدا کنند و درد و احتمال آسیب‌دیدگی را کاهش دهند.

۲. کالری بیشتری می‌سوزاند و چربی‌های بدن را آب می‌کند

با توجه به پژوهش‌ها، یک فرد کم‌وبیش ۷۲ کیلویی می‌تواند با انجام یک ساعت یوگای معمولی حدود ۱۸۳ کیلوکالری انرژی بسوزاند. افزایش دمای محیط در یوگای داغ می‌تواند حتی کالری بیشتری هم بسوزاند و شما را به اندام ایدئالتان نزدیک‌تر کند.

پژوهش‌گران ادعا دارند انجام یک جلسه‌ی ۹۰ دقیقه‌ای از یوگای بیکرام می‌تواند کالری‌سوزی برابر با ۴۶۰ کیلوکالری برای مردان و ۳۳۰ کیلوکالری برای زنان را پی داشته باشد.

اگرچه یوگای داغ شدت یوگای بیکرام را ندارد، ولی باز هم می‌تواند نسبت به یوگاهای معمولی کالری بیشتری بسوزاند و وزن شما را کاهش دهد.

۳. تراکم استخوان‌ها را افزایش می‌دهد

تحمل وزن بدن هنگام انجام تمرین‌های یوگا می‌تواند منجر به استحکام استخوان‌ها و افزایش تراکم آن‌ها شود. این موضوع به‌ویژه برای افراد سالمند و زنان پیش از پساقاعدگی مهم است، زیرا با افزایش سن تراکم استخوان کاهش پیدا می‌کند و شما در خطر ابتلا به پوکی استخوان و سایر مشکلات مرتبط با استخوان قرار می‌گیرید.

یک پژوهش در سال ۲۰۱۴ نشان داد زنانی که در پیش از پساقاعدگی بودند و در یک دوره‌ی ۵ ساله به انجام یوگای بیکرام پرداختند با افزایش تراکم استخوان در گردن، باسن و کمرشان روبه‌رو شدند. به همین دلیل کارشناسان بر این باورند که یوگای بیکرام و یوگای داغ می‌توانند راهکارهای تأثیرگذاری برای مقابله با پوکی استخوان در زنان به شمار بروند.

۴. استرس و مشکلات روانی را از شما دور می‌کند

بسیاری از مردم به سراغ یوگا و تمرین‌های آن می‌روند تا بهتر با استرس مقابله کنند. یک پژوهش در سال ۲۰۱۸ نشان داد بزرگسالانی که استرس داشتند و کم‌تحرک بودند با انجام یک برنامه‌ی ۱۶ هفته‌ای از یوگای داغ توانستند به طور قابل توجه‌ای استرس خود را کاهش دهند و بهتر با این مشکل روانی کنار بیایند.

افزون بر این، یوگای داغ توانست فوایدی برای بهبود سلامت روان و کیفیت زندگی هم به همراه داشته باشد و کارآمدی و عملکرد افراد را افزایش دهد. این باعث می‌شود رفتار، احساسات و ارتباط خود با دیگران را کنترل کنید و کمتر به استرس و مشکلات روانی دچار شوید.

۵. افسردگی و اضطراب را کاهش می‌دهد

یوگا یک راهکار شگفت‌انگیز برای کمک به آرامش، بهبود خلق‌وخو و تقویت روحیه در نظر گرفته می‌شود. با توجه به پژوهش‌ها، کارشناسان ادعا دارند این ورزش می‌تواند یک راه درمانی مفید برای کاهش نشانه‌های افسردگی هم به شمار برود.

افزون بر این، یک بررسی جامع از ۲۳ پژوهش گوناگون که روی تأثیر یوگا بر درمان افسردگی تمرکز کرده بود نشان داد یوگا می‌تواند نشانه‌های افسردگی را کاهش دهد و باعث شود کمتر احساس پوچی کنید، تمرکز و قدرت تصمیم‌گیری خود را افزایش دهید، استرس و اندیشه‌های منفی را از خود دور کنید و همچنین با انرژی و شادابی بیشتری روبه‌رو شوید.

۶. سیستم قلبی عروقی بدن را تقویت می‌کند

انجام حرکات مختلف یوگا در دمای بالا می‌تواند قلب و عروق را به چالش بکشد و ریه‌ها و ماهیچه‌ها را فعال کند. انجام همین تمرین‌ها در دمای معمولی ممکن است تأثیر بسیار کمتری روی فعالیت و سلامت قلب و عروق بگذارد.

با توجه به یک پژوهش در سال ۲۰۱۴، انجام تنها یک جلسه یوگای داغ می‌تواند سرعت ضربان قلب را افزایش دهد و فوایدی مشابه با پیاده‌روی سریع داشته باشد. جدا از این، یوگای داغ سیستم تنفسی را بهبود می‌بخشد و سوخت‌وساز بدن را افزایش می‌دهد. همه‌ی این‌ها باعث می‌شوند سیستم قلبی عروقی بدن خود را تقویت کنید و از فواید تمرین‌های هوازی بهره‌مند شوید.

۷. سطح گلوکز و قند خون را پایین می‌آورد

اگرچه هر ورزشی می‌تواند به سوزاندن کالری، آب کردن چربی و کاهش سطح قند و گلوکز در خون کمک کند، ولی یوگای داغ تأثیر بیشتری می‌گذارد و می‌تواند یک گزینه‌ی بسیار کارآمد برای افرادی باشد که در خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار دارند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشان داد افراد مسن مبتلا به چاقی که یک دوره‌ی کوتاه‌مدت از یوگای بیکرام را انجام دادند، توانستند تحمل گلوکز خود را بهبود ببخشند و سطح قند خون را کاهش دهند. البته تأثیر این ورزش روی قند خون افراد جوان و لاغرتر کمتر بود.

۸. پوست را تغذیه کرده و سلامت آن را حفظ می‌کند

یکی از اهداف اصلی یوگای داغ این است که تعریق بدن را افزایش دهد و از این راه سموم را دفع کند. از فواید عرق کردن در محیط گرم می‌توانیم به بهبود گردش خون اشاره کنیم. در این شرایط خون مواد مغذی و اکسیژن بیشتری را به سلول‌های بدن، به‌ویژه سلول‌های پوست می‌رساند. این باعث می‌شود پوست تغذیه شود و سلامتی آن بهبود پیدا کند. جدا از این، با دفع سموم هم می‌توانید سلامت بدن را حفظ کرده و به شادابی پوست کمک کنید

تفاوت بین یوگای داغ و یوگای قدرتی چیست؟

تفاوت بین یوگای داغ و یوگای قدرتی چیست؟

جدا از یوگای بیکرام، یوگای قدرتی هم ممکن است شباهت‌هایی با یوگای داغ داشته باشد. در ادامه ویژگی‌های مهم این دو سبک را بررسی می‌کنیم تا ببینید چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.

۱. یوگای داغ (مشابه یوگای بیکرام)

 • به طور معمول دمایی برابر با ۴۰ درجه‌ی سانتی‌گراد دارد و رطوبت آن هم ۴۰ درصد است.
 • دارای ۲۶ تمرین و ۲ تکنیک تنفسی است که روی سلامت بدن و بیشینه‌ی کارکرد فیزیکی تمرکز می‌کنند.
 • بیکرام دارای قوانین مشخصی است.
 • محیط تمرین باید نورانی و روشن باشد.
 • کلاس‌های رسمی باید کف‌پوش فرش و آینه روی دیوار جلویی داشته باشند.
 • برای اجرای تمرین‌ها نمی‌توانید از دیگران کمک بگیرید.
 • کلاس‌های بیکرام همیشه ۹۰ دقیقه هستند.
 • مربی جلوی کلاس قرار دارد و راهنمایی می‌کند.
 • در کلاس بیکرام خبری از موسیقی نیست.
 • وضعیت‌های بدنی برای مدت مشخصی حفظ می‌شوند و به یکدیگر وصل نمی‌شوند. یعنی بدون مکث نمی‌توانید حرکت بعدی را انجام دهید.
 • یوگای داغ از یک تکنیک تنفسی به نام ۸۰ – ۲۰ استفاده می‌کند. با این تکنیک باید ۸۰ درصد از ریه‌های خود را پر از هوا کنید و تنها به اندازه‌ی ۲۰ درصد نفس بکشید. یعنی دم و بازدم شما باید ۲۰ درصد از ظرفیت ریه‌ها را شامل شود و ۸۰ درصد بقیه پر از هوا و دست‌نخورده باقی بماند.

۲. یوگای قدرتی (مشابه یوگای وینیاسا)

 • دمای محیط به‌نسبت بالا است.
 • تمرین‌ها و وضعیت‌های بدنی مختلفی به کار گرفته می‌شوند که چالش‌برانگیز بوده و بسته به انتخاب مربی هستند.
 • یوگای قدرتی یک نسخه‌ی غربی از یوگای آشتانگا وینیاسا است که در هند ابداع شده بود.
 • یوگای قدرتی دارای دستورالعمل دقیق و مشخصی نیست.
 • مدت زمان یوگای قدرتی می‌تواند متغیر باشد.
 • نورپردازی و کف‌پوش کلاس‌های قدرتی می‌توانند متغیر باشند.
 • مربیان می‌توانند از موسیقی به انتخاب خودشان استفاده کنند.
 • هنگام اجرای یوگای قدرتی می‌توانید از یک حرکت به حرکت بعدی بروید و آن‌ها را پشت سر هم و بدون مکث انجام دهید.
 • در یوگای قدرتی از تکنیک «نفس اقیانوس» استفاده می‌شود. در این تکنیک باید نفس‌های آهسته، هماهنگ و ریتمیک از طریق بینی بکشید و کمی صدای گرفته و خروپف تولید کنید.

یوگای داغ و یوگای قدرتی هر دو به شما کمک می‌کنند تا قدرت و نیروی بدنی خود را افزایش دهید، جلوی استرس را بگیرید و انعطاف‌پذیری بدن را هم بهبود ببخشید. ولی با توجه به نکات و ویژگی‌هایی که بررسی کردیم، این دو سبک با یکدیگر متفاوت هستند و نباید یکی در نظر گرفته شوند.

آیا یوگای داغ بی‌خطر و ایمن است؟

هیچ شکی وجود ندارد که تمرین‌های یوگا با به کارگیری مراقبه و تکنیک‌های تنفسی برای سلامتی مفید هستند و جنبه‌های گوناگون زندگی را ارتقا می‌دهند. یوگای داغ هم فواید خاص خودش را دارد و با در نظر داشتن این موضوع که منجر به تعریق بالا می‌شود، می‌تواند بدن را پاک‌سازی کند و سلامتی شما را بهبود ببخشد.

پژوهش‌ها به طور کلی نشان می‌دهند انجام یوگای داغ می‌تواند برای همه بی‌خطر و ایمن باشد و تأثیر مثبت فراوانی روی سلامتی بگذارد. با وجود این، خطراتی هم ممکن است در کار باشد، به‌ویژه برای کسانی که به مشکلات یا بیماری‌های خاصی دچار هستند.

خطر اصلی مرتبط با یوگای داغ بحث دمای بالای آن است. مشکلات مرتبط با گرما دارای انواع و مراحل گوناگونی هستند که با احساس ضعف و سرگیجه، گرفتگی ماهیچه‌ها و خستگی ناشی از گرما آغاز می‌شوند و سپس به گرمازدگی و گرماگرفتگی شدید می‌رسند. گرمازدگی و گرماگرفتگی مشکلاتی جدی هستند که اگر به موقع درمان نشوند می‌توانند آسیب‌های جدی و مرگباری را به دنبال داشته باشند.

البته تحمل هر فرد با فرد دیگر تفاوت دارد. بنابراین، باید ببینید واکنش شما نسبت به این گرما چیست و چه احساسی با انجام یوگای داغ به دست می‌آورید. در صورتی که حین ورزش با نشانه‌های گرمازدگی از جمله خستگی، ضعف، گرفتگی ماهیچه‌ها، حالت تهوع، استفراغ، سردرد، سرگیجه، تاربینی و افت فشار خون روبه‌رو نشوید، احتمالا این ورزش برای شما خطری ندارد و می‌توانید با خیال آسوده آن را انجام دهید. همچنین می‌توانید از نکاتی که در ادامه معرفی می‌کنیم کمک بگیرید تا ورزش خود را ایمن و بی‌خطر نگه دارید.

با این نکات جلسه‌ی ورزشی ایمن‌تری داشته باشید

بدن خود را سیرآب و هیدراته نگه دارید

نکته‌ی مهم و کلیدی این است که به واکنش بدن خود دقت داشته باشید. اگر احساس ناراحتی، گیجی یا تهوع می‌کنید، باید دست از ورزش بکشید و محیط ورزشی را ترک کنید. تلاش نکنید به خودتان فشار بیاورید و از محدودیت‌ها فراتر بروید. اولویت شما باید این باشد که سلامتی‌تان را حفظ کنید و آسیب نبینید.

راهکارهای گوناگونی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند ورزش ایمن‌تری داشته باشید و بهترین نتیجه را از انجام تمرین‌های یوگای داغ بگیرید. در ادامه ۵ نکته را آورد‌ه‌ایم که برای انجام یوگای داغ باید در نظر داشته باشید. حتما این نکات را به خاطر بسپارید و آن‌ها را رعایت کنید تا از فواید این ورزش بهره‌مند شوید و احتمال آسیب دیدن را به حداقل برسانید.

۱. مدت زمان کمتری را به انجام یوگای داغ اختصاص دهید

در آزمایش‌ها دیده شد پس از ۶۰ دقیقه ورزش برخی از مردم با مشکلاتی مواجه شدند و ضربان قلبشان بیش از اندازه افزایش یافت. بنابراین، بهتر است در ابتدا مدت زمان کمتری را به یوگای داغ اختصاص دهید و در صورتی که با آن سازگار بودید و مشکلی نداشتید، در آینده این ورزش را برای زمان بیشتری انجام دهید. در هر صورت با دوره‌های کوتاه‌تر هم می‌توانید نتیجه بگیرید. پس زیاده‌روی نکنید و تلاش کنید از ورزش خود لذت ببرید.

۲. دمای محیط را پایین‌تر نگه دارید

شما همچنین می‌توانید در کلاس‌هایی شرکت کنید که در دماهای پایین‌تر انجام می‌شوند. شاید گمان کنید دماهای پایین دیگر فواید یوگای داغ را به دنبال ندارند، ولی پژوهش‌ها نشان می‌دهند تا زمانی که احساس گرما کنید و از عرق خیس شوید می‌توانید سلامتی خود را بهبود ببخشید. بنابراین، لازم نیست حتما در معرض دماهای شدید قرار بگیرید و سلامتی خود را به خطر بیندازید. جدا از این، در ابتدا بهتر است با همین دماهای کمتر آغاز کنید و در صورتی که به مشکلی برنخوردید با گذشت زمان دمای محیط را افزایش دهید.

۳. بدن خود را سیرآب و هیدراته نگه دارید

شاید تحمل گرما و تشنگی در هر فرد با فرد دیگر متفاوت باشد. ولی همه به‌خوبی می‌دانند که باید بدن خود را هیدراته و سیرآب نگه دارند و پیش و پس از ورزش و حتی هنگام انجام تمرین‌ها هم آب کافی بنوشند. به همین دلیل، حتما بدن خود را سیرآب نگه دارید و کاری به اینکه احساس تشنگی می‌کنید یا خیر نداشته باشید.

عرق کردن بخش جدایی‌ناپذیر یوگای داغ است. از دست دادن آب بدن می‌تواند منجر به احساس خستگی، ضعف، سرگیجه و گرمازدگی شود. بنابراین، با نوشیدن آب کافی نه‌تنها جلوی خطرات یوگای داغ و گرمازدگی را می‌گیرید، بلکه انرژی و شادابی خود را هم افزایش می‌دهید و عملکرد بهتری از خود به نمایش می‌گذارید.

۴. حواستان به واکنش بدن خود باشد

اگر هنگام ورزش یا پس از آن احساس سبکی سر، حالت تهوع و سرگیجه کردید یا به گرفتگی ماهیچه‌ها دچار شدید، احتمالا دما و مدت زمان یوگای داغ با شما سازگار نیست و باید آن‌ها را کاهش دهید. در صورتی که با این نشانه‌ها مواجه شدید دست از ورزش بکشید و به خودتان استراحت بدهید. سپس با پزشک مشورت کنید و به سراغ دماهای پایین‌تر و دوره‌های کوتاه‌تر از یوگای داغ بروید.

در صورتی که با مشکلی مواجه نشدید، همین برنامه را در پیش بگیرید. ولی شاید یوگای داغ واقعا برای شما مناسب نباشد. در این صورت آن را به‌کلی از برنامه‌ی خود حذف کنید و از سبک‌های دیگر یوگا یا سایر ورزش‌ها کمک بگیرید.

۵. خوردنی‌های کافی و مقوی هم مصرف کنید

آب‌رسانی به بدن بسیار نکته‌ی مهمی است، ولی نباید مصرف غذاهای مقوی را از یاد ببرید. جدا از این، هنگامی که عرق می‌کنید افزون بر آب بسیاری از مواد معدنی و مغذی را هم از دست می‌دهید. بنابراین باید در کنار آب و مایعات، این مواد را دوباره به بدن برسانید تا با مشکلی مواجه نشوید.

برای نمونه، سطح بالایی از پتاسیم، سدیم و الکترولیت‌ها هنگام عرق کردن از دست می‌رود. شما باید با مصرف خوردنی‌هایی مانند آب نارگیل و موز این مواد معدنی و مغذی را تأمین کنید و بدن خود را سرحال و آماده نگه دارید.

افزون بر این‌ها، به یاد داشته باشید که حتما لباس‌های سبک تن کنید که قابلیت جذب رطوبت دارند، یک حوله روی زیرانداز یوگا بیندازید تا رطوبت را به خود جذب کند و همچنین از دستکش و جوراب‌های مخصوص استفاده کنید که جلوی لیز خوردن شما را می‌گیرند.

عوارض جانبی و خطرات یوگای داغ

دقت داشته باشید که همیشه احتیاط را رعایت کنید و پیش از انجام تمرین‌ها و ورزش‌های یوگا حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید. یوگای داغ برای همه‌ی مردم مناسب نیست و در صورتی که به بیماری‌های قلبی عروقی، تنفسی، دیابت یا هر بیماری مرتبط با گرما دچار باشید یا سابقه‌ی ابتلا به آن‌ها را داشته باشید ممکن است سلامتی شما را به خطر بیندازد.

پیش از انجام تمرین‌های یوگای داغ، هنگام ورزش و پس از به پایان رسیدن جلسه‌ی تمرینی حتما آب کافی بنوشید و بدن خود را هیدراته نگه دارید. یوگای داغ ممکن است منجر به گرمازدگی، سرگیجه، حالت تهوع، سردرد، ضعف بینایی یا کاهش توانایی بدن شود. همه‌ی این‌ها نشانه‌های اصلی گرمازدگی هستند. در صورتی که با این نشانه‌ها مواجه شدید بی‌درنگ دست از ورزش بکشید.

به طور کلی عوارض و خطرات یوگای داغ با گرمازدگی در ارتباط هستند. بنابراین، اگر نکات ایمنی را رعایت کنید، زیاده‌روی نکنید و به نوشیدن آب کافی و پایین نگه داشتن دمای بدن توجه کنید می‌توانید بدون دردسر این ورزش را انجام دهید. ولی همانگونه که گفتیم، اگر به بیماری خاصی دچار باشید حتما باید دیدگاه پزشک را جویا شوید و ببینید یوگای داغ با شرایط جسمی شما سازگار است یا نه.

سخن پایانی

یوگای داغ سبکی از یوگا است که در دمای بالاتر از دمای معمول اتاق انجام می‌شود. شما می‌توانید مدت زمان تمرین و دمای محیط را خودتان انتخاب کنید. ولی این ورزش به طور معمول در دمای ۲۷ تا ۳۸ درجه‌ی سانتی‌گراد انجام می‌شود.

یوگای داغ شاید برای هر کسی مناسب نباشد، ولی اگر از انجام یوگاهای معمولی لذت می‌برید و می‌خواهید فشار بیشتری به خود وارد کنید تا نتیجه‌ی بهتری بگیرید، می‌توانید به سراغ یوگای داغ بروید و از فواید بی‌نظیر آن بهره‌مند شوید.

یوگای داغ دارای فواید فراوانی برای ذهن و بدن شما است. شما با انجام منظم این ورزش می‌توانید انعطاف‌پذیری بدن را بهبود ببخشید؛ کالری بسوزانید و وزن خود را کاهش دهید؛ تراکم و استحکام استخوان‌های بدن را بیشتر کنید؛ افسردگی، استرس و مشکلات روانی را از خود دور کنید؛ سیستم قلبی عروقی را تقویت کرده و همچنین سلامت پوست خود را هم حفظ کنید.

البته یادتان باشد نکات ایمنی را رعایت کنید و اگر به بیماری‌هایی مانند مشکلات قلبی عروقی، دیابت و بی‌اشتهایی عصبی دچار هستید و سابقه‌ی غش کردن یا گرمازدگی دارید حتما پیش از انجام این ورزش به یک پزشک مراجعه کنید و دیدگاه او را جویا شوید. در صورتی که یوگای داغ با شرایط جسمی شما سازگار بود تلاش کنید از این ورزش کمک بگیرید و زندگی سالم و شاداب‌تری برای خودتان بسازید.

این مطلب صرفا جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منابع: Dr. Axe, Healthlineبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما