رادیاتور تلسکوپ فضایی جیمز وب مستقر شد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
طرحی گرافیکی از استقرار رادیاتور تلسکوپ جیمز وب

با استقرار موفقیت‌آمیز رادیاتور تلسکوپ فضایی جیمز وب، این ابزار علمی هر روز در مسیر رسیدن به دمای نهایی فعالیت خود حرکت می‌کند.

عملیات استقرار رادیاتور تلسکوپ فضایی جیمز وب در حدود ساعت ۰۸:۴۸ صبح منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۷:۱۸ به وقت تهران) پایان یافت. این ساختار اختصاصی رادیاتور، برای انتشار گرمای ابزارهای وب به دمای پایین و پایدار لازم است.

«رادیاتور قابل تنظیم عقب» (Aft Deployable Instrument Radiator) با ADIR یک پنل بزرگ مستطیل شکل به ابعاد ۱٫۲ متر در ۲٫۴ متر است که از پنل‌های کوچک‌تر آلومینیومی با خلوص بالا تشکیل شده است. این پنل‌ها با سلول‌های لانه‌زنبوری پوشش داده شده‌اند تا سطح فوق‌العاده سیاه ایجاد کنند.

ADIR که از پشت تلسکوپ مانند یک در روی لولاها می‌چرخد، توسط تسمه‌های انعطاف‌پذیر که از فویل آلومینیومی با خلوص بالا ساخته شده‌اند، به مجموعه‌ی تلسکوپ متصل می‌شود. این رادیاتور گرما را از ابزارهای علمی به بیرون انتقال و آن را در پس‌زمینه‌ی بسیار سرد اعماق فضا انتشار می‌دهد.

برای استقرار ADIR یک قفل که در زمان پرتاب از مجموعه نگهداری می‌کرد، آزاد شد تا ساختار رادیاتور در موقعیت خود قرار بگیرد. کل این فرآیند حدود ۱۵ دقیقه طول کشید. این عملیات در حالی انجام شد که روز گذشته هم آینه‌ی ثانویه‌ی جیمز وب با موفقیت در جای خود قرار گرفته بود. هم‌اکنون جیمز وب حدود ۹۹۸ هزار کیلومتر و ۶۹ درصد از مسیر خود را پیموده است و حدود۴۴۸ هزار کیلومتر دیگر تا رسیدن به نقطه‌ی لاگرانژی ۲ (L2) در پیش دارد.

آخرین سری از مجموعه استقرارهای اصلی وب قرار است فردا ۷ ژانویه (۱۷ دی) آغاز شود که طی آن نخستین مجموعه از دو بال آینه‌ی اصلی در موقعیت نهایی خود قرار می‌گیرد. باز شدن دومین مجموعه هم برای شنبه ۸ ژانویه (۱۸ دی) برنامه‌ریزی شده است.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از رادیاتور جیمز وب پس از استقرار
Credit: NASA

منبع: NASAبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما