چطور شاد بودن را در سال ۲۰۲۱ تجربه کنیم؟

۲۰ دی ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۲ دقیقه
چطور شاد بودن را تجربه کنیم

سالی که پشت سر گذاشتیم برای بسیاری از ما با فشارها و نگرانی‌های روزمره همراه بود؛ از مشکلات اقتصادی و سلامتی ناشی از شیوع ویروس کرونا گرفته تا مشکلات روحی به‌جای‌مانده از قرنطینه‌ها و دوری‌های اجتماعی. حالا که بعد از یک سال تا حد زیادی با بالا و پایین‌ زندگی در دوران کرونا کنار آمده‌ایم، بهتر است برای شروع سال جدید دیدگاه‌ها و انرژی‌های تازه‌ای را وارد زندگی‌مان کنیم و تصمیم‌های جدیدی بگیریم. یکی از این تصمیم‌ها می‌تواند این باشد که در سال جدید شاد بودن را تجربه کنیم و با استفاده از ابزارها و تکنیک‌هایی، زندگی را برای خودمان شیرین‌تر و دلنشین‌تر کنیم. پس در دیجی‌کالا مگ همراه‌مان بمانید تا به سراغ این تکنیک‌ها و ابزارها برویم و در کنار هم یاد بگیریم چطور در سال ۲۰۲۱ زندگی شادی داشته باشیم.

برای شاد بودن پیش از هر چیز باید چه کاری انجام بدهیم؟

شادن بودن در سال 2021

برای اینکه بتوانید زندگی شادتری را تجربه کنید، پیش از هر چیز نیاز دارید تا تصمیمی جدی در این‌ باره بگیرید و برای رسیدن به آن هدف‌گذاری کنید. باید این را بدانید که ایجاد تغییرات بزرگ در زندگی معمولاً به راحتی اتفاق نمی‌افتد و اکثر تصمیم‌های بزرگ، بعد از مدت کوتاهی فراموش می‌شود. مغز، تنها با گرفتن یک تصمیم بزرگ، آن را به‌عنوان یک عادت همیشگی و روزمره قبول نمی‌کند و اگر اراده‌ی جدی نداشته باشید، خیلی سریع دوباره به شرایط زندگی قبلی خود باز می‌گردید.

راه حل در چیست؟ اگر در تصمیم‌تان برای تجربه‌ی شادن بودن در زندگی جدی هستید، باید این تغییر را با برداشتن قدم‌های کوچک عملی کنید و به آهستگی برنامه‌ی جدیدتان را به پیش ببرید. سعی کنید کم‌کم بخش بزرگ‌تری از زندگی‌تان را درگیر برنامه و تصمیم جدید بکنید و به این صورت آن تغییری که می‌خواهید را در خودتان و زندگی‌تان به وجود بیاورید. مطمئن باشید با استفاده از این تکنیک می‌توانید خیلی زود تکانی به زندگی خود داده و آن را در مسیر درست قرار بدهید. این تغییرات ساده و کوچک هستند که می‌توانند اثرات بزرگی داشته باشند و به شما در مسیر زندگی کمک کنند؛ البته این را هم باید بدانید که بالاخره اعمال همان تغییرات ساده هم کار چندان راحتی نیست و به اراده‌ای قوی نیاز دارد.

چطور در سال ۲۰۲۱ شادتر باشیم؟

بعضی از تکنیک‌ها و ایده‌هایی که برای شاد بودن در ادامه معرفی می کنیم، ساده هستند و از امروز می‌توانید آن‌ها را اجرا کنید. انجام برخی از آن‌ها اما کمی سخت‌تر است و به زمان بیشتری برای ثمربخشی نیاز دارد. سعی کنید هر ماه به سراغ یک یا دو تا از این توصیه‌ها و تکنیک‌ها بروید تا کم‌کم یاد بگیرید چطور می‌توانید در سال ۲۰۲۱ به بهترین فرم ایدئال خود برسید و زندگی شادی را در پیش بگیرید.

مهربان باشید

شما هیچ‌وقت نمی‌دانید آدم‌های دوروبرتان در حال گذراندن چه شرایطی‌اند. حتی اگر آن‌ها با شما بی‌ادب بودند، سعی کنید با مهربانی با آن‌ها رفتار کنید. عصبانی شدن در نهایت به خود شما آسیب می‌زند. بعد از چند بار مهار خشم‌تان، مغز شما به‌طور خودکار روند انجام این کار را یاد می‌گیرد و به شما در شرایط عصبانیت کمک می‌کند. البته انجام این کار اصلاً آسان نیست اما کم‌کم آن را یاد می‌گیرید و در زندگی رضایت بیشتری به دست می‌آورید.

گوش بدهید

سعی کنید بیشتر از صحبت کردن، گوش بدهید. به آن‌هایی که واقعاً دوست‌شان دارید محبت نشان بدهید و توجه ویژه‌ای به آن‌ها داشته باشید. در زمان صحبت با هم، تلفن‌تان را زمین بگذارید و به چشم‌هایشان نگاه کنید. از آن‌ها بپرسید در چه حالی هستند و چه اتفاقاتی در زندگی‌شان در حال رخ دادن است. به سؤال‌هایشان پاسخ بدهید. این حس را در آن‌ها به وجود بیاورید که برایشان ارزش قائل هستید، به جای اینکه در تمام مدت فقط درباره‌ی خودتان حرف بزنید.

پول‌تان را مدیریت کنید

بودجه‌بندی برای شاد بودن

یاد بگیرید چطور پول‌تان را مدیریت کنید. مشکلات مالی باعث ایجاد استرس در زندگی می‌شود. بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۸ در آمریکا انجام شده، ۹ نفر از هر ۱۰ آمریکایی گزارش داده‌اند زمانی که اوضاع مالی‌شان خوب است، زندگی شادتری دارند و مسائل مالی یکی از فاکتورهای ایجاد شادی در زندگی آن‌هاست. اگر می‌خواهید امسال شاد بودن را تجربه کنید و موفقیت‌های بیشتری به دست بیاورید، باید یاد بگیرید چطور پول‌تان را مدیریت کنید، نه اینکه پول‌تان شما را مدیریت کند.

کارهای داوطلبانه انجام بدهید

فقط درباره‌ی اینکه می‌خواهید در زندگی آدم خوبی باشید صحبت نکنید، سعی کنید وارد عمل شوید. به دنبال انجام کارهای داوطلبانه در شهرتان باشید. تدریس رایگان در مؤسسه‌های خیریه، جمع‌آوری داوطلبانه‌ی زباله‌های شهر یا طبیعت، پخت غذای سالم و رایگان برای افراد نیازمند، سر زدن به خانه‌ی سالمندان و غیره از جمله فعالیت‌هایی محسوب می‌شوند که می‌تواند به زندگی شما معنای بیشتری ببخشند. مطمئن باشید پس از انجام این کارها به سرعت حس بهتری نسبت به خودتان خواهید داشت و شادتر خواهید بود.

خوب کار کنید، کار خوب کنید

اگر تمام روزتان را به تماشای تلویزیون یا جستجو در گوشی همراه‌تان بگذرانید، مسلماً نمی‌توانید حس خوبی درباره‌ی خودتان داشته باشید. این فعالیت‌ها شما را کرخت می‌کند، پس به دنبال کاری باشید که ارزش زمان گذاشتن دارد و با انجام دادن آن حس خوبی به شما دست می‌دهد. کتاب خواندن، ورزش کردن یا هر کار دیگری که دوست دارید، انرژی تازه‌ای وارد زندگی‌تان می‌کنند.

زمانی که سر کار هستید سعی کنید «آن یک نفر» نباشید. آن یک نفری که همیشه کارهایش را به این و آن می‌سپارد و دائماً از دیگران تقاضای کمک می‌کند. در کارتان فعال و پیگیر باشید و احترام دیگر همکاران‌تان را به دست بیاورید. تا زمانی که سرکار هستید خوب کار کنید و در زمان استراحت به دیگر فعالیت‌هایی که به آن‌ها علاقه دارید بپردازید. این یک راه دیگر برای تجربه‌ی شاد بودن در زندگی است.

برای زندگی‌تان اولویت‌بندی داشته باشید

توقع نداشته باشید همیشه بتوانید همه‌ی کارها را انجام بدهید و به تمام آرزوهایتان برسید. در زندگی‌تان به دنبال موضوع‌هایی باشید که برای‌تان اهمیت بیشتری دارد و به آن‌ها اولویت بدهید. به‌عنوان مثال، برای بعضی این اولویت‌های زندگی در خانواده، ورزش و فعالیت‌های خیریه خلاصه می‌شود. البته حتماً زندگی شما پر از کلی فعالیت و آرزوهای دیگر است که دوست دارید آن‌ها را هم انجام بدهید اما باید بدانید هیچ‌گاه نمی‌تواند به تمام آرزوها و دلبستگی‌هایتان برسید.

توصیه‌ی ما به شما این است که تمرکزتان را تنها روی اولویت‌های اصلی زندگی‌تان قرار بدهید و بقیه را کنار بگذارید. خیلی به این موضوع که دیگران چه فکری درباره‌ی شما می‌کنند، کاری نداشته باشید و سعی کنید نه گفتن به دیگران را تمرین کنید. برای اینکه ذهن و روان‌تان در وضعیت سلامتی قرار داشته باشد، نیاز دارید که تنها روی چیزهای مهم زندگی تمرکز کنید و دیگر موضوع‌هایی که سر راه شما و اولویت‌هایتان قرار گرفته است، را کنار بزنید.

سلامت باشید

ورزش و سلامتی

سلامتی یکی از مهم‌ترین عوامل در داشتن حال خوب و شاد است. اگر می‌خواهید انسان شادتری باشید، باید سعی کنید سالم بمانید. یک پیاده‌روی روزانه‌ی ۲۰ دقیقه‌ای و کنار گذشتن زمانی برای پرورش حس خوب در خودتان، می‌تواند کمک بزرگی به شما باشد. همچنین می‌توانید امسال بعد از سال‌ها به سراغ ورزشی بروید که همیشه دوست داشتید آن را انجام بدهید یا اینکه تیم ورزشی خودتان را راه بیندازید؛ البته بعد از تمام شدن شرایط همه‌گیری کرونا و بازگشت روال عادی زندگی.

یک موج کوچک بسازید

نمی‌توانید باور کنید یک حرکت کوچک از روی مهربانی، چطور می‌تواند موجی از خوبی و شادی ایجاد کند. شما می‌توانید با یک حرکت خوب، روز یک نفر دیگر را بسازید و باعث بالا بردن روحیه‌ی او بشوید. بالا رفتن روحیه‌ی او، باعث می‌شود نسبت به دیگران با مهربانی بیشتری رفتار کند و این زنجیره ادامه‌دار شود. یا کار داوطلبانه را در نظر بگیرید. اگر دوستان‌تان ببینند شما برای انجام یک کار خوب داوطلب شده‌اید، احتمال اینکه آن‌ها هم به شما ملحق شوند و کمک‌تان کنند زیاد است. یک قدم کوچک می‌تواند بیشتر از آن چیزی که فکرش را می‌کنید، اثرگذار باشد.

لبخند بزنید

تحقیقات نشان می‌دهد لبخند زدن باعث بهبود وضعیت روحی‌تان می‌شود. حتی اگر یک روز بی‌نهایت بداخلاق بودید، باز هم لبخند زدن را فراموش نکنید. چه چیزی برای از دست دادن دارید؟ یک لبخند می‌تواند حس و حال شما و اطرافیان‌تان را بهتر کند.

صبح بخیر بگویید

یک روز در خیابان با دقت بیشتری به اطراف و مردم نگاه کنید و سعی‌کنید به مردم صبح بخیر بگویید. تعجب می‌کنید که چه تعداد از مردم حتی دوست ندارند مستقیم به صورت شما نگاه کنند، چه برسد به اینکه بخواهند سر صحبت را با شما باز کنند. اما شما ناامید نشوید و به هر تعداد فردی که می‌توانید صبح بخیر بگویید، حتماً تعدادی از آن‌ها پاسخ شما را می‌دهند. تعامل با مردم اثر بزرگی روی شادی شما دارد. تحقیقات نشان می‌دهد آدم‌های اجتماعی زندگی طولانی‌تری خواهند داشت. اگر به دنبال شاد بودن هستید، دوست پیدا کنید و با آدم‌های دیگر در ارتباط بمانید.

به دیگران زمانی که انتظارش را ندارند کمک کنید

چطور شاد باشیم؟ یکی از این راه‌ها این است زمانی که دیگران انتظار آن را ندارند به آن‌ها کمک کنید. این درست است که هر انسانی مشکلات خودش را دارد و باید آن‌ها را در اولویت قرار بدهد اما کمک کردن به افرادی که انتظارش را ندارند، می‌توانند انرژی و حال خوب شما را چند برابر کنند.

آدم‌ها را در اولویت قرار بدهید

شاد بودن با توجه به دیگران

یکی از شعارهای خوبی که در زندگی می‌توانید داشته باشید این است که «مردم را در اولویت بگذار، سپس پول را و در نهایت چیزهای دیگر». پول مهم‌تر از گذراندن زمان با بچه‌هایتان نیست. مطمئن باشید بچه‌هایتان گذران زمان با شما در یک پارک را به اینکه شما بسیار پولدار باشید و هیچ وقت آن‌ها را نبینید، ترجیح می‌دهند.

دست از قضاوت کردن بردارید

تحقیقات نشان می‌دهد مغز انسان هر لحظه به قضاوت محیط اطراف خود می‌پردازد. نخستین تأثیری که از محیط یا آدم‌ها می‌گیرید و بر اساس آن دست به قضاوت می‌زنید را کنار بگذارید. اجازه بدهید ابتدا آن فرد یا محیط را بشناسید و بعد درباره‌ی آن نظر بدهید. ذهن‌تان را باز نگه دارید تا متوجه شوید چقدر انسان‌ها با تصوراتی که از آن‌ها داشتید فرق می‌کنند.

با افراد خوب همنشین شوید

با افرادی همنشینی کنید که روحیه‌ی شما را بالا می‌برند. اگر دوستان منفی‌باف و بدبینی دارید، دوستی‌تان را با آن‌ها به هم بزنید. به دنبال آدم‌هایی باشید که زندگی شادی دارند و می‌توانید از آن‌ها چیزهای خوبی یاد بگیرید. انجام دادن این کار نه تنها روحیه‌تان را بالا می‌برد، بلکه شما را از تمام بارهای منفی که آدم‌های منفی‌باف به زندگی شما می‌آورند، دور می‌کند. با این کار حتماً سلامت ذهنی‌تان بهتر می‌شود.

نه گفتن را یاد بگیرید

انجام دادن کارهای خیریه و خوب، خیلی هم عالی است اما افراط در هر کاری بد است. اگر آدم‌هایی در زندگی‌تان هستند که دائماً از شما درخواست لطف دارند و در عوض خیلی سخت به شما کمک می‌کنند، باید یاد بگیرید به این آدم‌ها نه بگویید. اگر این آدم‌ها بعد از این موضوع، دیگر نخواستند با شما زمان بگذرانند، شما هم آن‌ها را از زندگی‌تان کنار بگذارید. یاد بگیرید چطور نه بگویید و زندگی بهتری داشته باشید.

معذرت‌خواهی کنید

اگر دارید اشتباه می‌کنید، تنها کافی است معذرت‌خواهی کنید. این معذرت‌خواهی در انتها به نفع شما می‌شود. کینه به دل گرفتن و عصبانی بودن، تنها به خودتان آسیب می‌زند. انسان بزرگ‌تری باشید، معذرت‌خواهی کنید و زندگی‌تان را ادامه بدهید.

خیلی به خودتان سخت نگیرید

هر کسی در زندگی اشتباه می‌کند. اگر در حال ایجاد تغییر در زندگی‌تان هستید و بعضی مواقع اشتباه کردید، به خودتان آرامش بدهید و با اصلاح اشتباه‌تان دوباره در مسیر پیشرفت قدم بگذارید. هیچ کسی کامل نیست، نگذارید اشتباه‌های کوچک شما را از مسیری که در آن هستید دور کند. بیش از اندازه از خوتان انتقاد نکنید، کمی با خودتان کنار بیایید، شما لیاقتش را دارید.

به شکل طبیعی از خواب بیدار شوید

ممکن است فکر کنید این یک پیشنهاد عجیب و غریب برای شاد بودن است. منظورمان این است سعی کنید بدون تنظیم ساعت از خواب بیدار شوید. یک روتین خواب برای خودتان تعیین کنید تا هر روز سر موقع به خواب بروید و سر موقع از خواب بیدار شوید. بیوریتم شما باید به این شکل کار کند و نباید بدن‌تان بر اساس زنگ ساعت، از خواب بیدار شود. به‌طور طبیعی از خواب بیدار شوید و روزتان را با یک حال خوب ادامه بدهید.

صبحانه بخورید

اکثر ما هر روز با عجله بدون خوردن صبحانه، با احساس گرسنگی از خانه بیرون می‌زنیم. نظرتان درباره‌ی زمان گذاشتن برای لذت بردن از یک صبحانه‌ی عالی و مغذی، هر روز صبح چیست؟ این کار به شما کمک می‌کند در طول روز کارهایتان به شکلی عالی پیش برود و انرژی کافی برای انجام آن‌ها داشته باشید. در صورت انجام روزانه این کار یک راه حل عالی دیگر برای شاد بودن پیدا کرده‌اید.

چرت بعدازظهر را فراموش نکنید

چرت بعد از ظهر

چرت بعدازظهر به‌شدت می‌تواند روی انرژی و حال شما اثر بگذارد. یک چرت کوتاه باعث بالا بردن سطح آگاهی و عملکردتان در طول روز می‌شود و روی خواب شبانه‌تان هم اثر منفی نمی‌گذارد.

برای کسب تجربه هزینه کنید

حتماً که پول خرج کردن برای خرید آخرین گجت‌های روز یا لباس مورد علاقه‌تان بسیار لذت‌بخش است اما رضایتی که از هزینه کردن برای به دست آوردن یک تجربه‌ی جدید به دست می‌آورید، حس بسیار متفاوتی دارد. حتی می‌توانید دوست‌تان را مهمان و با هم یک تجربه‌ی گروهی داشته باشید. تحقیقات نشان می‌دهد هزینه کردن برای شاد کردن دیگران، احساس رضایت را در شما بالا می‌برد.

از اشتباه‌های خودتان و دیگران یاد بگیرید

از اشتباه‌های خودتان یاد بگیرید و آن‌ها را تکرار نکنید. خیلی از افراد از زندگی‌شان شکایت دارند اما همان کارهای قدیمی را تکرار می‌کنند و روش‌های اشتباه خود را ادامه می دهند. اگر کاری در زندگی‌تان روی روال نیست، باهوش باشید و تغییری در زندگی خود بدهید. با این کار یک قدم به شاد بودن نزدیک‌تر می‌شوید.

آب بنوشید

بعد از اینکه از خواب بیدار شدید آب بنوشید. در حقیقت، سعی کنید در طول روز نوشیدن آب را به شکلی منظم ادامه بدهد. تحقیقات نشان می‌دهد آن‌هایی که آب کافی می‌نوشند، در مقایسه با آن‌هایی که به میزان کافی آب مصرف نمی‌کنند، شادتر هستند. کاهش ۱.۵ درصدی مایعات در بدن باعث خستگی، اضطراب و سردرد می‌شود و شما را در انجام وظایف‌تان به مشکل می‌اندازند.

مدیتیشن را امتحان کنید

اکثر ما در زندگی در عجله هستیم و متاًسفانه زندگی هم ما را به این سمت سوق می‌دهد. تقریباً هیچ‌کس به ما نگفته است کمی آرام باشید و این موضوع خیلی اهمیت دارد. سعی کنید در طول روز ۱۵ تا ۲۰ دقیقه را به مدیتیشن اختصاص بدهید. بر اساس مطالعه‌های انجام‌شده، مغز ما زمانی که در حال یوگا یا مدیتیشن است، یک ماده‌ی شیمیایی ضداسترس به نام گابا آزاد می‌کند. مقدار این ماده در مغز بعد از یک ساعت تمرین مدیتیشن ۲۷ درصد بیشتر می‌شود.

یک دفترچه‌ی قدردانی داشته باشید

دفترچه‌ی قدردانی

درباره‌ی بهترین چیزهایی که در طول روز برای‌تان اتفاق افتاده بنویسید و آن‌ها را نگه دارید. این تمرین به شما کمک می‌کند در روزهای سخت، نکات مثبت زندگی‌تان را پیدا کنید.

در انتها

اگر می‌خواهید در سال جدید انسان بهتری باشید و شاد بودن را تجربه کنید، می‌توانید از نکات بالا در این راه کمک بگیرید. اگر نمی‌توانید بر مشکلاتی که در این راه با آن روبرو می‌شوید غلبه کنید، هیچ اشکالی ندارد از دیگران برای حل آن‌ها کمک بخواهید. سعی کنید در زندگی‌تان تعادل ایجاد کنید و همه چیز را به یک‌باره تغییر ندهید. از این توصیه‌ها برای داشتن یک زندگی شاد کمک بگیرید.

منابع iheartfrugalhealthshots

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۴ دیدگاه
 1. Avatar افشین

  با سلام احترام مطالب فوق عالیه، اما مهمترین اصل در شاد بودن مربوط به مسئولین وعملکرد آنها میشود تا زمانی که بی ثباتی ، رانت، فقر، نداشتن امنیت شغلی و اقتصادی و مهمتربی ثباتی نواسانات بازار و هر دقیقه بروز یک مشکل جدیدتر، بی ارزش شدن پول ملی، گرانی، ….همه میدانیم. به نظر بنده حقیر تنها راه شادی کنار آمدن با همه آدمهای اطرافمان است (تحمل و کنار آمدن بدون رنج کشیدن بی خیالی)

 2. Avatar رویاعبدالهی 14 تبریز

  واقعا گل گفتی آقا علی درسته پول خوشبختی نمیاره ولی بدن پول هم نمیشه که زندگی سپری کرد مثلا با عشق نمیشه وسایل مورد نیازم ن رو تهیه کنیم واقعا کسی که تو ایرانه خوشحاله باید تو گینسثبت کرد????????????‍♀️

 3. Avatar sword art online

  مطلب خوبی بود
  ولی…
  اولا: شاد بودن چه ربطی به ۲۰۲۱ داره؟؟
  دوما: ۲۰۲۱ چه ربطی به ما داره؟
  سوما: یه جوری نوشتین در سال جدید، انگار ما وارد سال جدید شدیم…

  1. Avatar Ali

   این ترجمه یه مقاله است دیگه.
   ۱.درسته پول خوشبختی نمیاره بدون پول هم نمیشه خوشبخت شد.
   ۲.باتوجه به شرایط موجود هرسال اقتصاد ما کمترمیشه
   ۳.پس زیاد نمیشه به شادتر بودن در آینده امید داشت.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه