۵ فیلم و سریال فاز ۴ مارول که ایده‌ی چندجهانی را در خود دارند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
مارول

کاملا واضح است که برنامه‌های مارول برای چندجهانی دنیای سینمایی خود، بسیار فراتر از فیلم «دکتر استرنج‌ در چندجهانی دیوانگی» است. چندجهانی یا این مفهوم که یک فرانچایز از جهان‌ها، ابعاد و جداول زمانی بیشماری تشکیل شده است، جزء عناصر کلیدی دنیای سینمایی مارول در آینده خواهد بود.

ایده چندجهانی چیزی است که مارول سال‌هاست به دنبال آن است. این مفهوم، هنگامی آغاز گردید که در فیلم ثور در سال ۲۰۱۱، جهان دیگری از طریق قلمروهای نه‌گانه راه‌اندازی شد.

در فیلم دکتر استرنج در سال ۲۰۱۵، مارول مفهوم جهان‌های دیگر در چندجهانی را کمی بررسی کرد و در مأموریت شکست تانوس (جاش برولین) در انتقام‌جویان: بازی پایانی هم قدرتمندترین قهرمانان زمین فهمیدند که چگونه از بیش از یک جدول زمانی استفاده کنند. انشنت وان به بروس بنر توضیح داد که اصلاح گذشته، آینده او را تغییر نمی‌دهد، بلکه واقعیتی جدید ایجاد می‌کند. به نظر نمی‌رسد که درست یا غلط بودن این جمله، در فاز ۴ بررسی شود اما همین عبارت، به نوعی، دریچه‌های جداول زمانی متفاوت را به روی دنیای سینمایی مارول باز می‌کند.

انتظار می‌رود که چندجهانی، در پروژه‌های آینده دنیای سینمایی مارول، اهمیت بیشتری پیدا کند. مارول می‌تواند با این مفهوم، کارهای بی‌پایان و بی‌نهایتی انجام دهد، زیرا هیچ محدودیتی برای جداول زمانی و ابعاد مختلف وجود ندارد. هم‌چنین در چندجهانی می‌توانیم با انواع قهرمانان و شروران کمیک‌بوک‌ها آشنا شویم که در دنیاهای موازی زندگی می‌کنند و قبلا امکان این نبود که معرفی شوند. با توجه به پتانسیل داستان‌سرایی در مفهوم چندجهانی، به‌راحتی می‌توان فهمید که مارول چرا چندجهانی را در برنامه‌های اصلی فاز ۴ قرار داده است. اما کدام فیلم‌ها و سریال‌های فاز ۴ شامل چند جهانی هستند یا خواهند بود؟

۱. وانداویژن (WandaVision)

مارول

پس از اینکه اکران‌ بیوه‌ی سیاه به سال ۲۰۲۱ موکول گردید، وانداویژن به اولین پروژه مارول در فاز ۴ تبدیل شد. در این سریال دیزنی‌پلاس، دو نفر از قهرمانان اصلی انتقام‌جویان یعنی اسکارلت ویچ (الیزابت اولسن) و ویژن (پل بتانی) حضور داشتند. زندگی کردن واندا در این سیتکام که شوهر زنده‌شده او نیز در آن وجود داشت، باعث شد تا طرفداران فکر کنند که اسکارلت ویچ با بازکردن دریچه‌های چند جهانی و ایجاد واقعیت اختصاصی خود، به سعادت رسیده است. این نظریه بعدا کاملا اثبات شد. واندا در واقع، شهر وست ویو را با جادو و طلسم ایجاد کرد و ویژن را هم از بقایای خودش مونتاژ نمود. سریال وانداویژن در نهایت به چندجهانی متصل شد و آگاتا هارکنس هم واندا را به‌عنوان اسکارلت ویچ معرفی کرد که می‌تواند از جادوی آشوب استفاده کند. اگر بخواهیم حرف‌های آگاتا را باور کنیم (چرا نباید باور کنیم؟)، واندا این پتانسیل را دارد که واقعیت را تغییر دهد و به تهدیدی احتمالی برای چندجهانی تبدیل شود.

سرنخ دیگری که وانداویژن را به چندجهانی متصل می‌کند، حضور اسکارلت ویچ در دکتر استرنج‌ ۲ است. اسکارلت ویچ در آخر سریال، طلسم دارک‌هولد را خواند تا فرزندانش را پیدا کند. پس ممکن است درهای دیگری را به سایر بازه‌های زمانی گشوده باشد. یکی از جداول زمانی که شایعه شده است که در چندجهانی دنیای سینمایی مارول وجود دارد، واقعیت جهش‌یافته‌های مردان ایکس است.

۲. لوکی (Loki)

مارول

در طول رویدادهای فیلم‌های انتقام‌جویان، قهرمانان که از سال ۲۰۲۳ آمده‌اند، سعی می‌کنند به سنگ فضایی دست پیدا کنند اما لوکی که به‌تازگی شکست خورده است، آن را زودتر پیدا می‌کند و از تسرکت برای فرار استفاده می‌نماید. در این سریال اختصاصی دیزنی‌پلاس برای تام هیدلستون، این اتفاق یک رویداد نکسوس خوانده می‌شود که به اصطلاح از جدول زمانی اصلی، جدا شده است. سریال لوکی، به بهترین شکل ممکن، مفهوم چندجهانی دنیای سینمایی مارول را از طریق ورود جاناتان میجرز ارائه می‌دهد. میجرز در قسمت آخر، وارد داستان سریال می‌شود. به گفته این نگهبان مرموز در پایان سریال، دنیای سینمایی مارول زمانی یک چندجهانی وسیع و گسترده بود تا اینکه نسخه‌ای از او در هزاره سوم، مرزهای بین جهان‌ها را از بین برد. نسخه‌های مختلف جاناتان میجرز به یک‌دیگر رسیدند اما برخی از آن‌ها نیات خیرخواهانه‌ای نداشتند. او برای جبران اشتباه خود، چندجهانی را در یک جدول زمانی مقدس و واحد گنجاند و سازمان واریانس زمان را برای هرس خطوط زمانی و کارهای انحرافی (مانند سرقت تسرکت توسط لوکی) ایجاد کرد.

در پایان سریال لوکی، سیلوی (یکی از نسخه‌های اصلاح‌شده لوکی) کنگ فاتح را کشت تا به سلطه او بر جدول زمانی پایان دهد. مسیرهای چندجهانی بار دیگر برای کارهای مختلف باز شد اما در صحنه آخر سریال، کنگ فاتح (جاناتان میجرز) که قبلا حضور او در فیلم آینده مرد مورچه‌ای و زنبورک: قلمرو کوانتومی تایید شده است، نشان داده می‌شود که دوباره بر سازمان واریانس زمان حاکم است. در سریال لوکی، سیلوی با کشتن کنگ، درهای چندجهانی دنیای سینمایی مارول را باز کرد و مشخص شد که کنگ یک شرور است که مانند سایر نسخه‌های شیطانی خود می‌تواند بین جهان‌های مختلف سفر کند. هم‌چنین معلوم شد که یک جهان ووید دیگر وجود دارد که پر از انواع نسخه‌های اصلاح‌شده لوکی و تانوس است.

۳. مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست (Spider-Man: No Way Home)

مارول

فیلم اختصاصی بعدی پیتر پارکر، مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست، احتمالا کلیدی‌ترین اثر مارول درباره چند جهانی است. در اولین گام تأیید شد که جیمی فاکس که نقش الکترو را در مرد عنکبوتی شگفت انگیز ۲ بازی کرد، دوباره با این شخصیت در فیلم جدید حضور خواهد داشت و خیلی زود پس از این اطلاعیه‌، شایعه‌های دیگری درباره بازگشت سایر شخصیت‌ها گسترش پیدا کرد. همه شخصیت‌های اصلی فیلم‌های مرد عنکبوتی سونی، خیلی سریع به این دنباله آینده مارول با حضور تام هالند، لینک شدند اما کوین فایگی در طول این گمانه‌زنی‌ها، ساکت ماند و چیزی نگفت. سرانجام، تریلر مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست آن‌چه را که بسیاری از افراد قبلا حدس می‌زدند، تایید کرد.

تریلر مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست، صحنه‌های وسط تیتراژ فیلم قبلی، مرد عنکبوتی: دور از خانه را ادامه می‌دهد و در آن پیتر پارکر از دکتر استرنج می‌خواهد که کاری کند تا جهانیان هویت او را فراموش کنند. استرنج‌ سعی می‌کند همین کار را انجام دهد اما پیتر نمی‌تواند دهان خود را بسته نگه دارد و وسط خواندن طلسم، صحبت می‌کند و در نتیجه، آن‌ها به جهانی منشعب راه پیدا می‌کنند. شاید در ابتدا به نظر برسد که پیتر می‌تواند از این شکاف‌های زمانی برای زندگی جداگانه‌ای (هم به‌عنوان یک نوجوان و هم به عنوان یک ابرقهرمان) استفاده کند اما او خیلی زود با گروهی از اشرار که از چندجهانی سرازیر می‌شوند، روبه‌رو می‌شود. در تریلر، اشاراتی به الکترو با بازی جیمی فاکس (و هم‌چنین لیزارد و سندمن) وجود دارد اما افشاگری بزرگ تریلر مربوط به بازگشت آلفرد مولینا در نقش دکتر اختاپوس (فیلم مرد عنکبوتی ۲) و گرین گابلین با بازی ویلم دفو است. شایعه‌هایی حاکی از آن است که شگفتی‌های بیشتری از چندجهانی در راه است و شاید توبی مگوایر و اندرو گارفیلد هم هر دو به‌عنوان نسخه‌های مختلف پیتر پارکر در فیلم ظاهر شوند.

۴. دکتر استرنج‌ در چندجهانی دیوانگی (Doctor Strange in the Multiverse of Madness)

مارول

بدون شک بزرگ‌ترین فیلم دنیای سینمایی مارول در فاز ۴، دکتر استرنج‌ در چندجهانی دیوانگی است که می‌تواند نقطه عطف و اوج همه چیزهایی باشد که در وانداویژن، لوکی و مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست، اتفاق می‌افتد. همان‌طور که از عنوانش مشخص است، جادوگر عالی‌رتبه که اسکارلت و احتمالا خدای شیطنت هم همراهش هستند، قرار است ماجراجویی غیر‌قابل کنترلی را در چندجهانی آغاز کند و نمی‌توان حدس زد که او با چه کسی یا چه چیزی در ماجراجویی خود روبه‌رو می‌شود. استرنج می‌تواند با نسخه‌های جدیدی از شخصیت‌های دنیای سینمایی مارول یا چهره‌های دنیای موازی که قبلا دیده نشده‌اند، روبه‌رو شود. یکی از ابرقهرمانان جدیدی که استرنج‌ ممکن است هنگام سفر خود به چندجهانی ملاقات کند، آمریکا چاوز است که حضور او در فیلم، تایید شده است و نقشش را ژوچیتل گومز بازی می‌کند. گزارش‌ها نشان می‌دهند که احتمالا شخصیت شرور دکتر استرنج در چندجهانی دیوانگی، نایت‌میر باشد. او موجودی است که می‌تواند به رویاهای دیگران ورود کند.

۵. مرد مورچه‌ای و زنبورک: قلمرو کوانتومی (Ant Man & The Wasp: Quantumania)

مارول

سومین پروژه اختصاصی اسکات لنگ با عنوان مرد مورچه‌ای و زنبورک: قلمرو کوانتومی، تقریبا با چندجهانی دنیای سینمایی مارول در ارتباط است. مرد مورچه‌ای تجربه زیادی در استفاده از قلمرو کوانتومی برای حرکت بین جداول زمانی و واقعیت‌ها دارد و عنوان فیلم جدید او هم نوید سفرهایی فراتر از بعد اتمی را در بازگشت او در فاز ۴ می‌دهد. علاوه بر این، جاناتان میجرز در نقش کنگ فاتح هم به‌عنوان شرور اصلی، در این اثر حضور دارد. ما به لطف سریال لوکی می‌دانیم که کنگ یکی از نسخه‌های مختلف رئیس سازمان واریانس زمان است که می‌خواهد تا آن‌جا که ممکن است واقعیت‌های مختلف را تحت سلطه خود قرار دهد. اگر اسکات لنگ و هوپ ون داین به دنبال شکست دادن کنگ (یا در واقع کنگ‌ها) باشند، چاره‌ای نخواهند داشت جز این‌که به مکان‌های جدیدی در چندجهانی نفوذ کنند. دکتر استرنج‌ در چندجهانی دیوانگی در مقایسه با مرد مورچه‌ای و زنبورک: قلمرو کوانتومی، شاید از نظر بازه زمانی، دوره کوتاه‌تری را پوشش دهد.

منبع: Screenrant

راهنمای تماشای سریال


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما