ناسا باز هم مأموریت کرو-۱ دراگون اسپیس‌ایکس را به تأخیر انداخت

۲۳ مهر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
خدمه‌ی مأموریت کرو-1 مشغول آموزش

ناسا پرتاب نخستین مأموریت عملیاتی تجاری سرنشین‌دار به ایستگاه فضایی بین‌المللی (کرو-۱) را که توسط اسپیس‌ایکس انجام خواهد شد، تا نوامبر به تأخیر می‌اندازد تا مشکل موشک فالکون ۹ در هنگام پرتاب اخیر را بیشتر بررسی کند.

این مأموریت که پیش از این قرار بود در ۳۱ اکتبر (۱۰ آبان) انجام شود، اکنون زودتر از نیمه‌ی نوامبر (اواخر آبان) صورت نمی‌گیرد. این تأخیر زمان بیشتری برای آزمایش‌های سخت‌افزاری و بازبینی داده‌ها فراهم می‌کند تا اسپیس‌ایکس رفتار غیرعادی ژنراتور گازی موتور مرحله‌ی اول را بررسی کند. این مشکل در حالی رخ می‌دهد که ناسا و اسپیس‌ایکس پیش از این مشکل سپر حرارتی کپسول دراگون را هم برطرف کرده بودند.

اگرچه ناسا به پرتاب خاصی برای این مشکل اشاره نکرده اما این پرتاب ۲ اکتبر (۱۱ مهر) بود که تنها ۲ ثانیه پیش از بلند شدن متوقف شد و ایلان ماسک افزایش فشار غیرمنتطره در ژنراتور گاز توربوماشینی را علت آن عنوان کرده بود.

«کاترین لودرز» (Kathy Lueders) مدیر مأموریت‌های فضایی سرنشین‌دار ناسا گفت: «با انجام مأموریت‌های زیاد، اسپیس‌ایکس واقعا بینش زیادی درباره‌ی این سامانه‌ی تجاری می‌دهد که این موضوع کمک می‌کند تصمیمات آگاهانه‌تری درباره‌ی وضعیت مأموریت‌های خود بگیریم.»

هر دو مأموریت کرو-۱ (Crew-1) و جی‌پی‌اس ۳ (GPS 3) از مرحله‌ی اول موشک فالکون ۹ استفاده می‌کنند که تاکنون استفاده نشده‌اند. پس از توقف مأموریت اسپیس‌ایکس، این شرکت سرانجام در ۶ اکتبر توانست ۶۰ ماهواره‌ی استارلینک را با استفاده از بوستری که سومین پرتاب خود را تجربه می‌کرد در مدار قرار دهد. این در حالی است که هنوز برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی GPS 3 انجام نشده است.

به گفته‌ی ناسا تغییر در برنامه‌رییزی در مأموریت کرو-۱ موجب تأخیر در دیگر مأموریت فالکون ۹ برای فرستادن ماهواره‌ی رصد زمین «سنتینل-۶ مایکل فریلیک» (Sentinel-6 Michael Freilich) نخواهد شد. این ماهواره ۱۰ نوامبر (۲۰ آبان) از پایگاه هوایی وندنبرگ در کالیفرنیا پرتاب می‌شود. همچنین یک موشک فالکون ۹ دیگر احتمالا اواخر نوامبر یا اوایل دسامبر (اوایل آذر) مأموریتی باری به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد داشت.

مأموریت کرو-۱ مایک هاپکینز (Mike Hopkins)، ویکتور گلاور (Victor Glover)، شانون واکر (Shannon Walker) از ناسا و سویچی نوگوچی (Soichi Noguchi) از آژانس کاوش‌های هوافضای ژاپن را برای ۶ ماه اقامت به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد برد. این پرتاب در ابتدا قرار بود شهریور انجام شود اما ناسا با توجه به ترافیک مأموریت‌های فضایی در شهریور، ابتدا آن را تا ۲۳ اکتبر (۲ آبان) و سپس تا ۳۱ اکتبر (۱۰ آبان) به تعویق انداخت تا بتواند صدور گواهینامه برای کرو دراگون اسپیس‌ایکس را به پایان برساند. کپسول کرو دراگون برای مأموریت بعدی «تاب‌آوری» نام گرفته است.

«هانس کُنیگزمن» (Hans Koenigsmann) معاون ساخت و قابلیت اطمینان پرواز اسپیس‌ایکس در این زمینه گفت: «ما خوشحالیم که برای این پرتاب مهم از ناسا و هر برنامه‌ای که آن‌ها نیاز داشته باشند، پشتیبانی کنیم. آژانس تأخیر را تا ۳۱ اکتبر اعلام کرد و زمانی که آماده باشیم، پرتاب انجام خواهد شد.»

این تأخیر فالکون همچنین اثری بر دیگر مأموریت ایستگاه فضایی بین‌المللی نخواهد داشت و فضاپیمای سایوز MS-17 ساعت ۱:۴۵ بامداد ۱۴ اکتبر (۲۳ مهر) «کاتلین روبینز» (Kathleen Rubins) فضانورد ناسا و «سرگی ریژیکوف» (Sergey Ryzhikov) و «سرگی سورچکوف» (Sergey Kud-Sverchkov) روس را از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب خواهد کرد. کیت رابینز اعلام کرده که از ایستگاه فضایی بین‌المللی در انتخابات آمریکا شرکت خواهد کرد.

یک هفته بعد هم کریس کسیدی (Chris Cassidy)، آناتولی ایوانیشین» (Anatoli Ivanishin) و «ایوان واگنر» (Ivan Vagner) خدمه‌ی فعلی ISS ایستگاه را ترک می‌کنند و با فضاپیمای MS-16 به زمین بازخواهند گشت.

عکس کاور: خدمه‌ی مأموریت کرو-۱ مشغول آموزش

Credit: SpaceX

منبع: Space News

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه