۶ فیلم ابرقهرمانی نیکلاس کیج از بدترین تا بهترین

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
نیکلاس کیج

فیلم‌های ابرقهرمانی بخش مهمی از کارنامه حرفه‌ای نیکلاس کیج را تشکیل می‌دهند؛ چه فیلم‌های شاخص و محبوب ابرقهرمانی کارنامه او باشند چه آثار ناموفق‌تر یا پروژه‌های جنجال‌برانگیزی که نهایتا اکران نشدند یا به مرحله‌ی ساخت نرسیدند.

نیکلاس کیج یکی از طرفداران پر و پا قرص کتاب‌های مصور است، حتی نام هنری خود یعنی لوک کیج را از همین کتاب‌ها الهام گرفته و نام پسرش، کال ال را هم بر اساس نام سوپرمن انتخاب کرده است. اگرچه فیلم سینمایی «روح‌سوار» یکی از به‌یادماندنی‌ترین فیلم‌های ابرقهرمانی نیکلاس کیج به حساب می‌آید، اما جانی بلیز تنها شخصیت برگرفته از داستان‌های کمیک نیست که نیکلاس کیج به ایفای نقش‌شان پرداخته است.

۱. روح سوار: روح انتقام‌جو (Ghost Rider: Spirit of Vengeance)

نیکلاس کیج

 • کارگردان: مارک نولدین، برایان تیلور
 • بازیگران: ویولانته پلاچیدو، کریستوفر لمپرت، ادریس البا
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۱
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۴.۳ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۱۸ از ۱۰۰

با وجود اینکه اولین فیلم «روح سوار» یکی از بدترین فیلم‌های دهه‌ی ۲۰۰۰ مارول به حساب می‌آید اما حداقل قابل تماشا بود. با این وجود متاسفانه، «روح سوار: روح انتقام‌جو» حتی نتوانست کیفیت فیلم اول را هم داشته باشد. بنابراین نه تنها «روح سوار: روح انتقام‌جو» یکی از بدترین فیلم‌های ابرقهرمانی است که در دنیای مارول و دی‌سی ساخته شده، بلکه این فیلم که دنباله‌ای برای فیلم «روح سوار» بود یکی از لکه‌های ننگ کارنامه‌ی کاری نیکلاس کیج به حساب می‌آید.

اینکه نیکلاس کیج پس از ایفای نقش در فیلم «روح سوار» دوباره چهار سال بعد در دنباله‌ی آن به ایفای نقش پرداخت، آن هم با توجه به نقدهای منفی‌ای که فیلم «روح سوار» دریافت کرده بود، ریسک بالایی به حساب می‌آمد. ریسکی که نبکلاس کیج به دلیل علاقه به داستان‌های کمیک، آن را به جان و دل خرید.

به‌علاوه، فیلم «روح سوار» تنها در باکس آفیس ۲۲۸.۷ میلیون دلار فروش کرده بود و با توجه به بودجه‌ی ۱۱۰ میلیون دلاری‌ای که صرف ساخت آن شده بود، ساخت دنباله برای آن یک کار احمقانه به حساب می‌آمد. در کل نتیجه یک فیلم پیش پا افتاده شد. بنابراین قطعا سری فیلم‌های «روح سوار» فیلم‌هایی هستند که نیکلاس کیج به بازی در آن‌ها افتخار نمی‌کند با اینکه او تمام تلاش خود را برای ایفای نقشش به کار گرفت.

۲. روح‌سوار (Ghost Rider)

نیکلاس کیج

 • کارگردان: مارک استیون جانسون
 • بازیگران: اوا مندس، وس بنتلی، دانل لوگ
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۷
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۲ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۲۷ از ۱۰۰

نیکلاس کیج در نقش «روح سوار» هرگز نتوانست همانند پاتریک استوارت در نقش پروفسور ایکس طرفداران زیادی برای خود پیدا کند و به کاراکتر محبوبی تبدیل شود، در واقع برجسته‌ترین نقش ابرقهرمانی او یعنی روح سوار در سال ۲۰۰۷ با چنان استقبالی از جانب تماشاگران مواجه نشد.

البته «روح سوار» به واسطه‌ی جلوه‌های بصری خوب، آن هم برای فیلمی در سال ۲۰۰۷ توانست به موفقیت نسبی‌ای دست پیدا کند زیرا جلوه‌های بصری این فیلم تقریبا به اندازه‌ی فیلم‌ «روح انتقام‌جو» بی‌عیب و نقص بودند، بنابراین این فیلم توانست با موفقیت جانی بلیز را از صفحات کتاب‌های کمیک بیرون بکشد و به صفحه نمایش بزرگ سینما بیاورد. همان‌طور که گفته شد، «روح سوار» در مقایسه با اکثر فیلم‌های دهه‌ی ۲۰۰۰ استودیوی مارول، با مشکلات داستانی عدیده‌ای مواجه شد و نتوانست همچون «چهار شگفت انگیز: قیام موج سوار نقره‌ای» یا حتی «مرد عنکبوتی ۳» موفق شود.

۳. پسر فضایی (Astro Boy)

نیکلاس کیج

 • کارگردان: دیوید باورز
 • بازیگران: فردی هایمور، دونالد ساترلند، بیل نای
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۹
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۲ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۵۰ از ۱۰۰

علی رقم اینکه فرنچایز «پسر فضایی» از سال ۱۹۵۱ تا کنون وجود داشته، انیمیشن آمریکایی «پسر فضایی» محصول سال ۲۰۰۹ که مملو از جلوه‌های ویژه‌ی کامپیوتری است یکی از دنباله‌های چشمگیر فرنچایز «پسر فضایی» به حساب نمی‌آید. با این حال، فیلم «پسر فضایی» توانست به فیلمی تبدیل شود که فراتر از بازسازی بی‌روح و خشک دیگر داستان‌های موجود در مورد این ابرقهرمان بود و از این جهت می‌توان آن را فیلم خوبی دانست.

انیمیشن «پسر فضایی» توانست با استفاده از جلوه‌های ویژه‌ی کامپیوتری، آنچه را که در قلب داستان‌های اصلی موجود در رابطه با این ابرقهرمان وجود دارد به مخاطبان ارائه کند و به شیوهای معقول به موضوعات احساسی بپردازد. در فیلم «پسر فضایی» نیکلاس کیج در نقش دکتر تنما ظاهر شده، دانشمندی که پسر خردسال خود را از دست می‌دهد و روباتی به نام آسترو را به عنوان جایگزینی برای او می‌سازد. اما این کار او چندان خوب پیش نمی‌رود. در کل نیکلاس کیج توانسته به خوبی مشکلاتی را که برای این دکتر پیش می‌آید به تصویر بکشد.

۴. کیک اس (Kick-Ass)

نیکلاس کیج

 • کارگردان: متیو وان
 • بازیگران: آرون تایلر جانسون، کریستوفر مینتس پلس، زاندر برکلی
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۶ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۶ از ۱۰۰

کتاب مصور کیک اس مارک میلار که به نحو اغراق ‌آمیزی به تشریح یک داستان ابرقهرمانی سنتی می‌پردازد، در نهایت به یک فیلم لایو اکشن به نام «کیک اس» تبدیل شد. کارگردان فیلم، متیو وان به واسطه‌ی هوش بی‌نظیر خود توانست عناصر داستانی‌ای را که برای فیلم مناسب بودند از کتاب‌های کمیک کیک اس بیرون بکشد و آن‌ها را به نحوی گسترش دهد که به فیلمی معقول و دیدنی تبدیل شود. نتیجه‌ی کار فیلمی شد که هم برای کسانی که کمیک‌های کیک اس را خوانده اند جالب بود و هم برای کسانی که به هیچ وجه با این داستان‌ها آشنایی نداشتند.

در زمانی که فیلم‌های ابرقهرمانی به تدریج به فیلم‌های محبوب گیشه تبدیل می‌شدند و تمام درآمدها را از آن خود می‌کردند، فیلم «کیک اس» موفق شد با تقلیدی اغراق ‌آمیز از ژانر ابرقهرمانی و با الهام از داستان‌های کمیک کیک اس به فیلمی محبوب تبدیل شود و توجه مخاطبان را جلب نماید. متیو وان به واسطه‌ی بهره گیری از ژانرهای کمدی و اکشن و تلفیق آن‌ها با ژانر ابرقهرمانی توانست فیلمی بی‌نظیر را خلق کند و در کل فیلم کیک اس توانست برای مدت‌ها بر سر زبان‌ها بیفتد. نیکلاس کیج در فیلم «کیک اس» نقش پدر بزرگ خانواده را بازی می‌کند، ابرقهرمان اصلی که الگویی برای هیت گرل و کیک اس است.

۵. تایتان‌های نوجوان به سینما می‌آیند (Teen Titans Go! To the Movies)

نیکلاس کیج

 • کارگردان: پیتر ریدا میکائیل، آرون هوراث
 • بازیگران: اسکات منویل، تارا استرانگ، گرگ سیپس
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۸
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۷ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۱ از ۱۰۰

چند دهه پس از لغو فیلم «زندگی‌های سوپرمن» تیم برتون، نیکلاس کیج در فیلم «تایتان‌های نوجوان به سینما می‌آیند» نقش سوپرمن را بازی کرد. در این فیلم انیمیشنی، تایتان‌های نوجوان برای اولین بار، در فیلمی ظاهر شدند که کل تاریخچه‌ی تایتان‌های نوجوان و کل دنیای دی‌سی را نشان می‌داد. در حالی که فضا و لحن فیلم چندان با سریال انیمیشنی «تایتان‌های نوجوان به پیش» متفاوت نیست، اما کارگردان توانسته به خوبی داستان این مجموعه را با چارچوب فیلم وقف دهد.

این فیلم به روایت متا داستانی در مورد تایتان‌های نوجوان می‌پردازد که قرار است در فیلمی با محوریت خودشان بازی کنند. «تایتان‌های نوجوان به سینما می‌آیند» داستانی فوق‌العاده سرگرم کننده دارد و بنابراین حتی کسانی که سریال «تایتان‌های نوجوان به پیش» را هم ندیده باشند قطعا می‌توانند از تماشای این فیلم لذت ببرند. فیلم‌های انیمیشن دی‌سی چندان محبوبیت خاصی ندارند، اما «تایتان‌های نوجوان به سینما می‌آیند» یکی از آن فیلم‌های انیمیشنی است که قطعا ارزش یک بار دیدن را دارد.

۶. مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی (Spider-Man: Into the Spider-Verse)

نیکلاس کیج

 • کارگردان: باب پرسیچتی، پیتر رمزی، رودنی روثمن
 • بازیگران: شامیک مور، برایان تایری هنری، لیلی تاملین
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۸
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۸.۴ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۷ از ۱۰۰

بالاخره نیکلاس کیج توانست به لطف چند جهانی موجود در دنیای مرد عنکبوتی، در نقش مرد عنکبوتی به ایفای نقش بپردازد. نیکلاس کیج نقش مرد عنکبوتی نوآر را در فیلم «مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی» بر عهده گرفت. این نسخه از مرد عنکبوتی یکی از انواع مختلف این کاراکتر است که به نظر می‌رسد به مایلز مورالز و پیتر پارکر کمک می‌کند.

فراتر از موضوعات ابرقهرمانی سرگرم کننده موجود در فیلم «مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی»، ارتباط این فیلم با فیلم‌های اصلی باعث می‌شود که بینندگان به سرعت با شخصیت اصلی یعنی مایلز مورالز ارتباط برقرار کنند. در واقع «مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی» با ترکیب تکنیک‌های مختلف انیمیشنی، توانست به تجربه‌ای بی‌نظیر برای مخاطبان تبدیل شود.

تجربه‌ای که شبیه به هیچ کدام از اقتباس‌های ارائه شده از کتاب‌های مصور نیست. در کل این فیلم ابرقهرمانی به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های مرد عنکبوتی‌ای در نظر گرفته می‌شود که تاکنون ساخته شده و سکانس‌های باورنکردنی‌ای مانند دو دلی‌های مایلز مورالز و مبارزه نهایی مرد عنکبوتی علیه کینگ پین توانستند به شدت مورد توجه بینندگان قرار گیرند.

البته مرد عنکبوتی نوآر چندان در فیلم «مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی» ظاهر نمی‌شود، اما این کاراکتر که نیکلاس کیج به ایفای نقشش پرداخته هر بار که روی پرده ظاهر می‌شود تمام توجهات را به سوی خود جلب می‌کند. به ندرت پیش می‌آید که یک اقتباس از کتاب‌های کمیک بتواند دقیقا همان حسی را به بینندگان القا کند که با خواندن کمیک به آن‌ها دست می‌دهد، اما فیلم «مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی» توانست با موفقیت این کار را انجام دهد. بنابراین به جرات می‌توان گفت که از بین تمام فیلم‌های ابرقهرمانی که نیکلاس کیج در آن‌ها به ایفای نقش پرداخته، «مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی» بهترین فیلمی است که او در آن ظاهر شده است.

منبع: screenrantبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما