ورزش سالمندان؛ باورهای غلط، فواید و تمام نکاتی که باید بدانید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۶ دقیقه
ورزش کردن برای سالمندان چه فوایدی دارد؟

دلایل فراوانی وجود دارند که منجر می‌شوند با افزایش سن دیگر مانند گذشته نباشیم، ورزش نکنیم و کم‌تحرک شویم. این رویداد ممکن است به دلیل مشکلات سلامتی، وزن نامناسب، درد و نگرانی از آسیب دیدن استخوان و مفاصل باشد. یا شاید هم شما فکر می‌کنید کلا اهل ورزش نیستید و فعالیت بدنی هیچ سودی برایتان ندارد. ولی با بالا رفتن سن، داشتن یک سبک زندگی پرتحرک و شاداب بسیار پراهمیت‌تر خواهد شد!

یک پژوهش در سوئد نشان داده که فعالیت بدنی عامل بنیادین افزایش طول عمر است و سال‌های بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد، حتی اگر در جوانی اهل ورزش نباشید و تصمیم بگیرید در دوران میانسالی به سراغ آن بروید! ولی این فعال بودن و ورزش کردن فقط درباره‌ی افزودن چند سال به عمر شما نیست. در حقیقت، افزودن زندگی و نشاط به سال‌های عمر شما است تا دوران پرانرژی و شاداب‌تری داشته باشید و کمتر با بیماری‌ها و مشکلات جسمی و روحی روبه‌رو شوید.

تحرک و فعال نگه داشتن بدن به افزایش انرژی، سرپا بودن، محافظت از قلب، تناسب وزن و مهار بیماری‌ها و… کمک می‌کند. ورزش منظم همچنین می‌تواند برای ذهن و روان، روحیه و حافظه‌ی شما هم مفید باشد.

فرقی ندارد چند سالتان باشد و چه سطح تناسب اندامی داشته باشید، در هر صورت می‌توانید ورزش کنید و هیچ‌وقت برای بهبود سلامتی‌تان دیر نیست. نکته‌های ساده و کاربردی که در ادامه آورده‌ایم، به شما کمک می‌کنند بالاخره ورزش را آغاز کنید و در کنار سرگرم شدن و لذت بردن، به تقویت جسم و روان خود هم بپردازید. با ما همراه باشید.

فواید ورزش برای سلامت جسمی سالمندان

فواید ورزش برای سلامت جسمی سالمندان

ورزش برای سالمندان می‌تواند فواید زیر را به دنبال داشته باشد:

حفظ یا کاهش وزن؛ از آنجا که سوخت‌وساز بدن شما به طور طبیعی با افزایش سن کاهش پیدا می‌کند، داشتن یک وزن مناسب و حفظ کردن آن کار سختی خواهد شد. ورزش کردن به طور منظم می‌تواند میزان سوخت‌وساز بدن را بیشتر کند و همچنین حجم توده‌ی عضلانی را افزایش دهد. این دو نتیجه منجر می‌شوند کالری و چربی بیشتری بسوزانید و وزن خود را به‌خوبی مهار کنید.

کاهش خطرات مریضی و بیماری‌های مزمن؛ کسانی که اهل ورزش هستند، کارکرد سیستم ایمنی و گوارشی، فشار خون و تراکم استخوان بهتری دارند و کمتر به آلزایمر، دیابت، چاقی، بیماری‌های قلبی، پوکی استخوان و برخی سرطان‌ها دچار می‌شوند.

تقویت پویایی، انعطاف‌پذیری و تعادل بدن؛ ورزش به افزایش نیرو، انعطاف‌پذیری و فرم بدن شما کمک می‌کند و این‌ها هم می‌توانند تعادل و هماهنگی بدن شما را بهبود ببخشند تا به مشکلات مفصلی و استخوانی دچار نشوید. تمرین‌های قدرتی همچنین برای کاهش خطر و نشانه‌های بیماری‌های مزمنی از جمله التهاب مفاصل سودمند هستند.

فواید ورزش برای سلامت روانی سالمندان

افزون بر گزینه‌های پیشین، ورزش دارای فواید زیر هم هست:

افزایش کیفیت خواب؛ هرچه سن شما بیشتر شود، داشتن خواب مناسب و کافی بسیار مهم‌تر می‌شود. فعال نگه داشتن بدن به شما کمک خواهد کرد تا شب‌ها زودتر به خواب بروید، خواب ژرف‌تری داشته باشید و پس از بیدار شدن هم حسابی شاداب و پرانرژی باشید.

تقویت روحیه و افزایش اعتماد‌به‌نفس؛ ورزش یک راهکار عالی برای دوری از اضطراب و کاهش استرس به شمار می‌رود. اندروفین‌هایی که هنگام ورزش ترشح می‌شوند، به کاهش احساس غم، افسردگی و مشکلات روحی کمک می‌کنند. فعالیت بدنی و احساس قوی بودن هم اعتمادبه‌نفس بیشتری به شما می‌دهند و منجر می‌شوند حس بهتری به خود و زندگی‌تان داشته باشید.

بهبود کارکرد مغزی؛ فعالیت‌ها و سرگرمی‌هایی مانند بازی سودوکو یا جدول می‌توانند به فعال نگه داشتن مغز شما کمک کنند، ولی فواید آن‌ها اصلا قابل مقایسه با ورزش نیستند. ورزش کارکردهای گوناگون مغزی را تقویت می‌کند و به جلوگیری از کاهش حافظه، آسیب‌های شناختی و زوال عقل منجر می‌شود. جدا از این، از بسیاری از اختلال‌های مغزی مانند آلزایمر هم پیشگیری می‌کند.

مقابله با موانعی که جلوی ورزش شما را می‌گیرند

آغاز کردن یا پایبند ماندن به یک برنامه‌ی تمرینی می‌تواند در هر سنی چالش‌برانگیز باشد و افزایش سن هم همواره این کار را دشوارتر می‌کند. شما ممکن است با مشکلات و شرایط نامناسب فیزیکی، درد یا نگرانی برای آسیب دیدن و… روبه‌رو شده و به‌کلی دل‌سرد شوید. اگر هم پیشتر اهل ورزش نبوده باشید، اکنون نمی‌دانید از کجا کار خود را آغاز کنید یا اینکه گمان می‌کنید زیادی پیر و ناتوان شده‌اید و دیگر نمی‌توانید مانند دوران جوانی فعال باشید. جدا از این‌ها، ممکن است «کلا با ورزش حال نکنید!»

اگرچه این‌ بهانه‌ها می‌توانند دلایل خوبی برای عدم ورزش کردن با افزایش سن به نظر برسند، ولی دلایل بسیار بیشتری وجود دارند تا هرچه زودتر به سراغ ورزش بروید. فوایدی که بالاتر بررسی کردیم، همگی دلایلی خوبی برای ورزش هستند و نشان می‌دهند چگونه با یک فعالیت ساده می‌توانید سلامت کلی خود را بهبود ببخشید. شما حتی برای بهره بردن از این فواید نیازی به باشگاه و ورزش‌های دشوار ندارید و حتی با راه رفتن هم می‌توانید به آن‌ها دست پیدا کنید.

با در نظر گرفتن همه‌ی این‌ها، باید از این پس تلاش کنید فعالیت بیشتری داشته باشید و بهانه‌ها را کنار بگذارید.

۶ باور نادرست درباره‌ی ورزش کردن و افزایش سن

6 باور نادرست درباره‌ی ورزش کردن و افزایش سن

۱. ورزش هیچ فایده‌ای ندارد، ما در هر صورت قرار است پیر شویم!

فعالیت بدنی منظم به شما کمک می‌کند جوان‌تر به نظر برسید، سرپا بمانید و احساس شادابی کنید. همچنین خطر ابتلا به بیماری‌های گوناگون را هم کاهش می‌دهد. به طور کلی، ورزش هم برای جوانان و هم سالمندان مفید است!

۲. ورزش ممکن است خطر ضعف، ناتوانی و آسیب‌دیدگی را افزایش دهد!

ورزش کردن به طور منظم می‌تواند نیرو و استقامت شما را تقویت کند. به همین دلیل، جلوی از دست رفتن توده‌ی استخوانی را می‌گیرد، تعادل بدن را بهبود می‌بخشد و در حقیقت از شما در برابر آسیب‌های استخوان‌ها و مفاصل محافظت می‌کند.

۳. دیگر شدنی نیست، نمی‌توانیم مانند گذشته ورزش کنیم!

دگرگونی‌های هورمونی، تغییرات سوخت‌وساز و تراکم استخوان‌ها و توده‌ی عضلانی به این معنا است که نیرو و سطح کارکرد بدن شما با بالا رفتن سن کاهش پیدا می‌کند. ولی بدین معنا نیست که شما دیگر نمی‌توانید ورزش کنید، پیشرفت داشته باشید و سلامت خود را بهبود ببخشید. نکته‌ی اصلی این است که اهداف خود را با توجه به سنتان تعیین کنید و از خودتان توقع خیلی بالایی نداشته باشید. همچنین یادتان باشد که تأثیر کم‌تحرکی روی توانایی فیزیکی بدن بسیار بیشتر از افزایش سن است.

۴. برای ورزش کردن زیادی پیر شده‌ایم!

شما هیچ‌وقت برای فعال بودن و تقویت سلامتی خود پیر نیستید. در حقیقت، بزرگسالانی که دیرتر به سراغ ورزش رفته‌اند، با پیشرفت بیشتری نسبت به جوانان مواجه شده‌اند. اگر تاکنون ورزش نکرده‌اید یا فاصله‌ی زیادی افتاده، به احتمال زیاد با آسیب‌های ناشی از ورزش کردنِ زیاد روبه‌رو نخواهید شد. به معنای دیگر، در مقایسه با کسانی که از جوانی اهل ورزش بوده‌اند، شانس کمتری برای آسیب‌دیدگی‌های درازمدت دارید. پس این باور نادرست را کنار بگذارید و با رعایت ایمنی و انجام فعالیت‌های ملایم، ورزش کردن را آغاز کنید.

۵. به دلیل معلولیت نمی‌توانیم ورزش کنیم!

برای نمونه، اگر معلول باشید و از ویلچر استفاده کنید، شاید چالش‌های زیادی پیش رو داشته باشید و نتوانید هر ورزشی را انجام دهید. با وجود این، همچنان می‌توانید وزنه‌های سبک بزنید، حرکات کششی کار کنید یا تمرین‌‌های مناسب صندلی را انجام دهید. حتی یوگا و تای چی را هم می‌توانید در حالت نشسته و روی صندلی اجرا کنید. این ورزش‌ها برای افزایش دامنه‌ی حرکتی، هماهنگی بدن و تقویت ماهیچه‌ها بسیار مناسب هستند.

۶. بسیار ضعیف هستیم و سراسر بدنمان درد است!

تحرک داشتن و فعال بودن می‌تواند به شما برای مهار درد کمک کند و نیروی سراسر بدنتان را افزایش دهد. بسیاری از سالمندان پی برده‌اند که فعالیت منظم نه تنها جلوی کاهش نیرو و نشاط ناشی از پیری را می‌گیرد، بلکه آن‌ها را تقویت هم می‌کند. نکته‌ی مهم این است که کار را به‌آرامی پیش ببرید و به خودتان زیادی فشار نیاورید.

چه کار کنیم اگر از ورزش خوشمان نمی‌آید؟

اگر از ورزش خوشتان نمی‌آید، تنها نیستید! ولی باید بدانید که ورزش کردن همیشه هم به معنای خیس عرق شدن یا درد و خستگی ماهیچه‌ها نیست. شما برای نتیجه گرفتن و بهره بردن از فواید ورزش می‌توانید از ورزش‌های ساده و فعالیت‌های سرگرم‌کننده هم کمک بگیرید. در وهله‌ی نخست، باید ورزشی را انتخاب کنید که حس خوبی به شما می‌دهد و منجر می‌شود همیشه به آن پایبند بمانید. جدا از این، از راهکارهای زیر هم می‌توانید استفاده کنید تا فعالیت بدنی بیشتری داشته باشید:

 • به موسیقی یا کتاب صوتی گوش دهید و هم‌زمان وزنه بزنید.
 • به مراکز خرید و فروشگاه‌ها بروید، گام بردارید و اجناس پشت ویترین را نگاه کنید.
 • تنیس بازی کنید و یک بازی رقابتی داشته باشید.
 • به دل طبیعت بروید و عکس‌برداری کنید.
 • دوستان جدیدی در کلاس‌های یوگا یا سایر کلاس‌های ورزشی پیدا کنید.
 • روی تردمیل راه بروید و فیلم مورد علاقه‌ی خود را نگاه کنید.
 • به جای نشستن و سخن گفتن با دوستان، با یکدیگر راه بروید یا حرکات کششی انجام دهید.
 • هر زمان که اضطراب یا استرس داشتید، به‌جای نشستن تلاش کنید بیرون بروید و کمی بدوید.
 • یک هم‌باشگاهی داشته باشید که به شما انگیزه می‌دهد و مجبورتان می‌کند کارهای تازه‌ای را امتحان کنید. حتی اگر از این کارهای تازه خوشتان نیاید، دست‌کم با دوست خود وقت گذرانده‌اید و شاد شده‌اید.

داشتن یک برنامه‌ی ورزشی متعادل

برنامه‌ی ورزشی متعادل

ترتیب دیدن یک برنامه‌ی تمرینی خیلی هم کار عجیب و سختی نیست. تنها نکته‌ای که باید یادتان باشد، تمرکز روی تنوع حرکات است تا هم سراسر بدن را تقویت کنید، هم برنامه‌ی خود را جذاب و لذت‌بخش نگه دارید. تمرین‌های ورزشی را می‌توان در چهار گروه تقسیم کرد. شما با در نظر گرفتن این گونه از تمرین‌ها باید برنامه‌ی ورزشی خود را آماده کنید:

۱. تمرین‌های تعادلی

چه نوع تمرینی هستند؟ تمرین‌های تعادلی به شما کمک می‌کنند تا بهتر و استوارتر بایستید، راه بروید یا ورزش کنید. یوگا، تای چی و تمرین‌هایی که روی فرم بدن تمرکز می‌کنند، برای تعادل و هماهنگی بدن عالی به شمار می‌روند.

برای چه چیزی مناسب هستند؟ تعادل، هماهنگی، فرم بدن و شیوه‌ی راه رفتن شما را بهبود می‌بخشند. افزون بر این، جلوی آسیب‌دیدگی مفاصل و استخوان‌ها را هم که ناشی از فرم نامناسب بدن است، می‌گیرند.

۲. تمرین‌های هوازی

چه نوع تمرینی هستند؟ تمرین‌های هوازی از گروه‌های عضلانی بزرگ بدن استفاده می‌کنند و در یک دوره‌ی زمانی مشخص ضربان قلب و تنفس شما را افزایش می‌دهند. پیاده‌روی، پله‌نوردی، شنا کردن، دوچرخه‌سواری، قایق‌رانی، تنیس و رقص از نمونه تمرین‌های هوازی هستند.

برای چه چیزی مناسب هستند؟ این تمرین‌ها به کاهش خستگی و تقویت ظرفیت تنفسی کمک می‌کنند. جدا از این، به سرپا بودن بدن هم کمک می‌کنند و منجر می‌شوند کارهای روزمره را بهتر انجام دهید.

۳. تمرین‌های قدرتی

چه نوع تمرینی هستند؟ تمرین‌های قدرتی شامل حرکات با استفاده از وزنه‌ها می‌شوند و به تقویت ماهیچه‌های بدن می‌پردازند. برای نمونه، حرکات بدن‌سازی با کمک وزنه‌های سنگین می‌توانند بهترین گزینه از تمرین‌های قدرتی به شمار بروند که حجم و نیروی ماهیچه‌های بدن را افزایش می‌دهند.

برای چه چیزی مناسب هستند؟ این تمرین‌ها از ریزش و تحلیل ماهیچه‌ها جلوگیری می‌کنند، ماهیچه می‌سازند، تعادل بدن را بهبود می‌بخشند و نیروی کلی بدن را افزایش می‌دهند. انجام تمرین‌های قدرتی برای سالمندان بسیار ضروری است تا بتوانند ماهیچه‌های خود را حفظ کرده و از آسیب‌های افزایش سن پیشگیری کنند.

۴. تمرین‌های انعطافی

چه نوع تمرینی هستند؟ تمرین‌های انعطافی توانایی مفاصل بدن شما را برای حرکت آزادانه در یک دامنه‌ی حرکتی کامل به چالش می‌کشند. برای نمونه، حرکات کششی به شما کمک می‌کنند بخش‌های بدن خود را به‌خوبی حرکت دهید و با محدودیت‌های حرکتی مواجه نشوید. یوگا یکی از بهترین ورزش‌ها برای بهبود انعطاف‌پذیری بدن به شمار می‌رود.

برای چه چیزی مناسب هستند؟ این تمرین‌ها به نرم ماندن بدن شما کمک می‌کنند و جلوی خشکی و گرفتگی اعضای بدن را می‌گیرند. شما با کمک تمرین‌های انعطافی می‌توانید فعالیت‌های فیزیکی خود را بهتر انجام دهید و هنگام انجام کارهای روزمره مانند رانندگی کردن، راه رفتن، کفش پا کردن، حمام کردن و… با محدودیت‌های حرکتی و درد روبه‌رو نشوید.

فعالیت‌هایی که برای سالمندان مناسب هستند

ورزش سالمندان

پیاده‌روی؛ پیاده‌روی یکی از بهترین کارها برای آغاز ورزش کردن است. برای این کار به تجهیزات ورزشی نیاز ندارید و تنها یک جفت کفش مناسب کافی است. همچنین در هر زمان و مکانی می‌توانید آن را انجام دهید و هیچ هزینه‌ای هم در پی نخواهد داشت.

ورزش‌های گروهی برای سالمندان؛ ورزش کردن در کنار دیگران می‌تواند انگیزه‌ی شما را افزایش دهد و این فعالیت‌ها را به یک سرگرمیِ لذت‌بخش دگرگون کند. دیدن دوستان و وقت گذراندن با آن‌ها همچنین برای کاهش استرس و مشکلات فکری هم بسیار عالی است.

اروبیک آبی و سایر ورزش‌های آبی؛ ورزش کردن در آب منجر به کاهش استرس و فشارهای وارده بر مفاصل بدن می‌شود. پس گزینه‌ی بسیار خوبی برای سالمندان خواهد بود.

یوگا؛ این ورزش مجموعه‌ای از حرکات و حالت‌های گوناگون بدن است که همراه با تکنیک‌های تنفسی اجرا می‌شوند. این تمرین‌ها می‌توانند نیرو، انعطاف‌پذیری و تعادل بدن را تقویت کنند و برای هر کس با هر سطح تناسب اندامی مناسب هستند.

تای چی و چی کونگ؛ این ورزش‌ها که شامل سیستم‌های حرکتی با الهام از هنرهای رزمی هستند، می‌توانند تعادل، هماهنگی و نیروی بدن را افزایش دهند.

نکاتی برای آغاز ورزش

ورزش کردن و فعال بودن یکی از بهترین تصمیم‌هایی است که می‌توانید در میانسالی بگیرید. البته باید نکات مهمی را در نظر داشته باشید تا به خودتان آسیب نرسانید:

 • پیش از آغاز برنامه‌ی ورزشی‌تان حتما با پزشک خود مشورت کنید، به‌ویژه اگر پیشتر به بیماری دچار بوده‌اید. شما باید از انجام فعالیت‌هایی که شرایطتان را بدتر می‌کنند، خودداری کنید.
 • اگر شرایط خاصی دارید، برنامه‌ی خود را براساس آن ترتیب ببینید. برای نمونه، بیماران دیابتی باید زمان ورزش خود را با توجه به ساعت مصرف داروها و برنامه‌ی غذایی‌شان تعیین کنند.
 • حواستان به واکنش بدنتان باشد. ورزش نباید به گونه‌ای باشد که احساس درد و ناراحتی کنید، آسیب ببینید یا حالتان بدتر شود. اگر احساس سرگیجه، تنگی نفس و درد سینه کردید و با نشانه‌هایی مانند عرق سرد مواجه شدید، دست از ورزش بکشید و به پزشک خود اطلاع دهید.
 • برنامه‌ی خود را به‌آرامی پیش ببرید و به آن پایبند بمانید. اگر مدتی است که فعالیت نکرده‌اید، ناگهان به خودتان فشار وارد نکنید و به بدن خود اجازه دهید با شرایط جدید سازگار شود.
 • با گرم کردن پیش از ورزش، سرد کردن پس از تمرین و نوشیدن آب کافی، بدن خود را آماده نگه دارید و از آسیب‌دیدگی‌ها جلوگیری کنید.
 • دست‌کم سه تا چهار هفته به یک برنامه‌ی تمرینی پایبند بمانید تا آن را به یک عادت تازه تبدیل کنید.

ورزش خود را به همراه یک رژیم غذایی سالم پیش ببرید

ورزش خود را به همراه یک رژیم غذایی سالم پیش ببرید

رژیم‌های غذایی درست به اندازه‌ی ورزش می‌توانند تأثیر فراوانی روی سطح انرژی، خلق‌وخو و تناسب اندام شما داشته باشند. بسیاری از سالمندان پروتئین کافی و باکیفیت به بدن خود نمی‌رسانند؛ این در حالی است که آن‌ها به پروتئین بیشتری نسبت به جوانان نیاز دارند. ولی رژیم‌های غذایی آن‌ها معمولا حاوی پروتئین کمی هستند.

سالمندان به دلیل حفظ انرژی و توده‌ی عضلانی بدن، بهبودی پس از بیماری و آسیب‌ها، و بهبود سلامت کلی بدن به پروتئین نیاز دارند. پیشنهاد می‌شود سالمندانی که بیماری کلیوی یا دیابت ندارند، کم‌وبیش ۱ گرم پروتئین به ازای هر کیلو از وزن بدن خود مصرف کنند. برای نمونه، یک سالمند ۷۰ کیلویی باید روزانه ۷۰ گرم پروتئین مصرف کند.

شما باید تلاش کنید که به سراغ منابع پروتئینی گوناگونی بروید و تنها به گوشت قرمز وابسته نباشید. ماهی‌ها، ماکیان، حبوبات و تخم‌مرغ گزینه‌های مناسبی هستند. همچنین مصرف کربوهیدرات‌‌های فرآوری‌شده از جمله شیرینی‌ها، کیک، پیتزا، کلوچه و چیپس را کاهش دهید و در عوض پروتئین باکیفیت بخورید. در پایان، برای خوراکی و تنقلات هم تلاش کنید از آجیل‌ها و دانه‌ها به جای چیپس؛ ماست یونانی به جای دسرهای شیرین؛ و سینه‌ی مرغ و حبوبات به جای پیتزا استفاده کنید.

چند نکته برای انگیزه داشتن

هنگامی که سروکله‌ی بیماری، آسیب‌دیدگی یا دگرگونی‌های آب‌وهوایی پیدا می‌شود، از دست دادن انگیزه و بی‌حال‌وحوصله شدن بسیار آسان خواهد شد. ولی راهکارهایی وجود دارند تا با کمک آن‌ها بتوانید انگیزه‌ی خود را حفظ کرده و با این چالش‌ها مقابله کنید:

روی اهداف کوچک و کوتاه‌مدت تمرکز کنید؛ برای نمونه، در آغاز به این فکر کنید که می‌خواهید با ورزش حس شادابی بیشتری داشته باشید و استرس خود را کاهش دهید. در همان ابتدای کار به کاهش وزن یا طول عمر بیشتر فکر نکنید.

به خودتان پاداش دهید؛ هر زمان یک تمرین را به طور کامل انجام دادید، به هدف خود رسیدید یا انگیزه‌ی خود را حفظ کردید، یک پاداش برای خود تعیین کنید. برای نمونه، فعالیت مورد علاقه‌تان را انجام دهید، فیلم ببینید، یک دوش آب گرم لذت‌بخش بگیرید. شما برای رسیدن به این پاداش‌ها تلاش خواهید کرد جلسه‌ی تمرینی خود را به‌خوبی و به طور منظم انجام دهید.

پیشرفت خود را پیگیری کنید؛ نوشتن و ثبت فعالیت‌های روزانه‌ی شما یا استفاده از نرم‌افزارهای ورزشی نه تنها به منظم ماندن شما کمک می‌کنند، بلکه یادآور دستاوردها و پیشرفتتان هم خواهند بود تا با انرژی بیشتری به کار خود ادامه دهید.

از دیگران کمک بگیرید؛ هنگامی که با یک دوست یا اعضای خانواده ورزش می‌کنید، می‌توانید حسابی سرگرم شوید و یکدیگر را هم تشویق کنید تا انگیزه‌ی بیشتری داشته باشید.

اگر روال همیشگی زندگی‌تان به هم خورد!

اگر به سفر رفتید:

 • بسیاری از هتل‌ها باشگاه ورزشی دارند. همچنین می‌توانید برخی ابزارهای ورزشی مانند کش بدن‌سازی یا کفش پیاده‌روی همراه خود داشته باشید و بدن خود را فعال نگه دارید.
 • همچنین می‌توانید با پای پیاده از دیدنی‌های شهر بازدید کنید.

از همسر بیمارتان نگه‌داری می‌کنید و وقت کافی ندارید:

 • هنگامی که همسرتان خواب است، با کمک ویدیوهای ورزشی در اینترنت ورزش کنید.
 • از یک دوست یا فامیل بخواهید برای مدتی به خانه‌ی شما بیاید تا شما بتوانید بیرون بروید و پیاده‌روی کنید.

به یک منطقه یا شهر دیگر نقل مکان می‌کنید:

 • باشگاه‌ها، پارک‌ها و گروه‌های ورزشی در پیرامون خود را پیدا کنید و به آنجا بروید.
 • اکنون فرصت این را دارید تا چیزهای تازه را امتحان کنید. ببینید در موقعیت جدیدتان چه چیزی توجه شما را جلب می‌کند.

بیمار شده‌اید و برای چند هفته درگیر آن هستید:

 • صبر کنید تا حالتان خوب شود، سپس دوباره ورزش را از سر بگیرید.
 • کار خود را به‌آرامی آغاز کنید تا با گذشت زمان به سطح پیشین خود برسید.

در دوره‌ی بهبودی پس از آسیب‌دیدگی یا عمل جراحی هستید:

 • از پزشک خود مشورت بگیرید و بخواهید تمرین‌های مناسب را برای شرایط فیزیکی شما معرفی کند.
 • ورزش را به‌آرامی از سر بگیرید و با گذشت زمان و قوی‌تر شدن، سطح تمرین‌های خود را بالاتر ببرید.

سخن پایانی

ورزش دارای فواید فراوانی بوده و برای هر کس در هر سنی مناسب است. با افزایش سن، اهمیت ورزش کردن و فعال بودن بسیار بیشتر می‌شود. ولی شوربختانه بسیاری از مردمی که پا به سن می‌گذارند، دیگر سمت ورزش نمی‌روند و بهانه‌های گوناگونی می‌تراشند!

با در نظر گرفتن فوایدی که بررسی کردیم، باید هرچه زودتر بهانه را کنار بگذارید و ورزش کردن را آغاز کنید. البته به نکاتی که گفتیم هم دقت داشته باشید تا بهتر نتیجه بگیرید و با آسیب‌دیدگی و مشکلات گوناگون روبه‌رو نشوید.

اگر احساس می‌کنید انگیزه‌ی ورزش کردن ندارید یا پیشتر آن را امتحان کرده‌اید ولی نتوانسته‌اید به طور منظم پیش بروید، تلاش کنید روی اهداف کوچک و کوتاه‌مدت تمرکز کنید، پس از جلسه‌ی تمرینی به خودتان پاداش دهید، پیشرفت خود را پیگیری کنید و از دوستان یا اعضای خانواده بخواهید شما را همراهی و تشویق کنند. همچنین یادتان باشد حتما با پزشک خود مشورت کنید و در صورت سابقه‌ی بیماری از انجام ورزش‌های مضر خودداری کنید.

این مطلب صرفا جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منبع: HelpGuideبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما